'DEZE VUIST OP DEZE VUIST' TIJDENS ALLE 13 BEVRIJDINGSFESTIVALS IN NEDERLAND AMBACHTELIJKE KUNST EN DEMONSTRATIES OP GOUDSE KERAMIEKDAGEN SCHOTSE HOOGLANDERS TERUG OP EILAND VAN BRIENENOORD RÊGÏO COMPUTERCURSUSSEN IN BIBLIOTHEEK Ome Willem op 5 mei in actie voor Yogyakarta STUDENTEN VERHEUGEN ZICH OP EERSTE BOTER HAM MET HAGELSLAG KINDEREN MAKEN GIGANTISCH SCHILDERIJ pagina 36 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 2 mei 2007 van de Vrijheid stil bij het feit dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. Vrijheid maak je met elkaar! Op 27 mei 2006 werden Yogya- karta en de omliggende dorpen getroffen door een aardbeving van 6,2 op de schaal van Richter. Er waren 5800 doden, 80.000 ge wonden en 157.000 huizen werden geheel verwoest. Mensen in Nood verleende direct na de beving me dische noodhulp. Een jaar later zijn er 6800 tijdelijke huizen gebouwd. De plaatselijke bevolking heeft met behulp van Mensen in Nood/ Cordaid de huizen van bamboe en hout gemaakt. Mensen wonen hier in totdat zij met overheidsgeld een permanent huis kunnen bouwen. Daarnaast zorgt Mensen in Nood/ Cordaid voor keukensets, matras sen en de aanleg van elektriciteit en sanitaire voorzieningen. Ook zijn er plannen voor de bouw van scholen. Capelle aan den IJssel - Biblio theek Capelle-Centrum organi seert voor dinsdag 15 mei gedu rende zes ochtenden van 9.30 tot 12.00 uur een computercursus voor beginners. Daarnaast start er ook een cur sus Excel. Excel is een program ma waarmee allerlei dingen als adressenlijsten, boekhoudge- gevens en dergelijke bijgehou den kunnen worden. Voor deze cursus is kennis van Windows XP gewenst en moet men thuis over een computer met interne taansluiting en het programma Excel kunnen beschikken. Ook deze cursus vindt plaats in bibli otheek Capelle-Centrum en start op woensdag 9 mei van 9.30 tot 12.00 uur. Twee Seniorweb do centen geven instructie aan maxi maal acht senioren, waarbij ie dere cursist een eigen computer ter beschikking heeft. De kosten (inclusief cursusboek) bedragen €77,50 voor bibliotheekpashou ders en €87,50 zonder biblio theekpas. Voor meer informatie: www.bibliotheekaandenijssel.nl. Voor inschrijven: 010-4586206. zingen. De enorme 'vuistentoren' die het publiek dan maakt, staat symbool voor de wederopbouw in Yogyakarta, waar de mensen in mei 2006 werden getroffen door een zware aardbeving. De 13 steden waar de bevrijdings festivals plaatsvinden zijn Almere, Amsterdam, Assen, Den Bosch, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Roermond, Rotterdam, Utrecht, Vlissingen, Wageningen en Zwolle. In alle 13 steden is Mensen in Nood aanwezig met een podiumact en een stand waar mensen informatie over Yogyakarta kunnen krijgen maar ook de bekende petjes van Ome Willem. Het Nationaal Co mité 4 en 5 mei heeft vier samen werkingspartners, die vanuit hun eigen internationale invalshoek aan vrijheid werken, bouwen, er in investeren en de vrijheid bewaken. Op 5 mei, op de Bevrijdingsfesti vals, staan Vluchtelingen Werk Ne derland, Mensen in Nood/Cordaid, War Child en Anmesty Internatio nal samen met de Ambassadeurs Ome Willem oftewel Edwin Rutten vraagt samen met de hulporgani satie Mensen in Nood/Cordaid op 5 mei aandacht voor de mensen in Yogyakarta, Indonesië. Vanaf 13 bevrijdingspodia roept Ome Wil lem het publiek op om nog één keer 'deze vuist op deze vuist' te Regio - leder jaar staan er weer tientallen studenten vanuit de hele wereld te popelen om onze Nederlandse gewoontes en cul- i tuur te leren kennen. Zij onder breken hun middelbare school opleiding om een jaar kennis te maken met ons schoolsysteem, u» Zij wonen bij Nederlandse gast gezinnen en nemen deel aan hun dagelijks leven. Wie nog niet bekend is met het fenomeen 'culturele uitwisseling' zal verrast staan van de bijzondere erva ring die dit met zich meebrengt voor zowel het gastgezin als het gastkind. Velen kennen vast wel iemand die vanuit Nederland op culturele uitwisseling is geweest. Het Kibboets-werk of het drui venplukken begon tenslotte al in de zestiger jaren. Tegenwoordig vertrekken enthousiastelingen naar bijvoorbeeld Peru, Guata- mala, China of Zuid Afrika om aldaar te helpen op lokale pro jecten. 