®uf>c tffócn littlcocn... MOORDRECHT HOUDT GROTE SCH00HMAAK OPTREDEN KID LAZY BAND BENEFIETCONCERT STRAATKINDEREN RI0 DE JANEIRO MOORDRECHT MEVROUW P01S- 00STER0M UIT MOORDRECHT, GEBOREN 1922, VERTELT: Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 28 maart 2007 pagina 37 Door Elly van Gelderen "Ik doe mee voor de gezellig he id." Door Carlo Willemsen Moordrecht - De stichting Neder land Schoon hield zaterdag een landelijke opschoondag. Ruim 200 gemeenten namen deel aan dit sympathieke evenement. Moor drecht ontbrak niet. 's Morgens om 9.30 uur meldden tientallen inwoners zich op de parkeerplaats van het gemeentehuis. "Met deze actie willen we de wi jken in Moordrecht eens goed wakker schudden," aldus Kors van der Wolf, lid van het organisatie comité. "Laten zien dat het best mogelijk is om met z'n allen een buurt schoon te houden." In tegenstelling tot andere ge meenten, konden inwoners van Moordrecht zich niet opgeven voor de Opschoondag. Van der Wolf: "Van te voren hebben we een oproep gedaan, ledereen die wilde meedoen, kon 's morgens naar het gemeentehuis komen. Daarvandaan trokken we vervol gens door het hele dorp. We na men vooral de openbare plekken eens goed onder handen. Trekkend door de wijken kwamen er vanzelf meer mensen naar buiten om ons te helpen. Ook was er een aantal inwoners dat meedeed aan de actie, maar alleen de eigen wijk Moordrecht-De Goudse bluesband The Kid Lazy Band speelt zaterdag 31 maart in eet- bluescafé East End. De band bestaat uit vijf muzi kanten die de bluesmuziek in het bloed lijken te hebben. De diverse nummers worden met veel eigen inbreng gespeeld zodat de identi teit van de band in het algemeen en de muzikanten in het bijzonder in elk nummer doorklinken. Bas Merkestijn is een natuurtalent als het op blues-harp spelen aankomt. Hij heeft de blues met de paple- pei ingegoten gekregen en is met zijn 20 jaar het jongste lid van de band. Ton Prins, de drummer, werd in 2005 benaderd om bij Kid Lazy te komen spelen en is sinds die tijd vaste drummer. Martin Tiele, de basgitarist van de band, speelde in de jaren 80 bij de band 'Meadow'. Deze band scoorde een hit met een rockversie van het nummer 'Het kleine café aan de Haven' van Vader Abraham. Samen met Bart Westerbeke vormde hij de basis van The Kid Lazy Band. Bart is gita rist bij de band. Jarenlang speelde hij in 'Harry's Jazz en Blues band' van zijn ouders. De bezielende so lo's die Bart uit zijn gitaar weet te toveren zijn adembenemend en bezorgen menig toehoorder het welbekende kippenvel. Het ge bruik van de 'Bottle-Neck' is hem eveneens niet onbekend en ge combineerd met zijn drang naar perfectie zorgt dit menigmaal voor een virtuoos spektakel. Monique Verkerk, de zangeres van de band, heeft eveneens haar spo ren al ruimschoots in de muziek verdiend. Ze heeft vele jaren als solo zangeres met een zeer uit gebreid reportoire in diverse bars en bij vele gelegenheden opgetre den. Sinds februari 2005 is zij de band met haar rauwe bluesstem komen versterken. Aangezien er in Nederland niet veel bluesbands zijn met een 'leading Lady' die op deze unieke wijze de blues zingt lijkt niets een succes voor de Kid Lazy Band nog in de weg te staan. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de bar van eet- bluescafé East End, of via telefonische reservering. Voor meer informatie: www.eas- tendmoordrecht.com of www. kidlazyband.nl. East End is op za terdagavond geopend vanaf 21.00 uur. Moordrecht - De Brazilië groep Gouda/Moordrecht 2007 is blij met het initiatief van Sven van Everdink. Deze 18-jarige jongen die op het ID-College zit, heeft voor zaterdag 24 maart een Benefietcon cert georganiseerd in Plug Unit aan de Jan Tinber genstraat 15 te Reeuwijk voor de straatkinderen in Rio de Janeiro. De volledige opbrengst van de entreegelden komt ten goede aan het project van REMER. De middag-editie is van om 14.00 tot 17.00 uur; de avond-editie van 19.00 tot 22.00 uur. De toegang bedraagt 5,—. Een combi-ticket kost 7,50. Wie is Sven? Hij was één van de eerste belangstel lenden om deel te nemen aan een werkvakantie in Brazilië. Hij is uiteindelijk niet meegegaan, maar hij werd geraakt door de beelden die hij bij één van de informatieavonden te zien kreeg. Door het or ganiseren van dit Benefietconcert kan hij toch een steentje bijdragen. Lilian Koers, ook één van de groepsleden en tevens leerling aan het ID-college organiseert binnenkort een sponsorloop waarvan de opbrengst ook ge heel ten goede komt aan het project. Oma Pols-Oosterom De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Burgemeester Van der Meer prikt een stukje mee. wilde schoonmaken. Dat vonden we prima, het was geen verplicht ing om mee te lopen met de route. Alle hulp was welkom." Om