RAAD KIEST VOOR GOEDKOPERE SPOORTUNNEL KANDIDAAT BOUDEWIJN BRUIL IN DEBAT VISIE VASTGESTELD OVER BESTUURLIJKE TOEKOMST PROJECT HOTSPOT ZUIDPLASPOLDER GESTART POUTIEK Moordrecht Duurdere variant van college van tafel Geslaagde verkiezingsbijeenkomst in Moordrecht Waddinxveen wil geen speelbal zijnmaar hoofdrolspeler Onderzoek naar klimaatbestendigheid Zuidplaspolder Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 februari 2007 pagina 5 Door Paulien de Graaf Wadddinxveen - De spoortunnel die de toekomstige wijk Triangel moet verbinden met Coenecoop werd in de raadsvergade ring opnieuw besproken. De tunnel onder het spoor komt in de nog aan te leggen Verlegde Dreef ten zuiden van het Coene- coopcollege. In een eerder stadium was al besloten dat er ruimte moest zijn voor een weg, een fiets- en voetpad. De architect werkte een tweetal varianten uit waarbij het fiets- en voetpad hoger liggen dan de rijbaan. Een lichtstrook tussen de twee sporen moet ervoor zorgen dat de tunnel niette donker wordt waardoor het veiliger zal worden. Bij de vaststelling van het tunnelprofiel in april 2006, werd ook een financieel kader vastgesteld, waarbinnen de werkzaamhe den uitgevoerd moeten worden. Met een extra rijkssubsidie van 1,6 miljoen euro die het rijk uitkeert voor 'spoorse doorsnijdin gen' vond het college het geen bezwaar dat het nieuwe ontwerp 455.000 euro duurder uitviel. De voorkeur van het college ging uit naar de duurste variant, die 17.40 meter breed is en daardoor zorgt voor 'een stuk esthetische kwaliteit'. De extra breedte wordt verwerkt in onderhoudsstroken aan weerszijde van de tunnel. "De tunnel moet vijftig jaar of langer mee en dat mag wat kosten", zei wethouder Dijksterhuis. "Het wordt een van de belangrijkste routes in Waddinxveen en dan is esthetiek en sociale veiligheid van belang. Het is dan de vraag of we kunnen volstaan met een tunnel zo als aan de Bredeweg of toch liever een tun nel die iets breder, lichter en mooier is?" Het grootste deel van de raad was het niet eens met de wethouder: "De basisvariant, die twee meter smaller is, kan binnen de gestelde financiële kaders worden uitge voerd. Het enige verschil is dat er dan geen onderhoudsstroken zijn, maar er wordt wel vaker een tunnel afgesloten voor on derhoud. Als er in de smallere variant ook een lichtstrook wordt aangebracht, dan is de tunnel niet donker en dus niet onvei lig." Men vond het esthetische en visu ele aspect niet zoveel geld waard en het onverstandig om er extra geld aan uit te geven: "Er staan nog genoeg projecten in de steigers." PvdA-raadslid Lottie van den Berg diende in de raadsvergadering een amendement in op het voorstel van het college. Dit kreeg de steun van CDA, D66 en WeWa en werd aangenomen met tien stemmen voor en acht tegen van PCW en VVD. Er komt nu geen onderhoudspad in de tunnel zoals in het voorstel stond, maar wel een verhoogde rijbaan voor het lang zame verkeer. Dit bevordert de veiligheid voor fietsers en voetgangers. De gehele aanleg van de Verlegde Dreef tussen de Moordrecht - Boudewijn Bruil, streekge noot en nummer 15 op de kieslijst voor de PvdA, ging donderdag 8 februari in debat met de lokale PvdA-afdeling. Aan de hand van de vijf speerpunten van het verkiezingsprogramma vond een levendig gesprek plaats. De vijf speerpunten van de Partij van de Arbeid tijdens de Provinci ale Verkiezingen zijn jeugdzorg, openbaar vervoer, groen, werk en wonen. Tijdens de debatavond kwam het regeer akkoord aan de orde. De