FEEST LANGS DE HOLIANDSCHE IJSS STEIGER MOLEN WINDIUST IN GEBRUIK Presentatie boek Arteryrivierlandschappen van de toekomstzeiltocht ntt)e pagina 22 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 21 maart 2007 Door Jac Spekman Capelle/Nieuwerkerk aan den IJssel - Aan de oever van de Hollandsche IJssel aan de kade bij het Vuykpark in Capelle aan den IJssel en de nieuwe steiger bij Molen Windlust aan het Kortenoord in Nieuwer- kerk aan den IJssel vonden vrijdag een paar bijzondere evenementen plaats. In de onlangs geopende brasserie Fuik's had zich een select gezelschap verzameld voor de presentatie van de Nederlandse versie van het boek 'Artery, rivierlandschappen van de toekomst'. Onder hen een aantal wethouders van Nieuwerkerk, vertegenwoordigers van het Projectteam Hollandsche IJssel, Stich ting Molen Kortenoord en leden van het college van B en W van Capelle aan den IJssel. Zij waren de gasten van het Project team Hollandsche IJssel en het bestuur van de Stichting Molen Kortenoord om een paar hoogtepunten in het zogeheten Artery project mee te maken. Hans Jacobs, wethouder van Capelle en vertegenwoor diger van de Stuurgroep Hollandsche IJs sel sprak van een feestelijke gelegenheid. "We hebben namelijk wat te vieren", leg de hij uit. Artery Sinds 2003 werken verschillende partijen binnen de regio Hollandsche IJssel samen met andere regio's uit Duitsland en Enge land in het kader van het Europese project Artery. De doelstelling van dit project is niet alleen om rivieren te herontwikkelen tot de slagader, Artery, van deze regio, maar vooral ook om dit te doen samen met omwonenden, bezoekers, belangen groepen én bedrijven. "Dit project is dus zeker niet gestrand aan de vergadertafel, maar de resultaten zijn ook zichtbaar in het gebied", vervolgde Jacobs. Als voor beelden noemde hij het Vuykpark in Ca pelle aan den IJssel, Molen Windlust in Nieuwerkerk aan den IJssel en de Baai van Krimpen aan den IJssel. Het doel bij de realisatie deze projecten was om men sen en gemeenten weer terug te krijgen aan de Hollandsche IJssel. Ook in andere Europese landen bleek dat deze projecten van fietsers en automobilisten. Voor schip per Bart en zijn vrouw Kee is het volbou wen langs de oevers een slechte zaak, want het mooie landschap wordt in hun ogen bijzonder aangetast. Iets later dan gepland kwam de Helena bij Kortenoord waar het shantykoor Het Kraaiennest uit Zevenhuizen de gasten met muziek en zeemansliederen welkom heette. Nadat wethouder Jan Slagt op de steiger het hek opende, kon iedereen van boord om de ingebruikname van de stei ger mee te maken. Dat gebeurde;c or Maarten Molenaar en Mea van Raves ri- Kramer, vice-voorzitter van de Stuurc op Hollandsche IJssel, die samen een lint c or- knipten en daarmee de steiger officie m gebruik stelden. Met de ingebruikname van de steiger is het nu mogelijk om met De Helena vanuit Rotterdam een vaar cht te maken op de Hollandsche IJssel er ar bij ook een bezoek te brengen aan ien Windlust. Voor het bestuur van de ci ting is hiermee een langgekoesterde ens eindelijk in vervuiling gegaan. Nieuwerkerk aan den IJssel - Na de pre sentatie van de Nederlandse versie van het boek 'Artery, rivierenlandschappen van de toekomst' in brasserie Fuik's in Capelle aan den IJssel, vertrokken de genodigden per schip naar Nieuwerkerk aan den IJs sel. De historische driemastschoener De Helena lag bij het Vuykpark voor anker en had bij het vertrek de nodige problemen om te vertrekken. Schipper Bart Vermeer had de nodige kritiek op het gemeentebe stuur van Capelle, omdat deze gemeente geen aanlegsteiger wil aanleggen bij het Vuykpark. Nu moesten de genodigden heel voorzichtig via een paar provisorische loopbruggen op het schip komen, waarna ook het losmaken van de trossen met de nodige problemen gepaard ging. Maar na het inschepen kregen de aanwezigen een heerlijke vaartocht over de Hollandsche IJs sel, waarbij duidelijk te zien was, hoe som mige plekken aan deze rivier in de loop der jaren volgebouwd zijn met luxe ap partementengebouwen en woningen. Met medewerking van de Nieuwerkerkse wet houders Siem van Loon en Jan Verbeek en Maarten Molenaar, voorzitter van de Stich ting Molen Kortenoord, werden de zeilen gehesen en kreeg het schip een bijzondere allure, die langs de oevers veel bekijks had

Hart van Holland | 2007 | | pagina 22