De tuinbouw stelt ziel aan avpo(.. Het verleden van de tuinbouw De moderne tuinder Een dagje uit voor het hele gezin Aanvankelijk was de grootste bron van inkomsten voor de Zevenhui- zenaren de turfwinning. Als gevolg daarvan onstonden in de loop van de 17e eeuw grote veenplassen. Er kwamen plannen op om deze veen- plassen droog te maken en hieruit ontstonden de polders Catges-, Swanla en Tweemanspolder. Deze polders werden in de 18e eeuw drooggelegd. De Zuidplaspolder kwam pas later aan de beurt. In 1816 nam Koning Willem I het eerste besluit de polder droog te leggen. Met behulp van dertig mo lens werd de polder leeg gemalen en in 1840 was het werk gedaan. Door de droogmakerijen ontstond in Zevenhuizen een sterk agrarisch karakter, met nadruk op de akker bouw. Deze situatie veranderde zich en vanaf de jaren vijftig in de vorige eeuw verschoof dit gedeel telijk naar de (glas)tuinbouw. Dit is inmiddels verder uitgegroeid en grote, moderne warenhuizen (kas sen) zijn in onze omgeving niet meer weg te denken. Om toch een indruk te krijgen hoe het vroeger in de tuinbouw ging, zijn we bij een oud-tuinder, Arie Tas, op bezoek geweest. Arie, (inmid dels 71 jaar) was in 1960 verhuisd vanuit Pijnacker naar Zevenhuizen. Hij startte aan de Knibbelweg een tuin met platglas van 1000 raam (ongeveer 1500 m2). Aanvanke lijk begon hij met komkommers en sla. De komkommers werden 's nachts afgedekt met rietmatten en de volgende morgen werden die matten er weer afgehaald om het daglicht op de komkommers te laten komen. Op de koude grond teelde Arie nog bloemkool, sla en spruiten. Later ging hij op tomaten over. In 1996 heeft Arie zijn bedrijf overgedragen aan zijn oudste zoon Wim. In 1962 kwam het eerste waren huis, waar het glas verhoogd werd tot ongeveer 2,30 meter. Aan vankelijk zaten de ramen in hou ten "roeien", die in 1970 werden vervangen door aluminium roeien. Volgens Arie was het een rustige makkelijke tijd, in vergelijking met nu. Maar er werden wel uren ge maakt! 's Morgens om 4 uur liep hij al met zijn vrouw in de tuin tot Kom in de Kas is een heer- de Top 10 Landelijke Evenemen- 's avonds 9 uur. Het werk was we zwaarder, omdat moderne ap paratuur niet voor handen was. Zware kisten moesten versjouwd worden en het schoffelen en spit ten ging allemaal met de hand Maar de modernisering ging Arie ook niet voorbij en rond 1973 kregen ze een haarhygrometer om de temperatuur en de luchtvochtig heid te meten. Wat een innovatie! Op zijn zolder heeft hij nog tal van oude tuinbouwgereedschappen staan en daar mochten wij een kijkje nemen. Daar kwamen we de haarhygrometer tegen, maar ook een tomatensorteerder in de vorm van een ton: "de tomatenhobbel". Wij laten u aan de hand van wat foto's meegenieten van die mooie oude tijd. Boeren hebben de afgelopen weken weer hard gewerkt om de oogst binnen te halen tractoren en combines waren weer veel op de landerijen te zien en het resultaat mag er dan ook weer zijn. Na noeste arbeid mag er weer feest gevierd worden. En dat doen we dan op het Oogstfeest van Zevenhuizen. Ook in de tuinderijen wordt er hard gewerkt en het is dan ook goed om tijdens het Oogstfeest hier ook bij stil te staan. Het kweken in de kassen heeft een aantal grote voordelen boven het kweken van bloemen, planten en groenten in de buitenlucht. De tuinder kan in de kassen zelf be palen welke temperatuur er moet zijn en hoeveel water en licht het gewas krijgt. Hierdoor kan de kweker van tevoren al inschatten hoeveel er van de planten, bloe men of groente klaar is. Een an der voordeel is dat men het hele jaar door het zelfde product kan kweken. Echter, het kweken in kassen heeft ook nadelen. Denk hierbij aan de hoge kosten van ener gie. Daarnaast worden er mest en gewasbeschermingsmiddelen gebruikt om de planten te laten groeien. Maar ook in de tuin bouw wordt aan het milieu hard gewerkt om het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen en fossiele brandstoffen terug te drin gen. De beschermingsmiddelen worden meer toegespitst op effec tiviteit en milieuvriendelijkheid. Als tegenhanger wordt nu steeds meer gebruik gemaakt van biologische vijanden (zoals galmuggen en lie veheersbeestjes). Door het gebruik van gesloten kas sen en semi gesloten kassen wordt het gebruik van fossiele brandstof fen (aardgas) teruggedrongen. In de zomer wordt de gesloten kas niet meer gelucht door het ope nen van luchtramen, maar de kas wordt met bronwater gekoeld. De kaslucht warmt het bronwater op en het bronwater wordt in een warmtebron opgeslagen. En zo kan men in de winter het opge warmde water uit de warmtebron