OPSTELLING ZET VERHOUDINGEN ONDER DRUK "BESTUURLIJKE DISCUSSIE GEMEENTE GRENZEN LOS ZIEN VAN INHOUD ISP" STEVIGE BRIEF NAAR BESTUUR GRONDBANK RZG ZUIDPLAS GEZAMENLIJK STANDPUNT PVDA FUSIEGEMEENTEN ZUIDPLAS Boosheid over standpunt Rotterdam Brief gemeente Rotterdam aan stuurgroep RZG Raad Nieuwerkerk akkoord met ontwerpbegroting 2008 Grondbank RZG Reactie op coalitie provinciale staten Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 2 mei 2007 pagina 3 Door Karin Heeren Zevenhuizen - De betrouwbaar heid van de partners bij de ontwik keling van de Zuidplaspolder en een reactie op het rapport van de commissie Van de Berg. Tot twee keer toe kwam er een pittige dis cussie op gang over de fusie en in relatie daarmee de voortgang van de Zuidplaspolder tijdens de raads vergadering van dinsdag 24 april. De heer Aalderink wilde van wet houder Te Meij weten hoe de stuur groep RZG denkt over de houding en handelswijze van de gemeente Rotterdam. Hij doelde hierbij op het bijstellen van de woningbe hoefte, het leggen van een claim op grote delen van het grondge bied van de Zuidplasgemeenten en het niet meewerken aan de consul tatie van de gemeenschappelijke regeling ROZ. Wethouder Te Meij zei in haar ant woord dat ook het college zich heeft gestoord aan de houding en de ontstane ruis in de commu nicatie met Rotterdam. Het bijstel len van de woningbehoefte kan inderdaad de exploitatie van het project onder druk zetten. Wel is inmiddels akkoord in de stuur groep over de eerste 7000 wonin gen, waarmee het deelprogramma Zuidpias-Noord en Zuidpias-West volledig kan worden ontwikkeld. Er is inmiddels ook een brief van Rotterdam bij de stuurgroep bin nengekomen over de commitment aan de gemeenschappelijke rege ling. In zijn maidenspeech maakte het nieuwe raadslid Oosterhoff (Gemeentebelangen) zich zorgen over het college met betrekking tot de houding van Rotterdam. Het verbaasde hem dat in de re actie van de gemeenschappelijke colleges niet is gesproken over de meest duurzame oplossing van de commissie Van den Berg (een grote Zuidplasgemeente door een fusie van Gouda, Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJssel, Moor drecht en Zevenhuizen-Moerka- pelle - red.) en vond dan ook dat eerst de discussie met de provincie afgewacht moet worden, dat er een pas op de plaats gemaakt moet worden. Dit standpunt kon geen instem ming vinden van burgemeester Fijen die benadrukte dat snelheid houden in het proces de beste ga rantie is dat de fusie loopt zoals het door de toekomstige partners is gewenst en dat juist de Gouwe- knoop heel direct raakt aan het grondgebied en de belangen van de nieuwe fusiegemeente. De puzzel passend De heer De Gooijer (SGP) waar schuwde in zijn betoog voor het rapport van de commissie Van den Berg. Naar zijn mening laten de raden van de fusiegemeenten en de colleges zich in slaap sussen: "We zijn het herindelingsproces ingegaan en dat zullen we weten ook. De titel van het rapport is niet voor niets 'de puzzel passend gemaakt' en in het rapport wordt de denkrichting uitgezet voor Ge deputeerde Staten en die denkrich ting is in eerste instantie de meest duurzame oplossing." De Gooijer betoogde dat de argumenten voor een bredere fusie dat die nu wordt voorbereid wordt gevonden in de bestuurskrachtmetingen die zijn gedaan in de vijf Zuidplasgemeen ten. Hij is er daarbij van overtuigd dat de komende fusie een beperkte houdbaarheid heeft: "Als we niet wakker zijn dan gaan we onderuit. We worden keurig gemasseerd tot we rijp zijn voor de slacht." Aldus de heer De Gooijer. Gesteggel over 'ownership' van ruimte in Zuidplaspolder. Regio - De college van de gemeen te Rotterdam heeft de Stuurgroep RZG Zuidpias vóór de Raden- en Statenconferentie op 26 april, schriftelijk het Rotterdamse stand punt ten aanzien van de Zuidpias- ontwikkeling herbevestig. In een brief aan Asje van Dijk als voorzit ter van de stuurgroep heeft het college de toezegging gestand gedaan door hun visie op papier te zetten omtrent