ón el2>ê?s in 2>e IN HET JAAR VAN DE MOLENS EXTRA FEESTELIJKE MOLEN- EN GEMALENDAG 16 JUNI: WADDINXVEEN BEWEEGT! O JUBILEUMEDITIE HOLLANDSCHE IJSSEL TOERTOCHT TREKT VEEL PUBLIEK Zaterdag 12 mei Nationale Molen- en Gemalendag Iets terug doen voor de samenleving V pagina 38 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 9 mei 2007 een weergave van de diverse voorpagina's in het verspreidingsgebied 'Zelfstandig Ondernemer Onderscheidt Zich' Waddinxveen - Het idee is ont staan doordat er drie Waddinx- veense bedrijven zijn die een on derscheiding hebben gekregen, diverse jubilea die gevierd worden en bovenal een maatschappelijke verantwoordelijkheid. Als eerste dit jaar organiseert Plus Rijnart een groots evenement op zaterdag 16 juni: Waddinxveen Beweegt! De supermarkt in de Zuidpias heeft de vakprijs Z02Z gewonnen: 'Zelf standig Ondernemer Onderscheidt Zich'. Ook restaurant Bibelot heeft een belangrijke award gewonnen evenals Parfurmerie Mieke. Zij wil len als Waddinxveense onderne mingen iets terug doen voor de sa menleving, Plus Rijnart is de eerste die de spits afbijt met zijn activi teit. Johan Rijnart: "Supermarkten worden zich steeds meer bewust van hun verantwoordelijkheid voor wat mensen allemaal in zich stoppen. Wij kunnen natuurlijk niet verbieden om koekjes en cho colade te kopen maar willen wel een bijdrage leveren aan de be wustwording rondom voeding." Plus Bewust Als eerste supermarkt in Waddinx veen was Plus bezig met concept 'Plus Bewust'. Het logo van 'Plus Bewust' wordt gebruikt voor al les wat met bewust zijn rondom voeding te maken heeft: zonder suiker of zonderkleurstoffen, eco logisch, fair trade, glutenvrij of vetvrij. Rijnart: "Regelmatig heb ben we in de winkel diëtisten op bezoek die voorlichting geven, er wordt soms bloeddruk gemeten, de bloedsuikers of cholesterol wordt zo nu en dan bepaald. Wij willen dit graag uitbreiden met een actie die gericht is op bewe gen. Wij willen graag dat heel Waddinxveen op zaterdag 16 juni een half uur lang aan het bewe gen is. Massaal bewegen Onderzoek heeft uitgewezen dat de helft van de Nederlanders on voldoende bewegen. Een half uur bewegen per dag op minstens vijf dagen in de week is nodig om ge zond te blijven is de norm van het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB), zij voeren dan ook campagne om meer mensen aan het bewegen te krijgen. De NISB heeft dan ook medewerking toegezegd aan de supermarkt. De sportclubs in Waddinxveen zullen ook een belangrijke bijdrage gaan leveren en daarnaast zullen ook de scholen benaderd worden om te komen aan de doelstelling dat heel Waddinxveen massaal gaat bewegen. Goed doel Aan de actie van Plus Rij nart zal ook sponsoractiviteit gekoppeld zijn. De opbrengt van de sponsoractie zal zijn voor het Ronald McDonald Kinderfonds. Tijdens de sportieve activiteit, die overigens nog na der ingevuld zal worden, komt in ieder geval de Ronald McDonald Beweegshow op bezoek. Nu al is duidelijk dat een groep van zo'n vijfhonderd Nordic Walkers door Waddinxveen zullen gaan, waar na er op een van de sportvelden door vele inwoners van Waddinx veen deelgenomen zal worden aan een fitness half uurtje onder professionele begeleiding. Johan Rijnart: "Wij willen graag onze verantwoordelijkheid nemen. Als je soms ziet wat er aan snoep en koek wordt ingeladen, dan denkje wel eens dat dat onmogelijk goed kan zijn." Zevenhuizen/Regio - Nationale Molen- en Gemalendag wordt dit jaar gehouden op zaterdag 12 mei. Het wordt een extra feestelijke edi tie in verband met Het Jaar van de Molens dat in 2007 wordt gevierd. Juist dit jaar is iedereen nog meer welkom op de honderden molens die tijdens deze dag voor het pu bliek zijn opengesteld. Bovendien worden op tal van molens in het kader van het Molenjaar extra eve nementen georganiseerd. Behalve de molens, zullen ook tientallen gemalen te bezoeken zijn. Molens die zijn opengesteld zijn niet alleen te herkennen aan de blauwe wimpel, maar vaak ook aan de speciale Jaar van de Molens- vlag. Ook als de wieken of water raderen rondgaan is de molen in de meeste gevallen te bezoeken. Molenviergang Zevenhuizen Bij de molens van de Molenvier gang opent wethouder S. De Jong zaterdag 12 mei om 10.00 uur de Nationale Molendag Zevenhuizen; dat zal op ludieke wijze gebeu ren... Na deze handeling