POUTIEK VRAGEN OVER TOEZICHT OP LEERPLICHT MEER INWONERS MET OVERGEWICHT IN MOORDRECHT VOORSTEL WIJKBEZ0EKEN GOED ONTVANGEN POLITIEK Moordrecht Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 27 juni 2007 Door Natasha Qualm Moordrecht - Tijdens de commissieverga dering van dinsdag 19 juni is het jaarverslag Leerplicht behandeld. In het verslag kwam ondermeer naar voren dat er in Moor drecht maar bij een kleine groep van het aantal leerplichtigen sprake is van verzuim (ongeveer 1 procent). In de afgelopen ja ren hebben de leeplichtambtenaren echter wel gemerkt dat het verzuim is toegeno men. Ook merken de leerplichtambtenaren dat er heel vaak (gezins)problematiek aan het verzuim ten grondslag ligt. Hierdoor is het teruggeleiden naar het onderwijs vaak een langdurig en arbeidsintensief proces. Een andere belangrijke conclusie uit het verslag is dat Bureau Leerplicht al meer dere keren heeft aangegeven in een zeer krappe formatie te werken. Deze situatie maakt het hen bijna onmogelijk om alle werkzaamheden op een adequate manier uit te voeren. Om deze reden heeft het bureau een verzoek tot uitbreiding van de formatie bij de gemeente Moordrecht neergelegd. Het verslag riep bij een aantal fractieleden vragen op. Mevrouw Beekman (VVD) zette haar vraagtekens bij het voorstel om de controle van de leerplicht in Moordrecht ook in de komende jaren bij dit bureau on der te brengen, gezien het feit dat dit bij Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhui- zen-Moerkapelle bij een andere instelling is geregeld. "Dit lijkt me een fundamen tele vraag in het kader van het fusieproces. Heeft het wel zin om deze afspraak te ver nieuwen nu we een fusie aangaan?" Wet houder Gast legde de fractieleden uit dat de gemeente Moordrecht jarenlang uren inkocht bij Gouda om de taken ten be hoeve van de uitvoering van de leerplicht wet. In 2005 heeft de gemeente Gouda besloten om het Bureau Leerling-zaken te verzelfstandigen. Moordrecht heeft des tijds besloten om op basis van een eigen dienstverleningsovereenkomst, alle werk zaamheden ten behoeve van de leerplicht wet hier ook onder te brengen. Wethou der Gast: "Onze leerlingen zijn gericht op Gouda, dat maakt het belangrijk om daar op af te stemmen. We moeten dit regelen waar het valt waar te nemen en waar het te regelen is. In Nieuwerkerk en Zevenhui- zen-Moerkapelle is dit anders." Vanuit het VVD waren er ook nog vragen over de vraag om formatie-uitbreiding bij Bureau Leerplicht. Mevrouw Beekman: "Ik ben geschrokken van de hiermee gemoei de kosten. Het gaat om 22 kinderen. Als we dit gaan goedkeuren worden de kos ten verdubbeld." Wethouder Gast gaf op deze vraag het volgende antwoord: "We hebben het over een groep van 1400 kin deren. Daarvan zijn er 22 zichtbaar in deze getallen. We hebben geconstateerd dat de bezetting laag is. We zitten hiermee be duidend onder de norm. Met de voorge stelde aantal uren komen we in de buurt van de norm. Er is jarenlang te weinig aan besteed." In de komende raadsvergade ring zal dit onderwerp verder worden be sproken. Door Natasha Qualm Moordrecht - Vorige week dinsdag is tijdens de commissievergadering het rapport over gezondheid en zorg in Midden-Holland besproken. Dit rapport is opgesteld door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu in opdracht van de Stichting Transmuraal Netwerk Midden-Holland, waarin zorgverleners uit Midden-Holland vertegenwoordigd zijn. Aanleiding van het onderzoek is de sterke verandering in de zorg, door wijzigin gen in de bevolkingssamenstelling die door de vergrijzing ontstaan. Mede hierdoor is er behoefte ontstaan aan een goed beeld van gezondheid en zorggebruik. Het onderzoek heeft plaats gevonden in het gebied Midden-Holland met 750.000 inwoners, dat dertien gemeenten beslaat, waaronder Moordrecht en Nieuwerkerk. Uit het onderzoek komt naar voren dat in Midden-Holland jongeren hun voorsprong met de rest van Nederland op het gebied van alcohol hebben verloren. Waar vijf jaar geleden de situatie hier gunstiger was in vergelijking met de rest van Nederland, zien we nu dat jongeren meer drinken en daar al op jongere leeftijd mee beginnen. Verder valt uit het onderzoek op dat de vaccinatiegraad in deze regio laag is. Dit is een ontwikkeling waar de GGD zich zor gen over maakt. De inwoners van de regio zijn relatief gezond en hebben een ge zonde levensverwachting. In Moordrecht valt op dat de gemeente slecht scoort op psychische gezondheid. Van de dertien ge meentes staat Moordrecht op dit vlak op de laatste plaats. Net als in de rest van Ne derland is er in Moordrecht een toename in overgewicht te zien. In de periode van 1992 tot 2005 is er onder de volwassenen een stijging in overgewicht te zien van 32 procent naar 43 procent. Onder kinderen steeg het overgewicht van 6 procent