ZWEMBAD BLIJFT OPEN, OZB WORDT VERHOOGD GEVRAAGD EN ONGEVRAAGD GEVEN VAN ADVIES POLITIEK WEINIG ONDERWERPEN, VEEL EMOTIE TIJDENS RAADSVERGADERING POLITIEK Strategische beleidskeuzes door het college WMO ADVIESRAAD geinstalleerd pagina 38 ^^HartvanHolland^^<ran^ooi^^uidpla^M^iie^007 Door Paulien de Graaf Waddinxveen - In de aanloop naar de ka dernota, voorheen de voorjaarsnota, en met het oog op de financiële situatie van de gemeente heeft het college een aantal strategische keuzes moeten maken: Wat vinden we belangrijk? Wat moet worden uitgevoerd in de komende jaren en welk beleid kan wachten of minder of laten we helemaal vervallen. Keuzes ten aanzien van onder meer het voorzieningen niveau in de nieuwe wijk Triangel en het nieuwe centrum, het nieuwe voetbalpark, het zwembad en de brandweerkazerne. Brandweerkazerne "De brandweerkazerne moet vernieuwd worden, maar daarover zullen we in 2009 een besluit nemen", zei burgemeester Roijers. "Er zijn momenteel ontwikkelin gen gaande voor het opzetten van een re gionaal brandweerkorps. In 2009 zal daar meer duidelijkheid over zijn. Waarschijnlijk zal de regio ook de kazerne bekostigen." Triangel In de nieuwe wijk Triangel zullen 2900 wo ningen worden gerealiseerd, waarvan de eersten zullen worden opgeleverd in 2009. "We moeten ons gaan beraden over het voorzieningenniveau van de wijk. Willen we een levendige wijk, of gaan we voor wat soberder?" vroeg wethouder Dijkster- huis zich hardop af. "Voor de scholen hebben we besloten om de 2 kilometergrens te handhaven. Dat betekent dat als er bij een tekort aan lokalen in een straal van 2 km een lokaal leeg staat, dat eerst zal worden gebruikt alvorens nieuw gebouwd wordt. Hoe wel het een wens van het onderwijs was om deze grens te laten vervallen kunnen we daarmee elf lokalen minder bouwen, en dat is een forse bezuiniging. In totaal zullen er 21 permanente en 25 tijdelijke lokalen worden gebouwd, gevestigd in een gebouw." Verder zal er in de wijk een binnensportaccommodatie worden gere aliseerd, een buurthuis, speelplaatsen en een peuterspeelzaal. In totaal is hiervoor 1,1 miljoen euro uitgetrokken. Nieuwe centrum "Een wens van de gemeente was om een sociaal cultureel centrum in het nieuwe centrum te maken, waar zowel Kreater als de bibliotheek in gevestigd zou worden. Dit is financieel echter een stap te ver", vertelde wethouder Gerts. "We zullen een accommodatie voor de bibliotheek bou wen en voor Kreater gaan we kijken of we een oplossing kunnen vinden in het op nieuw te ontwikkelen gebied 'van station tot brug'. In ieder geval zal er groot onder houd worden gepleegd aan de huidige ac commodatie van Kreater." Sportpark en zwembad "Ten aanzien van het Centraal voetbal park gaan we ervan uit dat de 1e fase in januari 2008 wordt afgerond. Dan moet Be Fair daar kunnen spelen. De 2e fase zal in het najaar verder worden ingevuld omdat op dit moment nog niet duidelijk is of de andere twee clubs gaan fuseren", zei wet houder Lont. Het park zal bestaan uit 5 vel den, waarvan 2 kunstgrasvelden, een ac commodatie en tribune. Het zwembad zal worden gerenoveerd: "Er blijft dan alleen een wedstrijdbad en een doelgroepenbad. De rest zal verdwijnen. Maar het bad zal dan weer helemaal aan de moderne mi lieu- en arbowetgeving voldoen", zei Lont. "Omdat de wens om het bad te behouden onder de bevolking erg groot is, hebben we deze keuze gemaakt." Het bad moet in 2010 klaar zijn. Begroting "De vergoeding van het rijk voor bestaand beleid zal de komende jaren fors worden verminderd", aldus Roijers. "Volgend jaar