INFORMATIEAVOND BURGEMEESTER BRANDTSTRAAT ®uüc tif'öcn litclEDcn (AAN)SPREKENDE WANDTEGELS DE HEER WILLEM VAN GEBOREN 1927, UIT MOORDRECHT VERTELT: BETHELKOOR ZOEKT LEDEN DUBBELE EXPOSITIE MET WORKSHOP IN BIBLIOTHEEK Moordrecht M KERKDIENSTEN - 2 SEPTEMBER MOORDRECHT MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING BRADERIE giro 30.0 NATUURWANDELING IVN 9~9 pagina 26 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 29 augustus 2007 Moordrecht - 'Dorpsvernieuwing nieuwe stijl' is de naam waaron der een aantal woningprojecten in Moordrecht wordt uitgevoerd. Deze projecten zijn een onderdeel van het ISV (Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing). Eén van deze projecten betreft de heront wikkeling van de locatie van het voormalige gymnastieklokaal aan de Burgemeester Brandtstraat. Woningbouwvereniging Moor drecht (WBVM) ontwikkelt hier een medisch centrum en tien le- vensloopbestendige sociale huur woningen. In september 2006 is de ontwikkelingsovereenkomst tus sen de gemeente en de WBVM ge tekend, waarna de bouwvergun ning in december 2006 is verleend. De WBVM begint in september 2007 met de bouw. De aannemer richt in week 35 de bouwplaats in en begint in week 36 met de feitelijke bouwwerkzaamheden. Voordat de bouw begint worden omwonenden geïnformeerd over de bouwwerkzaamheden, de Moordrecht - Het Bethelkoor zoekt mannen en vrouwen die graag zingen en samen met an deren een mooi stuk muziek ten gehoren willen brengen. Het re pertoire bestaat uit geestelijke liederen die, onder begeleiding van dirigent Hans Pors, ingestu deerd en uigevoerd worden in onder andere verzorgingshui zen en kerken. De leeftijd van de koorleden varieert van 16 tot 70+. Het komende jaar viert het koor haar 25-jarig bestaan. Be langstellenden zijn welkom op een repetitie-avond. Het koor repeteert iedere dinsdagavond vanaf 20.00 uur in de boven zaal van de Bethelkerk aan de Kerklaan 2. Voor meer informatie: 0182- 375087 of 0182-374019. éoLé Herv. gem. Bethel 10.00 uur ds. H. Visser; 18.30 uur kand. L.J. Walhout. Ontmoetingskerk 10.00 uur ds. W. Jeroense. Inloop- en telefonisch spreek uur: 'De Kraai', Pr. Beatrix- straat 15a, Moordrecht, dins dag en donderdag van 9.00 - 10.00 uur, tel: 0900-1202150 0182-594710. www.stichtingkwadraad.nl, info@stichtingkwadraad.nl planning en de contactpersonen. Hiervoor wordt op 30 augustus om 19:00 uur een informatiebijeen komst gehouden in de Zespunt aan de Molenlaan. De omwonenden hebben inmiddels een schrifte lijke uitnodiging ontvangen. Ook andere geïnteresseerden zijn van welkom. Voor meer informatie: dhr E. Gre- ving van de gemeente Moordrecht 0182-346161 (dinsdag, donderdag en om de week op vrijdag). Moordrecht - In Bibliotheek De Groene Venen aan de Sportlaan 3 exposeert Manny Brinkman in de maand september met zelfge maakte 3D kaarten en exposeert de heer Sprew met Indische schil derijen. Manny Brinkman maakt al jaren 3D kaarten en heeft veel cursisten de kunst van het kaarten maken bijgebracht. De opbrengst van haar workshops is bestemd voor een goed doel, zoals het Rode Kruis, het Astma Fonds of de Kankerbestrijding. Bij voldoende belangstelling organi seert zij een workshop 3D kaar ten maken op maandag 17 sep tember van 19.00 tot 21.00 uur. Voor meer informatie en aanmel den: 0182-373014, moordrecht@ bibliotheekdegroenevenen.nl of aan de balie van de bibliotheek. Moordrecht - Star Promotions or ganiseert in samenwerking met winkeliersvereniging de 'Moord- winkels' voor zaterdag 8 septem ber van 10.00 tot 17.00 uur een braderie op het Kerkplein, aan de Kerklaan, de Tuin van Bier en in een deel van de Dorpsstraat. De 125 kramen bieden een breed as sortiment artikelen voor jong en oud. Naast de vele kramen zorgt een draaimolen voor kinderple- zier. Voor meer informatie of sugges ties: 010-5243434 of moordrecht@ starpromotions.nl. Reeuwijk - "Eigenlijk is het volks kunst", aldus Bert Hopman, als hij over zijn hobby vertelt. Al zo'n 45 jaar verzamelt hij antie ke tegels en inmiddels heeft hij er zo'n 200. In de vorm van tableaux van vier, negen of meer stuks, han gen ze vakkundig ingelijst in zijn huis. Van zeilschepen tot bloemen, dieren, kinderspelen, landelijke ta ferelen, bijbelse voorstellingen en zeewezens met uitdagende vrou wen. Allen, behalve de bijbelse te- V* eW Nederlandsev/ Hartstichting Regio - IVN, Vereniging voor Na tuur- en Mileueducatie, afdeling Alphen aan den Rijn en omstre ken, organiseert in het kader van de Groene Maand (september) voor zaterdag 1 september om 14.00 uur een wandeling over de Dammekade. IVN-gidsen infor meren belangstellenden over de cultuurhistorie van deze oer-Hol- landse houtkade, onderdeel van één van de natuurnetwerken in het Groene Hart gelegen op de grens van Bodegraven en Bos koop. Uiteraard is er ook aandacht voor wat er groeit en bloeit. De start is bij Boer De Wit, Voshol 2 te Bodegraven. De toegang is vrij. Een verrekijker meenemen wordt aanbevolen. Voor meer informatie: 0172- 518076 of www.ivn-alphenaan- denrijn.nl. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. gels, dateren uit de 17de eeuw. In de 19de eeuw maakten de tegels plaats voor behang en lambrise ring. Van 1 september tot en met 25 no vember is de verzameling te zien in het Streekmuseum Oudheidkamer Reeuwijk aan de Oudeweg 3. Ope ningstijden: zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: www. streekmuseumreeuwijk.nl. Door Elly van Gelderen Éi i *v«hiqh:c«rejrêrêM" POWER KOtiOX "Mijn vader Pel van Hattum woonde in Wageningen en was als soldaat net na de Eer ste Wereldoorlog gestationeerd in Gouda waar hij mijn moeder ontmoette. Haar vader was G. de Knikker, een aannemer in Moor drecht die de steunberen van de kerk maakte, haar moeder stond in hun kruidenierswinkeltje in de Dorpsstraat. Zij begonnen in 1926 een fiet- senzaak waar ook een enkele auto gerepareerd kon worden op de hoek Westbuurtstraat/ Kerkstraat (later Visserssteeg). Genoemd naar de smid Visser die boven aan deze stoep woonde. Voorheen was er in dat pand een schilderszaak van De Bruin met daarnaast schoenmaker de Wit. Een fietsband kostte toen 90 cent, sommigen konden dat niet betalen en kwamen iedere week een dubbeltje brengen. In de crisistijd had vader bijna geen werk en kon de huur niet meer betalen aan de katholieke kerk, die eigenaar was. In betere tij den mocht hij betalen en werd het gezin niet brodeloos gesteld. In de oorlog moest vader ver plicht repareren voor de Duitsers wat hij weigerde door te zeggen dat hij geen materiaal had. Hij werd meegenomen en verbleef een halve dag op het K.V.T.-ter- rein dat gevorderd was door de Duitsers en waar hun auto's en wapens gerepareerd werden. De burgemeester zorgde ervoor dat hij weer vrij kwam met materiaal waar hij hun fietsen mee moest maken. Er was bijna geen solution (lijm) voor de banden meer te krijgen totdat hij een tip kreeg dat het in Stolwijk te koop was; nadien kon het overige nog worden geruild voor eten. Soms verkocht hij au tobanden, die men in repen om hun fietswielen deed, er waren geen banden meer. Vader kocht een nieuwe Chre- volet van 1850 gulden om taxi mee te gaan rijden. Als trouwe klant had hij notaris Treurniet, maar verder had hij weinig klan ten. Na de oorlog ging het beter, zoon Willem leerde voor fietsen- en brommerreparaties, slaagde voor automonteur en haalde te vens zijn middenstanddiploma. Je moet wel technische vaardig heid hebben en van sleutelen en vuile handen houden. Hij is nooit gedwongen door zijn ou ders. Vermoeiend was het wel, overdag werken en 's avonds met de bus naar Rotterdam, bij een leraar die les gaf in motorrepa ratie. Willem begon in 1960een nieuwe zaak op de hoek Julianastraat/ Kerklaan en verkocht fietsen, brommers en een enkele auto. Je begon met niks. Ook deed hij de reparaties, tevens stonden er twee benzinepompen voor, 45 cent per liter van Gulf, dat later Q8 werd. Burgemeester Vermaat heeft de zaak geopend. In het oude bedrijf kwam een kleuter school en daarna werd het een toonkamer van de heer Spek. Een jaar later werden er naast het nieuwe bedrijf twee woonhuizen gebouwd waarin Willem en zijn vrouw er een van betrokken en kregen daar een gezin met vier kinderen. Zijn vader Pel hielp nog vaak mee in de zaak en deed ook de administratie en werd 81 jaar, de vrouw van Pel werd 99 jaar. In 1985 is Willem gestopt met de autoreparaties, wel hield hij de benzinepompen. Hij was dealer van de merken Ba- tavus, Zundap, Sparta, Avaros en Union. Het merk Gazelle mocht hij niet verkopen, die verkocht zijn col lega IJsselstein (eerst van Erkel). In 1990 merkte hij dat er diesel olie verloren ging die hij niet ver kocht. Bij nader onderzoek lekte de tank en is alles open gegraven. Dit was een gigantische klus. In 1992 is Willem gestopt met de zaak en verkocht het aan de heer Eegdeman die er tot heden een bloemen zaak heeft. Willem ver huisde naar de Schielandstraat en woont nu boven het nieuwe winkelcentrum.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 26