HET TOVERLINT OP GOUDSE FESTIVALS FAMILIELEDEN VAN MENSEN MET PSYCHISCHE PROBLEMEN VERDIENEN 00K AANDACHT ACADEMIE 55+ PARTIJ TEGEN AfSCHIETEN GANZEN IN ZUID-HOLLAND ONTMOETINGSDAG OUDEREN EN ZIEKEN PlattelandsPorlement REGIO Partij voor de Dieren blijft zich inzetten voor alternatieven www.plattelandsparlement.nl pagina 30 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 22 augustus 2007 Gouda - Film- en Videoclub 'Het Toverlint' presenteert zich op 4, 5 en 6 september met een open clubavond en filmprojecties van al lerlei aard. Tevens zal in het kader van het 50-jarig jubileum aandacht geschonken worden aan de video filmwedstrijd 'Opgroeien in en om Gouda'. Film- en Videoclub Het Toverlint is een vereniging van mensen die van filmen hun hobby hebben ge maakt. Om met deze hobby kennis te maken wordt iedereen in de ge legenheid gesteld om op dinsdag 4 september de open clubavond te bezoeken. Tijdens deze avond worden onder andere films vertoond en daarna besproken. Op woensdag 5 en donderdag 6 september verzorgt het Toverlint een projectie van al lerlei films met onderwerpen als documentaires, humor, vakantie en speelfilms maar ook monteren op muziek. Na vertoning van een film bestaat de mogelijkheid met de maker te discussiëren. Belang stellenden zijn welkom op het bi bliotheekplein aan de Jeruzalem- straat van 20.00 tot 22.30 uur. Video-filmwedstrijd Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van Het Toverlint in 2008 wordt een video-filmwedstrijd ge organiseerd met als onderwerp 'Opgroeien in en om Gouda'. Op de drie hiervoor genoemde festi valavonden is hierover informatie beschikbaar en zijn inschrijffor mulieren verkrijgbaar. Deelnemers kunnen vooraf een vaardigheids training bijwonen. Voor meer in formatie: www.toverlint.nl. SWf&S*- Leden van Het Toverlint in actie tijdens de opnames van een speelfilm. Den Haag/Regio - De Statenfrac tie van de Partij voor de Dieren in Zuid-Holland blijft zich inzetten om alternatieven te vinden om het afschieten van 12.000 ganzen in deze provincie tegen te gaan. De partij zet grote vraagtekens bij de zorgvuldigheid van de gevolgde procedure op grond waarvan de provinciale Faunabeheereenheid ontheffing heeft gekregen om de ganzen te doden. Over de gang van zaken heeft de partij inmid dels schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten verleenden op 5 juli aan de Faunabeheereen heid Zuid-Holland ontheffing om de ganzen af te schieten, twee dagen nadat de Faunabeheereen heid daarvoor ontheffing had aangevraagd. De Partij voor de Dieren (PvdD) vindt niet alleen de snelheid waarmee de ontheffing is verleend opmerkelijk, maar vraagt zich ook af of de gegevens over aantallen ganzen en de schade die ze, in geld uitgedrukt, zouden veroorzaken wel betrouwbaar zijn. De Raad van State had een eerdere aanvraag om ganzen te mogen af schieten juist afgewezen, omdat de provincie Zuid-Holland niet kon aangeven hoe groot het schadebe drag is en om hoeveel ganzen het zou gaan. Volgens de provincie zou er in 2006 sprake zijn geweest van een toename van het aantal gewone en brandganzen in Zuid-Hol land. Dit terwijl in de ontheffing wordt aangegeven dat er over dat jaar geen telgegevens van de genoemde ganzensoorten buiten het Deltagebied bekend zijn. In de ontheffing staat verder dat het af schieten van ganzen leidt tot min der schade aan de weilanden waar de dieren fourageren. De vraag is hoeverre de provincie het oorza kelijk verband wetenschappelijk heeft onderzocht en dus formeel conclusies kan trekken. Maar het is een bewezen feit dat als er minder ganzen zijn, er meer voedsel in de vorm van gras beschikbaar is voor de overgebleven ganzen. Die gaan daardoor meer eieren leggen, met als gevolg dat het aantal ganzen juist toe- in plaats van afneemt. Verder wil de PvdD van Gedepu teerde Staten weten waarom er geen alternatieve methoden wor den toegepast om de schade die de ganzen zouden toebrengen, te Waddinxveen - De gezamenlijke kerken van Waddinxveen