NOG DRIE WEKEN VOOR DE PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN 0 PvdA MwVortuyn BEDRIJFSLEVEN: 'PROVINCIE MOET MOUWEN OPSTROPEN' DE PROVINCIE MOET VOOR EEN GUNSTIG BEDRIJFSKUMAAT ZORGEN DOOR: De mening van het VNO-NCW tfü Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 februari 2007 pagina 3 Regio - Weet u al wie u gaat kiezen bij de komende verkiezingen? Op 7 maart zijn namelijk de stembureau's opnieuw geopend, dit keer voor het kiezen van de provinciale volksvertegenwoordiging. En indirect wordt daarmee gekozen voor de de Eerste Kamer. Wat zijn nu eigenlijk echte provinciale thema's? En hoe heeft dat invloed op het leven van alledag. Vanaf vandaag in het Hart van Holland tot aan de week voor de verkie zingen worden stellingen voorgelegd aan de politieke partijen die op de kieslijst staan. Zij geven hun mening op een voorgelegde stelling. VNO-NCW heeft door middel van een manifest kenbaar gemaakt dat zij vindt dat er bestuurlijke daadkracht nodig is om het vestigingsklimaat voor bedrijven te verbeteren. Volgens de werkgevers kan en moet de provin cie hierin een sleutelrol vervullen. VNO-NCW stelt een aantal maatregelen voor om hiertoe te komen. De stelling voor deze week is: Een betere koppeling te maken tussen milieu én economie. Die twee kunnen namelijk niet zonder elkaar gezien worden. Alleen hierdoor wordt het vestigingsklimaat voor bedrijven en bewoners in Zuid-Hol land verbeterd. D66 vindt dat groen en groei hand in hand moeten gaan. D66 Zuid-Holland vindt dat welvaart niet zonder welzijn kan. Dat be tekent dat economische groei afhankelijk is van natuur en andersom. Je hebt nu eenmaal natuur en milieu nodig om je woon- en werkge bied aantrekkelijk te houden voor zowel bedrijven als inwoners. De provincie gaat over het groengebied: op die manier kan de provincie bijdragen aan een gunstig klimaat voor bedrijfsklimaat. Ook is D66 van mening dat de uitvoering van de provinciale regelgeving zo zorgvul dig mogelijk moet gebeuren, binnen redelijke termijnen en zonder onnodige administratieve handelingen. D66 pleit daarom voor één loket waar burgers en bedrijven terechtkunnen voor al hun contacten met de pro vincie. Dit maakt veel zaken een stuk makkelijker voor bedrijven en inwoners en wordt welvaart én welzijn verbeterd in Zuid-Holland! Zich zo min mogelijk te bemoeien met de economie, het aanleggen van bedrijfsterreinen en het aanleggen van een goe de infrastructuur. Ze dient dit helemaal over te laten aan het rijk dat in onderhandeling kan gaan met de betreffende gemeenten. De provincie ontpopt zich teveel als hindermacht en laat zich te graag gebrui- ken door de ministeries, die zelf geen directe verant woordelijkheid wensen te nemen. Het stimuleren van duurzaam en maatschappelijk verantwoord onder nemerschap. Ondernemers, die postagentschappen, kruidenierszaken, bakkerijen of andersoortige bedrijfsvoeringen van sociaal-maatschappelijk be lang voeren of willen opstarten, moeten kunnen rekenen op financiële steun van de Provincie. Het oprichten van een eigen bedrijf dient gestimuleerd te worden door een vrijstelling van de winstbelasting in de eerste 3 jaar voor startende ondernemers die voldoen aan de door de overheid op te stellen criteria op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen. Arbeids marktkansen van werklozen en gehandicapten dienen vergroot te wor den door meer gesubsidieerde, arbeidsmarktgerichte opleidingen aan te bieden. Vrijwilligerswerk moet meer worden gestimuleerd, ook on der werkenden. Mensen die langdurig werkloos zijn worden financieel gestimuleerd om maatschappelijke taken te vervullen. Het gevoel voor arbeidsparticipatie