REGIONALE ONTWIKKELING ZUIDPLAS POUTIEK RAAD STEMT IN MET PLANNEN TWEEDE SPORTHAL EN SPORTVELDEN RAAD AKKOORD MET KREDIETAANVRAAG FUSIEPROCES ril WÊ ZVMI \urRE G10 Consultatieronde gemeenschappelijke regeling bij raden #w Nieuwerkerk Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 maart 2007 pagina 3 Regio - Het project driehoek RZG Zuidpias is een samenwerkings verband tussen de vijf zuidplasge- meenten, de gemeente Rotterdam, de provincie Zuid-Holland en het Hoogheemraadschap van Schie- land en de Krimpenerwaard. Deze samenwerking heeft tot nu toe geleid tot de publieke grondbank RZG Zuidpias, de Interregionale Structuur Visie (ISV), het Interge meentelijk Structuurplan (ISP) en de herziening van het streekplan Zuid-Holland-oost voor de Zuid- plas. In het afgelopen jaar is ge werkt aan de volgende fase van publieke samenwerking. Zowel de raden als de staten heb ben bij hun besluit over het ISP of streekplanherziening gesteld dat een gezamenlijke ontwikkelingsor ganisatie moet worden opgericht. Tijdens verschillende raden- en statenconferenties is er gesproken over de contouren van een der gelijke organisatie. Het accent is hierbij komen te liggen op een ver eveningsfonds en niet op een gez amenlijk ontwikkelingsbedrijf. Dit heeft geresulteerd in een concept voor een ontwerp-gemeenschap- pelijke regeling ROZ. Deze regeling is in verschillende commissieverga deringen aan de orde geweest. In het Hart van Holland is eerder al verslag gedaan van de discussie in de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerka- pelle. Vorige week dinsdag was de commissie in Waddinxveen aan de beurt, maandag 5 maart de com missievan Moordrecht. Een impres sie van de opmerkingen die mee gegeven zijn aan de stuurgroep RZG Zuidpias. Alle op- en aanmer kingen zullen worden besproken en eventueel verwerkt worden bij het opstellen van een definitieve regeling. In april zal er vervolgens nogmaals door de gezamenlijke ra den en staten een conferentie over dit onderwerp worden gehouden, besluit vorming vindt dan in april en mei plaats in de verschillende gemeenteraden. ROZ De Regionale Ontwikkeling Zuid- plas wordt een gezamenlijke re geling voor de uitoefening van bestaande bevoegdheden. Binnen de ROZ zal gezamenlijk de pro grammering binnen het ISP en Streekplan aangepakt worden op het gebied van wonen, werken en infrastructuur en vindt afstemming plaats van planologische maatrege len. Binnen de gemeenschappelijke regeling moet de kwaliteit van de uitvoering gewaarborgd zijn. Bin nen de ROZ is sprake van een van te voren bepaalde stemverhouding en worden afspraken gemaakt over verevening. De ROZ wordt ook ver antwoordelijk voor het Ontwikke lingsstrategiekader (OSK). Het OSK is het beleidsplan van de ROZ, hierin wordt het programma opgenomen van woningbouw, voorzieningen, bedrijventerreinen, glastuinbouw, de groene en blauwe structuur en bereikbaarheid. Deelname Rotterdam Het verschijnen van de nieuwe Stadsvisie van Rotterdam, net voor de consultatieronde over de ROZ, houdt de verschillende gemeen teraden en -commissies van de zuidplasgemeenten bezig. De cen trale vraag is of de opgaven zoals deze gesteld zijn aan woningbouw gehaald wordt. Er zijn afspraken gemaakt over de contigenten voor sociale woningbouw en de aanleg van openbaar vervoersvoorzienin gen. Door wijzigingen in het pro gramma van intensieve woning bouw en verstedelijking komen deze onder druk te staan. De wens van Rotterdam is om te voorzien in de behoefte aan woningen voor de rijkere, beter opgeleide stads genoten. Dat wil zeggen 'dun en duur' in plaats van verstedelijkt. De commissies in de regio noemen de nieuwe opstelling van Rotterdam zorgelijk, de vraag of het ISP dan niet bijgesteld moet worden dringt zich op. Waddinxveen Tijdens de commissievergadering in Waddinxveen