STAND VAN ZAKEN IN PLANVORMING EN UITLEG OVER PROCEDURE de Haij van derWende 1 RIJKSWATERSTAAT PAST PLANNEN AAN NA INFORMATIE RONDE advocaten Thuis in de regio. M mi ii i 1 111T1Ï1 Informatieavond voor bewoners Restveen en Groene Waterparel Toelichting over aansluiting A20 BESLUITVORMING EN INSPRAAK MER EN VOORONTWERP BESTEMMINGPLAN ACHTERGR0ND Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 12 september 2007 pagina 3 Door Karin Heeren Moordrecht - Na de opening van dagvoorzitter Jan Eikema en een wel komswoord van wethouder Gea Gravesteijn van de gemeente Moor drecht, informeert projectdirecteur driehoek RZG Zuidpias, de heer Ir. Pieter Hordijk, een aantal genodigde inwoners van Moordrecht over de voortgang over de planvorming voor het gebied 'Restveen en Groene Waterparel'. Het gebied ligt op voornamelijk Moordrechts grondgebied en voor een deel op grondgebied van Nieuwerkerk aan den IJssel. In een viertal bijeenkomsten worden direct betrokkenen en inwonenden van het gebied geinformeerd over de voortgang. Maandag 10 september zijn de inwoners van de Middelweg en de Tweede en Derde Tochtweg aanwezig in de Pleisterplaats in Moordrecht. Wethouder Gravesteijn benadrukte het belang van het gebied voor de gemeente Moordrecht: Ontwik kelen van de groene functie rondom onze kern is een wezenlijk uitgangs punt." Zij was aanwezig om de re acties van de inwoners te horen op de planvorming tot nu toe. De heer Hordijk gaf in zijn presentatie weer in welk stadium de planvorming mo menteel is, in septemeber nemen de betrokken gemeenteraden een be sluit over natuur en water in het deel van de Zuidplaspolder wat bekend is als 'Restveen en Groene Waterparel'. De bestemming is 'Natuur en water' voor het Restveengebied ten zuiden van de rijksweg A20 en de 'Groene Waterparel' ten noorden van de rijksweg A20. Voor de ontwikkeling van deze gebieden wordt door de gemeenten Moordrecht en Nieuwer kerk aan den IJssel een bestemmings plan voorbereid. Het plangebied ligt aan weerszijden van de A20 en de spoorlijn Rotterdam-Gouda. Het gebied grenst aan de oostzijde aan Westergouwe, door middel van een groenblauwe zoom, in het westen aan de uitbreiding van Nieuwerkerk aan den IJssel en in het noorden aan de Rode Waterparel, waar dun-groe- ne verstedelijking zal komen. Natuurontwikkeling Ten zuiden van de A20 ligt het Restveengebied. Door de water rijke ondergrond is dit gebied vooral geschikt voor recreatie en natuur. Ongeveer 200 hectare van het rest veengebied blijft beschikbara voor agrarische ondernemers, die daar de komende generatie kunnen blijven functioneren. Zij kunnen bovendien een rol gaan spelen in natuur-, water en landschapsbeheer. Aan de noordkant van de A20 ligt de Groene Waterparel. Dit gebied wordt zo genoemd, omdat er water bestemmingsplan Moordrecht - Projectleider Ton Klijnhout van Rijkswaterstaat presenteerde in een tweéde deel van de informatieavond voor de inwoners van Moordrecht de wij zigingen in de plannen voor de aansluiting op de A20 bij Moor drecht. Naar aanleiding van re acties tijdens eerdere informa tieavonden is het eerdere plan bijgesteld. Zo zal de complete afrit minder ruimte in beslag ne men doordat de lussen aanzienlijk kleiner, maar daarmee wel hoger worden. Het is een nieuw en com pacter plan waarvoor nog wel onderzoek loopt naar de funde ringsmogelijkheden vanwege de hoogte. Voor dit herziene plan komt nog een uitwerking van de j kostenraming omdat er nog een gat in het budget zit