LOKALE VRAGEN VOOR PROVINCIALE BESTUURDERS EENS: ONEENS: EENS; EENS; ONEENS: EENS; EENS: PvdA ONEENS ONEENS EENS; MmVortuyn zuip01 a<;REG'<:) Verkiezingen Provinciale Staten: 7 maart 2007 'ALLES OVERWEGENDE IS HET VERSTANDIGER NIET TE BOUWEN IN DE ZUIDPLASPOLDER' HP ^Christenunie Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 februari 2007 pagina 3 Regio - Weet u al wie u gaat kiezen bij de komende verkiezingen? Op 7 maart zijn namelijk de stembureau's opnieuw geopend, dit keer voor het kiezen van de provinciale volksvertegenwoordiging. En indirect wordt daarmee gekozen voor de de Eerste Kamer. Wat zijn nu eigenlijk echte provinciale thema's? En hoe heeft dat invloed op het leven van alledag. Vanaf vandaag in het Hart van Holland tot aan de week voor de verkie zingen worden stellingen voorgelegd aan de politieke partijen die op de kieslijst staan. Zij geven hun mening op een voorgelegde stelling. Thema: bouwen in de Zuidplaspolder De laatste tijd is er veel berichtgeving over klimaatverandering, stijging van de waterspiegel en de risico's dit dat met zich mee brengt voor het kwetsbare laag gelegen deel van Nederland. De eerste stelling is dan ook: D66 vindt het onverstandig te bouwen in een van de laagst gelegen delen van Nederland, terwijl het grondwater verder zal stijgen en de bodem verder zal inklinken. In Zuid-Holland staan het behoud van natuur- en watergebieden en een schoon milieu steeds meer onder druk. Dit komt door de combi natie van te weinig woningen, toenemende economische bedrijvig heid en steeds meer wegen. Woningbouw en bedrijventerreinen zijn nodig, maar D66 kiest ervoor om eerst naar slimmere opties te zoe ken. Voor woningen moet eerst binnen steden en dorpen verouderde woonwijken opgeknapt worden, voordat er weer een weiland wordt volgebouwd. Dat gebeurt nu te snel en te makkelijk. Ook voor bedrij venterreinen moet eerst gekeken worden naar betere oplossingen. Zo moeten eerst oude bedrijventerreinen worden opgeknapt. Opknappen gaat dus voor het aanleggen van nieuwe bedrijfsterreinen. Het bebou wen van de Zuidplaspolder gaat ten koste van de natuur. D66 vindt dat een slechte zaak. Economische groei is belangrijk, maar onze welvaart kan nu eenmaal niet zonder welzijn. En natuur is een belangrijke pijler voor het welzijn van alle Zuid-Hollanders. Wat ons betreft biedt de Zuidplaspolder een unieke locatie om ver der te ontwikkelen tot een natuurgebied met veel water, waarin gefietst en gewandeld kan worden. want de SGP is niet op voorhand tegen elk nieuw huis in de Zuidplaspolder. Maar het bouwen moet daar wel met grote terughoudendheid plaats vinden. Er komen steeds meer signalen dat de behoefte aan woningen gaat afvlakken. De geplande grootschalige woningbouw in de Zuid plaspolder is geen initiatief van de Provincie maar een opdracht van het Rijk. Bij de uitwerking van deze opdracht door de Provincie is op voor stel van onze fractie voorrang gegeven aan de uitbouw van de huidige dorpen. Ook zijn er in de verdere bouwplannen voor de Zuidplaspolder faseringen aangebracht zodat het bouwen kan stoppen als er geen behoefte meer is aan woningen. Zo kan er steeds weer een afweging worden gemaakt of er behoefte is aan de bouw van nieuwe woningen. Voor de grootschalige woningbouw in het middengebied (inclusief het Ringvaartdorp) zijn dan ook nog geen definitieve stappen onder nomen. Er liggen nu ook dorpen in de Zuidplaspolder die wat de SGP betreft voor hun leefbaarheid en opvang van Sfi M Gereformeerde eigen inwoners best mogen groeien. want we moeten in ons land zuinig zijn met ons typi sche Hollandse landschap. Wonen en werken moet zoveel mogelijk samenvallen. Dan worden zowel het verkeer als het milieu ontlast. Nieuwe woningen zijn dus prima maar vooral in die ge meenten die ook het werk en de infrastructuur