'Wereld werkers' worden ze ook wel genoemd en zij leren veel over de gebruiken en ge woontesvan de lokale bevolking. Nederlandse jeugd vertrekt ook vaak al op vroege leeftijd voor een High School jaar in Amerika. Half augustus komen ertientallen uitwisselingsstudenten van het wereldwijde AFS netwerk naar Nederland om hier een school jaar naar de middelbare school te gaan en bij een gastgezin te wo- f! nen. Het gaat om studenten uit tussen de 15 en 18 jaar uit circa 20 verschillende landen, zoals Chili, Argentinië, Thailand, Indonesië, Finland, Verenigde Staten, Italië, maar ook uit bijvoorbeeld België. Allemaal hebben ze zo hun ei gen verwachtingen over wat dit schooljaar in Nederland ze gaat bieden. Maar ze hebben één ding gemeen en dat is dat ze een jaar later terug naar huis gaan met een ervaring rijker. AFS zoekt gastgezinnen die deze uitdaging willen aangaan. Een gastvrij huis en een enthousiast gastgezin, dat het als een uitdaging ziet om een gastkind een jaar lang te laten meedraaien in hun gezin, dat is wat AFS zoekt. Deze organisatie maakt graag kennis met gezin nen, die een stukje buitenland in huis willen halen voor een pe riode van drie tot elf maanden. AFS Nederland is een non-profit organisatie met 60 jaar ervaring op het gebeid van interculturele uitwisseling. De organisatie be staat voornamelijk uit vrijwilli gers. Voor meer informatie: 0297- 214076 of via www.afs.nl. Gouda - Op en rondom de markt worden donderdag 17 (Hemel vaartsdag) en vrijdag 18 mei de Goudse Keramiekdagen gehou den. Dit evenement is jaarlijks goed voor vele duizenden be zoekers uit het hele land. In 2006 werd de keramiekmarkt bezocht door zo'n 25.000 mensen. Kera misten mogen pas aan het evene ment deelnemen als zij zijn toe gelaten door een onafhankelijke selectiecommissie, hetgeen een bepaald kwaliteitsniveau waar borgt. Dit jaar - het is de 32ste keer dat het evenement wordt ge organiseerd - zullen ongeveer 120 kleikunstenaars hun werkstukken komen presenteren en aan de man brengen. Tegelijkertijd wordt in het Goudse stadhuis een exposi tie gehouden van werken, die zijn ingezonden door deelnemende keramisten. Voor de (volgens de jury) beste vijf objecten heeft de gemeente Gouda geldprijzen uit geloofd: de zogenaamde Goudse Gemeentelijke Keramiekprijzen. Hongarije themaland De laatste jaren is het gebruikelijk dat bij de Goudse Keramiekdagen een themaland wordt gekozen. Was dat in 2006 Denemarken, dit jaar staat het evenement in het tentoonstelling - de toegang is vrij - is overigens al begonnen op 26 april en duurt tot en met zondag 19 mei. Podiumdemonstraties en oude ambachten Centraal op de markt wordt een podium geplaatst, waarop regel matig demonstraties zullen plaats vinden. Bijvoorbeeld de spectacu laire voorrondes en finale om het draaien van 'de hoogste vaas'. Ver der worden in het Waaggebouw diverse oude ambachten gede monstreerd, zoals het maken van Goudse pijpen, plateelschilderen (het decoreren van op een zeer hoge temperatuur gebakken aar dewerk) en dergelijke. Ook voor de kleintjes Voor kinderen (tot en met 12 jaar) zijn er tijdens de Goudse Kera miekdagen diverse attracties ge organiseerd. Zo mogen kinderen van standhouders zelfgemaakte keramiek door een jury laten be oordelen. Verder kunnen alle kin deren zich gratis laten schminken en zich ter plekke met klei uitleven onder toezicht van een vakman of vakvrouw. Onder het motto 'Tove ren met keramiek' is er bovendien een indrukwekkende act van de (foto: Goudse fotoclub) teken van Hongaarse keramiek. Dankzij