GELD BESCHIKBAAR VOOR ZUIDPLASPOLDER INZET OP ONGEDEELDE FUSIE GEMEENTEN HANDEN AF VAN INDUSTRIEGEBIED D0ELWIJK EN HET WEEGJE deHaij £^Van derWende advocaten ZORGEN OVER FUSIEVOORTGANG IN MOORDRECHT MOORDRECHT WIL GRIP OP GOUWEKNOOP Thuis in de regio. j ZUIDPLAS Kabinet maakt budget vrij voor klimaatbestendige inrichting Vervolg van pagina 1 Commissievergadering donderdag 21 juni Commissievergadering 18 juni Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 27 juni 2007 pagina 3 Door Karin Heeren Regio - In het Beleidsprogramma 2007-2011 dat minister-president Bal kenende en de vice-ministers-presidenten Bos en Rouvoet hebben aan geboden aan de Tweede Kamer is terug te vinden dat zij werk willen maken van een duurzame samenleving. Het programma is de concrete uitwerking van het coalitieakkoord, waarbij de ervaringen van de ruim tweehonderd werkbezoeken door bewindslieden, die zij in de eerste 100 dagen van de regeringsperiode hebben afgelegd, verwerkt zijn. Minis ter Cramer bracht in deze periode een bezoek aan de Zuidplaspolder en stelde zich persoonlijk op de hoogte van de kansen en bedreigingen die samengaan met grootschalige ontwikkelingen in diepe polders waarbij goed waterbeheer cruciaal is. In het beleidsprogramma van de regering is geld vrijgemaakt voor een duurzame ruimtelijke ontwik keling van Nederland. Dit past in het voornemen van het kabinet om concrete stappen te zetten naar een duurzame samenleving. Naast het duurzaam omgaan met energie en grondstoffen is er binnen het kabinetsbeleid ook aandacht voor duurzaam waterbeheer. In de be leidsagenda van het kabinet staat te lezen dat duurzaam waterbe heer essentieel is en dat het belang daarvan alleen nog maar zal toene men door de klimaatverandering. Schaarse ruimte In de probleemanalyse van het ka binet is opgenomen dat het duur zaam gebruik van schaarse ruimte op een manier die Nederland mooier en vitaler maakt een uit daging is. De verwachte behoefte aan ruimte is de komende jaren nog omvangrijk. Stedelijke gebie den kampen met verkeersdruk en milieuproblemen. Specifieke groe pen als starters en ouderen vinden moeizaam een woning in de eigen plattelandsgemeente. Bovendien is er sprake van verrommeling van het buitengebied onder andere langs snelwegen en is er sprake van een ongewenste toename van versprei de glastuinbouw. Ook het integraal watermanagement vormt een uit daging voor het kabinet. Leven met water Een van de doelstellingen van het kabinet Balkenende IV is een kli maatbestendige inrichting van Nederland. In de beleidsagenda stelt zij vast dat het klimaatbesten- dig maken van Nederland één van de grootste ruimtelijke opgaven is voor de komende eeuw en de grootste opgave voor het water beheer. Niet alleen het rijk, maar ook de gemeenten, provincies en waterschappen hebben daar een gezamenlijke taak. Er komen uit gangspunten voor een klimaatbe stendige inrichting van Nederland en een afwegingskader voor lo catiekeuze van grootschalige pro jecten en gebiedsontwikkeling op basis van de klimaatscenario's van het KNMI. Zuidplaspolder Voor integrale klimaatbestendige inrichting van verschillende gebie den in Nederland wordt budget vrijgemaakt uit de Nota Ruimte. De Zuidplaspolder is een van de aan gewezen gebieden waarvoor geld vrijgemaakt wordt vanuit het Rijk. Naast de Zuidpias zijn ook de Haar lemeer-meer en Almere/IJmeer aangewezen en een aantal klein schalige projecten. Regio - Burgemeester Bonthuis, tevens voorzitter van de stuur groep fusie, is positief over het standpunt van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 20 juni om de drie gemeenten Moor drecht, Nieuwerkerk aan den IJs- sel en Zevenhuizen-Moerkapelle te laten fuseren. Kritisch is hij over het standpunt van GS om een deel van het grond gebied van Moordrecht, namelijk de Gouweknoop, af te staan aan Gouda. De stuurgroep fusie van deze gemeenten houdt vast aan een ongedeelde fusie. De provin cie wil straks een sterke slagvaardi ge gemeente. Door goede samen werking met de buurgemeenten kan een stevige sociaal-economi sche structuur ontstaan. Daarbij is het belangrijk dat de fusie onge deeld plaatsvindt. Burgemeester Fijen van Zevenhui zen-Moerkapelle spreekt ook zijn teleurstelling uit over het stand punt over de grenscorrectie bij de Gouweknoop. Hij onderstreept het economische belang voor de nieuwe gemeente die ontstaat na de fusie. Fijen: "Het kan toch niet waar zijn dat de provincie dit be sluit nadat wij ons zo daadkrachtig ebben opgesteld." Ook burge meester Van der Meer en wethou der Gast van Moordrecht, beiden Gedeputeerde Staten stellen in een