ei uizenj jMoerkapelle Moordrecht OVEREENSTEMMING INWONERS OVER FUSIE RAPPORT 'DE KNOOP ONTWARD' TEGEN GRENSCORRECTIE G0UWEKN00P ACHTERGROND i Welkom e deHaij van derWende advocaten OPEN DAG BIJ CYCLUS: OPGERUIMD STAAT NETJES! 7HIDPLASREGI0 Ö^m /AUanKiuvAM e qem. Zevenhuizen Moerkapelle Denk aSfnïwsnelheid. gem. Zevenhuizen- Moerkapelle Welkom! LJenk aan uw snelheid wtvw.zevenhuizen-moerkapeIIe.nl m ■m tëmk Thuis in de regio. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 19 september 2007 pagina 3 w w w n i e uw erkerk-ijssel.nl ZONE BINNEN DE BEBOUWDE KOM UITGEZONDERD r\r unnrc \/FFNFN" Moordrecht - De gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk en Zevenhuizen- Moerkapelle verstuurden in juni enquêteformulieren naar inwoners, maatschappelijke organisaties en ondernemers. Op deze manier wilden de drie fusiegemeenten inzicht krijgen in de ervaringen en wensen met betrekking tot het fusietraject. Deze week werden de resultaten van het onderzoek bekendgemaakt. De voornaamste conclusie is dat onder de bewoners van de verschillende kernen overeenstemming bestaat over de aspecten die aan de fusie kleven. Door Elias van der Plicht De burgemeesters Bonthuis, Fijen en Van der Meer en de heer De Vries Lentsch van het onderzoeks bureau dat de inwonerspeiling uit voerde, gaven afgelopen maandag tekst en uitleg bij de resultaten van de enquête. Bonthuis benadrukte dat het van groot belang was dat de bevolking heeft kunnen mee denken in het fusieproces. Hij ver klaarde dat de uitkomsten van het onderzoek zullen worden meege nomen in het visiedocument dat op korte termijn een definitieve vorm zal krijgen. De Vries Lentsch gaf aan dat van de 7.400 verstuurde enquêtes zo'n 2.200 ingevulde exemplaren wer den teruggestuurd, een response van ongeveer dertig procent. De response van het onderzoek komt overeen met de bevolkingsstatis tieken van alle drie de gemeenten. De Vries Lentsch maakte duidelijk dat twee vragen centraal stonden bij de inwonerspeiling: hoe er vaart men het fusieproces tot nu toe en welke voorzieningen moe ten prioriteit krijgen in de nieuw te vormen gemeente. De respondenten van de enquête vinden het van groot belang om de basisvoorzieningen in de dorps kernen te behouden. Zaken als een huisarts, een postkantoor, een bank en een supermarkt mogen volgens de inwoners in geen geval uit de kernen verdwijnen. Daaren tegen zouden voorzieningen als een ziekenhuis, een gemeentehuis en een theater in slechts één van de kernen kunnen worden gehuis vest. Naast de zorg om de basisvoorzie ningen hebben de respondenten aangegeven dat het behoud van een leefklimaat waarin kinderen onbezorgd kunnen opgroeien een hoge prioriteit moet krijgen. Daarnaast moeten thema's als veiligheid, het groene en lande lijke karakter van de kernen, het openbaar vervoer en een goede verkeersdoorstroming de boven toon voeren in de nieuw te vormen gemeente. Bovendien zouden alle kernen evenveel aandacht moeten krijgen. In het algemeen is men tevreden over de informatievoorziening Moordrecht - Tegelijkertijd met de presentatie van de resultaten van de inwonerspeiling presenteerden de burgemeesters van Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelle het rapport 'De knoop ontward'. In dit rapport wordt geconcludeerd dat er geen valide argumenten zijn om tot een grenscorrectie ten aanzien van de Gouwe- knoop over te gaan. Door Elias van der Plicht 'De knoop ontward' is in opdracht van Moordrecht geschreven door prof. dr. J. van der Schaar en prof. mr. N.S.J. Koeman. Burgemeester Van der Meer legt uit dat de drie fusiegemeenten tevreden zijn dat gedeputeerde staten het groene licht heeft gegeven voor een fu sie, maar dat men ontevreden is over het voornemen om de Gou- weknoop naar Gouda over te he velen. Van der Meer: "De financi ële inkomsten uit de Gouweknoop hebben we als nieuwe gemeente heel hard nodig. De krenten die er zijn moeten we daarom behou den, want het ministerie van Bin nenlandse Zaken vraagt straks echt niet hoeveel we tekort komen. Dit moeten we allemaal zelf opvan gen." Voor de beantwoording van de vraag wat de argumenten zijn om de Gouweknoop aan Gouda te schenken, is het rapport 'De knoop ontward' geschreven. De belangrijkste conclusie uit het rapport is dat een grenscorrectie door toevoeging van de Gouwe knoop bij Gouda niet noodzakelijk