de intergrale gebiedsontwikkeling, de herzie ning van de gemeentegrenzen en de bestuurlijke behandelinq van de ROZ. Integrale gebiedsontwikkeling in de Zuidplaspolder blijft voor het college van Rotterdam het uit gangspunt. Een en ander zal nader vormgegeven worden in het op te stellen herpositioneringdocument. Naar aanleiding van het rapport van Commissie Van den Berg zegt het college dat de burgemeester is verzocht om een onderhoud in verband met het door de com missie uit te brengen advies over de gemeentelijke herindeling in de Zuidplaspolder. In het onder houd heeft de burgemeester het voorstel gedaan het centrale deel van de woningbouwlocatie in de Zuidplaspolder toe te voegen aan het grondgebied van de gemeente Rotterdam. De bestuurlijke discus sie over de gemeentegrenzen wil het college van Rotterdam graag los zien van de discussie over de in houd van het ISP: "Onze zorg gaat primair uit naar het realiseren van woonmilieus in de Zuidplaspolder die voor Rotterdam een aanvulling betekenen op, en geen concur rentie zijn voor, de grote binnen stedelijke bouw- en herstructure- ringsopgave die Rotterdam zich tot 2020 stelt." Over de bestuurlijke behandeling van de gemeenschappelijke rege ling Regionale Ontwikkelingsor ganisatie Zuidpias (ROZ) heeft de gemeente Rotterdam aangegevan dat naar aanleiding van de voor consultatie van de gemeenteraad aangeboden stukken over de ge meenschappelijke regeling ROZ la ten weten dat de conceptregeling zodanige onzekerheden bevatte, dat het college de stukken niet ter consultatie wilde voorleggen aan de gemeenteraad. "Inmiddels is de regeling verbeterd en is er overeen stemming over het woningbouw programma. Wij zullen daarom de regeling nu ter besluitvorming voorleggen aan de gemeenteraad. Overigens blijft ons voorbehoud ten aanzien van de financiële risi co's en de wijze van verevening van de bovenplanse kosten vooralsnog bestaan." Met betrekking tot het woning bouwprogramma schrijft het col lege van Rotterdam: "Tijdens de Stuurgroepconferentie op 12 april is overeenstemming bereikt over het getal van 7000 woningen als woningbouwprogramma tot 2020. Dit getal komt overeen met de ba sisvariant die tijdens de conferen tie voor de diverse deelgebieden voor de periode tot 2020 is gepre senteerd. Als verdeling naar woon milieus is het volgende overeenge komen: 3200 woningen landelijk wonen ten behoeve van stad en regio Rotterdam, 1300 woningen dorps/stedelijk voor de vijf Zuid plasgemeenten en 2500 woningen dorps/stedelijk als ventiel voor de Zuidvleugel. Over de invulling en omvang van de ventielfunctie en de woningbouwproductie na 2020 is overeengekomen, dat daarover te zijner tijd afspraken gemaakt zullen worden op basis van de re sultaten van de monitoring van woningbehoefte en woningpro ductie op Zuidvleugelniveau. Ons college bevestigt hierbij, dat het met bovenstaande afspraken over het woningbouwprogramma in de Zuidplaspolder akkoord gaat." c f'iaf Door Jac Spekman Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeenteraad is vorige week ak koord gegaan met de ontwerp begroting 2008 en het ontwerp Aankoopstrategiekader (ASK) 2008-2011 van de Grondbank RZG. Bij de behandeling van het raads voorstel sprak Harm Lamberts van Gemeente Belangen Nieuwerkerk van roerige tijden voor de Zuid- plas. "Ik constateer dat er nogal wat problemen zijn met Rotter dam over het aantal te bouwen woningen in de Zuidplaspolder". Zijn partij is van mening dat er eerst een woningbehoeftenonder- zoek gereed moet zijn voordat het zogeheten Aankoopstrategieka der voor 2008 en volgende jaren kan worden vastgesteld. Hij diende hiervoor een motie in om zijn voor stel met een duidelijke uitspraak van de raad te kunnen ondersteu nen. Wethouder Ruimtelijke Orde ning Jan Slagt verklaarde dat het standpunt van het Nieuwerkerks college altijd helder en duidelijk is geweest. Hij moest daarom het aannemen van de motie ernstig ontraden. Slagt kende het standpunt van de gemeente Rotterdam die