Zevenhuizen Moerkapelle Moordrecht BESLUIT ROZ UITGESTELD TOT NA ZOMERRECES "ZUIDPLASONTWIKKELING JUIST TOONBEELD SOLIDARITEIT MET GOUDA" ONEENS MET STANDPUNT OS OVER FUSIE "GOUDA KRIJGT HOOFDPRIJS" ENQUÊTEFORMULIER DEZE WEEK TERUG r Welkom - deHaij van der\^4nde advocate n Nieuwerkerk aan den IJssel gem. Zevenhuizen- Moerkapelle ZUIDPLAS gem. Zevenhuizen- Moerkapelle Denk aan'uw snelheid. Welkom! I^enk aan uw snelheid Standpunt Gedeputeerde Staten valt niet goed in de regio Raad Nieuwerkerk teleurgesteld in houding GS Collge Waddinxveen stuurt brief oon Gedeputeerde Staten Raod over voorstel gemeentelijke herindeling Thuis in de regio. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 juli 2007 www.nieuwerkerk-ijssel.nl ZONE BINNEN DE BEBOUWDE KOM iiTr.rTOKinrpn Regio - Het ingenomen standpunt van Gedeputeerde Staten met be trekking tot de gewenste fusies in de Zuidplaspolder en omgeving is niet goed gevallen. Gedeputeerde Staten ondersteunen de vrijwil lige fusie tussen de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel, Moor drecht en Zevenhuizen-Moerka- pelle, echter met een grenscor rectie bij de Gouweknoop. Een tweede gewenste fusie ziet GS voor Waddinxveen, Boskoop en Rijnwoude. Ook hier moet een grenscorrectie plaatsvinden, Dis- tripark Doelwijk en recreatiege bied 't Weegje moet in de ogen van de provincie naar Gouda. De Zuidplasgemeenten wordt verwe ten niet solidair te zijn zijn met centrumgemeente Gouda, die de grenzen van de groei heeft be reikt. Tijdens verschillende com missievergaderingen en raadsver gaderingen is het standpunt van GS aan de orde geweest. In de krant van vorige week stond een verslag van de commissievergade ring in Zevenhuizen-Moerkapelle. Deze week het vervolg. Door Karin Heeren Nieuwerkerk aan den IJssel - Het besluit opschorten tot na de zo mer, dat was de mening van alle fracties tijdens de raadsvergade ring van dinsdag 26 juni in Nieu werkerk. "Een deuk in het ver trouwen" zo hield de heer Van der Torn (VVD) de raad voor. Wat de voorgaand week een hamer stuk had kunnen zijn, was nu een beladen onderwerp met een pit tige discussie met als eindconclu sie dat het besluit wordt uitge steld tot september. Wethouder Jan Slagt wilde wel van de raad weten of de werkzaamheden die uitgevoerd worden voor de ontwikkeling van de Zuidplas polder, zoals de voorbereiding van de bestemmingsplannen en de studies naar invulling van de deelgebieden doorgang kunnen vinden. Ook op dat punt was de raad unaniem: die werkzaamhe den kunnen voortgaan. Solidariteit De stelling van Gedeputeerde Staten dat de Zuidplasgemeen ten niet solidair zouden zijn met centrumgemeente Gouda is vooral verkeerd gevallen bij de fracties in Nieuwerkerk. De heer Lamberts (GBN) was een van de raadsleden die het ongenoegen verwoorde: "De brief van GS gaat geheel voorbij aan de on derlinge solidariteit. Het is een verliespunt dat gezegd wordt dat er geen solidariteit zou zijn, het ISP is alleen maar solidari teit. Bouwen voor de woning behoefte, voor elkaar en ook re creatie voor elkaar. Waarom zou 't Weegje beter af zijn bij Gouda dan bij Waddinxveen?" Onte- Waddinxveen - Het voorstel van Gedeputeerde Staten voor een fusie met Waddinxveen, Boskoop en geheel Rijnwoude kan voorals nog niet de instemming wegdra gen van het gemeentebestuur van Waddinxveen. Evenmin kan de gemeente zich vinden in de voor gestelde grenscorrectie, waarbij Waddinxveen haar natuurgebied t Weegje en haar bedrijventerrein Doelwijk zou moeten afstaan aan °e gemeente Gouda. Dit zegt het college in een reactie aan de Ge deputeerde Staten van de provin cie Zuid-Holland op diens voorstel over de gemeentelijke herinde ling. De gemeenteraad heeft met oeze reactie ingestemd. |n haar brief aan GS stelt het col- e9e dat gezien de regionale ontwikkelingen de gemeente wei voorstander is van schaalver groting. "Dat moet er namelijk oe leiden dat de gemeente vol- oende capaciteit heeft om haar aken uit te kunnen voeren. Het nioet ook passen bij de identiteit van Waddinxveen en bovenal een meerwaarde opleveren voor haar mwoners. Een fusie met geheel Ri jnwoude, zoals GS voorstelt, is wat dat betreft een brug te ver, vindt de gemeente". Burgemeester Henk Roijers:"ln een dergelijk proces dienen we allereerst te kijken naar de inhoudelijke argu menten en je afvragen waar de regio mee geholpen is. De voorg estelde fusie zien wij daarom niet zitten, omdat de inhoudelijke en sociale samenhang te veel zoek is. Daarbij komt dat de provincie draagvlak ook als kritische succes factor ziet. In onze reactie willen we de provincie kenbaar maken dat een fusie met geheel Rijn woude vooralsnog geen optie is," aldus Roijers. De gemeente Waddinxveen streeft een gemeentelijke schaal vergroting na die meerwaarde biedt en die het hoofd kan bieden aan de grote opgaven waarmee Waddinxveen te maken