GEVOLGEN KLIMATOLOGISCHE VERANDERINGEN IN RELATIE TOT BOUWEN IN ZUIDPLASPOLDER 200 hectare landbouwqrond in restveengebied Bezoek oon het Abraham Kroesgemaal H^jjjnpTA^REGlO, Onderzoeksproject Hotspot Zuidplaspolder officieel van start Achtergrond Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 28 maart 2007 pagina 3 Door Karin Heeren Regio - Wonen, werken en recre- eren in de laagste polder van Ne derland, op het laagste punt 6,76 meter beneden NAP. Ondertussen liegen de klimaatscenario's er niet om: de zeespiegel stijgt, het gaat vaker en harder regenen. Het wa ter komt van boven, van beneden en van opzij. Ondertussen worden er nieuwe plannen gemaakt voor nog verdere verstedelijking. De vraag doemt op hoe veiligheid ge waarborgd wordt en hoe we het droog houden. Volgens critici is de Zuidplaspolder het afvoerputje, voor anderen het schoolvoorbeeld van hoe het moet in Nederland: een sterk staaltje vakmanschap geheel volgens de Nederlandse traditie van de omgang met water: voortdurend vernieuwend en anti ciperend op de toekomst. Zuidplaspolder vanaf Abraham Kroesgemaal. Vernatting van het restveenge bied zal een positieve uitwerking hebben op de C02 uitstoot, hoe natter het veen des te minder uit stoot van C02. Hiermee zal ver natting een bijdrage leveren aan de doelstellingen die opgenomen zijn in het Kyoto verdrag waarin een aantal maatregelen zijn op genomen op het gebied van on der andere C02 uitstoot. Ook het Hoogheemraadschap laag gelegen gebied, zoals de Zuid plaspolder. Het Hoogheemraad schap heeft een waterkansenkaart opgesteld voor de Zuidplaspolder. Door extreme neerslag rondom de eeuwwisseling en de klimatolo gische veranderingen die worden verwacht heeft het Hoogheem raadschap zich gerealiseerd dat er goed nagedacht moet worden over waterbeheer in de toekomst en is daarmee een partner geworden bij het opstellen van het ISP, hierbij is de 'lagenbenadering' toegepast, een afwegingssystematiek waarbij de ondergrond, waaronder de wa terhuishouding en infrastructuur mede bepalend zijn voor de ruim telijke inrichting. Het verbreden van tochten, het verkleinen van het aantal peilvakken en het vernatten van het restveen en waterparel- gebied bij Moordrecht zijn daarbij goede mogelijkheden. staat vernatting van het gebied voor omdat het aantal peilvak ken dan verminderd kan worden wat het waterbeheer ten goede komt. Er zal alleen nog discussie gevoerd moeten worden hoe deze stand punten zich verhouden met de motie die aangenomen is met be trekking tot het behoud van 200 hectare economische landbouw grond in het restveengebied. gepleit voor meer ruimte voor na tuur en recreatie, vooral in het zui delijke deel van de polder vanwege de natte ondergrond en de open heid van het landschap. Ellen Verkoelen benadrukt wel dat de plannen bezien moeten worden op hun klimaatbestendigheid, ze ker op de lange termijn. Hotspot Zuidplaspolder De provincie is gestart met het on derzoeksproject 'Hotspot Zuidplas polder'. Het onderzoek richt zich op de langetermijneffecten van klimaatverandering en kijkt wat de gevolgen zijn voor de geplande ontwikkeling in de Zuidplaspolder. Florrie de Pater gaf toelichting op de boot over het onderzoekspro gramma. Zij gaf een inleiding over de vier klimaatscenario's die zijn opgesteld door het KNMI en de mogelijke effecten voor de Zuid plaspolder. Aan boord zaten een aantal onderzoekers die na de ex cursie officieel met het onderzoek zijn begonnen. Het onderzoeks programma naar klimaatverande ring is een onafhankelijk program ma opgezet door Vrije Universiteit Amsterdam en Wageningen Uni versiteit. Met een boottocht over de Hol- landsche IJssel langs de stormvloed kering bij Krimpen aan den IJssel en een bezoek aan het gemaal Abra ham