naar 18 procent. Op het gebied van gezond be wegen scoort Moordrecht het slechtst van alle dertien gemeenten, al moet hierbij wel opgemerkt worden dat de verschillen tus sen de gemeenten minimaal is. Het aantal rokers ligt in Moordrecht met 25 procent iets onder het gemiddelde van Midden- Holland (29 procent). Als er naar de gezondheidssituatie in 2015 wordt gekeken valt op dat de bevolking in Midden-Holland sneller groeit dan in Ne derland, vooral de ouderen. Ziekten die sa menhangen met ouderdom, zoals onder meer staar, coronaire hartziekten (waarbij een of meerdere kransslagaders vernauwd of geblokkeerd zijn), artrose, beroerte, di abetes, nemen beduidend sterker toe dan in de rest van Nederland. Dit zal ook leiden tot een toename in zorggebruik in de re gio. De conclusie van het onderzoek is dat het regionale en lokale gezondheidsbeleid zich moet richten op overgewicht, alcohol onder jongeren en psychische problema tiek onder jeugdigen en ouderen. Op het vlak van overgewicht kan dit ondermeer door bewegen te promoten (bijvoorbeeld door een reductieregeling op sportvereni gingen) en door op scholen meer aandacht te besteden aan gezonde voeding. Wethouder Gravenstein (volksgezondheid) geeft na afloop van de presentatie van het rapport aan ermee aan de slag te gaan. "Het is de tweede keer dat er een dergelijk verslag is gemaakt, dus we raken er ook meer in thuis en kunnen er meer handen en voeten aan geven." Omdat Moordrecht slecht scoort op het gebied van psychische gezondheid geeft wethouder Gravenstein aan dat het wellicht interessant kan zijn om dit verder te laten onderzoeken om te achterhalen wat de oorzaak hiervan is. Met oog op de toenemende vergrijzing in de regio is het ook interessant om hier ac tie op te nemen. Wethouder Gravenstein: "In grote steden zal het zorggebruik re latief afnemen omdat de vergrijzing hier relatief minder toe neemt. In onze regio zullen we in het zorggebruik vanwege de vergrijzing een toename zien. We zul len hiermee naar het Rijk moeten omdat wij vinden dat het Rijk hier rekening mee moet houden. De verdeling van het geld zal op dit punt waarschijnlijk anders moe ten. De grote steden zullen relatief minder geld nodig hebben." Door Natasha Qualm Moordrecht - In de commissie vergadering van 17 november 2006 is door de VVD, mede naar aanleiding van de presentatie van het politiejaarplan, de suggestie gedaan om als raad op regelmatige basis de wijken in Moordrecht te bezoeken. Volgens de VVD zouden deze bezoeken prima passen in het speerpunt van de raad om de betrokkenheid bij het bestuur te vergroten. Een proactieve houding van de gemeenteraad, waarbij de raad zelf de burgers actief opzoekt, past daar volgens het VVD uitstekend bij. De VVD heeft dit voorstel inmiddels verder uitgewerkt en werd tijdens de commissievergadering van donderdag 21 juni opnieuw besproken. Het idee is om op regelmatige basis als raad de wijken van Moordrecht in een soort van 'wijkschouw' te bezoeken. Tijdens het be- f zoek kunnen inwoners de Raad wijzen op zaken waar het bestuur aandacht aan zou moeten geven. Het voorstel is om in the ma's te werken en deze voorafgaand aan een bezoek middels een publicatie in de pers kenbaar te maken. Thema's die ge schikt zouden zijn voor een wijkschouw zijn: veiligheid en vandalisme, jeugd en jongeren, overlast en ergernissen en zaken die vanuit de gemeente beheersmatig op de agenda staan zoals bijvoorbeeld we- genonderhoud. Het idee van de VVD is om deze bezoeken vier maal per jaar plaatst te laten vinden. Het uitgewerkte voorstel van de VVD werd tijdens de commissie vergadering van af gelopen donderdag goed ontvangen door de fractieleden. Wel werden er nog enkele aanvullingen op het voorstel gedaan. De heer van der Linden (SGP): "Mijn fractie vindt het een goed initiatief. Het is goed om als politiek in gesprek te komen met burgers. Graag zou ik wel willen zien dat de buitenwijken in de bezoeken worden opgenomen." De heer De Koning (Beter Moordrecht) stelde in het kader van de fu sievoortgang voor om het eerste bezoek in het teken te zetten van de Gouweknoop. "Sinds de berichtgeving gisteren van de Gedeputeerde Staten over het overdragen van de Gouweknoop naar Gouda ben ik veel benaderd door bewoners uit de Gou we Knoop die volstrekt verrast zijn door het stuk wat hierover in de krant heeft ge staan," aldus de Koning. Dit idee van Beter Moordrecht viel bij andere fractieleden in goede aarde. De heer Will (CDA): "Ik wil wel mee gaan in het voorstel van de heer Koning om eerste bezoek aan de Gouwe knoop af te leggen. Dat is op dit moment een heel actueel onderwerp. Het past dan ook om daar aandacht aan te besteden." De verwachting is dat er na de zomer ge start zal worden met de wijkbezoeken. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 32