j-ewjpeUtoj Boomkwekerijmuseum Boskoop Gouwebos: stadspark met natuurwaarde Kika Zomerloop langs Camping Tempelhof tm ut ju iw wwwrw*— www.dekrantvangouda.nl Verspreiding (42.000) Gouda Haastrecht Moordrecht Reeuwijk Gouderak Stolwijk Camping f SMA LAAT U VERRASSEN DOOR ONZE MOGELIJKHEDEN Den Haag C pagina 16 Hart van Holland Dè krant voor de Zuidpias 2 augustus 2007 kapelle Pijnacker Bleiswijk Barendrecht Dagjes uit iil "'Krant ™Gouda VERSCHIJNT GRATIS WEKELIJKS OP VRIJDAG HUIS AAN HUIS IN GOUDA EN OMSTREKEN EN OP INTERNET Kleine camping gelegen aan de Hollandse IJssel Tevens verhuur luxe stacaravans Volop wandel-, fiets- en visgelegenheid Groepen tot 25 personen zijn welkom Provincialeweg Oost 72 2851 AH Haastrecht Tel. 0182-502340 Fax 0182 - 502975 www.campingtempelhof.nl R U K K E R I J Noordelijke Dwarsweg 1a F 0180633503 2761 GA Zevenhuizen E info@drukkerijelgersma.nl De twee achttienjarige studenten Ewan Schol- te en Lanja Bosgraaf hebben deze zomer een actie opgestart voor Stichting Kika (kinde ren kankervrij). Ze gaan een zomerloop hou den door Nederland van 8oo kilometer. Een maand lang lopen ze door heel Nederland om geld in te zamelen voor Stichting Kika. Ze gaan dit doen van 27 juli tot en met 27 augustus 2007. Elke dag zullen ze ongeveer 30 kilome ter lopen en ze zullen tijdens deze zomerloop 28 campings bezoeken. Een van deze campings is Camping Tem pelhof in Haastrecht. Ze zullen hier verblij ven van 12 tot 13 augustus. Ewan en Lanja hebben aan de camping gevraagd of ze ook actie willen ondernemen voor Kika. Daar is Camping Tempelhof dan ook druk mee bezig, verenigingen werken mee, de middenstand sponsort en ook de C1000 werkt mee. Op deze manier proberen ze een zo groot mo gelijk bedrag te kunnen overhandigen. Bent u hierdoor geïnteresseerd geraakt en wilt u weten hoe u ook mee kunt helpen aan deze geweldige actie, kijk dan op www.kika-zomerioop.nl of neem contact op met Camping Tempelhof in Haastrecht. Aan één van de vele sloten die Boskoop heeft en die voor transport per vaartuig wor den gebruikt, liggen twee rustieke panden waarin een bijzonder museum is gevestigd: het Boomkwekerijmuseum. Buiten kunnen bezoekers rondlopen in een tuin met oude vruchtboomrassen, geurende rozen en ge knipte Buxusvormen. Binnen is veel te vinden over de geschiedenis van het leven van de boomkweker rond 1870. In het Boomkwekerijmuseum krijgt men een indruk van de boomkwekerij in heden en verleden. Al generaties lang houden de Bos kopers zich bezig met de teelt van bomen en sierheesters. De vermeerderingstechnieken zijn in de loop van de jaren verfijnd en verbe terd, waardoor het ambachtspeil zeer hoog is. Het museum getuigt hiervan in veler lei vormen: van catalogi tot gereedschap pen; van handgekleurde platen tot video's. Bibliotheek In de museumbibliotheek staan honderden boeken over de boomkwekerij. Sommige be vatten prenten die vroeger met de hand zijn ingekleurd door weeskinderen. In de loop van de eeuwen is het afzetgebied van de boomkwekers sterk in omvang toegenomen. Het reizen werd eenvoudiger en de handela ren trokken over de grenzen om ook in het buitenland hun producten af te zetten. Daarnaast wilden ze ook hun vakkennis ver groten. De boekencollectie heeft daarom een internationaal karakter: Franse, Duitse en Engelse vakliteratuur is ruimschoots aan wezig. Het Boomkwekershuisje Eén van de twee panden van het museum is een karakteristiek boomkwekershuisje uit de negentiende eeuw, waarin de bedsteden nog in hun oorspronkelijke staat aanwezig zijn, evenals tegeltableaus met bijbelse voorstel lingen. Het huisje is ingericht met oude meu belen en gebruiksvoorwerpen. De bewoners waren voor drink- en waswater aangewe zen op een put maar gebruikten vooral ook slootwater. De stoep, waarop de vaat werd gewassen en de was werd gedaan, ligt vlak naast het primitieve buitentoilet. Gereedschap Zowel in de boomkwekersloods als in de an dere gebouwen zijn veel oude gereedschap pen, werktuigen en manden tentoongesteld. Vele worden in moderne vorm ook nu nog gebruikt. Openingstijden: 1 april -1 oktober: 13.30 tot 16.30uur; zaterdag: 12.00 tot 16.00 uur; zondag en maandag gesloten. Tussen de bebouwing van Boskoop en Wad- dinxveen ligt het Gouwebos. Waar tot voor kort weilanden lagen, bevindt zich nu een stadspark met de allure van een natuurge bied. De afwisseling van bospercelen, open graslanden en plassen geven het idee dat het gebied in de loop der tijd is ontstaan. De natuur-, wandel- en fietspaden door het gebied brengen de bezoeker langs een rijke, afwisselende flora en fauna. Dit komt door dat men bij de aanleg heeft gekozen voor beplanting die in het drassige Hollandse land thuishoort. Dit zijn onder andere elzen, berken, populieren, essen en vlierbessen. Een heerlijk dagje in het Gouwebos: er zijn picknicktafels, vissteigers, ligweiden en een speelveld. Zoetermeer en ac ri Rijr Berkel en Rodenrijs Nieuwttl aan benl - Capelle aa Den IJssel TWJtterdam Krimpen Den Ussd M01 iderke

Hart van Holland | 2007 | | pagina 16