VIBURNUM, WAT EEN FAMILIE BINGO 'BOSKOOP SEASON FAIRS' BOVEN VERWACHTING RUILBEURS EN GOUWSLUIS AFSLUITING N207 TUSSEN NI 1 deHaij van derWcndc advocaten ZOMERACTIE VAKANTIEBIJBELCLUB Pu LITI E B [RICHTEN TEKENEN EN SCHILDEREN VOOR CREATIEVE JEUGD Thuis in de regio. BOSKOOP pi Kweker Ward van Teylingen en viburnum pagina 14 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 22 augustus 2007 Door M.Lindhout Boskoop - Ward van Teylingen (63) is geboren aan het Rijneveld en vanaf 1966 als kweker werk zaam Het bedrijf is 80 jaar in de familie geweest. De viburnum was een goed artikel om te kwe ken. Ward begon destijds met de 'winterbloeiers'. Vanaf 1980 is hij zich gaan specialiseren: Je moest toen proberen op te vallen in de markt." Volgens Ward moet je ook als kweker proberen te doen wat je zelf leuk vindt. "Het is niet al leen wat de markt of wat de handel vraagt, waardoor je je moet laten leiden." Hem sprak wat de vibur num betreft sterk aan de enorme variatie in bladvormen, variatie in de grootte van het blad en van de struik, variatie in bloei en bloei- tijdstip. Dertig jaar lang heeft hij als kweker gewerkt. Steeds hield hij daarnaast lezingen om zijn liefde voor deze plantenfamilie uit te dragen. Ook gaat hij beurzen af om zijn aparte collectie aan de man te brengen. Eind 2008 stopt hij als kweker, lezingen en beurzen blij ven doorgaan. De unieke collectie viburnum blijft behouden en gaat naar Drenthe. Van Teylingen heeft een groot sor timent 'betere en vaak onbekende heesters gekweekt'. Daarnaast is de Nederlandse Vibur num Collectie zijn sterke kant. Die bestaat uit 300 verschillende soor ten, selecties en cultivars Geen kleinigheid om dat totale pakket te onderhouden. De helft van de totale collectie staat in kweek. De rest kan alleen op bestelling gele verd worden. Feitelijk is het gigan tisch om 300 soorten in stand te houden. Benaming Het klinkt misschien moeilijk, maar het is noodzakelijk dat overal ter wereld dezelfde aanduiding voor planten geldt. De naamgeving (no menclatuur) danken we aan Lin naeus, die werd 300 jaar geleden geboren. Ook danken we de namen Ward van Teylingen: "De viburnum is een gemakkelijke plant.' aan de Leidse professor Clusius (hij leefde 200 jaar voor Linnaeus). De geslachtsnaam viburnum is over de hele wereld dezelfde, een af leiding van het Latijnse viere, het geen buigen of vlechten betekent. Denk aan de buigzame takken. Het Latijn is de voertaal voor het bena men van planten. Gemakkelijke plant "In wezen is de viburnum een ge makkelijke plant, hij groeit op elke grondsoort als hij maar niet met zijn voeten in het water staat. Je kunt jaren plezier van je plant heb ben als je hem elk jaar wat koe mestkorrels en een handje kalk geeft. Eigenlijk eenvoudig zat. Het snoeien is geen probleem: doe het wel na de bloei anders is je bloei weg. Je kunt je plant zelfs ver jongen door enkele takken tot de grond weg te halen. De sierwaarde en de gebruikswaarde is enorm. Bloei en het dragen van vruchten en een schitterende herftskleur krijg je als bezitter." Ziektes en plagen "Ook in de viburnum komen ziek tes voor, bijvoorbeeld taksterfte (phytophthora) en bladvlekken- ziekte (phoma). Diverse soorten luizen vinden de viburnum ook wel geslaagd, helaas, en niet te vergeten het viburnumhaantje. Dat is een klein kevertje dat in het vroege voorjaar het blad ske letteert, al het bladgroen opeet. Naast chemische bestrijding is er nu een milieuvriendelijkere oplos sing. Pireco is de naam, gemaakt van knoflookextract. Dat middel verjaagt de insecten." Bloei De winterbloeiers beginnen al in december en dat loopt door tot maart, bijvoorbeeld de viburnum bodnantense 'Charles Lamont'. In het voorjaar gaan geurende soor ten bloeien, zoals de v. carlesii 'Marlou'. Je ruikt deze bloeiers eerder dan dat je ze ziet. In mei en juni komen de v. plicatumsoor- ten, wel 20 stuks. Sommige zomer- bloeiers geuren onplezierig voor de mens. En niet te vergeten de bekende viburnum tinus 'Gwenlli- an' die vanaf september wel zeven maanden kan bloeien. Zo bloeit er elke maand van het jaar wel een viburnum. Uniek toch? Boskoop - De Autumn editie van de FloraHolland 'Boskoop Season Fairs' vindt dit jaar van 22 tot en met 24 augustus plaats. De aan meldingen zijn dit jaar weer boven verwachting verlopen, waardoor een zeer breed assortiment ge toond wordt. Primeurs dit jaar zijn een kick-off presentatie van dé na jaarsproducten van dit jaar en de presentatie