Zevenhuizen Moerkapelle Moordrecht "OP WEG NAAR EEN ONGEDEELDE NIEUWE GEMEENTE" ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE PRAAT MEE OVER FUSIE STUURGROEP RIJNGOUWELIJN ZET VRAAGTEKENS BIJ ALTERNATIEF LEIDEN de Haij van derWende Welkom advocaten Thuis in de regio. ZUIDPLASRËGIO Nieuwerkerk aan den iJsset gem. Zevenhuizen- Moerkapelle Welkom van uw snelheid Denk gem. Zevenhuizen- Moerkapelle n Welkom! Uenk aan uw snelheid Fusiedocument wordt gezamenlijke toekomstvisie donderdag 12 juli bijeenkomst voor inwoners Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 11 juli 2007 pagina 3 ZONE BINNEN DE BEBOUWDE KOM UITGEZONDERD nvvw.zevenhuizcn-moerkapelle.nl Door Karin Heeren Nieuwerkerk aan den IJssel - "De inzet is en blijft een ongedeelde nieuwe gemeente, voortkomend uit de huidige drie gemeenten Moordrecht, Zevenhuizen-Moer- kapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel." In gesprek met voorzitter van de fusiestuurgroep burge meester André Bonthuis en Ardie van Berkel, de projectleider van de fusie. Bonthuis is heel stellig: "In oktober zullen we GS op de hoogte stellen van het feit dat wij geen enkele noodzaak zien de vrij willige fusie te belasten met deze grenscorfectie." De stuurgroep is tevreden over de passage in de brief van Gedepu teerde Staten met betrekking tot de vrijwillige fusie: "In de tekst staat dat de provincie de regie over laat aan de gemeenten om te ko men tot een duurzame, robuuste en bestuurskrachtige gemeente. De Gouweknoop is het moeilijkste deel van de Zuidplasontwikkeling en er is dan ook geen enkele reden om daar haast mee te hebben." Aldus burgemeester Bonthuis. Hij vindt dan ook dat ingrijpen in het fusieproces een hele grote verant woordelijkheid is van GS. Stand van zaken Projectleider Ardie van Berkel geeft tijdens het gesprek inzicht in de ac tuele stand van zaken rondom de fusie. Ten tijde van het gesprek was de enquête uitgezet. Een groep van 6000 willekeurig uitgekozen inwo ners is gevraagd de enquête in te vullen. Van Berkel: "We zitten nu aan het einde van de eerste fase. Er zijn gesprekken geweest met inwoners, vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en mensen uit het bedrijfsleven. Zij hebben in die gesprekken aange geven wat zij belangrijk vinden in en voor de nieuwe gemeente. Met deze stellingen is de enquête sa mengesteld. Hierna komt de twee de fase, een conferentie door de gemeenteraden en het opstellen van het visiedocument. Hiervoor wordt de uitslag van de enquête en de input vanuit de raden gebruikt. Hierna komt fase drie, dialoogbij- eenkomsten naar aanleiding van het visiedocument. Hierna volgt de definitieve vaststelling." Door Karin Heeren Zevenhuizen - Nog voor de zo mervakantie zijn de inwoners Van de gemeente Zevenhuizen-Moer- kapelle in de gelegenheid mee te praten over de voorgenomen fusie tussen de gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Ze- venhuizen-Moerkapelle. Hiermee lost het gemeentebestuur de be lofte in aan de gemeenteraad die tijdens de bespreking over het fu- siebesluit door middel van een mo tie van het college heeft gevraagd de burgers zoveel mogelijk te be trekken. Burgemeester Fijen: "Ik wil nog wel even benadrukken dat de fusie op zich niet meer ter dis cussie staat, dat besluit is al geno men. De bedoeling van de avond |s dat inwoners op een interactieve kunnen meepraten over de invul- llng van de nieuwe gemeente." "tijdens twee korte inleidingen, van urgemeester Fijen en fusiepro jectleider Ardie van Berkel, wor den de aanwezigen geïnformeerd over de plannen en de stappen die er tot nu toe zijn gezet. Hierna krij gen de inwoners de gelegenheid om vragen te stellen in het interac tieve gedeelte. Burgemeester Fij en: "Het bestuur zal aanwezig zijn en ook een aantal vertegenwoor digers van de ambtelijke organisa tie. We gaan vooral goed luisteren en zaken oppikken die zijn beslag kunnen krijgen in het gehele pro ces." Na deze bijeenkomst eindigt totale visie. Zij worden dan ook nadrukkelijk uitgenodigd mee te doen aan de visievorming, dan is het niet van bovenaf opgelegd." Alle drie de gemeenten partici peren hierin, ook Moordrecht die vorig jaar al een inwonersraadple ging heeft gehouden over de fusie doet mee in dit proces. Zevenhui- zen-Moerkapelle houdt nog een aparte bewonersbijeenkomst om dat zij dit hebben afgesproken met de gemeenteraad. (Zie elders op deze pagina - red.) Vrijwillig en transparant Ardie van Berkel heeft een ruime ervaring in het begeleiden van fusieprocessen bij de overheid. Zij heeft vele