'DROMEN' CENTRAAL THEMA BIJ WADDINXVEENSE NATURALISATIEDAG NATURALISEREN IS HOREN BIJ DE GEMEENSCHAP fe BOSKOOP VERKENNEN OVER HET WATER NATURALISATIE DAG OP 'DE DAG VAN DE GRONDWET' NATURALISATIE BIJ EEN HOLLANDSE MOLEN A<REGÏO Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 29 augustus 2007 Dromen over wonen in een tolerant land. Door Karin Jongkind (Tekstueel) Waddinxveen - In de raadzaal van het gemeentehuis kwam vo rige week vrijdag een groot aantal mensen bijeen. Zij deden dat in het kader van de jaarlijkse Natu ralisatiedag. Op deze dag krijgen 'nieuwe Nederlanders' hun papie ren uitgereikt, waarmee ze een paspoort kunnen aanvragen. Wad dinxveen verwelkomde dit jaar 29 nieuwe medeburgers. Zij kregen hun felbegeerde papieren uit han den van burgemeester Henk Roij- ers. Voordat het officiële moment plaatsvond was er ruimte voor een de namen van de personages an ders waren, deze verhalen opval lende kenmerken vertoonden met verhalen of legendes zoals wij die kennen. Naast de nieuwe Neder landers waren alle inwoners van Waddinxveen voor de Naturalisa tiedag uitgenodigd om plaats te nemen aan zogeheten gesprekta- fels. Er was onder meer een aantal vertegenwoordigers van maat schappelijke en kerkelijke organi saties. Het gesprek dat ontstond werd geleid door Pastor Ad van der Helm. Vooraf was voor deze dialoogronde een thema meege geven: 'durf te dromen'. Een in woonster van Waddinxveen beet de spits af door haar 'droom' van vroeger te vertellen: hoe ze ande re mensen kennis overbracht. Later is ze lerares geworden. Een andere aanwezige gaf aan dat dromen hem al jarenlang houvast bieden. Eén van de 'nieuwe' Ne derlanders (oorspronkelijk afkom stig uit Afghanistan) vertelde wat jarenlang haar droom was: "in een tolerant land wonen, waar zij en haar gezin in vrijheid zouden kunnen leven. Vandaag komt die droom uit." feestelijk programma in de raad zaal. Dag van de Dialoog De gemeente Waddinxveen ziet Naturalisatiedag vooral als een gelegenheid om de nieuwe Neder landers in het zonnetje te zetten. Er waren om die reden ook dans en muziekoptredens en hapjes en drankjes uit verschillende landen en culturen. De gemeente combi neerde de dag met de 'Dag van de Dialoog' en nodigde onder meer ook een verhalenverteller uit, die enkele Afrikaanse anekdotes ver telde. Het leuke was dat, hoewel Regio - Koning Willem I der Ne derlanden heeft op 24 augustus 1815 de Nieuwe Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden afgekondigt. Deze dag is nu ge kozen als Naturalisatiedag. Na turalisatiedag vond in ons land op kleine schaal voor het eerst plaats in 2005. Een jaar later wer den alle gemeenten verplicht om een dergelijke dag te orga niseren. De datum 24 augustus is zorgvuldig gekozen door het kabinet vanwege de invoering van de grondwet in 1815. De dag 'won' uiteindelijk van een aantal andere voorgestelde dagen, zo als Koninginnedag, Prinsjesdag en Bevrijdingsdag. In het hele land vinden op 24 augustus ac tiviteiten plaats waarbij genatu raliseerde Nederlanders worden uitgenodigd. Voor een welkom als Nederlan der, voor discussie over de inhoud van de samenleving en gewoon om elkaar beter te leren kennen. Een impressie uit de regio. Na hun inburgerings- cursus kreeg een aantal Boskopers van burge meester Rijsdijk het Nederlands paspoort, dit werd gevierd met een zonnige boottocht door de plaatse lijke water gangen. Nieuwerkerk aan den IJssel - Loco-burgemeester Tamara Venrooy ontmoette vrijdag 24 augustus vijf nieuwe Nederlanders. Met een kopje thee van de theeschenkerij met gebak van de eigen bakkerij bij dagcentrum Korenaer en molen Windlust. Op deze unieke locatie luisterden de genodigden naar eikaars geschiedenis, spraken zij over de Nieuwerkerkse samenleving en werden zij rondgeleid in de Korenmolen en het dagcentrum. Door M. Lindhout Moordrecht - Het gemeentebe stuur van Moordrecht had twee mensen uitgenodigd die op 24 augustus officieel Nederlander werden en ook waren mensen uit genodigd die in de loop van het jaar Nederlander of Nederlandse waren geworden. Van deze groep waren twee mensen gekomen. Burgemeester Huub A. van der Meer sprak hen die Nederlander willen worden, toe in de raadszaal van het raadhuis aan de Hollandse IJssel. "Het Nederlanderschap krij gen en aannemen is bijzonder", betoogde hij. Huub van der Meer benadrukte dat je als nieuwe Ne derlander rechten krijgt, maar je ook aan de wetten moet houden. Van der Meer: "Je krijgt rechtsbe scherming en wordt deel van de Nederlandse samenleving. U moet een balans vinden tussen rechten en plichten. Ik ben er trots op u namens het gemeentebestuur te ontmoeten." Na het plaatsen van de officiële handtekening kon de bevestiging en uitreiking van het Nederlanderschap plaats vinden. Belang van taalkennis De Marokkaanse mevrouw L.Ettouzani en haar dochter Azbia Fourka kregen de officiële papie ren overhandigd. De burgemees ter benadrukte het belang van de taal. Beide dames wonen al 34 jaar in Nederland. De dochter spreekt aardig de taal, moeder verstaat de taal redelijk. "Om je kleinkinderen te verstaan is het nuttig de taal te spreken", aldus Van der Meer. De taalcursus sen zijn zeker niet voor niets ge weest. De dochter stelt te willen horen bij de gemeenschap. Met het boekje van het ministerie van Binnenlandse Zaken en een horlo ge met het wapen van Moordrecht was het openbare gedeelte van de ceremonie voorbij. De andere aan wezige nieuwe Nederlanders wa ren de Sloveense Mariska de Wal en de Filippijnse mevrouw Eekhof. Beiden zijn ruim 4 jaar in Neder land en ze hebben hun draai aar dig gevonden. Hollandse koffie met gebak Na het "zware"officiële gedeelte werd de sfeer huiselijke en ge moedelijk door aan een ovale tafel gezellig koffie met gebak te nut tigen. Over en weer konden erva ringen worden uitgewisseld, over het gebruik van de Nederlandse taal en hoe men werk vind en hoe lastig bepaalde onderdelen van de taal ervaren waren. De ontspannen sfeer was kenmer kend voor de wijze waarop Moor drecht zijn nieuwe mede-Neder landers onderdeel wilde laten zijn van het dorp. Het vervolg van de middag sloot daar naadloos op aan. Leer je dorp kennen De burgemeester stapte met de genaturaliseerde Nederlanders op de wagen. Met paard en wagen werd een tochtje door het dorp gemaakt en vervolgens kwam men aan op de kinderboerderij. Ont spannen verder kennismaken op een aparte manier. Daarin is het gemeentebestuur ze ker geslaagd. Het dorp leren kennen samen met de burgervader.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3