uitslag van de Statenverkiezingen van 7 maart zal ook een graadmeter zijn voor de steun die de nieuwe regeringscoalitie van de kiezer krijgt. Dat betekent ook letterlijk steun in de Eerste Kamer, want de op 7 maart ge kozen Statenleden moeten de leden van de Eerste Kamer kiezen. Bruil deelde mee, dat zijn stem naar Klaas de Vries zou gaan, als die alsnog op de kandidatenlijst zou komen. Over de ontwikkelingen in de Zuidpias en de bestuurlijke samenwerking van Moor drecht met de andere gemeenten gingen de aanwezigen in debat. Bruil heeft toe gezegd dat voordat er besluiten worden genomen over de mogelijke fusies van de gemeenten in de Zuidpias de fractie woordvoerder in de nieuwe fractie een Het ontwerp van de spoorkruising die door de gemeenteraad is vastgesteld, ech ter met een 2 meter smallere onderdoor gang dan hier is weergegeven. Beijerincklaan en de Kanaaldijk ter hoogte van de Burgemeester Trooststraat wordt nu geraamd op zo'n 6,8 miljoen euro. Als alles volgens planning verloopt zal de weg in 2010 gereed zijn. bijeenkomst zal beleggen met de PvdA- gemeenteraadsleden. Als een echte regio kandidaat bleek Bruil goed op de hoogte te zijn van het gebied. Dat komt ook door dat hij al vanaf het begin van de jaren '90 in het algemeen bestuur van het Hoog heemraadschap Schieland en de Krimpe- nerwaard zit. Aan het eind van de avond vroeg wethouder Gea Gravesteijn aan dacht voor de vergrijzing en de positie van de kleine gemeenten ten opzichte van de grote steden. Zij stelde voor dat de provin ciale fractie, daarbij met de PvdA-wethou- ders in het gebied zou overleggen om één gezamenlijk standpunt te formuleren. Door Paulien de Graaf Waddinxveen - Op verzoek van de Provincie Zuid Holland heeft Waddinxveen een eigen visie ontwikkeld over de bestuurlijke toe komst van de gemeente. Eerder liepen ge sprekken tussen Waddinxveen en Boskoop over een fusie op niets uit; in het kader van de vele ontwikkelingen die plaatsvinden in de regio was de provincie van mening dat Waddinxveen zich opnieuw moest gaan oriënteren op een fusie met Boskoop, Rijn- woude en mogelijk ook Hazerswoude. Waddinxveen heeft een visie opgesteld waabij de blik is gericht op Boskoop, een deel van Zevenhuizen-Moerkapelle en een deel van Rijnwoude, zodat een grote groe ne gemeente zal ontstaan. "We moeten trots zijn op Waddinxveen en we zijn ook trots op deze visie. Samen met Boskoop, Rijnwoude en Moerkapelle kunnen we de kwaliteit van deze grote groene gemeente verbeteren. Door de economische drager Greenport, maar ook door ons eigen be drijventerrein Doelwijk kunnen we geza menlijk de infrastructuur verbeteren. Met behoud van het dorpse karakter vormen we een robuuste eenheid," aldus de heer Van Berkensteijn (CDA). "Ook voor grenscorrec tie staan we open." Wel beseft de raad dat niemand van de beoogde partners enthou siast is over deze visie en dat er dus hard gewerkt en goed gecommuniceerd moet worden om deze visie te verkopen. Ook be nadrukte Van Berkensteijn dat het van be lang is dat het geen van bovenaf opgelegde fusie moet worden. Ook de andere partijen gaven aan erg blij te zijn met de visie. Pas op de plaats "Ik constateer dat er brede steun is voor de visie", zei burgemeester Roijers in de raads vergadering. "We staan aan het begin van een proces. "Maar er zijn nog onzekere fac toren die een rol kunnen spelen, het nieuwe coalitieakkoord van de regeringspartijen en de verkiezingen voor de Privinciale Staten waarna er een nieuw college van Gedepu teerde