ón elders In vcgió... KICK OFF SPORTWEEK IN HET TEKEN VAN BRAINS SOOS LEVENSVREUGD IN OUD VERLAAT BESTAAT 25 JAAR m "20 TOT 25 PROCENT VAN DE BEVOLKING WIL BURENHULP GEVEN" Burenhulpcentrale van start in Groensvoorde l en 2 500870 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 23 mei 2007 pagina 41 een weergave van de diverse voorpagina's in het verspreidingsgebied Als sluitstuk werden de overeenkomsten voor de burenhulpcentrales ondertekend. Door Paulien de Graaf Waddinxveen - In zeven gemeen ten in Nederland wordt een proef gehouden met een burenhulpcen trale. In Waddinxveen zal deze proef draaien in de wijken Groens voorde 1 en 2. Dinsdag 15 mei ging het project officieel van start in het Anne Frankcentrum: Tweede Kamerlid B.J. van Bochove stelde het telefoonnummer 0107- 500870 in gebruik. Dit was meteen de lan delijke start van de burenhulpcen trale. "Goedemiddag, dit is de buren hulpcentrale. Toets 1 als u hulp nodig heeft bij het boodschap pen doen. Toets 2 als u hulp nodig heeft bij het verzorgen van een huisdier. Toets 3 als u oppas nodig heeft. Toets 4 als u vervoer nodig heeft. Toets 5 als u behoefte heeft aan bezoek." Er kan ook gekozen worden om een medewerker aan de lijn te krijgen voor bijzondere hulpvragen. Inmiddels hebben 276 mensen zich aangemeld om inci denteel burenhulp te verlenen. Na de keuze wordt door de centrale ie mand gebeld met de vraag of deze tijd heeft om hulp te verlenen. Zo ja, dan wordt de hulpvrager met deze persoon doorverbonden. Het concept voor de burenhulp centrale is ontwikkeld door de Psy- chosyntese adviesgroep. Rob Pols van deze adviesgroep vertelde: "Er is in Leiden-zuid een onderzoek gedaan onder de bewoners naar burenhulp. Daaruit bleek dat 20 procent wel eens burenhulp geeft en dat 20 tot 25 procent van de bevolking best wel burenhulp wil geven. Het is tegenwoordig niet meer zo vanzelfsprekend dat er burenhulp gegeven wordt. De wijk bestaat uit verschillende groepen en ook wordt er veel vaker ver huisd waardoor er veel verandert in de wijk." Tweede Kamerlid Van Bochove juichte het initiatief toe. "Vroeger werd ik een kwartier eer der mijn bed uitgehaald door mijn moeder om nog even de straat sneeuwvrij te maken voor de buur vrouw, want dan kon ze veilig de deur uit en dan moest ik meteen maar even vragen of ze nog bood schappen nodig had." Hij gaf aan dat door de individualisering het contact minder wordt met de bu ren, maar daardoor ook de vereen zaming toeneemt. "Mensen weten niet meer waar ze naar toe moeten met hun hulpvraag." WMO Wethouder Gerts, die namens de gemeente participeert in het project, was ook erg enthousiast. "De gemeente is verantwoorde lijk voor de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Maar wij juichen particu liere initiatieven zoals de buren hulpcentrale van harte toe. Dit project past goed in de WMO en ik hoop dat het zal aanslaan zodat het straks in heel Waddinxveen kan worden ingevoerd." Dat het project voorziet in een behoefte, bleek uit de vele reacties die de organisatie al ontving van zorgin stellingen. "Het verraste ons, de tijd is blijkbaar rijp voor dit soort initiatieven", aldus Mascini van Woonpartners. Dit jaar starten zeven pilots in Nederland. In Waddinxveen is de aftrap gegeven en wordt gevolgd door Den Haag, Delft, Leiden, Zeist, Emmen en Nijmegen. In alle gemeenten wordt samengewerkt met burgers, bewonersgroepen, gemeente, woningcorporaties