é.n el?éfsin vcgic... "SAMEN WERKEN AAN EEN SCHONE LEEFOMGEVING" DOE DE COMPUTER DE DEUR MAAR UIT to KAASMAKERIJ IN MAROKKO IN SEPTEMBER OFFICIEEL VAN START BOUW GROTE TUINBOUWKAS IN MOERKAPEUE DEFINITIEF VERBODEN M m- "Ir Raad van State - uitspraak Opschoondag Waddinxveen Marokkaanse kaasboer bezoekt Nieuwerkerk pagina 40 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 28 maart 2007 een weergave van de diverse voorpagina's in het verspreidingsgebied 'Bij het anker hoort een schuur en ook een stal En daarom vierentwintig uur spelen metz'n al En een kaartje hier en een pion daar Memory, ganzenbord en mens-erger-je-niet Stal en schuur gaan echt wel door daar zorgen wij voor!' Aan het einde van de avond werd een cheque met het eindbedrag van 4200 euro uitgereikt aan Jan Soet, aanwezig namens het op vanghuis. "Wat een geweldig be drag, 3100 euro was de minimum begroting voor de bouw van de stal. Met dit bedrag gaat het zeker lukken", verklaart Soet. ■331 f Kaasspecialisten onder elkaar. Door Jac Spekman Nieuwerkerk aan den IJssel - De Marokkaanse Montassir Menouar volgt momenteel een opleiding tot kaasmaker en loopt hiervoor stage op een kaasboerderij in Stol wijk. Donderdag werd Montassir in gezelschap van een aantal be stuursleden van de Stichting Hu- man Force op het gemeentehuis ontvangen door burgemeester Bonthuis. In februari kregen enkele bestuurs leden een brief van de burgemees ter mee voor zijn collega van het kleine Marokkaanse stadje Jereda, waar vergevorderde plannen in ontwikkeling zijn voor de start van een kaasproject. Hij bracht nu een brief mee van de burgemeester van Jereda, waarin deze de hoop uitsprak dat de kaasboerderij een succes zal worden. Montassir zal na zijn stageperiode als bedrijfs leider gaan werken in de nieuwe kaasmakerij. De verwachting is dat de kaasmakerij in april of mei kan gaan proefdraaien, waarna in sep tember de officiële opening plaats kan vinden. Burgemeester Bont huis hoopte dat de Jereda-kaas net zo'n begrip mag worden als de Goudse kaas dat in de wereld is. Bestuurslid Piet Groeneveld deed de suggestie dat er in de toekomst ook met Jereda een vriendschaps band met Nieuwerkerk zou kun nen ontstaan, zoals de gemeente ook met andere buitenlandse ste den contacten onderhoudt. "Mis schien groeit het kaasproject zo voorspoedig dat de nieuwe fusie- Een brief voor burgemeester Bonthuis. gemeente in 2010 ook deze Marok kaanse plaats bij zijn buitenlandse contacten zal opnemen." Na afloop van de bijeenkomst op het gemeentehuis brachten Mon tassir en het bestuur van Stichting Human Force een bezoek aan De Kaasspecialist in het winkelcen trum Reigerhof. Hier gaf hij de no dige uitleg bij de diverse kazen die in deze delicatessenwinkel wor den verkocht. Daarbij mocht de I kilo-kaas niet ontbreken, waarvan Montassir in Marokko de nodige exemplaren hoopt te fabriceren. Het stadje Jereda is door de Stich ting Human-Force uitgekozen voor het kaasproject in het kader van samenwerking tussen verschil lende culturen. Stichting Human Force is inmiddels een aantal jaren intensief met het project bezig om de werkgelegenheid in het Noord Oosten van Marokko te vergroten. In Nederland woonachtige Marok kanen kunnen door middel van een Franchise Concept een eigen onderneming in Marokko opzet ten. Den Haag/Zevenhuizen-Moerka- pelle - De gemeente Zevenhui- zen-Moerkapelle heeft terecht medewerking geweigerd bij de bouw van een 7,5 hectare grote kas aan de Herenweg in Moerka- pelle. Dat heeft de Raad van State afgelopen week bepaald. Met dat oordeel is de hoop van tuinder H. Vijverberg en zijn compagnons voorgoed ongedaan gemaakt. De advocaat van Vijverberg bes chuldigde de gemeente eerder van pesterijen. De gemeente wei gerde namelijk mee te werken aan de bouw van één grote kas, die ook nog eens in de breedte over drie naastgelegen percelen loopt. Maar de gemeente kan niet verbieden dat er drie kassen naast elkaar worden gebouwd, die samen dezelfde oppervlakte hebben. De advocaat hekelde daarom het in zijn ogen onnodige vas thouden aan de regels van het bestemmingsplan en het beleid voor kassengebruik in Moerkape- lle. Vijverberg