op 27 februari ,werd duidelijk dat er ook zorg is over IfÊÊjI Ml I 'li' de stemverhouding. Met name de stemverhouding na 2010, als de ge meenten Zevenhuizen-Moerkapel- le, Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht gefuseerd zijn. Wet houder Dijksterhuis benadrukte dat een grotere stem niet alleen meer zeggenschap betekent maar ook het dragen van meer risico. Naar zijn mening wordt na 2010 de stemverhouding opnieuw bezi en. Mevrouw Van de Berg (PvdA) drong er tevens op aan dat er goed ingezet wordt op democratische controle. De wethouder had begrip voor het gevoel van de commissie bevoegdheden en dus controle kwijt te raken. Toch blijven er vol gens Dijksterhuis voldoende moge lijkheden over om bij te sturen om dat de gemeenten uiteindelijk zelf gaan over het al dan niet instem men met bestemmingsplannen. Moordrecht Tijdens de discussie naar aanleiding van de presentatie van het con cept ROZ bleek dat met name de verevening voor Moordrecht erg belangrijk is. Het Restveen en Wa terparel gebied, wat voornamelijk op Moordrechts grondgebied is ge situeerd, kost veel en brengt niets op. Hiermee wordt de wens van de gemeente Moordrecht geborgd, namelijk een groene schil rondom de gemeente, maar wil wel graag de kosten verevenen. Ook hier werd daarom de zorg uitgespro ken omtrent de opstelling van de gemeente Rotterdam. Wethouder Oomen benadrukte dat het groen rondom Moordrecht opgebracht moet worden door 'rode functies' elders in het ISP gebied en dat het daarom voor Moordrecht belangri jk is om te komen tot de oprichting van de ROZ. Door Jac Spekman Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeen teraad is vorige week unaniem akkoord gegaan met de verdere uitwerking van de plannen voor een Tweede sporthal en de aanleg van nieuwe sportvelden, zoals aangegeven in de Startnotitie locatiekeuze tweede sporthal. CDA woordvoerder Wybe Zijlstra gaf een compliment over de startno titie. Het gevoerde beleid met de sportver enigingen moet volgens het CDA worden voortgezet. Hij vroeg bij de inrichting van een sportcomplex op de locatie Kleine Vink ook aandacht voor de gelijktijdige ontwik keling van het bedrijventerrein. Raadslid N. de Romph van de Christenllnie/SGP sloot zich bij de opmerking over de inrichting Kleine Vink aan. "Wij moeten niet alleen praten over de aanleg van een sporthal en velden, maar ook over de vestiging van be drijven. Arjen Hazelenbach, PvdA, pleitte voor een snelle uitwerking van de plannen. Bij de locatiekeuze voor de Kleine Vink of in de wijk Esse vroeg hij de wethouder ook de locatie aan de Zuidpias nog eens nader te bekijken. VVD-er Chiel Dubbeld hoopte dat de samenwerking met de sportvereni gingen blijft. Hij gaf aan, dat er niet alleen gekeken moet worden naar de bouw van een tweede sporthal, maar ook al naar een derde. "Als de bouw van de tweede sport hal over een paar jaar klaar is, hebben we al een nieuwe locatie voor een derde sporthal nodig", was zijn opmerking. Sportwethou der Jan Verbeek was blij met de instemming van alle fracties met de startnotitie. Na een definitief besluit voor de locatie Kleine Vink zal elders ruimte gevonden moeten worden voor een bedrijventerrein, omdat een gedeelte van het geplande bedrijven terrein Kleine Vink ingenomen zal worden door de tweede sporthal en sportvelden. "Er is in de toekomstige Zuidplaspolder 63 ha. Aan bedrijventerreinen gepland, dus dat is een optie", aldus Verbeek. Hij on derschreef de oproep van de raad om te kijken naar een goede bereikbaarheid van de gekozen locatie voor fietsers. "Dat is een van de levensvoorwaarden", verklaar de Verbeek. Er ontstond hierna nog een discussie over de plannen voor een derde sporthal in de toekomstige Zuidpias. Chris Nebelstein, PvdA, wilde de ruimte voor een sporthal al vastleggen in het toekomstige