en De Zonnebloem, afdeling Waddinx veen, organiseren voor zaterdag 8 september van 10.00 tot on geveer 15.30 uur een Ontmoe tingsdag voor ouderen en zieken in het Anne Frank Centrum. De gezamenlijke kerken met hun voorgangers verzorgen in de morgen een liturgisch moment en 's-middags is er een optreden van een groot koor. Deze dag is bedoeld voor alle gezindten en er zijn geen kosten aan verbon den. Zaal open om 9.30 uur. Voor meer informatie en opge ven: 0182-630698 (na 8.00 uur) of 0182-631147. verkleinen. Een dergelijke metho de is het onaantrekkelijk maken van gebieden waar men de ganzen niet wil hebben en het aantrekke lijk maken van gebieden waar de ganzen gedoogd kunnen worden. Dit kan bijvoorbeeld door het me chanisch verjagen van ganzen. Of het aanbieden van een aantrekke lijk alternatief voor de ganzen in de vorm van gebieden met veel witte klaver. Witte klaver is in voedings waarde vergelijkbaar met gras, behoeft geen bemesting, draagt bij aan een veel rijker bodemleven dan gras en trekt ook bovengronds andere insecten aan dan gras. Bovendien blijkt uit de onthef fingsverlening dat de uitgekeerde schadebedragen voor overzome- rende ganzen in Zuid-Holland in de periode 2003 t/m 2006 in totaal 29.781,-voor graslandschade en 56.636,-voor akkerbouwgewas- schade bedroegen. Op de totale begroting van de provincie Zuid- Holland zijn dat zeer kleine bedra gen. De PvdD pleit er dan ook voor om boeren die aantoonbaar scha de hebben geleden van de ganzen, ook in de toekomst schadeloos te blijven stellen. Veel mensen kampen met psychi sche problemen. Jaarlijks heeft bij na een kwart van de Nederlandse bevolking tussen de 18 en 65 jaar er last van. Twee procent leidt aan dermate ernstige klachten dat ge woon functioneren moeilijk is. Het gaat dan om aandoeningen als schi zofrenie, depressie, eetstoornissen of borderline. Daarnaast laat recent bevolkingsonderzoek zien dat 10% van de Nederlanders tussen de 16 en 69 jaar een probleemdrinker is. Ongeveer de helft van al deze men sen krijgt hulp van een mantelzor gen Het begrip 'mantelzorger' is vooral bekend vanuit de ouderen zorg, maar is ook van toepassing op familieleden en andere naast betrokkenen van mensen met psy chische problemen. Iemand biedt mantelzorg als zij of hij hulp bij het huishouden biedt of hulp bij de persoonlijke verzorging of be geleiding. Begeleiding kan van al les zijn, bijvoorbeeld emotionele ondersteuning bieden tot het ge heel overnemen van de regie over iemands leven. Ook kinderen van ouders met psychische problemen worden (jonge) mantelzorgers ge noemd. Vanwege de politieke ontwikkelin gen van de laatste jaren, de bezui nigingen en veranderingen in de organisatie van de gezondheids zorg wordt er een steeds groter beroep gedaan op mantelzorgers. Mensen met ernstige problemen worden bijvoorbeeld minder snel opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis en gaan ook sneller met ontslag. Ook wordt er steeds meer nadruk gelegd op het feit dat ook mensen met problemen mee moe ten doen in de samenleving. De steun van de mantelzorger hierbij is onontbeerlijk. De verwachting is dat de komende decennia niet al leen de vraag naar mantelzorg zal toenemen (meer mensen in proble men), maar dat de druk op de man telzorger ook groter wordt. Het langdurig zorgen voor anderen trekt een zware wissel op het eigen leven, ook als het 'alleen' gaat om het bieden van emotionele onder steuning. Praktisch gezien is men tijd kwijt met de zorg voor de an der, mensen geven regelmatig hun eigen hobby's op en kunnen minder energie besteden aan hun eigen werk, en ook is er regelma tig sprake van een financiële belas ting. Daarnaast is ook sprake van psychische belasting: men maakt zich zorgen, is gespannen of vindt het lastig om om te gaan met de verschillende symptomen die bij een psychiatrische ziekte horen, bijvoorbeeld: stemmen horen, pas siviteit, manipuleren, voortdurend denken over de dood of angstig zijn. Dit kan spanning in de relatie