zou volgens de ad vocaat baat hebben bij één grote kas, omdat dit voor zijn bedrijfs voering beter is. Toch zal het daar niet van komen. Volgens de Raad van State mag per bedrijf nu eenmaal niet meer dan 2,5 hectare aan kassen wor den gebouwd. Bovendien moet dat in de vorm die in het beste mmingsplan is voorgeschreven. Ook ondersteunt de Raad het beleid van de gemeente dat voor uitbreidingen van tuinbouwbe drijven de Zuidplaspolder is aan gewezen. "Bij het anker komt een stal, dank u allemaal Door Carlo Willemsen Waddinxveen - De gemeente Wad dinxveen hield zaterdag een Op schoondag. Tal van vrijwilligers staken van 9.00 tot 12.00 uur de handen uit de mouwen met als doel hun buurt weer helemaal schoon te krijgen. Zij werden daar bij niet in de steek gelaten door de gemeente. Wethouders Dirk Lont, Wiebrand Dijksterhuis en Dorenda Gerts namen het goede voorbeeld en hielpen een handje mee. In de meeste wijken werd vroeg begonnen. Met een prikker in de ene en een vuilniszak in de andere hand, stonden mensen kletsend en lachend de troep op te ruimen. De actie sloot aan bij de Landelijke Opschoondag, georganiseerd door de stichting Nederland Schoon. Alle wijken konden zich opgeven. Zoals elk jaar was ook de Hengel sportvereniging Waddinxveen van de partij. Zij namen de Petteplas voor hun rekening. "Wij staan hier om een voorbeeld te geven aan de jeugd," aldus bestuurslid Willem de Bruin. "Je hebt geen idee wat voor een rommel we hier allemaal vin den. Van blikjes frisdrank tot aan lege wijnflessen. Het is van cruciaal belang dat deze omgeving schoon blijft. Het is ons eigen vertrouwde visstekkie. De kwaliteit van het wa ter staat op het spel. Die is nu nog prima in orde, de Petteplas is een ideale plek om te vissen, maar dat willen we wel zo houden." Naast het schoonhouden van 'hun water' deed de Hengelsportvereni ging om nog een reden mee. De Bruin: "Het is voor ons een leuke bezigheid. We staan hier met vijf tien man en hebben het hartstikke naar ons zin. Zulke activiteiten zijn goed voor een vereniging. Het zorgt voor meer saamhorigheid." Wethouder Dirk Lont hielp de Een prikker in de ene, een vuilniszak in de andere hand. mannen van de Hengelsportver eniging een handje. "Het doel van de Opschoondag is niet alleen maar schoonmaken, maar ook om bewoners meer bij hun buurt te betrekken," legt hij uit. "Het socia le aspect is heel belangrijk. Samen kunnen mensen zorgen voor een schonere leefomgeving. Hopelijk raken ze hierdoor geïnspireerd en besluiten ze vaker met een prikker de straat op te gaan." Deelnemers van de Opschoondag kunnen rekenen op een kleine be loning. "Elke wijk krijgt een geld bedrag om samen met de buurt iets leuks te gaan doen," vertelt Lont. "Je moet daarbij denken aan een barbecue of een tuinfeest. Als gemeente willen we laten merken hun bijdrage bijzonder te waar deren. Dit soort mensen is goud waard voor een dorp. Zij geven het goede voorbeeld, laten aan alle bewoners van Waddinxveen zien hoe het moet. Dan is zo'n kleine bijdrage wel het minste dat we kunnen doen." Door Mariska van Bommel Zevenhuizen - 24 uur spelletjes doen voor het goede doel, dat or ganiseerde koffiebar 'Meet-lnn' afgelopen vrijdag en zaterdag in het Hervormd Centrum. Doe de computer de deur maar uit, jongeren kunnen zich ook heel goed vermaken met de 'ouder wetse' bordspelletjes. Dat bleek zaterdagavond tegen zeven uur 's avonds. De spelletjesmarathon was toen bijna ten einde. Sommige aan wezigen waren ook daadwerkelijk vierentwintig uur achter elkaar aanwezig om spelletjes te spelen voor het goede doel en speelden nog altijd onverschrokken door. Het Anker De deelnemers konden zich laten sponsoren voor een vast bedrag of een bedrag per uur. De opbrengst was bestemd voor het goede doel: 'Het Anker', in Zjitomir in de Oekra- ine, een christelijk opvangcentrum voor alcohol- en drugsverslaafden. Zingende kipjes Koffiebar Meet-lnn wilde geld op halen voor de bouw van een stal bij het opvanghuis. Om die reden was een lied geschreven, dat aan het begin en einde van de avond werd gezongen, met twee 'kipjes' als begeleiding;

Hart van Holland | 2007 | | pagina 40