medewerking van het Hongaars Verkeersbureau en de Hongaarse ambassade zullen dit jaar negen Hongaarse topkeramis- ten aan de markt deelnemen. Zij krijgen elk een stand in de speci ale 'Hongaarse hoek' op de markt, waar ook het Hongaarse Verkeers bureau voorlichting zal geven. Te gelijkertijd wordt in de nabijgele gen Stadsgalerie (Achter de Kerk 10) een tentoonstelling gehouden van (merendeels) veelbelovende jonge Hongaarse keramisten. Deze befaamde Duitse keramist Thomas Benirschke. Hij heeft een specta culaire draaimachine ontwikkeld, waarmee groot en klein probleem loos aan de slag kan en... met zeer verrassende resultaten. Tenslotte is er zowel op donderdag als vrijdag een reeks poppenkastvoorstellin gen. De openingstijden van de Goudse Keramiekdagen zijn van 10.00 tot 18.00 uur op Hemelvaartsdag en van 10.00 uur tot 17.00 op vrijdag 18 mei. De toegang is vrij. Gouda - Goudse kinderen die van schilderen houden worden van harte uitgenodigd om mee te wer ken aan de opening op zaterdag 12 mei van de Goudse Hofsteden- dagen die worden gehouden op 12 en 13 mei. Zij kunnen zich om 10.30 uur melden op het school plein van de Vrije School Gouda aan de Ridder van Catsweg 256a. Voor ieder kind dat mee wil doen ligt een witte schildersjas klaar. Gouwe Palet luistert de opening van de Hofstedendagen op met een gigantisch schildersdoek waarop fietsende moeders en kin deren zijn afgebeeld. Een deel van het doek is voorbeschilderd, en na de opening door Ton van Duin en wethouder Marion Suijker kunnen de kinderen de schildering afma ken. Voor meer informatie: www. vrijeschoolgouda.nl. Schotse hooglanders terug op Eiland van Brienenoord. (foto: Roeland Vermeulen) Na een wintervakantie in een ge bied waar wel jaarrond voldoende voedsel aanwezig is, zijn koe Ba- narach met dochter Branwen en hun twee stierkalveren terug op het Eiland Van Brienenoord. Er is weer genoeg te grazen in het na tuurgebied onder de Van Brienen- oordbrug in Rotterdam. Schotse hooglanders zijn dieren die in de natuur prima voor zichzelf kunnen zorgen. Door de begrazing met runderen wordt het halfopen karakter van het gebied versterkt. Vooral de kruidlaag wordt geva rieerder en bestaat daarom niet alleen uit brandnetels. Het aantal insecten zal hierdoor toenemen waar op hun beurt weer veel vo gels van profiteren. Dat het goed gaat met de vogels op het Eiland van Brienenoord bewijzen vier jon ge bosuilen die kinderen van een basisschool tijdens een veldles op 10 april ontdekten. ARK Natuurontwikkeling De vier hooglanders zijn door 'ARK Natuurontwikkeling' naar het Ei land gebracht. ARK Natuuront wikkeling zet voor verschillende natuurbeschermingsorganisaties in Nederland grote grazers in na tuurgebieden uit. Zo ook voor de Stichting Zuid-Hollands Land schap, die beheerder is van Eiland van Brienenoord. Geen knuffeldieren! Schotse hooglanders zijn geen knuffeldieren, dus het advies is zo'n 25 meter afstand te houden van de dieren en voer niet. Voor uw veiligheid en die van anderen. Het is ook belangrijk bij de wande ling de hond aangelijnd te hou den, want de runderen worden onrustig van de uitvallen van uw huisdier. De dieren hebben op Ei land van Brienenoord genoeg keus uit plantensoorten. De runderen hebben geen voedsel van mensen nodig en bovendien is het voedsel van mensen slecht voor hun spijs vertering. Zelf op pad Het Eiland van Brienenoord is voor wandelaars vrij toegankelijk. Hon den zijn aangelijnd toegestaan. Het 17 ha grote gebied is toegan kelijk via de brug over het Hoen- diep. Deze burg bevindt zich aan het einde van de straat met de naam Hoendiep. Dit is een zijstraat van de Stadionweg in de Rotter damse wijk Feijenoord. Download de Eiland van Brienenoordroute op www.zuidhollandslandschap.nl en maak kennis met deze groene oase onder de rook van Rotterdam.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 36