STICHTING DE ZEVEN MUZEN BRUIST VAN ENERGIE EN NIEUWE PLANNEN KOOPJES BIJ DE WERELDWINKEL VB0K-TEAM VIERT 25-JARIG BESTAAN ZINGERIJ VIERT JUBILEUM NETJES FIETSEN ZONDER FOUTEN Leefbaarheid begint dicht bij huis pagina 8 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 27 juni 2007 Door Karin Heeren Zevenhuizen - Muzieklessen, cre atieve lessen, literaire workshops en andere activiteiten zoals voor speelavonden voor kinderen of een amateur muziekavond waarbij een podium geboden wordt aan ieder een die een instrument bespeelt of zingt. Aan het bestuur van de Zeven Muzen zal het niet liggen, al deze activiteiten zijn mogelijk in de kern Zevenhuizen in het nieuwe seizoen dat start na de zomervakantie. In het nieuwe programmaboekje, verspreid met deze krant, zijn alle nieuwe en oude mogelijkheden opgenomen. Een gesprek met een aantal bestuursleden van de Zeven Muzen. Voorzitter Joop Huson: "De Zeven Muzen vervult een be langrijke sociale functie, we bevor deren de leefbaarheid en daarmee de kwaliteit van de samenleving in onze gemeente. Leefbaarheid be gint dicht bij huis". Vorming dicht bij huis Al vanaf de oprichting streeft de Zeven Muzen er naar om dicht bij huis de eerste beginselen van mu zikale vorming te kunnen aanbie den. Om hier in het dorp muziek lessen te kunnen geven op een professionele manier is het nodig dat er vakbekwame docenten zijn en dat er een goede lesruimte be schikbaar is, zo vertelt Peter Le lieveld, coördinator bij de Zeven Muzen voor de muzikale ontwik keling: "Muziek ligt aan de basis van de beschaving, het is een cultu rele uiting die een andere wereld opent." "Mensen staan vaak versteld van zichzelf als ze zien wat ze allemaal kunnen." Geschiedenis De Zeven Muzen is begin 1975 ge start als een culturele commissie, nagenoeg gelijk met de officiële in gebruikname van dorpshuis Swan- la. De commissie had de coördinatie van verschillende culturele uitingen als belangrijkste taak en daarbij het ontplooien van nieuwe initiatieven. De Zeven Muzen, sinds 1990 inge schreven als stichting, is hier nog steeds mee bezig: iedereen die zich cultureel wil ontplooien op welk gebied dan ook, kan bij de Zeven Muzen terecht voor een cursus of workshop. "Ongeacht talent, ie dereen kan van muziek genieten. En het is bovendien een belang rijke vorm van ontspanning", aldus Huson. "Dat geldt overigens niet alleen voor muziek maar voor alle kunstuitingen. Mensen staan vaak versteld van zichzelf als ze zien wat ze allemaal kunnen." Coördinatie In het bestuur vervullen de coör dinatoren een belangrijke functie binnen De Zeven Muzen. Zij orga niseren beschikbare lesruimte en docenten. Allemaal vrijwilligers. De Zeven Muzen is in hoge mate afhankelijk van mensen die 'iets' willen doen, de stichting kan alleen voortbestaan bij gratie van de inzet van vrijwilligers. En met succes, met ongeveer 300 deelnemers per cur susjaar heeft de Zeven Muzen pro centueel gezien een dubbele hoe veelheid cursisten ten opzichte van andere gemeenten in Nederland. Nieuwe activiteiten Naast het vertrouwde programma van de Zeven Muzen op gebied van muziek, tekenen en schilderen en fotografie, laat het nieuwe pro grammaboekje een aantal interes sante nieuwe ontwikkelingen zien. Breien, haken en spinnen, onder het motto 'Lol met wol', wordt ze ker geen breikransje. Eerder een stoere les waarbij de deelnemers