heeft. In dat proces vormt een fusie van Waddinxveen en Boskoop voor de gemeente de basis. De positie van beide gemeenten in het Groene Hart en in de Greenportontwik- keling, mede in relatie tot glastu inbouw in de Zuidpias, is daarin vredenheid over de houding van GS voerde de boventoon. De raadsleden waren van mening dat GS verantwoordelijk is voor de vertrouwenscrisis en dat an nexatie een stap te ver is. Ongedeelde fusie Burgemeester Bonthuis deelde de raad mee dat de fusiestuur groep van mening is dat er al leen sprake kan zijn van een ongedeelde fusie. Bonthuis: "De tijd is voorbij dat er alleen maar belangen kunnen worden aan gegeven, wij zullen inhoudelijk ingaan op de argumenten ten aanzien van Gouda, zullen al les onder een vergrootglas leg gen en weerleggen." Hij onder schreef dat de hele ontwikkeling in de Zuidplaspolder tot nu toe een demonstratie van solidari teit is geweest. De heer Nebelstein (PvdA) tijdens raadsvergadering Nieuwerkerk aan den IJssel: "Gedeputeerde Staten zou ca deautje van vrijwillige fusie moe ten aanpakken." leidend. Vanwege het grote be lang van de Greenport hecht het gemeentebestuur aan een bestu urlijke borging van deze functie. De gemeente Waddinxveen wil graag in overleg met de provincie en betrokken gemeentebesturen bezien hoe dat in de gemeenteli jke herindeling kan worden vor mgegeven. Grenscorrectie Het college ziet geen enkele re den voor een grenscorrectie met de gemeente Gouda. Zowel 't Weegje als het Distripark beho ren tot Waddinxveens grondge bied. De gemeente Waddinxveen vindt dat als de gemeente Gouda haar grondgebied wil uitbreiden, Gouda met zwaarwegende argu menten moet aangeven waarom 't Weegje en Distripark voor haar van toegevoegde waarde zijn. In de contacten met Gouda heeft het gemeentebestuur van Wad dinxveen die argumenten niet vernomen. Daarbij speelt ook een rol dat betrokken deelgebieden voor de [toekomstige] gemeente Waddinxveen evenzeer van groot belang zijn. Door Paulien de Graaf Waddinxveen - Gedeputeerde Sta ten (GS) heeft de verschillende ge meenten in en om de Zuidpias op de hoogte gesteld van het voorge nomen besluit over de herindeling van de gemeenten. Waddinxveen wordt geadviseerd te fuseren met Boskoop en heel Rijnwoude en Doelwijk en 't Weegje worden toe bedeeld aan Gouda. Waddinxveen heeft in een raads besluit vastgelegd dat zij een ge meente wil vormen met Moerka pelle, Boskoop en een deel van Rijnwoude, en dan met name Ha- zerswoude. Dit zou een goede ba sis zijn voor het ontwikkelen van de Greenport. GS is echter van mening dat de gemeenten allen ongedeeld moeten fuseren: Moerkapelle blijft dus bij Zevenhuizen en Rijnwoude zou in zijn geheel moeten fuseren met Boskoop en Waddinxveen. Eerder heeft Rijnwoude al aange geven niet te willen fuseren met Waddinxveen. Kopje loopt over "Op deze manier zou de gefuseerde gemeente komen te staan voor de ontwikkeling van drie grote projec ten", zei burgemeester Roijers in de raadsvergadering. "De ontwikke ling van de Zuidpias, van de Green port en de Oude Rijnzone. Dat is te veel voor die gemeente. Het kopje loopt over, om het maar zo te zeg gen." Waddinxveen en Boskoop zijn samen te klein in de ogen van de raad, daarom moet er in ieder geval een deel van Rijnwoude bij. Hoofdprijs "Als wisselgeld moeten we dus 't Weegje en Doelwijk afstaan aan Gouda", stelde Yvonne van Went (D66). '"t Weegje hoort al sinds mensenheugenis bij Waddinxveen en wordt hoog gewaardeerd door de burgers. Weet Gouda wel waar dit gebied ligt en hoe wordt het door hen gewaardeerd?" vroeg ze zich af. Over Doelwijk waren alle partijen het eens: "Wij hebben dit gebied ontwikkeld en windmolens geplaatst. Het levert werkgelegen heid en OZB op. Opgeven van dit gebied is onbespreekbaar." "Gou da heeft in alles de hoofdprijs ge kregen", stelde het CDA. "Iedereen wordt opgezadeld met problemen en Gouda krijgt de Gouweknoop en Doelwijk en als Reeuwijk en Bo degraven niet heel snel gaan fuse ren worden ze geannexeerd door Gouda." Reactie In een brief aan GS zet de gemeen te nogmaals uiteen waarom zij blij ven bij het standpunt dat zij willen fuseren met Boskoop, een deel van Rijnwoude en Moerkapelle. Ook stellen zij in hun reactie dat zij geen goede argumenten hebben ge hoord voor de voorgestelde grens correctie en daarom daaraan geen medewerking willen verlenen. In oktober zal GS een definitief be sluit nemen over de gemeentelijke herindeling Regio - Alle inwoners die een enquêteformulier hebben ont vangen kunnen deze week nog reageren. Door het invullen van de enquete krijgt de fu siestuurgroep een goed beeld wat inwoners van de huidige drie gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelle be langrijk vinden voor hun nieu we gemeente. Tot 9 juli kun nen de ingevulde formulieren worden ingezonden. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3