bestemmingsplan Zuidpias. Ook VVD-er Chiel Dubbeld gaf aan, dat zijn fractie er wel oren naar had. "Kijk daar alvast naar met het oog op de toekomst". Zowel Theo Edel, CDA, als Harm Lamberts, Gemeente belangen Nieuwerkerk, gaven aan eerst de huidige voorstellen uit te werken en te wachten tot het bestemmingsplan Zuidpias is uitgewerkt. Wethouder Verbeek was het daarmee volledig eens en benadrukte nog eens, dat de nood er op dit moment voor de sportverenigingen hoog is. "Laten we nu de voorstellen voor een tweede sport hal aannemen en later kijken naar de toe komstige ontwikkeling in de Zuidpias". De raad stemde hierna unaniem in de verdere uitwerking van de plannen voor de bouw van een sporthal met velden op de locaties Kleine Vink of in de wijk Esse. Door Jac Spekman Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeen teraad heeft ingestemd met de krediet aanvraag van het college van burgemees ter en wethouders om een gezamenlijk krediet van 500.000 euro beschikbaar te stellen om het fusieproces van de gemeen ten Moordrecht, Zevenhuizen-Moerka- pelle en Nieuwerkerk door onafhankelijke externe adviseurs te ondersteunen en te begeleiden. VVD-woordvoerder Henk van der Torn benadrukte dat het fusieproces zorgvuldig gevoerd moet worden. "Daar hebben we best wat voor over." Een be drag van 52.500 euro voor raadpleging van de bevolking over de fusie leek hem wat weinig, maar burgemeester Bonthuis gaf aan dat volgens de projectleider van een extern bureau dit bedrag voldoen zal zijn. Arjen Hazelenbach vroeg namens zijn PvdA-fractie wat het risico is voor de ge meente wanneer de fusie niet doorgaat. Uit het antwoord van Bonthuis werd dui delijk dat er een verdeelsleutel voor de kos ten per gemeente is afgesproken op basis van het aantal inwoners. Bonthuis sprak van een bijzonder voorstel. De raad heeft de opdracht om het fusieproces voort te zetten en er zijn duidelijke afspraken ge maakt met de externe projectleider. "We betalen voor datgene wat is afgenomen op basis van het aantal uren. Nadat de ge meenteraden en Ondernemersraden hun standpunt hebben bepaald kunnen we van start gaan." De financiële administratie zal door de gemeente Nieuwerkerk worden gevoerd. Momenteel wordt een plan van aanpak geschreven, wat vervolgens eind maart met de raad en de externe adviseur zal worden besproken. Daarbij komt ook de fusiebegroting aan de orde. Vervolgens wordt door de stuurgroep, die de fusie be geleidt, opdracht tot uitvoering gegeven. Henk van der Torn vatte het standpunt van de VVD samen door aan te geven, dat de raad een politieke visie neer moet leggen, waarin duidelijk wordt wat men wil. Dat is onder meer het aanstellen van een on afhankelijke adviseur en een krediet ten behoeve van het fusieproces voteren. "Wij hebben er vertrouwen in dat het zal luk ken", aldus Van der Torn. Burgemeester Bonthuis stelde ter gerust stelling van de raadsleden, dat de raad beslist over de toestemming voor de fi nanciële uitgaven. Er komt een financiële verantwoording voor de raad, zodat er voldoende inzicht komt over inkomsten en uitgaven. Voor de kosten die gerelateerd zijn aan een herindeling bestaat de inte gratie-uitkering van het Gemeentefonds die de gemeenten na de fusiedatum zul len ontvangen. Op basis van de huidige gegevens en criteria is de verwachting dat deze uitkering ongeveer 5.5 miljoen euro zal bedragen. Het aangevraagde krediet is opgebouwd uit een aantal kostenposten. Voor de pro jectleiding is in totaal 320.000 euro ge raamd, het opstellen van de missie, visie en strategie en het raadplegen van de be volking is een bedrag van 52.0500 euro ge raamd en voor het opstellen van een Plan van Aanpak 15.000 euro. Voor de financi ële quickscan staat een bedrag van 25.000 euro gepland.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3