kunnen leren wat voor leuks je al lemaal met wol kunt doen. Terug van weggeweest zijn de workshops groendecoratie, rondom de herfst, Kerst en Pasen. De kindermusicallessen onder lei ding van Margré van Gestel, samen met nog twee docenten op het gebied van dans en drama, is een groot project bij De Zeven Muzen. Het bestuur zoekt nog naar mo gelijkheden voor balletlessen voor kinderen. Ook dat is er eerder ge weest. Een geschikte zaal is mo menteel het grootste probleem. Aansluiten bij de behoeften van mensen, dat is wat het bestuur van de Zeven Muzen graag wil. In dat opzicht is het bestuur ook blij met de samenwerking met andere or ganisaties, zoals nu begonnen met De Kleine Trompetter in de lessen Muziekverkenning. Grote avond Op zaterdag 30 juni om 19. 00 uur zal het seizoen van De Zeven Mu zen officieel worden afgesloten met de Grote Avond in de Gere formeerde kerk. De leerlingen van alle muziekdocenten laten horen wat ze dit seizoen hebben geleerd. Het thema is 'Avontuur in klank en kleur'. Enkele andere activiteiten van De Zeven Muzen zullen worden gepresenteerd via foto's in een aan tal fotopanelen, bijvoorbeeld van de leerlingenconcerten, de teken en schilderles voor kinderen op het Historisch Centrum en de laatste amateur-muziekavond. De toegang is vrij. Voor meer informatie: www.dezevenmuzen.nl Zevenhuizen - Traditigetrouw heeft Wereldwinkel Z-M, als de zomer aanbreekt, voordelig geprijsde pro ducten in het assortiment. Dat zijn niet altijd afgeprijsde restanten, maar ook nieuwe producten kun nen voor een lagere prijs aange schaft worden. Te vinden zijn vazen, kettingen, zomersjaals, doosjes, wierookhouders en dergelijke. Ook bij het speelgoed zijn laag geprijsde artikelen te vinden, zoals fluitjes en spelletjes. Het assortiment kle ding wisselt elke maand. Luchtige zomerrokken en bloesjes of truitjes vullen nu het rek. Het glaswerk is uitgebreid met wijnglaasjes zonder voet, voor de kinderkamer zijn er nieuwe mobiles en dromenvangers binnen. Kaarten en postpapier zijn er in alle soorten en maten. De me dia hebben op dit moment diverse artikelen gewijd aan oneerlijke pro ducten, van chocola en koffie tot kleding en sportartikelen, die goed koop zijn dank zij kinder- of slaven arbeid. De Wereldwinkels wijzen daar al heel lang op en werken niet voor niets met eigen coöperaties en kleine producenten, die wél eerlijk behandeld worden. Ook de voor de voordelige zomeraanbiedingen in onze winkel hebben de produ centen een goede en eerlijke prijs gekregen. De Wereldwinkel Z-M is gevestigd aan de Dorpsstraat 202D en is van woensdag tot en met za terdag geopend van 10.00 tot 16.00 uur (op vrijdag tot 17.00 uur). Zevenhuizen - Met oranje vestjes gingen zij woensdag 20 juni van sta. de leerlingen van de groepen zeven van 't Reigerbos, De Eendragt en de Nessevliet. De praktische verkeersproef stond deze dag op het program ma. Eerst de fietscontrole en daarna netjes de route rijden. Goed kijken en vooral stoppen bij het verkeerslicht bij de Noordelijke Dwarsweg op de kruising met de Burgemeester Klinkhamerweg. Vrijdag aanstaande is de uitslag, dan wordt bekend gemaakt wie van de leerlingen een goed verkeersexamen heeft afgelegd. Naast de hulpverlening aan onge wenst zwangere vrouwen, biedt de VBOK ook hulp aan mannen en vrouwen die ooit een ongebo ren kind hebben moeten opgeven door een