en er gaat op korte termijn een traject lopen om te komen tot een bestem mingsplan. Parallel aan het op stellen van het bestemmingsplan zal het werk voorbereidt worden met 'de markt', zodat het werk kan beginnen zodra de bestem mingsplanprocedure gelopen is. Het is de bedoeling dat het werk kan starten zodra het bestem mingsplan onherroepelijk wordt. De verwachte oplevering is dan eind 2012. De belangrijkste wijzigingen ten opzichte van het eerdere plan zijn de tijdelijke verbindingsweg, de fiets- en landbouwtunnel vanaf de Middelweg richting de dorpskern Moordrecht en lussen die eerder gepland waren. Er is een compac ter plan ontstaan zonder de grote lussen maar wel met voldoende verkeersveiligheid. Ook wordt er dan rekening gehouden met com pensatie voor waterberging. Er wordt ook in de nieuwe oplos sing rekening gehouden met het feit dat de A20 op termijn moge lijk verbreed zal gaan worden. De geplande tijdelijke verbindings weg krijgt in het nieuwe plan een permanent karakter. Ook is een fiets- en landbouwtunnel ingete kend, hoewel de heer Klijnhout benadrukte dat dit element finan cieel nog niet gedekt is. De gemeente Gouda had ge vraagd om een ontsluiting rich ting Gouweknoop, deze vraag is niet ingewilligd om toekomstig sluipverkeer tegen te gaan. De her Rob van de Bos van de ge meente Moordrecht heeft nog een toelichting gegeven over de procedure. Naar verwachting zal het ontwerpbestemmingsplan be gin 2008 opgesteld zijn en voor gelegd worden aan de commissie Ruimtelijke Ordening waarna het ter inzage komt te liggen. Hierte gen kunnen zienswijzen worden ingediend. Na vaststelling zijn al leen voor indieners van zienswij zen nog bezwaren in te dienen bij Gedeputeerde Staten na vast stellen van het bestemmingsplan door de raad. Waar ligt het Restveengebied en de Groene Waterparel? Dennis van der Laan van de ge meente Moordrecht heeft aan de aanwezigen de procedure omtrent de MER en het bestem mingsplan toegelicht. Om het gebied te kunnen veranderen, is een bestemmingsplan en een mi lieueffectrapport (MER) nodig. De behandeling van het MER is gepland voor de gemeenteraad van Moordrecht op dinsdag 18 september en voor de gemeente raad van Nieuwerkerk aan den IJs sel op dinsdag 25 september. Te gelijkertijd zullen de colleges van B&W van beide gemeenten het voorontwerp bestemmingsplan ter kennisname aan de gemeente raden aanbieden. Het voorontwerp bestemmings plan ligt van 4 oktober tot en met 14 november ter inzage. Op dit voorontwerp kunnen schriftelijke reacties worden inge diend. Hierna volgt een inspraak van zeer goede kwaliteit aanwezig is. Voor een deel wordt dit ingericht als natuurgebied waar bezoekers kun nen wandelen, fietsen, skeeleren, kanoën of vissen. Ruimte voor water Bij de ontwikkeling van de Zuidpias is intensief samengewerkt met het Hoogheemraadschap van Schieland en Krimpenerwaard. Het Hoog heemraadschap heeft besloten tot het verbreden van de Vierde Tocht om schommelingen in de water standen beter op te kunnen vangen. Daarin past ook het streven om het waterpeil niet langer te verlagen. Het waterpeil wordt nu kunstma tig laag gehouden, om agrarische bedrijfsvoering mogelijk te maken. Doorgaan met verlaging van het wa terpeil zou betekenen dat het veen inzakt en verteert. Dit leidt niet al leen tot een grote uitstoot van C02, maar ook tot verminderde stabiliteit van het dijkensysteem. Door het wa terpeil niet verder te verlagen ont staat een duurzamere en veiligere situatie