OP WEG NAAR EEN DUURZAAM WOON- EN WERKMILIEU FRACTIES PCW/SGP/CU BEZOEKEN GLASTUINBOUW ZUIDPLASRÊGÏO Startsein voor uitvoeren onderzoek integratie glastuinbouw en wonen Aandacht voor duurzaamheid Achtergrond Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 18 april 2007 pagina 3 raadsleden werd geadviseerd om bestemmingsplannen meer flexibel op te stellen maar de kwaliteit van de gebieden vast te leggen in bij voorbeeld een beeldkwaliteitsplan. Verouderde regelgeving Tijdens het werkbezoek kwam aan de orde dat op dit moment veel tuinders tegen beperkingen van oude bestemmingsplannen aan lopen. Een kas hoger dan 6 meter is daarom soms niet mogelijk. De raads- en statenleden werden ge wezen op de mogelijkheden van meervoudig ruimtegebruik: bij voorbeeld waterberging of opslag onder de kas. Door een dergelijke mix van functies in een Streekplan en bestemmingsplan op te nemen wordt in de visie van de tuinders een impuls gegeven aan de ruimte lijke ontwikkelingen in de Zuidpias. Lichtvervuiling Wat de sector van groot belang vindt zijn goede infrastructurele voorzieningen, zoals het transport van energie en C02. Tuinders zijn zich bewust van het feit dat 'licht vervuiling' een probleem is. Daarover heeft de glastuinbouw dan ook concrete afspraken ge maakt. Deze afspraken zijn vastge legd in de ruimtelijke plannen voor de Zuidpias. VolkerWessels bedrijven Visser Smit Hanab BV en Volker Wessels Vastgoed BV, hebben samen met de Stichting Glastuinbouw Zuid- plaspolder een intentieverklaring ondertekent, die behelst dat er een studie wordt uitgevoerd op een nog nader te bepalen locatie in de gemeente Waddinxveen. De heer Jan Heijkoop van de Stichting Glas tuinbouw Zuidplaspolder lichtte toe dat het heel nauw luistert om het gebied kwalitatief hoogwaar dig te ontwikkelen. Vanuit het LTO Noord heeft hij geconstateerd dat er niet veel draagvlak is voor een grootschalige ontwikkeling van glastuinbouw als eenzijdige sector. Hij verwacht dat het maatschappe lijk draagvlak voor het ontwikke len van glastuinbouw veel breder is als naast economie ook duurzame doelen worden nagestreefd. Hij prees in dit opzicht de houding van de gemeente Waddinxveen die op dit gebied heeft uitgedragen duur zaamheid hoog in het vaandel te hebben en dit nu ook waar maakt. Heijkoop: "De stichting heeft zich hierbij ook kwetsbaar opgesteld en wilde laten meekijken om te ko men tot intelligente oplossingen." Hij benadrukte dat naast denkers ook doeners en grondbezitters no dig zijn en dat nu een cruciaal punt is bereikt om naar realisatie van de voorbeelduitwerking te komen. In de uitwerking moeten glastuin- spioniers', de eerste glastuinbouw bedrijven die zich in het nieuwe gebied gaan vestigen, aanspreken. Hier liggen volgens het consortium grote kansen om de eenzijdigheid van de uitgestrekte kassengebie- den te doorbreken en zodoende een aantrekkelijk woon-werkge- bied te maken waar bovendien veel milieuwinst te behalen is. Nieuwe concepten De ambities voor de nieuwe glas- tuinbouwlocatie zijn hoog. In spelend op de maatschappelijke eisen en behoeften kiest de glas tuinbouw voor vernieuwing, in ruimtegebruik, beeldkwaliteit en duurzaamheid door meervoudig ruimtegebruik van glas in com binatie met woningen, andere bedrijvigheid en waterberging. Lichthinder moet tot de verleden tijd gaan behoren. Door de glas tuinbouw wordt daarnaast veel aandacht besteed aan de moge lijkheid om warmte en elektriciteit door tuinders te leveren aan wo ningen en bedrijfsterreinen en om overtollige C02 te benutten in hun kassen door middel van een ener giekringloop. De heer Heijkoop kon de aanwe- Door Karin Heeren bouw, woningen en bedrijven ge combineerd worden, waarbij duur zaamheid en