miskraam of door een abortus. Ook is er hulp voor ouders die te horen hebben gekregen dat het kind dat zij verwachten ernstig gehandicapt is. "Meer bekendheid van het VBOK- hulpaanbod is nodig. Uit onder zoek is gebleken dat veel huisart sen, die in de meeste gevallen de vrouw doorverwijzen, de VBOK niet of nauwelijks kennen. Ook veel vrouwen kennen de VBOK nog niet. Het VBOK-team zet zich in om in haar omgeving het werk van de VBOK onder de aandacht te brengen. Dit doet zij door middel van voorlichting aan jongeren en ouderen door presentatie-avon den, braderieën en de verspreiding van foldermateriaal. De hulpverle ning en de voorlichting op scholen wordt door beroepskrachten en speciaal daarvoor opgeleide vrij willigers verzorgd." Vanaf begin juli 1982 hebben vrij willigers in Benthuizen, Moerka- pelle en Zevenhuizen het werk van de VBOK bekendheid gegeven. Om hen voor hun inzet te bedanken organiseert het team een jubile umbijeenkomst op vrijdag 29 juni. Daarvoor zijn alle vrijwilligers van de afgelopen 25 jaar uitgenodigd. Voor meer informatie: 079-5931272 of jwbuitenhek@kliksafe.nl. Moerkapelle - Deze week bestaat het VBOK-team Benthuizen/Moer- kapelle/Zevenhuizen 25 jaar. "De VBOK heeft in die jaren duizenden vrouwen geholpen. Helaas blijft hulp hard nodig", aldus Linda Bui tenhek, voorzitter van het VBOK- team. Jaarlijks raken ongeveer 35.000 vrouwen ongewenst zwanger. "Voor veel van deze vrouwen stort hun wereld in. Vaak is er geen of een slechte relatie met de verwek ker. In andere situaties heeft de vrouw al een compleet gezin of is juist nog niet toe aan een gezin", vervolgt Buitenhek. Vaak is het kind dus niet het probleem, maar de omstandigheden. De VBOK voerde in 2006 ruim 250 keuzegesprekken. De hulpvragen komen binnen via de landelijke hulplijn 0900 -2021088 of via inter net (www.vbok.nl). Wanneer blijkt dat de vrouw onbedoeld zwanger is, volgen er één of meer 'keuze gesprekken'. In deze gesprekken is aandacht voor de ervaringen, ach tergronden en de omgeving van de vrouw. Elke situatie is immers anders. Veel vrouwen denken al snel aan abortus, omdat ze geen andere oplossing zien. Door steun uit de omgeving en/of oplossingen voor financiële en huisvestingsproble men te vinden, ontstaat er ruimte om te kiezen. De wijze waarop de vrouw de beslissing neemt, is van invloed op de verwerking achteraf. Daarom is het belangrijk dat vrou wen hulp krijgen, voordat zij hun keuze maken. Het VBOK-team anno 2007. leden van het eerste uur zijn nog steeds lid. Het koor liet een gevar- eerd scala van liederen horen. Veel landen passeerden de revue, waar onder Amerika, Israël en Ierland. Margré van Gestel als dirigent en Peter Lelieveld als vaste begele; der op de piano ontvingen van de voorzitter van De Zeven Muzen en koorlid, Joop Huson een bos wit te rozen. Na het beluisteren van mooie muziek werd buiten het glas geheven en gezellig nagepraat. Zevenhuizen - Het Kamerkoor De Zingerij vierde woensdag 20 juni haar 12,5 jarig jubileum in de Vrij zinnig Hervormde Kerk. Er werd stilgestaan bij het overlijden van Harry Eiting, een van de koorle den. Zijn overlijden was de reden dat het jubileum werd verplaatst naar 20 juni. Margré van Gestel vertelde over de geschiedenis van het koor. Sopra nen, alten, tenoren en bassen zijn in dit koor aanwezig.Twee koor-

Hart van Holland | 2007 | | pagina 8