HET FORT ALS PODIUM Annp VAKANTIE-ETEN, MAAR DAN IN NEDERLAND ia t Yi/etct DECORUM DIER VERMIST OF GEVONDEN? anxiLicb zwicht UITVAART tel/06 -512724-11 RAAD VAN STATE BLOKKEERT UITBREIDING BRASSERIE 'T ZONNETJE Rouwcentrum "Zevenhuizen" Zuidplasweg 3, Zevenhuizen Rouwcentrum "Westhage" Akkerweg 84, Moerkapelle Wanneer de tijd voor u even stilstaat nemen wij voor u alle tijd Telefoon OIO 522 27 90 SEPTEMBER FORTENMAAND bijfyOYule^e/blcrewvi&YX/ by eetv by'frcmrterer www. wcu^Onckeb. vvb 44.000 exemplaren organisatie van lokale nieuwsmedia Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 29 augustus 2007 pagina 31 UITVAARTVERZORGING Voor Zevenhuizen en Moerkapelle Met eerbied en respect Kantoor: Dorpsstraat 43a - 2761 AB Zevenhuizen DAG EN NACHT DIRECTE HULP NA OVERLIJDEN TEL. 0180-328094 Ook thuis opbaren Voor een persoonlijke en stijlvolle begeleiding van uitvaarten Vooraf regelen van uw uitvaart mogelijk Uitvaartverzorging van den Bogerd Zorgverlening tot in het kleinste detail Hoekeindseweg SO - 2665 KE Bleiswijk Jeanne Matze-Koch Marian v.d. Bogerd- Regio - In de maand september openen een groot aantal forten in de Nieuwe Hollandse Waterli nie voor de 14e keer hun deuren. Thema is 'het Fort als Podium'. De forten vormen het decor voor locatietheater, kunstexposities, rondleidingen, wandelingen, boottochten en kinderactivitei ten. Nieuwe Hollandse Waterlinie De Nieuwe Hollandse Waterlinie was een militaire verdedigingsli nie uit 1815 die zich uitstrekt van de voormalige Zuiderzee bij Mui den tot aan de Biesbosch. De Linie lag als een beschermende krans rondom de steden van Holland: Muiden, Utrecht, Vreeswijk, Gorin- chem, was ongeveer 85 kilometer lang en 3 tot 5 kilometer breed. Het verdedigingswapen van de Nieu we Hollandse Waterlinie was het water. Dit was te danken aan een ingenieus waterhuishoudkundig systeem van sluizen, inundatieka nalen en bestaande waterwegen en -keringen. Een schijnbaar klein laagje water, gemiddeld maar 40 cm. diep, was genoeg om het land verraderlijk en moeilijk begaan baar te maken voor mensen, voer tuigen of paarden. Tegelijkertijd was het te ondiep om per boot te bevaren. Totaal kon de Water linie binnen een kleine drie weken onder water worden gezet. Dit noemt men inundatie. Op zwakke punten werd de natuurlijke ver dedigingslinie aangevuld met on der meer forten, kazematten en (groeps)schuilplaatsen. Daarnaast bestaat de Linie uit vijf vesting steden Muiden, Weesp, Naarden, Gorinchem en Woudrichem. Het Fort als Podium Het prachtige landschap en de di verse forten van de Nieuwe Hol landse Waterlinie zijn in de maand september te beleven voor het pu bliek met het speciale evenement Fortenmaand. Met het thema "het Fort als Podium" kan het niet an ders dan dat er veel theater te zien is op de forten. Zo op verschillende forten de voorstelling 'De uitvin der' bekeken worden van Victor Frederik en Laetitia Galama, een bewerking van het levensverhaal van Nobelprijswinnaar Fritz Haber. Speciaal voor kinderen is er 'Het Geheime Wapen', een voorstelling vol verhalen, poppen en muziek, uitgevoerd door Misja van Baaijen en Rik Rikken. Ook deze voorstel ling reist langs verschillende for ten waaronder Fort Lunet I, dat speciaal voor de Fortenmaand is opengesteld. Extra veel activiteiten voor kinderen Naast het rondreizend kinderthe ater, organiseren verschillende forten kinderspeurtochten. Fort Vechten in Bunnik is op 8 en 9 september zelfs omgebouwd tot 'Fort vol Soldaten'. Je kan er le vend stratego spelen, survival toe stellen uitproberen en luisteren naar bulderende kanonnen. Op 15 en 16 september is het piraten- weekend op Forteiland Pampus. Kinderen kunnen zoeken naar de verdwenen Pampusschat! Volop kunst op de forten Ook aan kunstminnend publiek is