MOERKAPELLE: VAN HOLLANDSCH SCHOON TOT MOLENROMP pagina 3 lawc aan de door Natasha Qualm In de maand augustus veel aandacht voor de molens in het Hart van Holland. Deze week deel 4. Moerkapelle - "Het is een van de ergste en ergerlijkste uitin gen van hedendaags'ch vandalisme: het onnodig slopen onzer molens. Laat mep toch ophouden om het Hollandsche land schap zijn eigenéjjbrdige bekoring te ontnemen, die de decora tie der molens aén onze vlakke velden en weiden geeft!Zo berichte in 1925 het 'Algemeen Handelsblad' over het treurige tafereel waarbij de zes molens van de polder 'De Honderd Morgen' of 'Wilde Veenen' werden afgeknot. De krant uitte hiermee zijn afschuw over hoe men 'zonder gevoel voor land- schapsschoon ruwweg een van de schoonste Hollandsche tafereelen kon omzetten in een leelijk, kil aandoend aspect.' Molenexplosie In 1466 verleende het Hoogheemraadschap van Schieland toestemming voor de bouw van de eerste watermolen langs de Rotte. Na deze eerste molen volgde de bouw van meerdere molens, waardoor er omstreeks het jaar 1500 17 molens het water op de Rotte uitmaalden. Het aantal molens steeg in de loop der jaren. In de 18de eeuw was veel van het veen dat aan beide weerzijde van de Rotte te vinden was uit gestoken voor de turfwinning. Moerkapelle heeft haar naam aan dit veen (moer) ook te danken. Waar het veen was verdwenen ontstonden grote plassen van enkele honderden hectaren. Op 6 oktober 1644 werd een octrooi uitgereikt aan een groep ondernemende lieden om deze plassen droog te leg gen. De eerste polder die leeg- gemaald werd was de polder 'De Honderd Morgen' of 'Wilde Veenen'. Buiten een al bestaande molen werden er hiervoor nog zes molens gebouwd. Het was de eerste droogmakerij in Schieland maar er zouden er nog vele volgen. Omstreeks het jaar 1876 waren er ruim 85 molens betrokken bij de waterhuishou ding in het gebied rond de Rotte. Veel van deze molens behoorden tot de grootste in hun soort. Er zullen weinig streken zijn in ons land waar zoveel zeer grote molens zo dicht bij elkaar hebben gestaan. Malen De zeven molens die de polder 'De Honderd Morgen' bemaalden waren verdeeld over een schep- gang met vier molens en een vijzelgang met twee molens. De vier schepradmolens stonden in het zuiden en voerden het water elk 1 meter op. In het noorden stonden de twee vijzelmolens welke het water elk 2 meter omhoog voerde. Omdat het oostelijk deel van de polder een nog lager peil had werd daar een zevende kleinere molen gebouwd die vanwege zijn formaat de bijnaam 'Platluis' kreeg. Behalve de polder 'De Honderd Morgen' werden deze molens ook ingezet om de pol der 'De Honderdveertig Morgen' in Bleiswijk droog te malen. Al rond 1660 waren er plannen om deze plas droog te malen omdat de plas een bedreiging vormde voor de polder 'De Honderd Morgen'. De plannen vonden toen geen doorgang. In 1716 werd 'De Honderdveertig Morgen' alsnog droog gemaald nadat een jaar eerder water uit de plas door een dijkdoorbraak 'De Honderd Morgen' was inge stroomd. Hierdoor werd het gevaar van de aanwezigheid van de waterplas onderstreept en actie ondernomen. Landreuzen Vele jaren bleef het beeld van de Rotte met zijn malende molens ongewijzigd. Dit veranderde met de komst van elektriciteit in Moerkapelle in het jaar 1924. Het polderbestuur besloot toen over te gaan op elektrische bemaling en nog in hetzelfde jaar werd een gemaal gebouwd. De burgemeester van Moerkapelle heeft nog getracht de molens te redden van de ondergang. Hij schreef een brief naar de kort tevoren opgerichte vereniging 'De Hollandsche Molen' om te waarschuwen voor het grote vandalisme dat dreigde te gaan plaats vinden. "Vanuit den trein Gouda - Den Haag ziet men tusschen de stations Zevenhuizen en Bleiswijk in noordelijke richting langs de Rotte zes watermolens staan, die mijn inziens tot de schoonste van Holland behoren. Onlangs heeft den polder 'De Honderd Morgen' besloten tot electrische bemaling over te gaan, hetgeen meebrengt na korte of langere tijd verminking en oprui ming van deze landreuzen, waar door het Hollandsche landschap ernstig zou worden geschaad. Indien u dit kunt verhinderen of voorkomen zou ik dit een mooie overwinning achten van goede smaak," staat in de brief te lezen. Als reactie op de brief van de burgemeester werd door de vereniging 'De Hollandsche Molen' de voorzitter van de polder aangeschreven. Die berichtte de vereniging terug dat deze de molens kon kopen. De vereniging zou de molens dan weer als woning kunnen verhuren aan de voormalige molenaars. Helaas ontbrak het de vereniging aan middelen en ging de koop niet door. Bovendien strookte het voorstel niet met de toenmalige opvattin gen over het molenbehoud. Landschapsschoon De molens aan de Rottedijk werden op een enkele uitzondering na verkocht aan de molenaars. Deze lieten de boven delen van de molens slopen omdat dit toen vrij veel geld opbracht. De slooponderdelen zoals wieken en assen werden doorverkocht en weer voor andere molens gebruikt. Bijkomend voordeel van de sloop was dat men geen onderhoud meer hoefde te plegen. Burgemeester Verheul schreef achteraf: "Wel jammer is het dat door het verdwijnen van de molens een der mooiste stukjes landschap- schoon uit ons land is verdwenen. "Een mening die door velen gedeeld werd. De onderstukken van alle zeven molens zijn bewaard gebleven. Tot ongeveer 1965 zijn zij bewoond gebleven door de oud-molenaars en hun nazaten. Hierdoor hebben de molenres tanten lang hun authentieke karakter behouden. Intussen zijn de molens bewoond door nieuwe eigenaren en hebben de molen rompen verbouwingen door staan. Toch is het molenkarakter in de loop der jaren duidelijk her kenbaar gebleven.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3