gemeenten toe geleid naar een nieuwe fusiegemeente, als laatste is zij actief geweest bij de fusie van de '3-B gemeenten' naar Lansingerland. "Vrijwillig maakt het gemakkelijker. Natuur lijk kunnen uit de enquête en de gemeenteraden nog zaken komen waar bestuurlijk rekening mee ge houden moet worden." Het door de gemeenteraden aangenomen Plan van Aanpak geeft een duide lijke richting en geeft ook momen ten van verantwoording, zowel aan de raden als aan de inwoners van de gemeenten. Van Berkel: "Het is uiteindelijk aan de raden om elke stap vast te stellen." Wat voor gemeente wil je zijn? Inmiddels zijn er ook zes ambtelijke werkgroepen van start gegaan, die zich gaan bezig houden met be langrijke vragen als 'Wat voor ge meente wil je zijn?' en 'Hoe wil je met de bevolking omgaan?' De uit komst van deze werkgroepen wor den belangrijk bij de inrichting van de nieuwe ambtelijke organisatie. Inmiddels is de enquête ingeleverd en zal de uitslag daarvan gebruikt worden voor het visiedocument. Op weg naar een duurzame, robuuste en bestuurskrachtige gemeente. Met elkaar proces doorleven Inhoudelijk wil zij nog niets kwijt over de gevoerde gesprekken, dat zou het proces mogelijk beïnvloe den. Wel constateert zij samen met de voorzitter van de stuur groep een grote bereidwilligheid in de gemeenschap om op een constructieve wijze mee te den ken en te praten, zij constateren dan ook een grote gemeenschap pelijkheid in sfeer en dat biedt een uitdaging. Burgemeester Bonthuis: "Dat is het boeiende in dit proces, het is de kunst van het afstand ne men. De visievorming geschiedt in belangrijke mate door en voor in woners, zij zijn onderdeel van de de inbreng van de inwoners overi gens niet. De opmerkingen zullen, net als de uitslag van de enquête gebruikt worden voor het visiedo cument. Daarna zijn alle inwoners, van alle drie de gemeenten, in de gelegenheid om deel te nemen aan dialoogbijeenkomsten die zul len gaan over het concept visiedo cument. Inwoners van Zevenhuizen-Moer- kapelle worden donderdag 12 juli om 19.30 uur verwacht in Dorps huis Op Moer in de kern Moerka pelle. Regio - De stuurgroep RijnGou- welijn zet vraagtekens bij het al ternatief dat de gemeente Leiden nu op tafel legt voor het tracé van de RijnGouwelijn door de Leidse Breestraat. De stuurgroep is van mening dat dit alternatief nog niet voldoet aan de eerder gefor muleerde uitgangspunten. Martin Huls, voorzitter van de stuurgroep: "Leiden moet de komende tijd uit leggen hoe het alternatief voor de Hooigracht Langegracht er pre cies uit moet zien. Positief is wel, dat er nu een alternatief ligt. Maar eerst kiezen voor een busverbin ding en later voor rails betekent: twee keer kosten maken. Daar zijn we niet voor, en daar is geen geld voor beschikbaar." Het voorstel van Leiden is vrijdag gepresenteerd in de stuurgroep RijnGouwelijn als bredere visie op het openbaar vervoer voor de stad. Wethouder Steegh van Leiden pre senteerde als alternatief voor de Breestraat een buscorridor over de Hooigracht Langegracht. Bij gebleken succes kunnen volgens hem dan later alsnog rails worden aangelegd. In het coalitieakkoord van de pro vincie is echter afgesproken dat de RijnGouwelijn een doorgaande railverbinding moet zijn. In mei schreven Gedeputeerde Staten een brief aan B&W van Leiden waarin zij stelden dat het alternatief aan duidelijke randvoorwaarden moet voldoen: het moet voorzien in een doorgaande lightrail-verbinding van Gouda naar de kust en via de binnenstad van Leiden lopen. Ook de stuurgroep, waar alle gemeen ten langs de lijn in vertegenwoor digd zijn, deelt het uitgangspunt dat de RijnGouwelijn vanaf de start een doorgaande lijn moet zijn van oost naar west. Verder moet het alternatief acceptabel zijn voor het Rijk in verband met de geplande rijksbijdrage van 140 miljoen euro. De stuurgroep dringt aan op een gesprek tussen de provincie Zuid- Holland en de gemeente Leiden over het gepresenteerde alterna tief. In dit gesprek moet er een dui delijk antwoord komen op vragen rond reizigersaantallen, extra kos ten en exploitatie. Als blijkt dat er extra kosten zijn is de stuurgroep van mening dat die voor rekening komen van de gemeente Leiden. Tot het moment dat er overeen stemming bestaat over een al ternatief blijft het uitgangspunt van een ongedeelde lijn door de Breestraat gehandhaafd, aldus de stuurgroep. "Fusie op zich staat niet meer ter discussie, het gaat om de invulling van de nieuwe gemeente." Barbizonlaan 82 2908 ME Capeile a/rf IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3