wordt hierdoor in stand gehouden en bevorderd. Het wordt kleine ondernemers makkelijker gemaakt om uitvallers uit het arbeidsproces te reïntegreren. Kleine ondernemers mogen niet lan ger de dupe worden van situaties van heruitval van werknemers die voorheen kampten met ziekte of een arbeidshandicap. Met betrekking tot de veehouderij vindt de PvdD dat er een uitbrei dingsstop moet komen voor grootschalige bio-industriebedrijven. De Provincie bevordert de regionalisering en de productie en afzet van dier- en milieuvriendelijke veehouderij- en landbouwproducten. Sa men met de veehouderijsector, dieren-, natuur- en milieu organisaties wordt gewerkt aan een vergoedingensysteem voor 'natuur- en diervriendelijke diensten', waarin afspra ken worden gemaakt over verbeteringen op het gebied van onder meer dierenwelzijn. Investeren. Zuid-Holland is een provincie die gekenmerkt wordt door een ruim aanbod van kapitaal en goed opgeleide arbeidskrachten aan de ene kant en een gebrek aan ruimte aan de andere kant. Dat vraagt een provinciebestuur dat vooral investeert in kapitaal- en kennisinten sieve bedrijven. De SGP ziet een belangrijke rol weggelegd voor uitwisseling tussen onderwijs en bedrijfsleven. Een combinatie van die twee, zoals in het Bioscience Park in Leiden, verdient navolging. De provincie kan via het vestigingsbeleid daarin een sturende rol spelen. Het bedrijfsleven en daarmee de Nederlandse economie heeft groot belang bij een breed aanbod van goedopgeleide werknemers. Het re aliseren van dat aanbod vraagt aandacht voor vroegtijdig schoolverla ten. Een goede aansluiting tussen voorgezet onderwijs en beroepson derwijs is ook belangrijk en heeft de aandacht van de SGP. De provincie moet zelf het goede voorbeeld geven in vermindering van de administratieve sti ;kundiS lasten voor ondernemers. Meer in het Gereformeerde bijzonder denken we aan de vereenvou- hafer MH diging van de vergunningverlening. Zich er vooral niet mee te bemoeien. De Provincie kan zich beter beper ken tot infrastructuur, landinrichting en milieu. Het vergt nu al 30 jaar om zeven kilometer asfalt tussen Delft en Vlaardingen aan te leggen. Opknappen van verouderde bedrijventerreinen is prima. Maar dat kun nen gemeenten zelf ook. Het zou voor het bedrijfsleven beter zijn, als de zuid-Hollandse infra structuur beter werd aangepakt. Laat de provincie daar vooral alle ener gie op richten. Het verkeer loopt nu krakend vast. Dat is slecht voor de mensen, slecht voor het milieu en slecht voor het vestigingsklimaat. Snel naar het werk gaan moet weer gewoon worden. Niet met woor den. Met daden. Er voor te zorgen dat er voldoende ruimte wordt gevonden voor de vestiging van nieuwe bedrijven en kantoren. De aanleg van de Tweede Maasvlakte is een goed voorbeeld. Deze locatie is nodig om de werk gelegenheid van de Rotterdamse haven te behouden en uit te breiden. Ook voor de tuinbouw en andere sectoren van de economie is ruimte nodig. Ruimte bieden voor economische groei alleen is echter niet ge noeg. Werkgevers zullen zich alleen in onze provincie willen vestigen als ook aan andere belangrijke voorwaarden is voldaan. Denk bijvoor beeld aan de bereikbaarheid met de auto en het openbaar vervoer en aan goed onderwijs, zodat er genoeg goed opgeleide arbeidskrachten zijn. Maar het gaat ook om voldoende betaalbare woningen voor de werknemers en om leefbare steden in een groene omgeving. Ruimte om te kunnen ontspannen en recreëren is ook belangrijk voor de keuze van een bedrijf om zich in onze pro vincie te vestigen. Kortom, ook bij het stimuleren van een gunstig be drijfsklimaat gaan sterk, duurzaam en sociaal hand in hand. 