POLITIEK NIEUWE SUBSIDIEREGELING VOOR PEUTERSPEELZALEN DISCUSSIE OVER KOSTEN ONTWIKKELING ZUIDPLAS GEZONDHEID IS PRIMA, DRANKGEBRUIK EEN PROBLEEM I RICHARD BOEHLE LEGT FRACTIE VOORZITTERSCHAP NEER P O L I T I E K Waddinxveen Zevenhuizen-Moerkapelle 'Groeien in gezondheid Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 17 januari 2007 Zevenhuizen - Het uitgangspunt bij het ontwikkelen van nieuwe subsidieregelge ving is geweest het instandhouden van de drie voorzieningen in de drie kernen. Wet houder Te Meij benadrukte dat zonder herziening van de subsidie het voortbe staan in gevaar was voor de drie peuter speelzalen. Met de nieuwe voorstellen is in ieder geval het voortbestaan gegaran deerd, zonder franje. De grote verandering in de subsidieveror dening is de wijze van subsidiëren: van een bijdrage voor personeelskosten en huis vesting naar een budgetfinanciering van 630 euro per gerealiseerde kindplaats per jaar. Mevrouw Sonneveld kwam tijdens de commissievergadering inspreken namens peuterspeelzaal Het Hobbelpaard. Zij gaf aan de nieuwe regelgeving wel te zien als een verbetering, maar pleitte tegelijkertijd voor een verdere differentiatie. Zij stelde dat er meer rekening moet worden gehou den met de onderlinge verschillen tussen de peuterspeelzalen. Wethouder Te Meij werd ook verrast door de vraag van de inspreker, de nieuwe sub- sidieverordering is in samenspraak met de peuterspeelzalen tot stand gekomen. De in de zaal aanwezige vertegenwoordiger van peuterspeelzaal Dikkie Dik uit Oud Verlaat benadrukte dat deze speelzaal ook niet beschikt over financiële reserves. Mevrouw Te Meij vond Dikkie Dik wel een goed voorbeeld van het nemen van eigen verantwoordelijkheid: er is actief naar ex tra middelen gezocht door het aanschrij ven van fondsen (zie verslag elders in deze krant - red.). De wethouder is van mening dat er een evenwicht moet zijn tussen de middelen die de gemeente ter beschikking stelt, de ouderbijdrage en de prestatie die geleverd wordt door de peuterspeelzalen. Hierin wordt een beroep gedaan op de ei gen verantwoordelijkheid van het bestuur van de peuterspeelzalen. De commissieleden wilden van de wethou der weten hoe de toekomst van de peuter speelzalen eruit ziet. Ook willen zij weten wat het standpunt is van de derde peuter speelzaal, de Zeven Dwergen. Ook wilden zij weten welke bedragen de peuterspeel zalen krijgen in Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. Hier liggen de bijdragen aanzienlijk hoger. De heer Hagens (PvdA) is van mening dat de wethouder moet be zien of dit niet gelijk recht getrokken kan worden. In de komende raadsvergadering zal er een beslissing genomen worden op dit dossier. Zevenhuizen - Investeren met behoud van de eigen regie op het grondgebied van de gemeente versus niet investeren wegens het lopen van te grote financiële risico's zonder zekerheidsstelling dat het geïnves teerde bedrag weer terug komt. Dit waren de gepolariseerde standpunten in de dis cussie of er wel of geen geld wordt vrijge maakt voor extra personele inzet voor het voorbereiden van de bestemmingsplan nen die moeten worden aangepast in het kader van de ontwikkelingen in de Zuid- plaspolder. De vijf gezamenlijke gemeenteraden heb ben bij het vaststellen van de Intergemeen telijke structuurvisie de kaders voor het ISP meegegeven in de vorm van vijf mo ties. Een van deze moties handelt over de financiële garanties: eerst zekerheidsstel ling dat er budgetneutraal ontwikkeld kan worden voordat er wordt geïnvesteerd. In de ogen van een aantal commissieleden staat dit haaks op het voorstel van wethou der Te Meij die vraagt om een budget voor de dekking van extra personele kosten. De heer Aalderink: "De garanties zijn geheel niet onderbouwd." Ook de heer Bac (SGP) vroeg zich af hoe hard de toezegging van compensatie in de toekomst is. De heer Zij derhand (Gemeentebelangen) was daarbij van mening dat de financieel toezichthou der vanuit de provincie opvallend gemak kelijk zijn fiat heeft gegeven aan het ma ken van extra kosten. Wethouder Te Meij reageerde daarop te stellen dat het juist een uiting van groot vertrouwen is van de provincie in de goede afloop van het project. Bovendien hield zij een pleidooi voor het behoud van de ei gen regie op het eigen grondgebied en is van mening dat hiervoor investeringen moeten worden gedaan. Het risico schat zij erg laag in. Wel beaamde zij dat het geld inderdaad verloren is als het hele project niet door zal gaan maar schat tegelijkertijd in dat die verwachting niet realistisch is. De