OVER BETROKKENHEID GESPROKEN BOOMKWEKERIJ OPEN TIJDENS MUSEUMWEEKEND KERKDIENST OVER MIDDELEEUWSE KRUISLEGENDES EN KRUISWEGSTATIES 0PEN DAGEN GEERS DIER VERMIST OF GEVONDEN? I BELIEVE ZINGT DE KORALEN UIT DE JOHANNES PASSION 1 BOSKOOP ReumaPatiëntenVereniging Gouda e.o. DE HEER SJAAK VAN DER VIS, GEBOREN 1929, UIT BOSKOOP VERTELT: Door Elly van Gelderen Door Elly van Gelderen Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 28 maart 2007 pagina 27 Gouda - Tijdens de Algemene le denvergadering van de Reuma patiëntenvereniging Gouda en omstreken wordt om 20.00 uur de gebruikelijke manier van vergade ren onderbroken voor een speci ale gelegenheid: er worden twee bondspenningen uitgereikt. Mevrouw Kortland, bestuurslid van de landelijke Reumapatiënten- bond, vond het een hele eer om te gast te zijn in Gouda voor het uitreiken van bondspenningen aan twee 'leden van verdienste'. "Je zet iemand in het zonnetje", stelt mevrouw Kortland als er bij zondere inzet is getoond en dat al jaren lang. "Acht jaar lang consciëntieus als penningmeester werken, is niet niks. Altijd bereid tot hand- en spandiensten. Op zo iemand mag een vereniging bijzonder trots zijn." Zo iemand is mevrouw Ger- Boskoop - De jaarlijkse open da gen van de kwekerij van Herman en Thea Geers worden gehouden op zaterdag 31 maart en zondag 1 april. De kwekerij bevindt zich aan het adres Laag Boskoop 104. Te zien is een groot assortiment miniatuurplanten. Er zijn diverse kwekers aanwezig met bijzondere bloembollen, ledereen is welkom van 10.00 tot 16.00 uur; de toe gang is vrij. Gevonden: - kat, rood, lapjesachtig. Noordein de .t.h.v. nr. 301A, Boskoop; Voor informatie en aanmeldingen: Amivedi Nederland 0184-661509 of www.amivedi.nl. Boskoop - Protestants Kerkkoor 'I Believe', voorheen het 'Gerefor meerd Kerkkoor', brengt op zon dag 1 april in de Dorpskerk in de dienst van 18.30 uur de koralen uit de Johannes Passion van Johan Se bastian Bach ten gehore. Het koor staat voor deze dienst onder lei ding van mevrouw Jongenburger en het orgel wordt bespeeld door de heer Kramer. De verbindende teksten worden gelezen door do minee E. Baljet. De koralen van de Johannes Passion gaan over het lij den en sterven van Jezus Christus. rie van Wageningen uit Waddinx- veen. "Ze stond ook klaar voor de infostand." Op zo'n toegewijd iemand moet je zuinig zijn. "U bent een voor beeld en daarom heeft het bestuur van de Bond gemeend u te moeten eren metdezilveren bondspenning en de daarbij horende oorkonde." Mevrouw van Wageningen was verrast en heel ingenomen met de haar toebedachte waardering. Mevrouw Kortland bleef de micro foon bemannen, want na die ene onderscheiding kwam er nog een. Zelfs 10jaaronvolprezen inzet voor het secretariaat. Daarvoor komt de schijnwerper te staan op me vrouw Bertha Maat uit Boskoop. "De voorzitter omschrijft haar als iemand die een hele vereniging in haar eentje kan runnen. Waar in reumaland kom je Bertha Maat niet tegen, kun je je best afvragen. Kortland: "En bij al die gelegen- Boskoop - In de Vrijzinnig Protes tantse kerk aan de Burgemeester Colijnstraat 24 wordt op zondag 1 april om 10.00 uur een bijzon dere kerkdienst gehouden. In het eerste gedeelte van de dienst zal kunsthistoricus Bernard Vermet vertellen over de talrijke legendes die er in de middeleeuwen beston den rondom het kruis. Al deze ver halen zijn veelvuldig uitgebeeld in de kunst. De lezing zal worden geïllustreerd met enkele van de beroemdste voorbeelden, zoals de Boskoop - Het museumweekein- de is op zaterdag 14 en zondag 15 april. Het boomkwekerijmu- seum aan de Reijerskoop dóet hieraan mee en is op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zondag van 12.00 tot 16.00 uur geopend. De toegang is vrij. Als nieuwe activiteit in het seizoen is dan zojuist geopend de wis seltentoonstelling 'Bomen over Bijen'; over bomen in relatie met bijen. De opzet is voor verschil lende doelgroepen. Als gecom bineerde attracties zijn er op on- "Op zulke leden moet je zuinig zijn. heden is zij positief kritisch en dat geeft mij het gevoel dat zij onge looflijk betrokken is en dat soort mensen moet je koesteren." Met andere leden verzorgt mevrouw Maat het inloopspreekuur in het Groene Hartziekenhuis, introduc tieavonden voor nieuwe leden is zij is contactpersoon voor oefen- therapiegroepen in Waddinxveen. Intussen is ze gekozen als secretaris van de Regioraad West Nederland. "Ik vergeet bijna dat ze ook cursus leider is van de cursus Reuma Uit gedaagd:. Kortland besluit: "Kort om, je bent een duizendpoot, een echte doener. Daarom kent het bestuur de gouden bondspenning toe met de daarbij behorende oor konde." Bertha Maat was onder de indruk van zoveel