gebruiken. Kom in de Kas is een heer lijke dag uit voor het hele gezin. In 2007 werd het eve nement voor de 30ste keer georganiseerd. Dat zegt iets over de belangstelling voor de teelt van groenten, bloe men en planten. Tijdens Kom in de Kas vertellen tuinders en hun medewerkers u over hun producten, teeltwijze en hun zorg voor het milieu. Iedere dag kwaliteit leveren is topsport. U ziet welke inspanningen tuinders leveren om die kwaliteit te garan deren. Trendy bloemen, exotische kamerplanten en avontuurlijke groenten: u ontdekt het allemaal. Een kijkje achter de schermen. Maar Kom in de Kas is méér. Voor jong en oud Op de tuinbouwbedrijven en in de gebieden eromheen worden talloze activiteiten georganiseerd. Kinde ren kunnen hun hart ophalen. Ze kunnen zich bijvoorbeeld als een tomaat laten schminken, of een ponyritje maken om de kas. Ook kunnen kinderen meedoen aan kleur- of ballonnenwedstrijden, of ravotten op springkussens. In di verse gebieden treden clowns op. Ook voor volwassenen valt genoeg te beleven. In sommige tuinbouw gebieden worden kunsttentoon stellingen georganiseerd. In weer andere gebieden kunt u genieten van live muziek optredens. Op sommige bedrijven ziet u bloe- menarrangeurs aan het werk. Ze maken prachtige kunstwerken met bloemen en groenten. Zij leren u de fijne kneepjes van het vak. Ook zijn op diverse locaties heerlijke producten te proeven. Koks tove ren de smakelijkste hapjes op tafel. Mmmm.ook lekker om thuis eens te maken. Neem de kooktips mee! De productpresentaties die u in de meeste gebieden kunt bekijken, zijn een lust voor het oog. Kom in de Kas: het evenement van kijken, ruiken en proeven. Een heerlijke dag uit voor het hele gezin. Geschiedenis Kom in de Kas is het jaarlijkse publieksevenement van de Neder landse glastuinbouw. In 1977 was Kom in de Kas een regionale ge beurtenis. Na een recordaantal van 228.000 bezoekers in het jubile umjaar 2002 steeg Kom in de Kas naar de respectabele 8e plaats van de Top 10 Landelijke Evenemen ten.* Tijdens Kom in de Kas openen ruim 300 glastuinders (groenten-, bloemen- en plantentelers) hun deuren. Het eerste weekend van april laten zij zien waar ze trots op zijn: de kunst van de teelt van mooie, verse, smakelijke, gezonde en veilige natuurproducten. De laatste jaren doen steeds meer andere agrarische bedrijven mee. Ook zetten talloze toeleveranciers hun poorten open. Kom in de Kas is méér dan een kijkje achter de schermen. Hoe is Kom in de Kas ontstaan? Tijdens de Floriade in Rotterdam (1960) waren consumenten en thousiast over een presentatie van de groenteteelt. In de tuinbouw vroeg men zich af of je mensen niet eens in echte kassen moest laten kijken. Halverwege de jaren '60 werden open dagen georga niseerd bij de opening van nieuwe glastuinbouwgebieden in het West- land. Het succes daarvan leidde in 1972 tot een open dag bij de opening van het tuinbouwgebied Sion (Rijswijk). In 1977 werd voor het eerst de naam Kom in de Kas gebruikt. Kom in de kas het hele jaar? Als commissie organiseren we elk jaar in april een grandioze open dag. Ieder jaar weer op een ande re locatie in de Zuidplaspolder. We doen dit om het publiek te laten genieten van alles wat er in onze kassen groeit en bloeit. Ook willen we vertellen hoe het is om in de glastuinbouw aan het werk te zijn. Omdat er steeds meer geluiden bij ons binnen komen om gerichte excursies te organiseren, willen we hier dit jaar ook mee beginnen. We denken aan schoolklassen van de basisscholen en de middelbare scholen uit de weide omgeving. Ook willen we de ouderencentra in onze omgeving de kans bie den om een bloemen, planten of groentekwekerij te bezichtigen. Kortom geen vraag gaan we uit de weg, heeft u een groepje mensen die onze kassen eens buiten de lan delijke open dagen wil bezichtigen, samen maken we een mooi pro gramma naar uw wensen. Voor in formatie kunt u terecht bij J Evers, Hasseltweg 32, Moèrkapelle, 079-5936923 of 06-27536904 Zevenhuizen is ontstaan in de 12e en 13e eeuw, als ontginningsnederzetting. Aanvankelijk bevond die eer ste nederzetting aan de oostzijde van de Rotte, waar ter hoogte van het Koornmolengat zeer waarschijnlijk zeven huizen hebben gestaan. Later verschoof de dorpskern naar de huidige situatie. Woningen Verwarmen l koelen Koelen en verwarmen Warmtewisselaar Koude of warme lucht j Koud of warm aquifer pagina 5 Warmtesysteem C02-neutraal wonen Collectief warmteregelsysteem Bronmanagementsysteem u u "Cr Laag calorisch verwarmingssysteem (ZLTV) verwarm «n» '(Bron: ReSpons Evenementen Top 100 2003)

Hart van Holland | 2007 | | pagina 41