door er varingen uit het verleden met an dere bouwlocaties, de woningen in de Zuidpias voor de Rotterdamse bevolking het liefst op eigen grond wil bouwen. "De Provincie en de vijf Zuidplasgemeenten moeten tegen Rotterdam zeggen dat de si tuatie die elders was in de Zuidpias niet aan de orde is". Voordat de vergadering van de Provinciale Sta ten plaatsvindt stuurt de gemeente Rotterdam een brief waarin haar commitment met de afspraken over het totaal van 7000 woningen in de Zuidpias wordt uitgesproken. "Het kan niet zo zijn dat een nieuw Rotterdams college na 2011 anders zal beslissen en de afspraken teniet zou doen". Hij stelde dat de motie aan het verkeerde adres is gericht. "Het is schieten op het verkeerde doel". Alle leden van Stuurgroep RZG Zuidpias zijn akkoord gegaan met de onderbouwing voor 7000 wo ningen. De plannen zijn doorbe rekend door planeconomen en er komen meer dan voldoende financiële middelen beschikbaar voor de noodzakelijke infrastruc tuur. Harm Lamberts antwoordde na de uiteenzetting van de wet houder dat de motie constructief bedoeld was en geen stap ach teruit. Hij bleef bij zijn standpunt dat de resultaten van het woning- behoeftenonderzoek, wat in mei bekend zal zijn, moeten worden afgewacht alvorens de begroting van de Grondbank goed te keuren. "Het is nu voor ons nog teveel een stap in het duister", verklaarde hij. Chris Nebelstein had wel be grip voor het standpunt van GBN. "In het verleden heeft Rotterdam grond van Nieuwerkerk willen hebben. Deze gemeente heeft wel eens meer snode plannen met andere gemeenten gehad. Denk maar aan Nesselande". Toch wilde hij niet zover gaan als GBN in haar motie aangaf. De geplande brief van het college aan het Bestuur van de Grondbank als reactie op de ontwerpbegroting en het ASK mocht wat hem betreft best nog wat steviger van toon. Bij de hoof delijke stemming over de motie bleek dat alleen de leden van GBN vóór de motie hadden gestemd en de overige partijen tegen, zodat de motie was verworpen. Over de 'stevige' aanpassingen in de brief naar het bestuur van de Grond bank is het college zich nog aan het beraden. In de conceptbrief is al wel duidelijk uitgesproken dat de raadscommissie en de gemeen teraad verontrust zijn over de nog altijd bestaande onzekerheid over de vaststelling van het aantal wo ningen. Niet minder verontrust is men over de wisselende berichten vanuit Rotterdam ten aanzien van de "Rotterdamse" woningbehoef te in het Zuidplasgebied. Regio - De drie fracties van de PvdA van Zevenhuizen-Moerka- pelle. Moordrecht en Nieuwer kerk ad IJssel hebben met grote belangstelling kennisgenomen van het coalitieakkoord geslo ten tussen PvdA, VVD, CDA en CU voor de komende periode van de Provinciale Staten. Vooral de toekomst van de drie fusiege meenten is daarbij voor de PvdA belangrijk. De PvdA kan zich goed in het standpunt vinden, dat gemeen ten zelf verantwoordelijk zijn om een fusie proces of samenwer king aan te gaan en dat de pro vincie pas als laatste redmiddel een samenwerkingsproces of her indeling kan opleggen. De pas sage over de Zuidplasgemeenten heeft de bijzondere aandacht. De woordvoerder van de PvdA: "De provincie is van plan op grond van het advies van commissie van den Berg de tien gemeenten om advies te vragen In de tweede helft van 2007 wil de provincie dan een beslissing nemen. Wat het advies betreft van de commis sie van den Berg zijn de 3 frac ties tegen een grenscorrectie bij de Gouweknoop. Aansluiting bij Rotterdam of Gouda is voor ons onbespreekbaar. De handelwijze van Rotterdam ten aanzien van een claim op de Zuidplaspolder keuren wij ten zeerste af." De PvdA is van mening dat het proces van een vrijwillige fu sie, zoals het nu opgestart gaat worden geen vertraging mag oplopen: "Wij zijn daarom van mening dat het eindoordeel van de provincie niet afgewacht moet worden en dat het proces om naar een ongedeelde fusie te werken voortvarend moet door gaan."

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3