Kroes tussen Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht voor belangstellenden is er een offici eel begin gemaakt met het onder zoeksproject 'Hotspot Zuidplaspol der'. Met presentaties van dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard, Hans Oosters, Ellen Verkoelen van de Milieufederatie Zuid-Hollands en Florrie de Pater over het Nati onaal onderzoeksprogramma 'Kli maat voor Ruimte'. Waterbeheer in Zuidplaspolder Terwijl de boot van Spido koers zet te richting Hollandsche IJssel heeft HansOostersduidelijkheid gegeven over de taken en het werkgebied van het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard. Hij stond stil bij de vele persberich ten die er in de afgelopen tijd zijn geweest over het bouwen in een UIMNBV» Regio - De excursie stond in het teken van de beheersing van het water. Tijdens de presentatie van Ha?ry Berkouwer, beheerder van het gemaal Abraham Kroes stond centraal dat in Nederland al vele eeuwen land gewonnen wordt van het water. Door afwaterings systemen, dijken, molens en later gemalen is het mogelijk om in de diepste polder van Nederland te wonen en te werken. Met een robuust watersysteem waarover goed nagedacht moet worden ziet Harry Berkouwer geen pro bleem voor bebouwing in de Zuidplaspolder en Westergouwe: "Geen paniek, wel goed na blijven denken, want het water komt en dan moeten we goed voorbereid zijn." In zijn levendige presentatie kon hij de aanwezige belangstel lenden goed duidelijk maken dat door de genomen maatregelen in het Deltaplan na de watersnood ramp in 1953 er geen direct ge vaar dreigt in de polder. Mocht er sprake zijn van calamiteiten dan is het niet zo dat de hele polder vol loopt, er zal wel bij extreme om standigheden wel sprake kunnen zijn van wateroverlast. Dit zal be tekenen dat een deel van de Zuid plaspolder te maken krijgt met een waterhoogte van 1.30 meter. Harry Berkouwer: Hier zal zeker schade door ontstaan, zeker ma teriele schade, maar niet de ramp die wel eens geschetst wordt in publicaties." Milieufederatie: positief meeden ken over ontwikkeling Een van de partijen die steeds actief heeft geparticipeerd in de planont wikkeling voor de Zuidplaspolder is de Milieufederatie Zuid-Holland, belangenbehartiger voor zo'n 340 lokale en regionale organisaties die belangen behartigen op milieuge bied op provinciaal niveau. Het werd in de presentatie duidelijk dat de Milieufederatie liever geen ver stedelijking wil in de polder, maar liever ziet dat bestaande steden een flinke opknapbeurt krijgen. Wel is de federatie bij monde van Ellen Verkoelen van mening dat, in dien het besluit om te bouwen dan toch gevallen is, er op een positieve en constructieve wijzen moet wor den meegedacht over de inrichting van het gebied. Zij hebben daarom Behoefte aan ruimte voor wonen bedrijventerreinen en glastuin bouw in de zuidvleugel van de Randstad is aanleiding geweest voor de plannen voor de diep ste polder van het land: de Zuid plaspolder. De daarvoor in het leven geroepen stuurgroep RZG Zuidpias heeft inmiddels een In tergemeentelijk Structuurplan (ISP) opgesteld wat is vastgesteld door de verschillende betrokken gemeenteraden van de Zuidplas- poldergemeenten en de Provin ciale Staten Zuid Holland. Het Hoogheemraadschap van Schie land en de Krimpenerwaard en de Stadsregio Rotterdam zijn ook bij de planontwikkeling betrok ken. Na het vaststellen van het ISP worden er verschillende deel- plannen uitgewerkt die hun be slag moeten vinden in gewijzigde bestemmingsplannen. Nog voor de zomer wordt de instelling van een gemeenschappelijke regeling Regionale Ontwikkeling Zuidpias (ROZ) verwacht omdat de plan vorming de gemeentelijke gren zen overschrijdt.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3