krijgt de Jong, uit handen van de voorzitter van de Vereniging Molenvrienden in het Rottemerengebied de heer A.B.P.M. Lamot, het Molenmagazi ne 2007 als eerste in handen. Aan sluitend vindt de start plaats van De bovenmolen vlagt voor het Jaar van Molens. de voor deze dag speciaal gemaak te fiets- en wandeltocht langs de molens in het Rottemerengebied. De activiteiten op deze dag vinden allen plaats vanaf de Bovenmolen. Fietsen De fietstocht van 30 kilometer voert rond de Rotte van af de A12 tot aan de Hoge brug in Rotterdam. Tijdens de tocht zien de fietsers molens, sluizen, molenrestanten et cetera; een kortere route is mogelijk, de f iet ser komt immers drie bruggen tegen waardoor de route ingekort kan worden. De finish is bij molen nummer drie, waar de familie Spruit zorgt voor een gezellige binnenkomst. Wandeltocht De wandeltocht voert vanaf de Bo venmolen richting A12 en vandaar richting Moerkapelle waar de res tanten nog aanwezig zijn van de molens van de Honderd Morgen en Wilde Veenen. Vandaar gaat de wandelaar richting Moerkapelle de Zuidplaspolder in en daarna via de boerderij van P.A. van der Eijk door de polder weer terug om bij molen nummer drie te finishen. 2007 Jaar van de Molens Het jaar 2007 is uitgeroepen tot het jaar van de Molens omdat het precies 600 jaar geleden is dat in Alkmaar de eerste poldermolen in Holland werd gebouwd. Molens werden niet alleen ingezet bij het droogmalen van meren en bij de regu lering van de water huishouding in ons land, zij speelden ook eeuwenlang een belangrijke rol bij de industrië le ontwikkeling van Nederland. Zo werden zij onder meer gebruikt voor het malen van graan, het zagen van hout, het slaan van olie uit zaden en het maken van papier. Als gevolg dat vele honderden exemplaren werden gesloopt. Later ondergin gen de gemalen mede als gevolg van de technische ontwikkeling hetzelfde lot. Zij raakten buiten gebruik en werden afgebroken Maar er zijn nog steeds molens en gemalen te bewonderen in ons land. Veel molens zijn gedurende het hele jaar geopend, vaak op een zaterdag. Voor meer informatie www.molens.nl. Voor activiteiten in het kader van Het Jaar van de Molens: www.jaarvandemolens. nl deelnemende gemalen: www. gemalen.nl. Door Jac Spekman Nieuwerkerk aan de IJssel - Het Raadhuisplein bood zaterdag een bijzondere aanblik. Meer dan hon derd unieke oldtimers kwamen tussen zeven en negen uur aan voor de jubileumeditie van de Hol- landsche IJssel Toertocht. In de hal van het gemeentehuis meldden de deelnemers zich en kregen zij hun 'startbewijs' in de vorm van een genummerd bord, wat aan hun auto bevestigd moest worden. Daar werd ook de routebeschrij ving uitgereikt en werd er een rondje over het plein gemaakt om oude vrienden te begroeten, die aan dezelfde tocht deel zouden nemen. zwaaiend richting Moordrecht. Medewerkers van Stichting Eve nement regelden het verkeer, dat graag een paar minuten wilde wachten. Onderweg was voor de deelnemers zowel een koffiestop als een lunch ingelast. Na de lunch ging het via Woerdens Verlaat door de Meije naar Bode graven. Een schitterende route, die uitstekende paste bij de tradi tie van de Hollandsche IJssel Tour tochten. In Nieuwerkerk kwamen Tuf-tuf uit 1896 alle deelnemers met hun voertui gen nog éénmaal hun entree ma ken op het Raadhuisplein, waar de prijsuitreiking plaatsvond. Een deskundige speaker gaf bij bin nenkomst van een deelnemer de nodige informatie over de auto's en motoren en gaf daarbij tekst en uitleg over de diverse details van een voertuig. De toertocht werd bij Valkenburg afgesloten met een drankje en een hapje, waarbij werd nagepraat over deze geslaagde ju bileumeditie. Antieke motoren trokken veel bekijks. De antieke auto's en motoren trok ken veel bekijks van het publiek, dat druk fotograferend het bijzon dere koetswerk bewonderde. Om klokslag negen uurgaf burgemees ter Bonthuis het startsein voor de 20-ste editie van deze bijzondere toertocht. De eerste deelnemer, de bezitter van een Leon Boccee Voiturette uit 1896 stond prutte lend klaar om te vertrekken, maar helaas kwam hij eerst niet verder dan tien meter om op het fietspad te proberen om zijn vehikel weer aan de praat te krijgen. Inmiddels vertrokken de overige deelne mers onder luid toeteren en vrolijk

Hart van Holland | 2007 | | pagina 38