Staten wordt gevormd. Ook is nog niet helemaal duidelijk wat de werkwijze van de Commissie van den Berg (de provin ciaal ingestelde commissie die de wensen en mogelijkheden voor fusies in de Zuid- plas bekijkt - red.) is en hoe zij gaan rappor teren naar de provincie." Hij onderschreef het ingediende amendement van de VVD waarin werd aangegeven om eerst de rap portage van de Commissie Van den Berg af te wachten en zich dan opnieuw te beraden over hun standpunt. "We maken dus nu een pas op de plaats tot duidelijk is welke rich ting wordt bepaald." Burgemeester Roijers sprak zijn waardering uit voor het vaststel len van deze visie: "Je moet voorkomen dat je geen speelbal wordt maar hoofdrolspeler bent. Nu duidelijk is wat de visie is, kunnen we voorkomen dat we een speelbal wor den." Regio - De provincie Zuid-Holland is ge start met het onderzoeksproject 'Hotspot Zuidplaspolder'. Het onderzoek richt zich op de langetermijneffecten van klimaatver andering en kijkt wat de gevolgen hiervan zijn voor de geplande ontwikkeling in de Zuidplaspolder. Het onderzoek moet op lossingen aangedragen, die in de huidige plannen voor de Zuidpias kunnen worden verwerkt om deze nog klimaatbestendiger te maken. Gekeken wordt naar innovatieve bouwvormen of naar slimme maatregelen om de effecten van calamiteiten te beper ken. De Zuidplaspolder is één van de diepste pol ders met een ligging van zes meter onder NAP. Het gebied is in de Nota Ruimte aan gewezen voor de opvang van de verstedelij- kingsbehoefte, inclusief glastuinbouw, van de Zuidvleugel van de Randstad. De droog makerij is deels gevoelig voor bodemdaling en ligt naast de Hollandse IJssel, die in ver binding staat met de grote rivieren en zee. Een dijkdoorbraak kan grote gevolgen heb ben. Daarnaast zorgt klimaatverandering voor toenemende risico's op wateroverlast door intensieve regenval, op droogte en op de toename van deels zoute kwelwater. De provincie Zuid-Holland heeft samen met het landelijke onderzoeksprogramma 'Kli maat voor Ruimte' het initiatief voor deze hotspot genomen, zodat de polder zodanig ingericht kan worden dat de toekomstige bewoners en bedrijven geen last krijgen van mogelijke effecten. De Stuurgroep voor de gehele ontwikkeling van de Zuidpias on dersteunt het project. Het project Hotspots kent B fasen. In fase 1 zullen de langtermijneffecten van klimaat verandering worden vertaald naar risico kaarten voor Zuid-Holland en specifiek de Zuidplaspolder. In fase 2 zullen oplossingen worden aange dragen om de Zuidpias klimaatbestendig te maken. Deze oplossingen worden meege nomen in de al ontwikkelde ideeën m bij de ontwikkeling van de Zuidpias. Gedacht kan worden aan innovatief bou wen, of slimme maatregelen om de effec ten van calamiteiten te beperken. In fase 3 zullen deze ontwerpoplossingen aan een kosten/baten-analyse worden onderwor pen. Het project Hotspot Zuidplaspolder wordt uitgevoerd door een consortium van partijen en heeft een looptijd van 1 jaar. Naast de provincie Zuid-Holland zullen het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en ConSept, waaronder Milieufederatie, mee gaan werken aan deelstudies binnen het project. De kennis wordt aangeleverd vanuit de universiteiten van Wageningen, Delft en Amsterdam. Bin nen de provincie wordt het project uitge voerd door het in 2007 gestarte Xplorelab, een laboratorium voor vernieuwend wer ken en leren van de directie Groen, Water en Milieu. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 5