haar inwoners de moeite van het sjouwen met zware vuilnis zakken te besparen, had de ge meente op verschillende plaat sen in het dorp grote containers neergezet. Het organisatiecomité zorgde voor kleding, prikstokken, bezems en andere opschoonmid- delen. "Nu maar hopen dat het niet alleen bij deze ene dag blijft, maar dat bewoners vaker de handen uit de mouwen steken," zegt Van der Wolf. "Mensen hebben zelf invloed op hoe schoon hun wijk is. Het lijkt mij heel onplezierig om tussen al die viezigheid te moeten wonen." Niemand minder dan burge meester Huub van der Meer was bereid zijn inwoners een handje te helpen. "Ik zie dat er veel jeugd is komen opdagen," was het eerste dat hem opviel. "Een uitstekende zaak, van de jeugd moeten we het hebben." De burgemeester doelde op alle aanwezige kinderen, die zich tbaar plezier hadden in het afval prikken. Zo ook de negenjarige Jamie de Haas. "Ik doe mee voor de gezelligheid," vertelde ze. "We hebben hartstikke veel lol. Maar we nemen het schoonmaken wel serieus, hoor. Dat is belangrijk. Al die rommel op straat is vervelend om in te spelen. Het is goed dat we het nu samen opruimen." "Onze familie had echte oude Moordrechtse beroepen. Mijn grootvader heette Jacob Oos- terom (1857-1944), van een touw- baandersfamilie. In Moordrecht woonden zij onder aan de dijk in de 'barakken' wat eigenlijk 'Werk lust' heette. Gebouwd in 1650 (later weer vervangen) voor de steenplaatsarbeiders van steen bakkerij IJsselvrucht. Oma (zie foto) met haar grotere kinderen werkte daar onder slechte ar beidsomstandigheden en moest haar kleine kinderen alleen la ten. Buurman Spruit ging eens op geschreeuw af en kwam oma roepen, een kind zat vast met zijn hoofd tussen de sporten van de stoel met biezenmatjes. Later is op de steenplaats de watertoren en de K.V.T. gebouwd. De meeste arbeiders konden niet klok kijken en waren analfabeet, ook opa, (zie foto) die we plaag den door te vragen wat op de fluwelen Bijbelprentjes stond. Hij zei dan steeds: morgen zal ik het voorlezen. Iedere morgen vroeg ging opa, die turfdrager was, over de pont en liep daar met een grote mand op zijn rug vaak 15 ki lometer naar Krimpen om turf te lossen uit de IJsselschepen bij de steenplaatsen. Eerst woonden mijn ouders in de Stevenstraat en later in het West einde in het achterste gedeelte van het huis van Dirkzwager de zeilenmaker. We speelden op de touwbaan van Jacob Verboom in het Westeinde. Daar was ook het buurtje 'De vijf huizen' waar Mie de Bruin de 'mutsenwasser' woonde; zij waste en stijfde met een apparaat de witte kanten mutsjes die men in die tijd droeg. Oom Dirk (touwbaanderszoon) Oosterom woonde daar met een groot gezin in een klein huisje. Door gebrek aan kastruimte, wer den de zondagse kleren met een touw naar boven gehesen tegen het dak. Jans en Japie van der W. maakte het buurtje berucht met lachwekkende of trieste gebeur tenissen, omdat ze samen vaak te diep in het glaasje keken. Zij hadden meer dan tien kinderen maar Japie raakte steeds de tel kwijt; daarom telde hij 's avonds de klompen of iedereen binnen was. Japie zette voor de nacht de losse deur die uit zijn scharnieren was getrokken, schuin tegen de deurpost, iedereen kon zo naar binnen, maar er was toch niets te halen! Toen ik 14 jaar was werkte V ik al voor een paar grijpstuivers bij een joodse slager in de Goudse Groenendaal, ik nam hun strijk goed mee, zodat je nog geen vrij had. Ook in het Moordrechtse weeshuis werkte ik in de huishou ding, daarna in het van Iterson- ziekenhuis met nog zeven Moor drechtse meisjes. Om zeven uur begonnen we met het huishoudelijke werk,'s mid dags twee uur pauze in de zuster- kamer en om 20 uur pas naar huis. Mijn vader werkte bij de P.T.T. als kabeltrekker door het hele land, hij sliep in bouwketen en was al leen de weekeinden thuis. Ik had één zusje, mijn moeder kwam uit de Achterhoek, ze had hier nogal 4 moeite om te aarden, met haar dialect bleef ze een vreemde ling. Grootmoeder waste voor het weeshuis, de schortbanden moest ik als kind glad strijken en als een harmonica zich zag vouwen. Zij ging vaak brood halen bij bak ker Fijn op de dijk, ze liep altijd even naar de huiskamer. Als hun papagaai haar zag kraste hij: Ben jij het, Jaantje? Vrouw Fijn kwam dan niet naar voren. Ik trouwde met Piet Pols en ging wonen aan de Middelweg. We kregen twee zonen. Op 20-jarige leeftijd ver ongelukte zoon Rinus, dit verdriet vergeet je nooit meer. ledereen kende hem, hij werkte bij de groenteboer van Mullem. Kleinkinderen hebben we helaas niet en onze gezondheid laat nogal wat te wensen over, maar wat wil je als je oud ben. Maar tevredenheid is een deugd die we proberen na te leven." Opa Pols-Oosterom

Hart van Holland | 2007 | | pagina 37