krijgen we 400.000 Euro minder, in 2011 zal dat 700.000 Euro minder zijn." Deze maatregel treft alle gemeenten en heeft te maken met het privatiseren van rijksuit gaven. "We zullen dus de tering naar de nering moeten zetten." Een van de dingen die verhoogd wordt is de toeristenbelas ting. Daarnaast zal er doelmatiger moeten worden gewerkt bijvoorbeeld op interge meentelijke niveau. Ook wordt er een in komensafhankelijke eigen bedrage voor de WMO ingevoerd en zullen er op den duur hogere tarieven voor de gemeentelij ke sportaccommodaties worden gerekend. "We zullen sober moeten zijn in nieuw be leid, hoewel daar soms gewoon niet aan te ontkomen valt. We zijn onder andere bezig met een sneller informatiserings plan, waarin 50 projecten participeren. De effecten zijn niet altijd even zichtbaar, maar zullen in de toekomst zeker een kos tenbesparing opleveren." De bezuiniging voor de extra schoolbegeleiding die vorig jaar werd doorgevoerd, wordt voor 50 pro cent teruggedraaid omdat het college zich heeft laten overtuigen van het belang van deze faciliteit. "Al met al is er nog steeds een tekort van ongeveer een miljoen Euro. De burgers zul len er dus ook in moeten bijdragen en we willen vanaf 2008 de OZB verhogen met 5 Euro per woning per maand doorvoeren", aldus Lont. "De gemeenteraad heeft ons gevraagd om de kwetsbare groepen in de samenleving te beschermen en lef en moed te tonen in het maken van keuzes voor de meerja renbegroting", zei burgemeester Roijers tijdens de presentatie van de strategische beleidskeuzes. "Het totaal pakket is een weloverwogen pakket voor de komende twintig jaar, waarin we rekening gehou den hebben met allerlei nieuwe ontwik kelingen. De provincie zal hieraan ook zijn goedkeuring moeten geven, maar we dur ven dit met opgeheven hoofd te presente ren", aldus de burgemeester. Op 4 juni is er een informatieavond voor de burgers over de keuzes, waar zij hun mening mogen la ten horen. Daarna zal de gemeenteraad de keuzes van het college in een speciale gezamenlijke commissievergadering op 7 juni bespreken. Door Paulien de Graaf Waddinxveen - Per 1 januari van dit jaar is de Wet inburgering in werking getreden (Wi). Deze wet regelt de inburgerings- plicht voor alle vreemdelingen van 16 tot 65 jaar die duurzaam in Nederland willen en mogen verblijven. Bij deze inburge- ringsplicht staat de eigen verantwoorde lijkheid van de inburgeraar centraal. Voor deze wet moet iedere gemeente beleids regels bepalen. Het vaststellen van deze beleidsregels stond centraal in de raads vergadering van 23 mei. Omdat het aantal inburgeraars in Wad dinxveen ongeveer 19 personen per jaar omvat, heeft het college gekozen voor een regionale aanpak via de ISMH-gemeen- ten. De nieuwe wet legt de verantwoor delijkheid voor de uitvoering volledig bij de gemeente neer. Door de regionale sa menwerking kan een aantal taken worden overgedragen aan een speciale Bestuurs commissie Inburgering. Het afgeven van beschikkingen en het opleggen van boe tes zal de gemeente zelf blijven doen. De grootste zorg die de raad bij de nieuwe wet heeft is de toename van de bureau cratie. Zij droegen wethouder Gerts mid dels een motie op om te proberen deze toename van papierwerk zoveel mogelijk te beperken. Zij stond daar volledig achter en beloofde te proberen dit via kanalen in Den Haag te bewerkstelligen. Ze riep de partijen op om hetzelfde te doen via hun eigen kanalen. De partijen uitten ook hun zorg over de communicatie naar de in burgeraars. Omdat velen analfabeet zijn, of het Nederlands niet beheersen zal het