reactie dat zij uit de stand punten van de gemeenten niet anders kunnen concluderen dan dat de bereidheid om de pro blematiek van Gouda te erken nen en vervolgens bij te dragen aan een oplossing gering is. GS: "Alle gemeenten erkennen de centrumfunctie van Gouda, maar willen vervolgens niet bijdragen aan het behoud en verdere ont wikkeling van deze functie. Niets doen voor Gouda is op grond van de problematiek van die stad en het advies van de commissie voor ons geen optie. Wij zijn ervan overtuigd dat het doorvoeren van de grenscorrecties geen af breuk zal doen aan de ambities, de robuustheid en de toekom stige bestuurskracht van de twee nieuwe fusiegemeenten." aanwezig in het provinciehuis ge ven aan 'not amused' te zijn met het standpunt van GS. Het college van Waddinxveen geeft aan dat zij hebben ken nisgenomen van het voorlopige standpunt van Gedeputeerde Sta ten en blij zijn dat GS spoedig tot besluitvorming wil overgaan. "De gemeente stelt wel vast dat de benadering van GS niet de bena dering is van de gemeente Wad- Door Natasha Qualm Moordrecht - Tijdens de commis sievergadering die afgelopen don derdag werd gehouden kwam het voorstel van de Gedeputeerde Sta ten ter sprake. Burgemeester van de Meer bracht de aanwezige fractie leden op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. "Op dit moment heeft het college nog geen stand punt ingenomen hoe we hier exact mee om zullen gaan. U weet dat er op 26 april namens de drie colleges van Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moer kapelle, ondersteund door de drie gemeenteraden een brief is ver stuurd naar de Gedeputeerde Sta ten. Daarin stond onder meer dat wij vinden dat de Gouweknoop bij de fusiegemeentes moet blijven en anders zullen wij ons daar krach tig tegen verzetten. Dit standpunt blijft staan. Vanmorgen is de stuurgroep bijeen gekomen om uitvoerig te bespre ken hoe we hier mee verder gaan. Dit plan van aanpak willen we nog niet graag naar buiten brengen, maar eerst nog in een vertrouwelijk deel bespreken. Het is niet verstan dig om uit het oogpunt van tactiek dit nu al op tafel te leggen." De heer Appelman (PvdA): "Ik begrijp de standpunten om in besloten heid hierover te praten. Verder wil ik opmerken dat ik het een zwakte bod vind van de Commissie-Van den Berg om dit allemaal zomaar aan te boren zonder dat er een inhoudelij ke argumentatie bij wordt gegeven. Dat maakt het behoorlijk onver teerbaar." De heer de Koning (Be ter Moordrecht) reageerde op het voorstel om in beslotenheid over dit onderwerp te praten als volgt: "Ik wacht die bijeenkomst af, maar ik wil meegeven dat als het noodza kelijk is wel voor 3 juli daar in open baarheid over te willen praten. We hebben het wel over een groot aan tal inwoners van Moordrecht dat in dit gebied woont." Aanstaande donderdag zal er in een besloten vergadering besproken worden hoe met deze situatie om te gaan. dinxveen. Daar waar GS kiest om draagvlak te laten prevaleren in deze discussie, kiest de gemeente juist voor een meer inhoudelijke benadering, namelijk vanuit de opgaven (RZG, Greenport) en be stuurskracht. In het standpunt van GS zijn de grenscorrecties ten behoeve van Gouda (nog steeds) niet onderbouwd. Het college zal - samen met de gemeenteraad - de komende maanden een reac tie voorbereiden op het standpunt van GS." De gemeenten in de Zuidpias heb ben tot 15 oktober de tijd om met een reactie te komen. Vóór 1 de cember wil GS een eindbeslissing nemen. ingezonden Onlangs heeft de gemeente een brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ontvangen waarin het standpunt van GS wordt weergegeven over de be stuurlijke toekomst van de ge meenten in de Zuidpias en om geving, grensoverschrijdende aanpak. Het rapport van commissie van den Berg is praktisch in haar ge heel overgenomen, wat te ver wachten was. Ook het rapport van van den Berg was voorspel baar. Waddinxveen moet als het aan de Commissaris van Koningin ligt in 2010 fuseren met Rijnwou- de en Boskoop. De VVD is daarin zeer teleurgesteld. De VVD staat niet te trappelen om te fuseren met welke gemeente dan ook, maar de meerderheid van de Raad heeft besloten samen te gaan met Rijnwoude en Boskoop als tweede optie. De eerste optie was fuseren met Boskoop en een deel van Rijn woude en Moerkapelle. Rijnwou de en Zevenhuizen-Moerkapelle hebben te kennen gegeven hier niets voor te voelen. Rijnwoude heeft zelfs aangege ven niet met Waddinxveen te wil len fuseren omdat Waddinxveen geen enkele binding hebben met o.a. de ontwikkeling van het Oude Rijnzone gebied. De VVD vraagt zich tevens af wel ke binding Rijnwoude