standpunten kwamen tijdens de com missievergadering niet bijeen. Wethouder Te Meij benadrukte dat er niets mogelijk is als er niet wordt geïnvesteerd en een aantal commissieleden was van mening dat de aangenomen motie van tafel wordt geveegd. Hier was wethouder Te Meij het volstrekt niet mee eens, volgens haar wordt er geen enkele motie van tafel ge veegd en is het gewoon een kwestie van vertrouwen. i Zevenhuizen - Naar aanleiding van het rap port 'Groeien in gezondheid' is er tijdens de commissievergadering van maandag 15 januari een toelichting gegeven door me vrouw Fiolet, epidemioloog van de GGD Hollands Midden. Het rapport is opgesteld door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) in samenwerking met de GGD Hollands Midden. Het rapport heeft in oktober van het vorige jaar het nodige stof doen opwaaien toen er publi caties verschenen over het drankgebruik onder volwassenen in de gemeente Ze venhuizen-Moerkapelle. Naar aanleiding van vragen tijdens eerdere commissie- en raadsvergaderingen is mevrouw Fiolet ge vraagd het rapport te komen toe lichten. Het rapport is opgesteld om inzicht te krijgen in de belangrijkste gezondheids problemen in de regio en de factoren die dat beïnvloeden. Ook het huidige gebruik van de zorg en de toekomstige ontwikkelingen daarin zijn onderwer pen die in de rapportage van het RIVM behandeld worden. De uitkomsten van het onderzoek laten zien dat de regio Midden-Holland, het hele gebied waar het onderzoek is uitgevoerd, relatief een gezonde regio is. Het onderzoek heeft uitgewezen dat inwoners van Midden- Holland langer leven. Aandachtspunten voor de gezondheid in de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle is overgewicht, maar dat is een lande lijke trend. Specifiek voor de gemeente is het drankgebruik wat zorgen baart. De cijfers in het rapport zijn gebaseerd op een enquete in de regio waarbij 7000 vragenlijsten zijn uitgezet, waarvan 500 in de gemeente Zevenhuizen-Moerka pelle. Het percentage respondenten was heel hoog: 70% van de lijsten zijn inge vuld terug gekomen. De resultaten ge ven daarom een betrouwbaar beeld. Uit de cijfers blijkt dat 24% van de inwoners (tussen 19 en 67 jaar) een zware drinker en 19% van de inwoners drinkt excessief. Regionaal zijn de percentages 17 respec tievelijk 12%. De heer Rooker (Christenunie) vroeg zich af hoe het kan dat de gemeente ener zijds een meer dan gemiddeld gezonde gemeente kan zijn terwijl er toch sprake is van overmatig drankgebruik. Mevrouw Fiolet stelde dat de gevolgen van over matig drankgebruik pas na langere tijd zichtbaar zijn en dus de relatieve gezond heid in de toekomst negatief kunnen be ïnvloeden. De heer Vroegop (VVD) vroeg mevrouw Fiolet wat er mogelijk is aan preventie. Als een mogelijke oplossing voor dit gezondheidsprobleem ziet zij een samenhang tussen voorlichting, re clamecampagnes en verscherpte wet- en regelgeving. De heer Zijderhand (Gemeentebelangen) vond ook dat er veel aandacht moet zijn voor de psychische gezondheid, het on derzoek laat zien dat er relatief veel spra ke is van depressie en angstklachten. Ook de heer Van der Kooij (CDA) sloot zich daarbij aan en vroeg of er geen relatie te leggen is tussen depressie en drankge bruik. Wethouder Bosman is van mening dat met name het hoge drankgebruik in de gemeente om meer onderzoek vraagt. Het rapport geeft nog geen antwoord op de vraag wat de oorzaak is van het over matige drankgebruik. Deze vraag wordt neergelegd bij de onderzoekers van de GGD. Binnenkort zal het rapport bespro ken worden in regionaal verband en hij zal er op korte termijn op terugkomen. Wethouder Bosman zei wel blij te zijn met de overwegend positieve score van de gemeente en zich te zullen inspannen om ook in de toekomst een positief resul taat te kunnen behalen. Waddinxveen - Het fractievoorzit terschap bij de lokale fractie van de Partij van de Arbeid in Wad dinxveen is per 9 januari gewisseld. Richard Boehlé heeft dit schriftelijk laten weten aan het college en de raad van Waddinxveen. Marjan Stoffers neemt het voorzitterschap Het besluit om het voorzitterschap van de PvdA-fractie neer te leggen is ingegeven door de omstandig heid dat het voor Boehlé lastiger bleek dan gedacht om deze functie te combineren met andere dage lijkse werkzaamheden. Hij heeft vastgesteld dat het tot zijn spijt onvoldoende lukt om deze tijd en energie rovende functie de aan dacht te geven, die deze verdient. Richard Boehlé blijft wel gemeente raadslid voor de PvdA. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 31