geven. Helaas rust er op psychi sche problemen nog een taboe en vinden veel mensen het lastig om hun zorgen te delen met familie of vrienden. Men komt dan erg alleen te staan. Vaak ook voelen mantel zorgers zich erg schuldig en denken ze dat ze tekortschieten. De belasting van mantelzorgers is in het algemeen dermate groot dat zij een verhoogd risico lopen om zelf psychische problemen te krijgen. Vooral angstklachten, de pressieve klachten en gevoelens van burnout komen veel meer voor bij mantelzorgers. Verzuimen van werk vanwege overbelasting komt regelmatig voor. Niet iedereen, en dit geldt vooral voor jong volwassen mantelzor gers en ouderen, weet de weg naar ondersteuning te vinden. Dat is jammer want voor de afdeling Pre ventie en Dienstverlening van GGZ Midden-Holland vormen mantel zorgers een belangrijke doelgroep. Wij organiseren verschillende activi teiten die kunnen helpen om over belasting te voorkomen. Zo is er een individiueel Preventie Op Maat (POM) gesprek mogelijk. In zo'n ge sprek staat centraal wat goed gaat in de zorg voor de ander, wat beter kan en waarbij men ondersteuning wenst. Verder is er een individu ele cursus voor familieleden van mensen met een depressie. Na een gesprek met een medewerker van de afdeling Preventie en Dienstver lening, krijgt de mantelzorger een boek mee wat thuis doorgenomen kan worden. Eens per week is er telefonisch contact met een coach om de voortgang te bespreken. Uiteraard zijn er ook groepscursus sen waarbij vaardigheden geleerd worden om om te gaan met het gedrag van de ander, maar ook om de zorg zelf goed vol te houden. Momenteel heeft de afdeling Pre ventie en Dienstverlening van GGZ Midden-Holland groepscursussen voor familieleden van mensen met een depressie, borderline, ADHD, psychosen. Ook zijn er cursussen voor Marokkaanse familieleden en tenslote ook voor mensen die een dierbare verloren hebben door zelf doding. Binnen een aantal van deze projecten wordt samengewerkt met andere organisaties, zoals MEE Midden-Holland en Informele Zorg Midden-Holland. Mantelzorgers die interesse heb ben in een van deze ondersteu ningsactiviteiten of gewoon even willen overleggen, kunnen contact opnemen met het secretariaat van de afdeling Preventie en Dienstver lening van GGZ Midden-Holland, 0182-563656 of r.vanrooijen@ggz- middenholland.nl Wat speelt er bij u op het platteland? Denk mee. Praat mee. Doe mee! Waddinxveen - Kreater/SWW start met een academie waar 55- plussers allerlei cursussen kunnen volgen. Er wordt gewerkt volgens het principe 'vraag en aanbod'. Daarom het unieke aanbod aan 55-plussers om aan Kreater/SWW aan te geven op welk gebied cur susaanbod gewenst is. Jongere cursisten kunnen zich ook inschrij ven op dit aanbod. Het huidige aanbod ligt op het ge bied van talen op: Russisch op reis, Russisch conversatie. Pools op reis en Italiaans en Spaans voor beginners. Verder is het aanbod divers zoals: Sociale hygiëne (via de Stichting Vrijwilligerswerk Waddinxveen); Kookcursussen, Sieraden maken; Toa Chi (concentratie/zelfvertrou wen), Jiriki (methodiek voor weerbaar heid en zelfverdediging), Drie-di mensionale voorstellingen over Australië en haar achterland en Filmhuisvoorstellingen. Op het gebied van computercursussen kan men terecht voor Word 2000, adressenbeheer, etiketten/enve loppen, mail merge, presentaties met Power Point, rekenblad Exel Office 2000, digitale fotobewer king, stamboomonderzoek, bestu ringssysteem Windows XP, opslaan, branden, scannen en wenskaarten maken. Voorts worden er diverse work shops georganiseerd, waaronder liedbegeleiding op de gitaar, pi anosamenspel, dwarsfluitsamen spel, cellosamenspel of vioolsa menspel met leeftijdgenoten en een popgroep voor 'oude rockers' en Beatlefans. Deelnemers aan de 55+ Academie ontvangen een clubpas die recht geeft op een aantal activiteiten Voor meer informatie: 0182-614422 of op het kantoor van Kreater aan de Kerkstraat 13 (niet op woens dag).

Hart van Holland | 2007 | | pagina 30