moeilijk zijn de eigen verantwoordelijk heid duidelijk te maken. Zij zijn verplicht een inburgeringscursus te volgen en met goed gevolg af te leggen. Zo niet, dan worden de kosten voor de cursus aan de inburgeraar in rekening gebracht. Gerts gaf aan dat daar zeker aandacht voor is. Ook over de aansluiting bij de ISMH was wat twijfel bij de raad: de inburgeraars van Waddinxveen moeten naar Gouda voor een cursus, dat werpt een drempel op. De wethouder berekende dat bij tien tot twaalf cursisten een eigen cursus gegeven kan worden. Alleen cursussen voor hoog opgeleiden of taalcursussen worden wel in Gouda gegeven. Raadslid Alhaft (PvdA) riep op om niet alleen aan algemene ken nis te werken, maar vooral ook te zorgen dat de inburgeraars zich kunnen redden in de Nederlandse maatschappij. Hij pleitte ervoor om initiatieven die zich richten op integratie te ondersteunen, wat de wet houder vanzelfsprekend vond. Commissie bezwaarschriften Een ander onderwerp waar behoorlijk wat emotie bij los kwam in de raad was de vaststelling van de verordening Commissie Bezwaarschriften. Deze commissie geeft advies bij bezwaarschriften van burgers naar de gemeente. Tot nu toe bestond deze commissie uit twee onafhankelijke leden en twee raadsleden. De gemeente is sinds kort aangesloten bij de Stichting Nationale Ombudsman en daarom moe ten er nieuwe regels worden vastgesteld. Op advies van de Raad van State zou deze commissie geheel onafhankelijk moeten zijn. Door middel van een amendement dat door een meerderheid gesteund werd, is toch besloten om twee raadsleden in de commissie te laten plaatsnemen, om voe ling te houden met wat er speelt. Door Natasha Qualm Nieuwerkerk aan den IJssel - Afgelopen dinsdagavond vond in de raadzaal van het raad huis de officiële installatie van de Wmo adviesraad plaats. De adviesraad bestaat uit een vertegenwoordiging van maatschappelijke organisaties uit zowel Nieuwerkerk aan den IJssel als Zevenhuizen-Moerkapelle. Vanaf heden zal de adviesraad de colleges van burgemeester en wethouders uit beide plaatsen gevraagd en ongevraagd van advies voorzien. Direct na installatie aan de slag met de workshop. Onder toeziend oog van wethouders Ta mara Venrooy (Nieuwerkerk aan den IJssel) en Rinus Bosman (Zevenhuizen-Moerka pelle) legden de elf leden en hun plaats vervangers de belofte of eed af waarna ze officieel waren geïnstalleerd. Wethouder Bosman noemde de gebeurtenis bijzon der omdat één adviesraad voor twee ge meentes werd geïnstalleerd. "Ik ben er hartstikke trots op wat we hier hebben gerealiseerd." Na afloop van het officiële gedeelte ging de adviesraad voor het eerst aan de slag. Beide gemeentes hadden een workshop voor de leden van de adviesraad georganiseerd waarbij de leden elkaar be ter konden leren kennen. De Wmo adviesraad is benoemd in het kader van de Wet maatschappelijke on dersteuning. Deze raad kan gevraagd en ongevraagd advies geven aan de colleges van burgemeester en wethouders van beide gemeenten over de beleidsterrei nen waarop deze in het kader van de Wmo beleid moeten voeren. De raad signaleert ontwikkelingen en knelpunten over alle zaken die van belang zijn voor vragers op het gebied van maatschappelijke onder steuning. De leden van de raad zijn door hun achter ban, bestaande uit onder andere kerken, gehandicaptenorganisaties, ouderenbon den, het jeugdwerk, patiëntenverenigin gen, sportverenigingen en culturele in stellingen, voorgedragen. De colleges van beide gemeenten hebben hen vervolgens benoemd. pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 38