heeft met de ontwikkeling van de Zuiplas- polder en ziet de voorgestelde fusie als beperkt houdbaar. Fuse ren ja als het moet, maar dan wel grootschalig met de gemeentenw in de Zuidpias. De VVD maakt zich bovendien grote zorgen over de ambities van de gemeente. Kan Waddinxveen wel naast de grote projecten als het Centrum, de Tri angel, het CVP, de ontwikkeling van de Noordkade en het gebied station-brug, dit zeer ingrijpen de fusieproces wel aan. De VVD heeft zo haar bedenkingen. Ook wil GS dat Waddinxveen haar Industriegebied Doelwijk en het natuurgebied het Weegje afstaat aan Gouda. Gouda heeft meer ruimte nodig is. Gouda wil Doelwijk omdat het o.a. hun economische functie versterkt, maar die van Waddinxveen ver zwakt, en het Weegje omdat Gouda meent dat het haar ste delijk groen versterkt. Onzin en schadelijk voor Waddinxveen. Waddinxveen zal enkele hon derdduizenden Euro's aan OZB inkomsten gaan verliezen. Doel wijk kost de gemeente weinig of niets, dus huizenbezitters zullen wel weer met een forse OZB ver hoging worden geconfronteerd. Ook de gevestigde ondernemers zijn hier niet gelukkig mee .Zij zullen zeker gecompenseerd wil len worden voor het wijzigen van bijvoorbeeld teksten op de be drijfswagens, reclame, brochures etc. Meer dan 700 jaar behoren beide gebieden bij Waddinxveen. Wad dinxveen wordt steeds kleiner, want landcompensatie zit er niet in. Voor wat hoort wat is er niet bij. Waddinxveen moet maar aantonen dat beide gebieden voor haar belangrijk zijn en niet Gouda. Dat is de wereld op haar kop zetten. Er is hier maar één verliezer en dat is Waddinxveen. De VVD is van mening dat ook de andere politieke partijen zich sterk moeten maken voor het be houd van beide gebieden. Ook het college dient zich tot het ui terste in te spannen. De gemeen te Moordrecht verzet zich in veel sterkere mate tegen landjepik door Gouda. Zij laten zich niet in de hoek zetten. Fractie VVD-Waddinxveen Door Natasha Qualm Moordrecht-Tijdens de bespreking van de startnotitie van de Gouwe knoop tijdens de commissieverga dering van vorige week maandag werd duidelijk dat de aanwezige fractieleden zich zorgen maken over de ontwikkelingen in het ge bied. Dit leidde tot vele vragen aan het adres van wethouder Oomen. De startnotitie gaat in op het ge biedsgerichte deelprogramma voor de Gouweknoop. De Gouweknoop biedt mogelijkheden voor de reali satie van wonen, werken en voor zieningen. Het doel is om uiterlijk in januari 2009 een ontwerpbestem- mingsplan voor de Gouweknoop ter inzage te hebben. Hiertoe dient een masterplan opgesteld te wor den waarin de mogelijkheden van het gebied binnen bepaalde kaders in beeld worden gebracht. In dit proces zijn ondermeer de gemeen ten Moordrecht, Gouda en Wad dinxveen betrokken. De heer van der Linden gaf tijdens de commissievergadering aan zich zorgen te maken over het aspect van veiligheid en de natuurwaarde. Ook pleitte hij voor het behoud van de agrarische functie in het gebied. Daarnaast gaven verschillende fractieleden tijdens de vergadering aan dat zij zich zorgen maken over de claim die Gouda op de Gouwe knoop maakt. De heer van Dam (Beter Moor drecht): "Het zit onze fractie dwars dat we niet weten wat de toekomst ons gaat brengen. We maken ons zorgen dat we onze invloed op dit gebied kwijt raken." De heer Will (CDA): "Het is van es sentieel belang dat Moordrecht voorvarend te werk gaat, want er zijn kapers op de kust. De Gouwe knoop is een geliefd stuk grond gebied. Dat de coördinatie van het project wegens tijdgebrek aan Gouda is over gedaan, impliceert niet dat wij afstand doen van dit gebied. Ik wil met nadruk en klem wijzen dat wij willen fuseren inclu sief de Gouweknoop." Wethouder Oomen probeerde de aanwezige fractieleden gerust te stellen. "We hebben inderdaad aangegeven ongedeeld te willen fuseren. Dit betekent dat Gouwe knoop bij de drie fusiegemeenten hoort en niet bij Gouda. Gouwe knoop valt onder het grondgebied van Moordrecht. Wij hebben de bevoegdheid om het bestemmings plan voor het gebied te wijzigen. Dit is een belangrijk instrument om de regie te houden. Verder zijn we bezig om een projectleider vanuit Moordrecht aan te stellen. We willen de regie hier houden. Daarnaast willen we uitstralen dat wij dit project aankunnen." Op de vraag van de heer Will of Gouda hiervan op de hoogte is en zich hierbij neerlegt, antwoordde wet houder Oomen als volgt: "Ik denk dat ze zich hierbij neerleggen. Wij zijn de gemeente waaronder het grondgebied Gouweknoop valt. De bevoegdheid en beslissing lig gen bij Moordrecht" Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3