gedacht. Op Fort Hoofddijk is een bijzondere buitententoonstelling van vlinders, egels, meterslange rupsen en andere dieren van ke ramiek. De beelden zijn gemaakt door mensen met een verstande lijke beperking. Op Hoofddijk is tevens de expositie 'Verborgen Schoonheid' te zien, een expositie van kleurige panelen met bloem- details door de Franse fotografe Liliane Launay. In Barak Z op Fort Vechten duikt illustrator Lex Tem pelman in de geheimen van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. De expositie omvat een 20-tal affi ches waarop in woord en beeld de historische aanleiding en inrich ting van de Nieuwe Hollandse Wa terlinie verklaard worden. Voor meer informatie: www.for- tenmaand.nl en www.holland- sewaterlinie.nl. De Fortenmaand brochure is verkrijgbaar bij alle VVV's en bibliotheken in de pro vincie Utrecht en de grote VVV's en bibliotheken in het land. Oud Verlaat/Den Haag - De ge meente Zevenhuizen-Moerkapelle heeft onterecht een bouwvergun ning verleend voor de uitbreiding van brasserie 't Zonnetje aan de Zevenhuizerplas. De Raad van Sta te heeft dat afgelopen week be slist. Brasserie-eigenaar M. Wes tenberg hoopte via de Raad alsnog toestemming te krijgen voor zijn verbouwingsplannen. Vorig jaar zette de Haagse rechtbank daar een streep door. De Raad van State heeft dat nu ook gedaan. De Raad bepaalde ook dat voor de illegaal aangelegde terrassen een onthef fing is vereist. Het gemeentebe stuur vond dit niet nodig, maar zal nu toch het oordeel van de Raad moeten volgen. De gemeente stond toe dat Wes tenberg de oppervlakte van zijn brasserie kan uitbreiden van 100 naar 115 vierkante meter. Boven dien mocht hij er een verdieping opzetten, waardoor er feitelijk 230 vierkante meter zou komen. De gemeente wilde via de exploi tatievergunning van de brasserie voorkomen dat de bovenverdie ping als restaurantzaal wordt ge bruikt. Volgens de Raad van State staat het bestemmingsplan echter niet meer toe dan 100 vierkante meter. De stichting Belangengroep Oud Verlaat en enkele omwonenden maakten bezwaar tegen de plan nen van Westenberg vanwege ge luidsoverlast. Volgens de Raad van State heeft de stichting in deze kwestie geen recht van spreken, omdat die niet in zijn belangen wordt geschaad door de brasserie. Maar voor de omwonenden geldt dat wel, aldus de Raad. Regio - Genoten van de Italiaanse, Franse of Spaanse keuken? Neem de goede gewoonten mee naar huis. Want wat de Fransen of Itali anen kunnen, dat kan in Nederland ook. Als men van Nederland naar Zuid-Europa reist, passeert men onderweg ongemerkt een culinai re grens: de botergrens. Daarbo ven wordt van oudsher vooral bo ter of margarine gebruikt om mee te smeren en in te bakken. Daaron der is het olie dat de klok slaat, en dan vooral olijfolie. Die culinaire voorkeur is goed te verklaren. In gebieden met veel veeteelt is volop melk beschikbaar. Dat geldt voor een land als Nederland, maar ook voor het Franse Normandië en Bretagne. En dat zorgt voor volop aanbod van zuivel, zoals kaas en boter. Terwijl in drogere gebieden de grazige weiden plaats hebben gemaakt voor olijfboomgaarden en zonnebloemvelden. Logisch dus dat daar vooral olie wordt ge bruikt. Alle olie is goed Olijfolie gebruiken in plaats van boter is een goede Zuid-Europe- se gewoonte. Olie, zoals olijfolie maar ook zonnebloemolie, bevat vooral onverzadigd vet. Dat is het soort dat hart- en bloedvaten in goede conditie houdt. In boter en harde margarine zit vooral verza digd vet. En dat is juist een type vet dat het cholesterolgehalte in het bloed doet stijgen, met als gevolg: meer kans op hart- en vaatziekten. Het is dus niet alleen lekker maar ook slim om vaker naar de olie te grijpen. Dat hoeft trouwens niet perse olijfolie te zijn. Voor de ge zondheid