TOERISTENBELASTING: GRAAICULTUUR OF HARDE AFSPRAKEN? SESLUITVORMING R0Z PAS NA DE ZOMER t VJTT tit mmw !r POLITIEK DISTRIBUTIE PLANOLOGISCH ONDERZOEK UITGEWERKT IN ECONOMISCHE VISIE Él POLITIEK Zevenhuizen-Moerkapelle Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 27 juni 2007 pagina 33 Door Elias van der Plicht Zevenhuizen - In de commissievergade ring van afgelopen maandag werd de uit gewerkte economische visie op het Distri butie Planologisch Onderzoek behandeld. Het debat spitste zich met name toe op de vestiging van een nieuwe supermarkt in de gemeente. Zweere (PvdA) vond dat de economische visie wel erg gericht was op de kern Zevenhuizen en dat Moerkapelle onder belicht bleef. Daarnaast pleitte hij voor meer concurrentie in Moerkapelle, waar door de prijzen omlaag zouden kunnen gaan. Wethouder Bosman verklaarde dat het niet goed is dat de indruk is ontstaan dat de nota met name op Zevenhuizen is gericht: "De nota is bedoeld voor de ge hele gemeente en niet alleen voor de kern Zevenhuizen." De wethouder gaf toe dat meer concurrentie in Moerkapelle geen kwaad zou kunnen, maar dat het nu niet het goede moment is waarop dit punt zou moeten worden behandeld: "Juist in deze fase heeft de middenstand in Moerkapelle het niet gemakkelijk. Als er meer huizen in Moerkapelle zijn gebouwd, kunnen we dit thema weer oppakken." Oosterhoff (Gemeentebelangen) stelde vast dat veel detailhandel plaatsvindt op bedrijventerreinen. Hij vroeg zich af of de provincie dit als een probleem kan gaan zien. Bosman gaf aan dat in het verleden ontheffing is aangevraagd voor deze ondernemers en dat bij nieuwe gevallen dit opnieuw zal moeten worden bekeken. Daarnaast stelde Oosterhoff vast dat in de regio veel ontwikkeling gaande is en dat het daarom van belang is om te weten of ondernemers bereid zijn om zich in de gemeente te vestigen. Bosman gaf aan dat hier in het verleden onderzoek naar is gedaan. Van der Kooij (CDA) meende dat het voor de hand ligt om een supermarkt in de Dorpsstraat te vestigen. Hij vond dat de gemeente hierbij slechts een onder steunende taak heeft, omdat de lokale overheid weinig invloed heeft op de komst van een nieuwe supermarkt. De gemeente kan voorwaarden scheppen, bijvoorbeeld door meer woningen te bouwen, maar de markt zal zelf in beweging moeten komen. Freeke (Christenunie) bouwde voort op deze stelling en merkte op dat als een su permarkt zich in de gemeente wil vestigen dit gewoon kan. Bosman bevestigde dat de markt zijn werk moet doen, maar dat de gemeente met de ondernemer probeert mee te denken en in die zin dus wel degeli jk een rol speelt: "De ondernemer bepaalt op welke plek hij zich wil vestigen, maar de gemeente moet nagaan of dit past in het bestemmingsplan." Door Karin Heeren Zevenhuizen - Landal De Koornmolen, het recreatiepark in Zevenhuizen, prijkt op een dubieuze eerste plaats in het onderzoek van het AD, waarin wordt onderzocht hoe het staat met het heffen van toeristenbelasting in verschillende gemeenten in Nederland. Toeristenbelasting is een gemeentelijke heffing die de toerist moet betalen. Uit de test komt naar voren dat bij Landal De Koornmolen 1200% teveel wordt betaald door de toe rist, 1,20 per persoon terwijl er geen afdracht is aan de gemeente. Een gesprek hierover met de heer A.P. van de Knaap, eigenaar van het recreatiepark. "Het was bij de ontwikkeling van het park een harde afspraak", reageert Van der Knaap. "Met de toestemming om het park te bouwen is afgesproken dat de extra in komsten die gegenereerd worden uit de toeristenbelasting gebruikt zullen worden voor het redden van het zwembad." De heer Van der Knaap rekent voor dat het ook om andere cijfers gaat dan uit het AD arti kel blijkt: "Er staan hier 95 huisjes, waarvan er 60 wroden verhuurd door Landal Green- parks, dus dat betekent circa 60.000,= per jaar, waarvan een kleine helft wordt gebruikt voor gemeentelijke belastingen als bijvoorbeeld rioolbelasting. Tussen de 30.000 en 40.000 euro wordt gebruikt voor de exploitatie van het zwembad." Politieke discussie In de gemeenteraad is bij herhaling gespro ken over het heffen van toeristenbelasting ten gunste van de gemeentekas. Wethou der Siem de Jong memoreert dat tijdens de raadsvergadering van 6 december 2005 door de raad besloten is af te zien van het heffen van toeristenbelasting gelet op het gevaar dat het zwembad gesloten zou moeten worden. De relatie tussen het hef fen van belasting en de exploitatie van het zwembad ligt er duidelijk. Bovendien wijst de wethouder erop dat Landal De Koorn molen deel uitmaakt van het landelijk con sortium Landal Green Parks. De Jong: "Dit consortium int binnen alle parken een bij drage voor mogelijke toeristenbelasting en andere heffingen. Het consortium draagt hiervan een niet onaanzienlijk deel af aan het bungalowpark, wat hard nodig is om de exploitatie van het zwembad in de hand te houden." Zorg over exploitatie Bij het ontwikkelen van het vakantiepark is er een subsidie afspraak geweest met be trekking tot het zwembad. Inmiddels heeft de gemeente drie jaar geleden de subsi diekraan