ruimtelijke kwaliteit belangrijke gegevens zijn. Het doel is innovatie en een positieve bij drage leveren aan het imago van de glastuinbouw. De betrokken partijen willen vooral de 'Zuidpla- In 2005 is de Stichting Glastuin bouw Zuidplaspolder opgericht met als doel het voorbereiden van de realisatie van de glastuinbouw- locatie. Het streven van de stich ting is om vanaf 2008 te kunnen bouwen. In de stichting werken LTO Noord en Glaskracht samen met financiële steun van Bloe menveiling FloraHolland en Rabo bank. De directie van de stichting is in handen van LTO Noord Pro jecten B.V. Vanuit de stichting zijn alle werkzaamheden en contacten erop gericht om een voorspoedige planontwikkeling te bevorderen. Regio - Een delegatie van de PCW fractie uit Waddinxveen samen met SGP/CU-fracties uit de andere Zuid- plasgemeenten en vertegenwoor digers van Provinciale Staten een werkbezoek aan de glastuinbouw op vrijdagavond 13 april. Omdat glastuinbouw een belangrijk ele ment is in de Zuidplasontwikkeling werd het werkbezoek georgani seerd door de PCW. Het begon met met een presentatie en rondleiding op het tuinbouwbedrijf van Ber nard Oosterom aan de Abraham Kroesweg in Waddinxveen. Tijdens het werkbezoek werd duidelijk dat er forse ontwikkelingen in de sec tor zijn: schaalvergroting, aandacht voor duurzaamheid, energiebespa ring en op relatief korte termijn een sterke vermindering van licht- uitstoot. Waddinxveen - Wethouder Dijk- sterhuis wil er woensdag 11 april nog maar eens heel duidelijk over zijn: "Ik ben vandaag gastheer, omdat de gemeente Waddinxveen het erg belangrijk vindt. U bent dan ook in de bestuurskamer waar veel belangrijke beslissingen geno men zijn." De wethouder richt het woord tot vertegenwoordigers van vier bedrijven die gezamen lijk onderzoek gaan doen naar de mogelijkheden voor integratie van glastuinbouw en wonen. Hiermee hopen zij een duurzaam woon- en werkmilieu in de regio te kunnen realiseren. Wethouder Dijksterhuis benadrukt dat de gemeente Waddinxveen duurzaamheid hoog in het vaan del heeft staan en heel graag mee wil kijken naar de studieresultaten. Tegelijkertijd tekent de gemeente Waddinxveen nog niet mee, is nog geen partner in de ontwikkeling. Op termijn sluit de wethouder par ticipatie van de gemeente niet uit: "Wellicht willen wij op termijn wel mee doen. En natuurlijk blijft Wad dinxveen ook formeel betrokken in verband met de planologische ontwikkeling. zigen meedelen dat er inmiddels serieuze belangstellende voor vestiging in de glastuinbouwlo- catie Zuidplaspolder met een to taal bedrijfsoppervlakte van circa 550 ha netto glas. De aanwezige vertegenwoordigers van de aan gesloten bedrijven in het con sortium hebben er eveneens alle vertrouwen in dat het project tot een goed einde kan komen als alle maatschappelijke doelen behaald worden. Na de rondleiding gaven Bernard Oosterom, directeur Sjaloom en bestuursvoorzitter bloemenvei- üng Aalsmeer, en Piet Bregman, bestuurlijk vertegenwoordiger jlastuinbouw Zuidplaspolder een toelichting op de kansen en bedrei gingen waarmee de glastuinbouw 'n de Zuidplaspolder te maken heeft. Werkgelegenheid 0e sector ziet zelf grote kansen °m zich verder te ontwikkelen. De plannen om in de Zuidplaspolder 200 hectare glastuinbouw tot ont wikkeling te brengen levert extra arbeidsplaatsen aan directe werk gelegenheid op. Daarnaast is er nog sprake van een grote hoeveel heid indirecte werkgelegenheid. Door deze areaaluitbreiding kan het zogenaamde 'oud glas' (waar onder oudere leegstaande kassen) verdwijnen en plaatsmaken voor kwalitatief betere complexen. De Het consortium van marktpartijen, bestaande uit Amvest BV en de

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3