- - t. 'Jtfjjjjk-ï. Activiteitenkalender Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 1 augustus 2007 pagina 3 Ixtwc aan de tneletió f J door Natasha Qualm Molens zijn markante herinne ringen aan een verleden dat in Nederland vele eeuwen terug gaat. In 1407 werd in Nederland de eerste poldermolen gebouwd. Voor vereniging De Hollandsche Molen is dit een goede reden om dit 600 jaar na dato te vieren. Om deze reden is het jaar 2007 uitgeroepen tot het 'Jaar van de Molens'. Dit jaar vinden er in het hele land allerlei activiteiten plaats op en rondom de molens. Door mee te doen aan deze activiteiten kan men de provinciale, regionale en lokale molenorganisaties helpen bij het instandhouden van het meest in het oog springende erfgoed van ons land. Door achterstallig onder houd en dalende overheidssteun bestaat namelijk het risico dat het aantal molens in de toekomst sterk gaat dalen. Van de overgebleven molens zijn erzo'n 450 nodig aan restauratie top. Hier is 70 miljoen euro voor nodig. Alle reden voor een landelijke steunactie in 2007. In de maand augustus veel aandacht voor de molens in het Hart van Holland. Deze week deel 1. HOLLANDS GLORIE De Hollandse molen is wereld beroemd. Vele toeristen komen elk jaar naar ons land om zich op op de foto te laten zetten met een molen op de achtergrond. Samen met de tulp en de klomp is de molen voor mensen in het buitenland het symbool van Nederland. Toch zijn er landen in Europa waar meer molens te vinden zijn dan in ons land. Het is dan ook niet het aantal molens waar ons land bekend om staat. Nederland is molenland bij uit stek omdat de molen symbolisch is voor onze strijd tegen het water. Vanaf de vijftiende eeuw werden in het westen en het noorden van Nederland polder molens gebouwd, omdat het waterpeil in de polders niet door natuurlijke lozingen gehandhaafd kon blijven. Later werden molens ook ingezet om binnenmeren, zoals de Beemster en de Schermer, droog te malen. Geschiedenis Het is onduidelijk waar en wan neer de windmolen is ontstaan. Volgens sommige bronnen is China de geboorteplaats van de windmolen. Er wordt beweerd dat al tweeduizend jaar geleden daar de eerste molens draaiden. Dit valt echter niet te achterhalen. Het oudste aanknopingspunt voor windmolens in China stamt uit de dertiende eeuw en toen waren er in Europa al volop molens te vinden. Andere bron nen vermelden Perzië als oorsprong van de windmolen. Volgens hardnekkige geruchten zou de windmolen meegenomen zijn met de kruistochten. Hier is echter geen bewijs voor te vinden. Er staan nog steeds windmolens in het oude Perzië, maar dit lag ver buiten de route van de kruistochten en deze windmolens zijn van een compleet ander type dan wij in Europa kennen. Naar alle waarschijnlijkheid maakte de windmolen sinds de 12e eeuw zijn opgang in West-Europa. De oudste molen van de Lage Landen dateert uit 1183 en werd gebouwd in het graafschap Vlaanderen in Wormhout. De oudste schriftelijke vermelding van een windmolen voor de waterbeheersing in Nederland dateert uit 1407 en betreft een molen nabij Alkmaar. In de Gouden Eeuw was de Zaanstreek een gigantisch industrieel molengebied. Duizenden windmolens zaagden het hout afkomstig uit Scandinavië voor de scheeps bouw en voor de papierindustrie. Andere belangrijke toepassingen van de windmolens waren het malen van graan, het pompen van water en het malen van olie houdende zaden voor de verfin dustrie (olieverf). Ondergang Vele eeuwen deden de molens hun werk. In de 19e eeuw waren er in Nederland ongeveer 10.000 windmolens, waarvan er 600 molens in de Zaanstreek ston den. Met de uitvinding van de stoommachine was het echter gedaan met de windenergie. Stoom werd een krachtig en betrouwbaar hulpmiddel dat kon worden ingezet zonder afhanke lijk te zijn van de wispelturigheid van de wind. De ongebruikte windmolens raakten in verval en werden vaak afgebroken. Langzamerhand verdwenen de windmolens uit het landschap. In de laatste honderd jaar zijn er zeker 9000 molens verdwenen. In de molendatabase zijn nu nog 1191 Nederlandse molens opge nomen. Zuid-Holland heeft met 220 exemplaren de meeste windmolens in haar provincie staan. De provincie Utrecht is met 33 windmolens de kleinste molenprovincie van Nederland. Soorten In Nederland kennen we behalve de windmolen ook de watermo len. Een groot aantal watermo lens is in Limburg te vinden. De watermolen wordt via een water rad of turbine door het stromen de water van een beek aange dreven. Molens zijn verder te onderscheiden naar hun functie. Korenmolens vormen de groot ste groep molens. Een andere belangrijke groep vormen de pol dermolens die gebruikt worden voor de waterbeheersing. Daarnaast zijn er nog oliemolens, pelmolens, houtzaagmolens en papiermolens. Molens zijn ook naar de vorm in te delen. Zo zijn er ondermeer spinnenkopmolens, wipmolens, standerdmolens, torenmolens, stellingmolens en grondzeilers. De molens in Zeven huizen behoren allemaal tot het type grondzeilers en zijn poldermolens. De korenmo len in Nieuwerkerk aan den IJssel is een stellingmolen net als de molen in Moerkapelle. 11 augustus Molen De Ster molen De Lelie Plaszoom 324 in Rotterdam Demonstratie snuiftabakfabricage en specerijen malen. Van 10.00 - 16.00 uur 11 augustus Molenviergang Tweemanspolder Zevenhuizen Draaidag van de vier poldermolens (bij goed weer) Van 10.00- 17.00 uur 11 augustus Molen Windlust Nieuwerkerk aan den IJssel Theeschenkerij Korenaer is, naast de doordeweekse openingstijden van 9.00 tot 16.00 uur, geopend 19 augustus Leidse molens Leiden Leidse Molendagen, met puzzelfietstocht langs Leidse molens en demonstratie ambachten. Van 11.00 - 17.00 uur 25 augustus Molenviergang Tweemanspolder Zevenhuizen Draaidag van de vier poldermolens (bij goed weer) Van 10.00- 17.00 uur 31 augustus Bibliotheek Wateringen Tentoonstelling 'Molens in Zuid-Holland' 31 augustus Bibliotheek Wateringen Tentoonstelling "Molens in Zuid-Holland" Tot 3 september Museum Bredius Lange Vijverberg 14 in Den Haag Expositie 'Meesters en Molens, van Rembrandt tot Mondriaan' Dinsdag tot en met zondag van 11.00 - 1700 uur Hele maand augustus, elke woensdag en zaterdag Molen De Salamander Leidschendam Tentoonstelling: 'Molenopeningen door Prins Claus' Van 10.00 - 16.00 uur

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3