Gerard Marchee in beeld '1 K: n -I kr Zevenhuizen - U kijkt naar een foto van kunstenaar Gerard Marchee zoals hij onlangs op de foto is gegaan in 't Goude Hooft in Den Haag. Gerard is de maker van de kunstwerken aan de buitengevel van de voormalige gymzaal in de Dorpsstraat in Zevenhuizen. Hij maakt het vaker mee dat zijn kunstwerken worden vernietigd. Ook al mag het niet zon der zijn toestemming volgens de auteurswet uit 1912. Hij zit tegenover mijn collega Gre den Otter en mij en lijkt in zijn lot te berusten. Wat er nog is aan opstandigheid laat zich met de volgende woorden schetsen: "Ze hadden het me toch even mogen vragen of het weg mocht. Dan had ik nee gezegd. Het is velen niet eens opgevallen blijkt bij navraag, t v. maar er zaten echt twee kunstwerken in de muur van de gymzaal die dit jaar is gesloopt en ondertussen plaats maakt voor nieuwe woningen. In de IJssel-en Lekstreek van 17 juli 1964 staat een mooi artikel over de onthulling ervan op zaterdag 11 juli. Burgemeester Boer nam het cadeau van gymnastiekvereniging OSS dankbaar aan. Hij wees er daarbij op hoezeer het aan geboden geschenk een neerslag was van de wijze waarop Zevenhuizen het tot stand komen van het gebouw beleeft. In diezelfde sfeer heeft Ab van der Eist, de huidige voorzitter van OSS, geprobeerd de kunstwerken te herplaatsen. In de nieuwe gymzaal of ergens anders. Vanaf november 2005 schrijft hij met wethouders en ambtenaren met, kort door de bocht, als resultaat dat niemand het echt de moeite waard vindt om de kunstwerken te behouden. De architect van het nieu we gymlokaal, die om advies wordt gevraagd, vindt het werk een gedateerde indruk maken en geen meerwaarde opleveren voor het nieuwe pand. Ab moet maar iets regelen met de sloper. En zo gaat de muur met de kunstwerken die verwijzen naar attribu ten uit de turnsport uiteindelijk roemloos ten onder. De gebruikte techniek wordt sgrafitto genoemd. Drie gekleurde stuclagen worden, terwijl ze langzaam opdro gen, bewerkt met spatels waardoor de vorm en het reliëf onstaat. Ik lees op internet: Start project Monumentale wandschilde ringen. Nederland is rijk aan wandschilderingen en andere vormen van wandkunst zoals mozaïeken, sgrafitto's, reliëfs en glaskunstwerken uit verschillende periodes. Deze bevin den zich in en aan kerken, openbare gebouwen, scholen, bedrijfspanden en woningcomplexen. De werken zijn vaak gemaakt door bekende kunstenaars. Doordat de gebou wen van eigenaar wisselden, raakten de schilderingen nogal eens in de vergetelheid. Ze werden verwaarloosd, beschadigd, overschilderd of vernietigd door sloop van het gebouw. Vooral werken uit de laatste bloeiperiode van de monumentale wandschilderkunst, de periode vlak na de Tweede Wereldoorlog, worden nu ernstig bedreigd. Het ICN wil met de start van het project Monumentale Wand schilderingen de aandacht vestigen op het belang van monumentale kunst uit deze periode. Door onderzoek wil het ICN aangeven wat er nog aan belangrijke kunstwerken bewaard gebleven is en wat er al verloren is gegaan. En ik kom op internet deze actie tegen waarbij een gelijksoortig kunstwerk wordt overgeplaatst naar een ander pand. Ik zie een detail en vraag me af: Waarom wordt dit werk wel bewaard, en dat van Gerard Marchee niet? Hoe meer ik erover lees en bekijk hoe meer ik begin te denken dat het eigenlijk jammer is dat het zo is gelopen. Ik zou nu het beeld graag hebben willen opknappen en op een gepaste plaats terug willen zetten. Zoveel is er aan kunstvormen nu ook weer niet te beleven in Zevenhuizen. Ik heb erbij gestaan toen het muurtje omging en heb rustig kof fie gedronken met de slopers. Ik had misschien nog iets kunnen bedenken om het beeld te redden, maar dat heb ik niet gedaan. Ik pro beerde scherp te stellen op de val lende stenen. Ik zag nog wel dat de sgrafitto's na het vallen nog heel op de grond lagen. De bereidwil lige sloper is er voor mij even over heen gereden met z'n kraan omdat ik zo graag een stuk je wilde. "Dank je wel!" zei ik. Sukkel dat ik er ben... Het beeld waar burgemeester Boer zo vol van was bij de onthulling is in een soort onverschillig heid teloor gegaan. Namens iedereen die zich net als ik een beetje schaamt biedt ik Gerard Marchee hierbij m'n excuses aan. Sorry... Gerard! Ha ••'•r ippi ■■'"vte pagina 10 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 29 augustus 2007 een zomerbijdrage van Ernst de Vogel met dank aan: Gerard Marchee, Gre den Otter en Ab van der Eist p~ i 't I a -luRCfc l-.-'l

Hart van Holland | 2007 | | pagina 10