'Mouwen opstropen en aan de slag'. Onder dat motto heeft Nel van Dijk-Koffeman, voorzit ter VNO-NCW Zuid-Holland, een manifest overhandigd aan drie lijsttrekkers van de provinciale verkiezingen. Hierin staan de wensen van het bedrijfsleven voor de provincie. Het manifest is opgesteld door de werkgeversorganisaties VNO- NCW West, Deltalinqs, MKB Zuid- Holland, LTO Noord Glaskracht en de Kamers van Koophandel. Zij constateren dat het vestigings klimaat in de provincie in de af gelopen jaren is verslechterd. Om de koppositie te heroveren is bestuurlijke daadkracht nodig: geen eindeloze beleidsstudies en discussies, maar plannen uit voeren. De provincie kan daarbij een sleutelrol vervullen, aldus de werkgevers. Het nieuwe college van Gedeputeerde Staten moet de regie pakken op het gebied van ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer, milieu en economi sche stimulering. In het manifest, dat is bijgevoegd, worden con crete zaken genoemd die om een strakke regie vragen. Zo moet het provinciale wegennet verbeteren en meer ruimte komen voor be drijvigheid in de stad. Provincie Zuid-Holland, v.l.n.r. Nel van Dijk (voorzitter VNO-NCW Zuid- Holland), Cees Pille (secretaris VNO-NCW Zuid-Holland), Asje van Dijk (lijsttrekker CDA), Martin Huls (lijsttrekker PvdA) en Erik van Heijningen (I ijsttrekker VVD). Meer aandacht te hebben voor het midden- en kleinbedrijf. Dat geldt overigens ook voor de land bouw waar de bestaanszeker heid sterk is achteruit gegaan. In de kleine kernen en stadswijken dient een actief beleid te wor den gevoerd om de middenstand levend te houden. Onderzocht moet worden onder welke voor waarden ondernemers een be roep kunnen doen op provinciale steun. In streekplannen en structuurvi sies moet meer aandacht komen voor het creëren van ruimte voor kleinschalige werkgelegenheid in nieuwe en te herstructureren woonwijken en bedrijventerrei nen. De SP wil dat de provincie een veelzijdige werkgelegenheid stimuleert, met extra aandacht voor de bedrijfstakken die rela tief veel werk opleveren aan de onderzijde van de arbeidsmarkt. Daaronder valt ook het midden- en kleinbedrijf. Er moeten snelle re doorlooptijden komen voor de afhandeling van vergunningaan vragen. De aanvrager moet voor af duidelijkheid hebben over de aan te leveren informatie bij een vergunning-aanvraag. Tijdens de procedure mo- A (ÉL-.k gen de gestel- I de eisen niet meer gewij- zigd worden. Faciliterend op te treden nadat overleg heeft plaatsgevonden met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, de inwoners en de politiek en daarbij zijn met name het adequaat verzorgen van de wegeninfrastructuur en het snel afhandelen van procedures van belang. Een goed ondernemers klimaat is gebaat bij goede be reikbaarheid, daar bedrijventer reinen goed bereikbaar dienen te zijn, ook met het openbaar vervoer gedurende de gehele dag en niet enkel in de spitstij den. Goede ontsluitingen voor de auto zijn daarbij van essenti eel belang. Inventarisatie van verouderde en reeds bestaande terreinen is ook van belang om vervolgens een plan te kunnen vaststellen voor renovatie. Inventariseren van de werkelijke behoefte aan nieuwe terreinen is essentieel voor de sa menwerking en afstemming met de gemeenten in verband met de gemeentelijke economische ont wikkeling. Lokaal Zuid-Holland wil bij het vaststellen van alle ruimtelijke en ecologische plannen eerst weten wat deze in hun samenhang be tekenen, hoe ze onderling met elkaar in verband staan Er zijn geen bijdragen ontvangen van CDA, VVD, ChristenUie, GroenLinks, Islam Democraten en Nieuw Rechts.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3