en zorg- en welzijnsinstellingen uit de betreffende wijk. De bu renhulpcentrale in Waddinxveen is opgezet in samenwerking met Woonpartners Midden Holland, de gemeente, de seniorenraad, Vrijwilligerswerk Waddinxveen, de politie. Stichting Waddinxveens Welzijnswerk, Wijk- en buurtbe heer Groenswaard en de HWZM. VEEN Door Jac Spekman Nieuwerkerk aan den IJssel - Wet houder Jan Verbeek van Sport en Onderwijs gaf maandag het offici ële startschot voor de Sportweek, waaraan de groepen 5 tot en met 8 van alle Nieuwerkerkse basisscho len meedoen. De sportweek staat in het teken van het zogeheten 'BRAINS' project, wat staat voor BRede Activiteiten In Nieuwer kerkse Scholen. Tot en met vrijdag 25 mei nemen iedere dag op het sportpark Dor- restein, in het Polderbad en in de Sporthal van Sportcentrum Park- zoom leerlingen van de verschillen de groepen deel aan sportdinics, zoals Flagvoetbal, slagballen, wa terpolo, levensreddend zwemmen en snorkelen. In de sporthal doen ze mee aan clinics zelfverdediging en volleybal. Iedere groep krijgt een clinic van een uur, waarna de groep weer een andere sport gaat beoefenen. Tussen de middag kre gen de deelnemers een gezonde lunch, bestaande uit fruit en een pakje melk. Tijdens de lunchpauze werd de of ficiële kick off van de sportweek uitgevoerd door leden van de Kuk Sool Won sportschool uit Rotter dam. Zij gaven een spectaculaire demonstratie van de vele vormen van de zelfverdedigingsport Kuk Sool Won. Aan het slot van de de monstratie werden houten plakjes kapot getrapt en geslagen, waar op onder meer de woorden 'Oud Beleid' stonden. Met het stukslaan van dit bordje werd duidelijk ge maakt, dat het de gemeente ernst is met een nieuw beleid voor sport beoefening na schooltijd. Daarom hielpen vertegenwoordigers van de Buitenschoolse Opvang De Dui nen, Humanitas en De Jonge We reld mee met de organisatie van de sportweek. Wethouder Jan Verbeek mocht zelf het laatste bordje met zijn blote hand doormidden slaan en dat deed hij met verve. Zijn horlo gebandje schoot los, maar de wet houder kwam na deze sportieve prestatie ongeschonden uit de strijd. Woensdag is er een speciale dag voor kinderen en volwassenen met een beperking, die wordt ge organiseerd in samenspraak met de Adviesraad Ge-handicapten en de Gemiva-SVG Groep. Alle deel nemers van de basisscholen krijgen een petje uitgereikt met een flyer van BRAINS. Na de zomervakantie Wethouder vermorzelt oud beleid. i ontvangen zij een activiteitenka lender, waarna de diverse sport activiteiten, waarvoor ze zich kon den opgeven, in ok-tober van start zal gaan. De Brede School in Nieuwerkerk aan den IJssel is een samenwer kingsverband tussen de gemeente, het basis- en voortgezet onder wijs, de peuterspeelzaalgroep, de buitenschoolse opvang, sportver enigingen, culturele instellingen en het jeugdwerk. Alle scholen in Nieuwerkerk aan den IJssel doen vanaf het volgend schooljaar (2007-2008) mee met BRAINS. Het concept bestaat uit BSO (bui tenschoolse opvang), naschoolse opvang en BSA (buitenschoolse activiteiten). Met BRAINS kunnen alle leerlingen deelnemen aan buitenschoolse activiteiten, zoals sportdinics, creatieve workshops of culturele uitstapjes. bij de officiële ingebruikname werd duidelijk hoe eenvoudig en snel de centrale de hulpvrager in contact kan brengen met een vrijwilliger die ^schikbaar is. Door Paulien de Graaf Oud Verlaat - In de Vierkap komt een groep 60+ ers een in de twee weken bij elkaar. Onder leiding van Jannie Reijm, Alie Bos en Jan- ny Stofberg wordt er voor hen van alles georganiseerd, zoals spelle tjes, maar er komt ook wel eens een spreker of ze gaan met elkaar ergens naar toe. Dinsdag 15 mei vierden zij het 25-jarig jubileum van de ouderensoos. Zoals gewoonlijk werd er ook tij dens de feestelijke jubileummid dag gestart met een bijbellezing en een lied. Daarna werd door een aantal leden een gedicht voorge dragen. Ook werden er oude lied jes gezongen zoals 'Ferme jongens, stoere knapen' en 'In een blauw geruite kiel'. Als afsluiting van de middag was er een saladebuffet, waar de mensen erg van genoten. "Eigenlijk was het jubileum al in april, maar door privé-omstandig- heden van een van de leidsters hebben we het jubileum doorge schoven naar de laatste middag van het jaar." Oprichting "De heer Van den Berg, pastoraal medewerker van de Kapel, vond 25 jaar geleden dat wij iets voor de ouderen in Oud Verlaat moesten organiseren. Voor iedereen is er wat te doen, behalve voor de ou deren, zei hij", vertelt Jannie Reijm. "Toen is er een groep van ongeveer 30 mensen bij elkaar gekomen in de Kapel en hebben we besloten een ouderensoos op te richten." Jannie, Alie en Janny waren toen degenen die de organisatie op zich namen. Op 27 april werd de eerste soos georganiseerd. Er werden 22 mensen lid en de middagen wer den gehouden in het voormalig Groene Kruisgebouw, tegenover de Kapel. Een jaar later werd de Vierkap geopend en sindsdien worden de middagen daar gehou den. Later werd door de leden de naam 'Levensvreugd' aan de soos gegeven. Uitstapjes en pannenkoeken "Het aantal leden wisselde nogal eens. We hebben een tijd 36 leden gehad. Nu ligt het aantal weer op 22", vertelt Jannie Reijm. "Twee personen zijn vanaf het begin lid: mevrouw Maasland en meneer Van Dieren." Mevrouw Maasland had voor het 25-jarig jubileum de notulen doorgewerkt en samen gevat. De verschillende uitjes kwa men daar onder meer in naar vo ren. "In het begin organiseerden we ieder jaar een uitstapje, maar tegenwoordig krijgen we geen bus meer vol. We gaan nog wel eens naar De Zevensprong aan de Zevenhuizerplas: daar drinken we thee en wordt er gekegeld. We or ganiseren ook wel eens een brood maaltijd." Er worden al heel wat jaren pannenkoeken gebakken op het buurtfeest van Oud Verlaat. 'In een blauw geruite kiel'. "De leden betalen geen contribu tie, dus we zijn afhankelijk van de opbrengst van het pannenkoeken bakken. Daarmee kunnen we spre kers en uitstapjes betalen. Ook de koffie en koek wordt ermee bekos tigd." De soos draait nog steeds goed. De leiding is na 25 jaar nog steeds in handen van dezelfde drie da mes. In het begin kregen zij hulp van een pastoraal medewerker of dominee. Nu verzorgen zij zelf de bijbellezing. Alleen tijdens Kerst, Pasen en Pinksteren komt er nog een dominee. "We zijn zelf inmid dels ook de 60 gepasseerd, maar we vinden het nog steeds leuk om te doen." Het publiek komt niet meer alleen uit Oud Verlaat: "We hebben leden uit Zevenhuizen, Ommoord en Nieuwerkerk aan de IJssel", vertelt Jannie. "En sinds kort hebben we ook een aantal mensen uit Nesselande." Kortom, ondanks de gemiddelde hoge leef tijd van de deelnemers is de soos nog steeds een vitale en levenslus tige club vol 'levensvreugd'. Iwerkerk in Actie'

Hart van Holland | 2007 | | pagina 41