in het restveengebied. De heer Hordijk lichtte toe dat een van de keuzes die gemaakt zijn bij de in vulling van het Restveengebied is dat de peilvakken vergroot worden, wat zal leidden tot een efficiënt natuur- en waterbeheer. Kavelruil Al sinds het droogmalen rond het bijeenkomt. Op het voorontwerp bestemmingsplan kunnen alleen opmerkingen worden ingediend, deze opmerkingen worden be oordeeld en kunnen leiden tot aanpassing van het voorontwerp. Het ontwerp bestemmingsplan wordt eind januari begin febru ari 2008 ter inzage gelegd, hierop kunnen schriftelijke zienswijzen worden ingediend. In een hoor zitting is er mogelijkheid om deze zienswijzen toe te lichten. De raad stelt hierna het bestemmingsplan vast en beslist over de ingediende zienswijzen. Daarna gaat het vastgestelde be stemmingsplan ter goedkeuring naar Gedeputeerde Staten. Dan is er opnieuw een mogelijkheid tot het indienen van bezwaren, alleen doordiegenen die eerder zienswijzen kenbaar hebben ge maakt of veranderingen in het bestemmingsplan. jaar 1850 is het restveengebied in gebruik door agrariërs. Op initiatief van de Land- en Tuinbouw Organisa tie Nederland (LTO) zijn de huidige agrariërs met provincie en gemeen ten in overleg over de manier waarop hun toekomstplannen inpasbaar zijn in de ontwikkeling van de Zuidpias. Naar aanleiding van een enquête onder haar leden heeft het LTO een aantal adviezen gegeven. Kavelruil in het blijvende landbouwgebied in het Restveen is een belangrijke mogelijkheid Het begeleiden van ondernemers bij functiewijziging en adviseren over de mogelijkheden tot bedrijfsverplaatsing, natuurbeheer en realisatie is in de ogen van de LTO ook belangrijk in het kader van de totale ontwikkeling van de Zuidplas polder. Het streven is om een aantal agrari- In de Interregionale Structuur visie Driehoek RZG, het Interge meentelijk Structuur Plan Zuid- plas en de Streekplanherziening Zuid-Holland-Oost is vastgelegd dat het Restveengebied ten zui den van de A20 en de Groene Waterparel ten noorden van de A20 de belangrijkste ontwikke lingsgebieden zijn voor natuur en water. De ecologische hoofd structuur is verder uitgewerkt en begrensd in het Provinciaal Na tuurgebiedsplan. sche bedrijven in staat te stellen hun bedrijf in het Restveengebied voort te zetten, eventueel in combinatie met één of meerdere aanvullende in komstenbronnen. Staatsbosbeheer ziet als toekomstig beheerder van het gebied voor deze agrariërs een rol weggelegd als natuurbeheerder. Er zal in de verdere ontwikkeling van het gebied een Kavelruilcommissie ingesteld worden door de provincie die zal handelen volgend de WILG, de Wet Inrichting Landelijk Gebied. De heer Hordijk presenteerde ook het 'huishoudboekje' voor het plan gebied. De totale kosten worden geraamd op ruim 65 miljoen. Inmid dels is daarvan bijna 34 miljoen be schikbaar, waardoor nog aan extra dekking een slordige 31 miljoen no dig is. Dit zal moeten komen uit de bovenplanse verevening. Hiervoor is het nodig dat eerst door de vijf zuid- plasgemeenten, de provincie en de gemeente Rotterdam de ROZ wordt aangenomen. Verwacht wordt dat in september hierover besluiten geno men zullen worden. Lees meer over de Zuidpias: Pagina 41: Raadsleden op de fiets door Gouweknoop Pagina 51: MER richtlijnen voor Zuidpias West Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Plangebied bestemmingsplan Restveen en Groene Waterparel GOUD* Politor Pof dar

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3