eerbetoon. De vergadering reageerde ver heugd op de toegekende pennin gen; daarna ging de vergadering verder volgens de geplande agen da. fresco's van Piero della Francesca en de miniaturen van het Getijden boek van Catharina van Kleef. In het tweede gedeelte gaat domi nee J.A. Broström in haar overden king in op het fenomeen van de kruiswegstaties. Dit zijn verschil lende gebeurtenissen vanaf de veroordeling door Pontius Pilatus tot en met de kruisafname. Ook deze scènes kennen een lange tra ditie van uitbeelding in de kunst, waarvan voorbeelden zullen wor den getoond. geregelde tijden rondleidingen met gidsen, demonstraties van enten/stekken en andere boom kwekerijwerkzaamheden. Op za terdag om 13.30 uur kan er een rondvaart gemaakt worden langs de boomkwekerijen in de directe omgeving. De duur van de tocht is ongeveer vijf kwartier. Tevens kunnen de bezoekers indrukken opdoen van de op handen zijn veranderingen en nieuwe plan nen van het boomkwekerijmuse um in de nabije toekomst, www. boomkwekerijmuseum.nl De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "Mijn ouders en grootouders waren Boskoopse boomkwekers. Vader kocht voor de oorlog een boomkwekerij in Overschie, op de plaats waar nu het sint Franciscus ziekenhuis staat. We verhuisden naar Rot terdam. Toen mijn moeder daar jong overleed liet ze negen kinderen na. Als pubers gingen mijn zus en ik terug naar Boskoop om opa Kooy te helpen, want ook oma was overleden. Hij had een boom kwekerij aan de Goudse Rijweg en woonde in een mooi huis aan de Rozenlaan. Op vaders kweke rij werden vele bomen gestolen in de hongerwinter voor de ka chel. Daardoor woonde hij tijde lijk in een schuur op het bedrijf. Intussen werd zijn huis in Rotter dam leeg geroofd en de deuren en meubels verstookt. De han del stond op een laag pitje, ook in Boskoop leed men armoede. Wie heeft er behoefte aan sier heesters met een lege maag en bevroren tenen? Door de spoor wegstaking leed heel Zuid Hol land honger en kou. In het ge bombardeerde Rotterdam was het schrijnend en stierven velen. Op weg naar vader reden mijn zus en ik met een oude fiets door de inundatie ondergelopen lan den. We werden eens bijna ge raakt door bommen vanuit een bommenwerper bij het viaduct bij Bleiswijk. Ze kwamen niet tot ontploffing en zijn kort geleden opgegraven. Eens ben ik onderweg flauw ge vallen want ik had op die dag maar twee tomaten op. Bij de hefbrug rook het zo heer- Ijk naar gebakken brood. De mensen die nog restjes tarwe hadden konden het bij een bak ker daar laten bakken, maar vaak werd het door de patrouilleren de soldaten opgeëist. Sommigen '■ochten een mud tarwe voor dui zend gulden. ijn broertje had eens spinazie- zaad gebakken in paraffineolie maar zijn darmen hebben het wel te kwaad gehad. In Boskoop waren vele verzetmensen; na de oorlog zijn er 23 verzetkruisjes door prins Bernard uitgereikt. Boskopers waren individualisten, vaderlandslievend en gelovig. Er waren veel kerken in Boskoop, zondags hoorde je veel door de open schuifraampjes heen de mensen op trapharmoniums de geestelijke liederen spelen. Toen opa Kooy overleed heb ik in verschillende kosthuizen ge zeten, die er veel waren voor de Boskoopse studenten van de hogere tuinbouwschool. Zij wer den 'tuinbouwgeiten' genoemd; vandaar de stenen geit op de ro tonde op de Zijde. We hadden daar veel lol, er was een student die kon nooit uit zijn bed komen, daardoor kwam de schooldirecteur hem wel eens uit bed trekken. De jongen vond deze bezoeken niet leuk maar daarentegen de kostjuffrouw wel. Om te plagen had ik een planne tje bedacht. We trokken een gro te conifeer uit de grond en doop te het wortelgestel in de sloot en zette hem ondersteboven tegen de deur van het kosthuis. We de den er een hoed boven op, net zo één als de directeur droeg. We belden en ze dacht door het bobbeltjesglas dat de directeur het was. Ze gilde toen de modde rige boom naar binnen tuimelde die haar en de gang bevuilden. De tuinbouwgeiten moesten al lemaal op het matje komen maar ik werd niet verdacht. Ik was bevriend met enkele bus chauffeurs van de Citosa die nog geen rododendron van een ro zenstruik konden onderscheiden, ze klaagden dat die Boskopers alleen maar over bomen konden bomen. Dan kwam je er bij de bevolking niet tussen. Later ben ik bij een meubelma ker gaan werken, ik verdiende er weinig maar deed wel vele cursussen op kosten van de baas. Later verkocht ik zelf kleinmeu- belen. Nu kom ik wegens gezond heidsredenen niet meer buiten mijn huis aan de Goudse rijweg. Mijn tijd besteed ik nu aan mijn hobby, genealogie en bezit veel plakboeken met gegevens van de streekgeschiedenis."

Hart van Holland | 2007 | | pagina 27