doet de soort olie er niet toe. Zonnebloemolie of slaolie ge bruiken is dus ook prima, net als vloeibare bak- en braadproducten. Meer vis op het menu Een ander belangrijk verschil is de hoeveelheid vis die wordt gege ten. Dat komt terug in nationale lekkernijen als de Franse bouilla baisse en Spaanse paella. Vis bevat een type onverzadigd vet waarvan bewezen is dat het goed is voor het hart. Vooral vette vis bevat er veel van. In schaal- en schelpdieren komt dit type vet ook voor. Alle re den dus om vaker vis in de pan of op de barbecue te leggen. En bak 'm dan meteen in de (olijf)olie! Houd het vakantiegevoel vast - en je hart fit! Meer weten? Bestel dan de gratis Vet Wijzer van het Voedingscen trum. Bel 070-3068888 op werk dagen tussen 9.00 en 17.00 uur. De Vet Wijzer is ook te downloaden op www.voedingscentrum.nl. Vermist: - Perzische poes, schildpad, grijs blauw, crème, 16 jaar oud. Klein Hoefblad te Moordrecht. - Brits Korthaar, gecastreerde witte kater met rode vlekjes, kleine kat, 1 jaar oud. Gouwe te Nieuwerkerk a/d IJssel. - gecastreerde cyperse kater, paar witte teentjes voor, sokken ach ter, bef, gedeelte buik, snorha ren, lichter rondom neus, hoog op achterpoten, klagelijke mi auw, 3 jaar oud. Weteringstraat te Moordrecht. -saluki, windhond, blond, teef, gechipt, camping Moerkapelle; - kater, cypers met wat wit, Rei gershof, Moerkapelle; - poes, wit met cyperse vlekken, witte neus, 14 wk. Korenstraat, Zevenhuizen; - konijn, grijs-wit, hangoor, dwerg, 4 mnd. oud, heeft tatoe age, wordt sinds 13 aug. vermist. Darwinstraat, Boskoop; - kater, gecastreerd rood met witte borst en bij een oog wit streepje vanuit ooghoek, halve staart. Dorpstraat Waddinxveen (0182-632393) Gevonden: -cyperrode kat, witte laarzen voor, poten achter, buik, bef, bij neus, ca. 5? mnd. oud. Veldewa- ter te Nieuwerkerk a/d IJssel. - cyperse kat, ca. 4 mnd oud. Ooi- evaarsdreef te Moordrecht. - ongecastreerde zwarte kater, witte bef. Kon. Wilhelminaweg te Nieuwerkerk a/d IJssel. - zwarte kat, witte voetjes en bef, ca. 4 a 5 mnd. oud. Spaansezoom Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Bos koop, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud Verlaat, Nieuwerkerk aan den IJssel, Moordrecht, Nesselande en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Elgersma Media Noordelijke Dwarsweg 1a 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289 Fax 0180-633503 E-mail redactie: redactie@hart-van-holland.nl E-mail advertenties: verkoop@hart-van-holland.nl Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur. Sluitingstermijn advertenties: maandag 14.00 uur. Kant-en-klaar advertentiemateriaal (indien gereserveerd): dinsdag 10.00 uur. Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Zij behoudt zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging in Zevenhuizen, Moerkapelle, Oud Verlaat en Nesselande: Elgersma Media, telefoon 0180-632289. Overige klachten: donderdag tus sen 18.00 en 20.00 uur: telefoon 0172-217615. Niets uit deze uitgave mag worden gekopieerd zonder schriftelijke toestemming van de uitgever. te Nieuwerkerk a/d IJssel. - kater, ongecastreerd, wit met grijs cyperse vlekken. Noordein de, Boskoop; - kater, ongecastreerd, zwart, witte onderkant, streep op neus, zwart vlekje op neus. Be neden, Boskoop; - kater, gecastreerd, wit-rood dek, boven oren en ogen, links achter lichtrode vlek op enkel, grijs bandje bel. Noordeinde, Waddinxveen; - poes, cypers-rood, witte tenen voor, sokjes achter, bef, Brede- weg, Moerkapelle; Goed tehuis gezocht voor: - jonge katjes - gesteriliseerde cypersepoes, 3jr. voor bij tuinders, maneges enz. Voor informatie en aanmeldin gen: Amivedi Nederland 0184- 661509 of www.amivedi.nl.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 31