kunnen aanbieden. Dat geldt ons inziens niet voor de Zuidpolder. Die moet blijven zoals hij is en zou zelfs - als de agrariërs wor den uitgekocht - natuurgebied kunnen worden om zo bedreigde weidevogels weer een kans te geven. Ook kunnen delen dan op natuurlijke wijze herbe- bost worden. Maak van Holland weer Houtland. aanbieden. Dat omdat wij als ervaren volk met de strijd tegen het water, historisch gezien, best kunnen bouwen in de Zuidplaspolder en tevens het water kunnen be heersen. Natuurlijk is verandering van het klimaat met de stijging van de zeespie gel een belangrijk aandachtspunt maar nog belangrijker is dat mensen kunnen wonen, leven en werken in de Delta van Nederland. Bouwen in de Zuidplaspolder is een unieke kans om nu al methodes te ontwikkelen (waterberging en wonen op het water) die ook in de toe komst bruikbaar zijn om veilig te kunnen bouwen in gebieden die door de mogelijke stijging van de zeespiegel onder het zeespiegelniveau ko men te liggen. Nederland beschikt over wereldwijde deskundigheid op het gebied van bescherming tegen water. De stijging van de zeespiegel is daarom geen bedreiging maar een uit daging om maatregelen te nemen om Zuid-Holland droge voeten te laten houden. Het is buitengewoon verstandig om niet alles vol te bouwen. Beperkte bouw voor onze starters, enige uitbreiding van de dorpskernen voor lijfsbehoud en enige uitbreidingsmogelijkheden voor tuinders is ge wenst. Doe alles met mate en alleen als het echt be wezen noodzakelijk is. want bouwen in de Zuidplaspolder is bouwen in het Groene Hart. Daar hoorde de Zuiplaspolder immers gewoon bij voordat de bouwplannen werden bedacht. De grens van het Groene Hart moest er voor worden verlegd. De waterhuishouding maakt de veenweidegebieden in de Zuidplas polder erg ongeschikt voor bebouwing. Er zijn ingewikkelde en dure maatregelen nodig om de waterveiligheid te garanderen en om te voorkomen dat gebouwen en wegen wegzinken in de bodem. Wat ook meespeelt is dat Rotterdam zich tegenwoordig veel meer richt op bou wen in de stad dan toen de plannen voor de Zuidplaspolder werden bedacht. Van de 30.000 woningen die in de plannen staan er nu al ten minste 15.000 op losse schroeven. De Zuidplaspolder is het diepst gelegen punt van Nederland. Daardoor is het gebied erg geschikt voor waterberging. Wanneer rivier- en regen water niet snel genoeg kunnen worden afgevoerd zou in de Zuidplas polder heel veel kunnen worden opvangen. Dat kan natuurlijk al- GROENLINKS leen als de inrichting van de Zuip- 7| h i .r.H- plaspolder daarop is toegerust, ui ;llal lu dus niet als er allemaal woningen Bewust Groen en bedrijven worden gezet. uiuyc vucicii ic é- De Zuidplaspolder maakt deel uit van het Groene ■Jin mmm - w «w- Hart in Zuid Holland. De Partij voor de Dieren is van mening dat het Groene Hart behou den moet blijven en niet verder bebouwd mag worden. Het is een al beperkte leefruimte voor vele dieren en deze ruimte wordt zo steeds meer ingeperkt. Behouden van het Groene Hart is één van de speer- - - punten van de PvdD Z-H en zij zal zich inzetten om dit tegen te gaan. F" Alternatieven voor het bouwen in de Zuidplaspolder zijn: een regeling voor mensen die bereid zijn in te schikken op eigen erf. Kavels groter dan 600m2 mogen bestemd worden voor de bouw van een extra woning waarbij bijgebouwen van gelijk oppervlak worden gesaneerd. Vrijkomende agrarische gebouwen mogen in principe benut worden voor woningbouw van gelijke omvang en grotere agrarische com plexen mogen benut worden voor de vorming van appartementen complexen. Leegstaande kantoorpanden, die hiervoor geschikt zijn, moeten kun nen worden omgebouwd tot woningruimte, waardoor het bouwen in de huidige natuur- en agrarische gebieden kan worden verminderd. Braakliggende gronden buiten het Groene