van importproducten. FloraHolland Boskoop BV organi seert meerdere seizoensbeurzen per jaar. Sinds begin dit jaar heb ben de beurzen de verzamelnaam FloraHolland 'Boskoop Season Fairs' gekregen. De seizoensbeur zen zijn handelsbeurzen waar ko pers de planten en bomen kunnen bekijken, vergelijken en direct be stellen. De producten kunnen tot ruim twee maanden na de beurs worden uitgeleverd. Deze brede uitleverdata gelden voor alle han delsbeurzen die FloraHolland Bos koop BV organiseert, een dienst die weinig handelsbeurzen uit de regio aanbieden. Najaarsassortiment Tijdens de FloraHolland 'Boskoop Season Fairs', Autumn editie wordt het complete najaarsassortiment boomkwekerijproducten getoond. De producten lopen zeer uiteen, vi sueel aantrekkelijke producten en daarnaast een groot aantal unieke Boskoop - Buurtvereniging 't Zuiden organiseert voor maan dag 27 augustus om 20.00 uur een bingoavond in Ons Jeugd huis aan de Julianastraat 50. Zaal open om 19.00 uur. De kos ten bedragen €1,25 voor niet- leden. solitairplanten. Ruim 230 gespeci aliseerde kwekers presenteren in totaal meer dan 3800 partijen van de beste najaarsproducten. De Plantarium beurs heeft dit jaar het thema 'Merk het verschil' en de FloraHolland 'Boskoop Season Fairs' gaat hier graag in mee. Het eerste verschil met de vorige edi ties is de speciale presentatie van dé najaarsproducten Erica, Calluna en Skimmia. Het tweede verschil is de presentatie van een flink assor timent bijzondere producten uit verschillende Mediterrane landen. Cash Carry Op dezelfde tijden als de 'Boskoop Season Fairs', is ook de FloraHol land Boskoop Cash Carry ge opend. Deze directe afhaalmarkt biedt tijdens de beurs een volledig assortiment boomkwekerijproduc ten van dit moment, maar ook aan trekkelijke najaarsproducten. Op ruim 30.000m2 herbergt de Cash Carry een grote verscheiden heid aan boomkwekerijproducten. Vanaf 20 augustus komt daar een groot nieuw terrein van 4.000m2 bij met unieke boomkwekerijpro ducten, waaronder veel solitairen en importproducten. De 'Boskoop Season Fairs' Autumn editie wordt georganiseerd in de Greenpark hal aan de Denemar- kenlaan 9 te Hazerswoude (ITC- terrein) en is geopend van 08.00 tot 18.00 uur. Toegang is gratis. De beurs is via een corridor verbonden met Plantarium. Boskoop/regio - NVPV, afdeling Boskoop, Bodegraven en Alphen aan den Rijn en de Vereniging van Postzegelverzamelaars Gouda or ganiseren voor zaterdag 25 augus tus van 9.30 tot 16.30 een ruilbeurs Boskoop - Op de N207 (Boskoop- seweg) tussen de aansluiting N11 en het kruispunt Gouwsluis, worden de hoofdrijbanen tijde lijk afgesloten voor het autover keer. De afsluiting duurt van 23 augustus 20.00 uur tot 24 au gustus 06.00 uur. Vanwege de aanleg van de voor postzegels, ansichtkaarten en munten in Rijngaarde, Rijngaar- de 1 te Bodegraven-Dronenwijk. Semi-handelaren voor postzegels, ansichtkaarten en munten aanwe zig. Overslag terminal Alphen (OTA) wordt onderzoek gedaan naar de verharding van de wegen in het gebied is deze tijdelijke afsluiting noodzakelijk. Omlei dingsroutes worden met bor den aangegeven. Voor meer in formatie: www2.zuid-holland, nl/wiu. Boskoop - Boskoop Creatief or ganiseert in gebouw De Plataan aan de Snijdelwijklaan vanaf don derdagmiddag 4 oktober 15.30 uur een cursus tekenen/schilderen voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar onder leiding van docente Truus Martens. In de bibliotheek is een folder te verkrijgen van het to tale aanbod van Boskoop Creatief. Meer informatie is ook te lezen op www.boskoopcreatief.nl. In schrijven is ook mogelijk op 0172- 212274. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Boskoop - De Vakantiebijbelclub wordt dit jaar georganiseerd voor 28, 29 en 30 augustus van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 15.30 uur. Thema dit jaar is 'Reken maar'. De drie dagen worden gevuld met ver halen, liedjes, sport, spel en knutse len. De Club, bestaande uit kinderen van 4 tot 12 jaar, komt samen in de tent aan de Mendelweg en in het Muziekverenigingsgebouw Excelsior in de Nieuwstraat. De toegang is vrij. Diefstal koper Boskoop - De politie onderzoekt de diefstal van zo'n 150 meter koperdraad uit het gebouw van de waterzuivering aan de Lin- naeusweg. De diefstal moet zijn gepleegd tussen vrijdagavond 10 en maandagmorgen 13 augustus. Van de dader(s) ontbreekt nog ie der spoor.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 14