dichtgegraaid. Contractbreuk, naar mening van Arend van der Knaap. Zijn overtuiging hield echter geen stand bij de rechter omdat er geen einddatum was ge noemd in de overeenkomst. Na het verval len van de subsidie zijn de prijsafspraken voor de entree van het zwembad ook van de baan. Ondanks het vervallen van die re latie en het stijgen van de entree van het zwembad is er zorg over de exploitatie van het zwembad. Van der Knaap: "In septem ber valt bij ons het besluit of we het buiten bad open kunnen houden. Natuurlijk heeft ook het buitenbad een belangrijke functie, het is alleen veel te weinig dagen per jaar rendabel." Naar de toekomst kijkend met een gemeentelijke fusie op handen wil Van der Knaap ook eerst nog kijken naar het gelijktrekken van de subsidieverordening in de drie fusiegemeenten. Door Elias van der Plicht Zevenhuizen - Tijdens de commissieverga dering van maandag 25 juni is besloten om de regeling Regionale Ontwikkelingsorga nisatie Zuidpias (ROZ) niet te agenderen voor de eerstvolgende raadsvergadering. Hiermee wordt de besluitvorming rond de ROZ over het zomerreces heen getild, een streep door de rekening van het college. Het college van burgemeester en wethou ders stelde de raad voor om in te stemmen met de ROZ, maar de meerderheid van de commissieleden stond hier niet achter. Commissielid Aalderink (VVD) hield een pleidooi voor het uitstellen van de agen dering van de ROZ in de raad. Hij stelde dat zijn partij ervan overtuigd is dat de regeling moet worden aangenomen, maar cat enkele andere gemeenten zich pas in de ioop van dit jaar zullen uitspreken over de ROZ. Aalderink bracht naar voren dat een gemeente als Rotterdam nog twijfelt over de huidige versie van de ROZ. Indien men in Rotterdam besluit wijzigingen aan e willen brengen in de regeling, zou in Zevenhuizen-Moerkapelle opnieuw naar de ROZ moeten worden gekeken. Zweere (PvdA) haakte hier op in: "Waarom wacht je niet op de andere partijen? Je hoeft dan niet nog eens te beslissen. Qua tijdspanne maakt het niets uit." Wethouder Te Meij-de Laat was het niet met deze argumentatie eens: "Wij heb ben als gemeente zelf een visie en moe ten daar achter blijven staan." Ze wilde daarom geen uitstel van de behandeling van de ROZ. Hierin werd de wethouder bij gevallen door commissielid Bac (SGP), die erop wees dat men niet zou moeten kijken naar andere gemeenten, maar dat Zeven huizen-Moerkapelle een eigen lijn zou moeten kiezen en dat daarom de ROZ nog voor het zomerreces zou moeten worden aangenomen, zodat een positief signaal zou worden afgegeven. De CDA-fractie steunde deze zienswijze. Van der Kooij: "Deze gemeente weet hoe landjepik voelt. Dit moeten we in de toekomst voorkomen. Daarom moet vertraging in het proces worden voorkomen. De ROZ moet voor de zomer worden vastgesteld, zodat de over eengekomen termijnen in het verdere tra ject geen gevaar zullen lopen." Zweere pleitte er nogmaals voor om nog geen besluit te nemen en de zomerperiode te gebruiken om de voorgenomen plannen nog eens te overdenken. Hierop mengde burgemeester Fijen zich vanaf de publie ke tribune in de discussie. Fijen kreeg het woord van commissievoorzitter Van Eijk en beargumenteerde dat uitstel tot na het re ces geen ander beeld zou laten zien. Aalderink gaf opnieuw aan pas op de plaats te willen maken: "Grosso modo kan de VVD met de ROZ leven, maar de vraag is of wij met de deelnemers van de ROZ kunnen leven?" Hij gaf aan geen positieve ervaringen te hebben met enkele gemeen ten. Ook Oosterhoff (Gemeentebelangen) was geen voorstander van een behandeling van de ROZ voor de zomer: "Waarom moeten wij hardlopers zijn. Hardlopers zijn dood- lopers." Heemskerk (CDA) diende hem van repliek: "De eerste klap is een daal der waard." Heemskerk miste daadkracht onder de commissieleden: "Je zult niet af moeten wachten, je zult zelf het voortouw moeten nemen, dan heb je zelf meer te zeggen." Hij gaf aan dat als Rotterdam zou zien dat Zevenhuizen-Moerkapelle voor het reces nog geen besluit zou hebben genomen, men in Rotterdam wellicht ook een afwachtende houding zou aannemen, waardoor het proces vertraging zou oplo pen. Wethouder Te Meij-de Laat benadrukte nogmaals dat Zevenhuizen-Moerkapelle niet zou moeten afwachten, maar een daadkrachtige houding zou moeten aan nemen. Ze waarschuwde ervoor dat ver traging in het proces negatieve financiële gevolgen zou kunnen hebben: "Wij willen met het Rijk afspraken maken over bijvoor beeld de subsidiering van verschillende projecten. Door uitstel van de behandeling van de ROZ zou op dit terrein een kink in de kabel kunnen komen." De meerderheid van de commissieleden was hier niet van onder de indruk. Na een stemronde werd duidelijk dat het grootste gedeelte van de commissie de behandeling van de ROZ in de raad over het reces heen wilde tillen. Hierop stelde Fijen de commis sieleden een laatste vraag: "Wat te doen als in september andere gemeenten zich nog steeds niet hebben uitgesproken over de ROZ. Moet er dan opnieuw uitstel ko men? Zo blijven we aan de gang." Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 33