Hart kunnen worden bebouwd.Ook kunnen delen dan op natuurlijke wijze herbebost worden. Maak van Holland weer Hout- land. want een eventuele geleidelijke klimaatverandering (eindelijkheeft niets te maken met bouwen in de Zuidplaspolder. Politieke partijen die ons land wagenwijd willen openhouden voor im migranten, moeten ook beseffen datje mensen niet in weilanden kunt laten slapen. De Randstad ligt al jarenlang onder de zeespiegel. De Zuidplaspol der profiteert van bescherming tegen een mogelijke stijging van de zee. Wij vinden dat nu eerst de A12 en de A20 moeten worden verbreed. Twee of drie auto's per nieuwbouwhuis is realiteit. Dus eerst bewegen, dan bouwen. want er is nu eenmaal in Zuid-Holland een grote behoefte aan woningen. De komende 10 jaar zijn er 200.000 woningen nodig. Dat is een lastige opgave, waarbij we goed moeten nadenken over waar en hoe we gaan bouwen. Voor de PvdA staat daarbij voorop, dat we de open groene ruimte willen sparen en dat we goede, betaalbare woningen bouwen op de plekken waar dat kan. Dus vooral in bestaande stedelijke omge vingen, waar al wegen en spoorlijnen zijn. Maar daarmee redden we het niet. We hebben ook nieuwe gebieden nodig, zoals de Zuidplas polder. Het is daar niet eenvoudig om te bouwen, maar het kan heel goed. Daarbij is wel extra aandacht nodig voor de waterhuishouding, maar daar weten we in Nederland alles van. Als we die kennis goed inzetten en de juiste keuzes maken, kunnen er in de Zuidplaspolder toekomstvaste en betaalbare wo ningen komen. We zullen als PvdA blijven aandringen op een goede inpassing in het landschap en een zuinig ruimtegebruik. Het bouwen op korte termijn moet vooral gebeuren voor de eigen bevolking van de dor pen. Jongeren die op zichzelf willen gaan wonen moeten be taalbare woningen in de eigen regio kunnen kopen of huren. Nieuw Rechts wil het bouwen in groene omgeving wel beperken. Eindeloos doorgroeien levert problemen op, omdat de dorpse cultuur wordt aangetast. Nieuw Rechts wil een tegengeluid laten horen in de provinciale politiek, waar dorpen vaak van onderge schikt belang lijken. Als geboren Maaslander en afkomstig uit een tuindersfamilie heeft onze lijst trekker Michiel Smit hart voor Holland. De provincie moet de belangen van de bevolking die al generaties in Holland woont be ter verdedigen. Nieuw Rechts wil daarvoor strijden. fillEUW RECHTS in Zuid-Holland moet zorgvuldig met de ruimte worden omge gaan. Toch blijft het voorlopig nog noodzakelijk om woningen bij te bouwen. Alles overwegen de is de Zuidplaspolder daarvoor wel een goede locatie. Natuurlijk moet dan wel aandacht besteed worden aan de waterproblema- tiek. De Christenunie hoopt dat bebouwing in de Zuidplaspolder aanleiding geeft tot innovatieve oplossingen met betrekking tot waterberging. omdatdeZuid- plaspolderniet alleen erg laag ligt, maar ook snel kan vollopen bij overstromingen. Daarnaast is het gebied gevoelig voor sterke bodemdaling. Bij de toename van de waterafvoer via de rivieren is bouwen op deze lo catie onverstandig. Ook talloze deskundigen hebben hun beden kingen en waarschuwingen geuit tegen de bouwplannen, maar de provinciale- en rijksoverheid luis teren daar niet naar. Het gebied heeft ook hoge natuurwaarden en vervult een prima plek voor mensen om in te recreëren, tot rust te komen en van de natuur en het landschap te genieten. Er zijn veel woningen nodig in Zuid- Holland, maar we benutten liever eerst de bestaande stedelijke ge bieden en moeten daar slimmer met de ruimte omgaan en ook in vesteren in re- MMk. novatie en on- fit® I derhoud van de bestaande fl woningen. Noot van de redactie: Van de VVD, het CDA, de Islam Demo craten, allen ook partijen tijdens de verkiezingen, zijn geen bijdra gen ontvangen.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3