is. Koeman en Van der Schaar con cluderen: "De argumenten voor een gedwongen grenscorrectie zijn onvoldoende zwaarwegend. De noodzaak ervan voor het op lossen van de centrumproblema- tiek van Gouda is niet afdoende aangetoond." Daarnaast consta teren de onderzoekers dat het de voorkeur van het kabinet heeft dat grensoverschrijdende vraag stukken door middel van samen werking moeten worden aange pakt. Burgemeester Fijen speelde hierop in door aan te geven dat als er wel een noodzaak zou zijn om de Gouweknoop bij Gouda te voegen, in plaats van een grens correctie, met Gouda zou moeten worden samengewerkt. Burgemeester Bonthuis beargu menteerde dat snel het beeld kan ontstaan dat fusiegemeenten met de rug naar de omliggende grote steden gaan staan. Het rapport 'De knoop ontward' maakt in zijn ogen duidelijk dat het in dit geval niet zo is, aangezien de samen werking met bijvoorbeeld Gouda erg sterk is. Bonthuis: "Dit is uniek voor Nederland. Het is één en al samenwerking. Er is daarom geen reden om tot grenswijzigingen over te gaan." Van der Meer had nog een argu ment: "In 1993 is al een gebied, de Westergouwe, naar Gouda overgeheveld. Dit terrein ligt nog steeds braak. Hiertegenover staat dat het Gouwepark in ontwikke ling is. Dit komt doordat we daar samenwerken met Gouda. Het laat zien dat je in plaats van het aanbrengen van grenscorrecties, moet samenwerken." Tot slot stelde Bonthuis vast: "Wij willen geen polonaise aan ons lijf met betrekking tot grenswijzi gingen. We geloven dat we met de inwonerspeiling en met het rapport 'De knoop ontward' ons huiswerk nu volledig hebben ge daan en dat we de fusieprocedure kunnen voortzetten." Naar aanleiding van de komende ontwikkelingen indeZuidplaspol- der is er inmiddels al enige jaren geleden onderzoek gedaan naar de bestuurskracht in deze polder. Naar aanleiding van dit onder zoek is een commissie ingesteld, de commissie-Van den Berg, die onderzocht heeft welke fusie mogelijkheden er zijn binnen de regio. Nog voor het rapport van deze commissie hebben de eerst de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moer kapelle besloten tot een fusie. Na een inwonerspeiling waarbij de uitslag overduidelijk in die richting wees heeft de gemeente Moordrecht zich aangesloten bij deze ontwikkeling. Inmiddels heeft de commis sie-Van den Berg haar rapport uitgebracht en heeft ook Ge deputeerde Staten een eerste standpunt ingenomen. GS volgt de aanbevelingen van de com missie, wat voor de drie gemeen ten betekent dat GS een vrijwil lige fusie tussen de drie partners ondersteunt maar daarbij heeft aangetekend dat er bij de Gou weknoop, nu nog Moordrechts grondgebied, een grenscorrectie moet plaatsvinden ten gunste van Gouda. over de fusie. Bestuurders en amb tenaren zijn toegankelijk en er is voldoende ruimte om mee te den ken. Ongeveer vijftig procent van de respondenten staat neutraal tot zeer positief ten opzichte van de voorgenomen fusie. Opmerkelijk is dat in Moerkapelle zestig procent van de bewoners geen vertrouwen in een samengaan met Moordrecht en Nieuwerkerk heeft. Bijna tach tig procent van de inwoners van Moerkapelle vindt dat de leefbaar heid van het dorp in de afgelopen vijfjaar is afgenomen, terwijl in de andere kernen ongeveer de helft van de bevolking van mening is dat de leefbaarheid op een zelfde peil is gebleven of is toegenomen. De conclusie die volgens De Vries Lentsch uit de inwonerspeiling ge trokken moet worden, is dat onder de bevolking van de fusiegemeen ten een grote mate van overeen stemming bestaat over het fusie traject en over de zaken die tijdens en na het fusieproces prioriteit moeten worden gegeven. Bont huis haakte hierop in: "Er wordt in grote mate gelijk gedacht. Dit is bijzonder en kom je bij fusies tus sen andere gemeenten meestal niet tegen. Uit de enquête blijkt dat de bevolking in de drie fusie gemeenten een gezond verstand heeft. Voor het verdere verloop van de fusie voelen we ons ge steund door onze inwoners." Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Alphen aan den Rijn/Regio - Cy clus houdt op 22 september een feestelijke open dag op het over- laadstation in Alphen aan den Rijn. De open dag biedt inwoners van gemeenten in de omgeving de mogelijkheid om eens achter de schermen van Cyclus te kijken. Ruud Feitkamp, bekend van onder andere GTST en Kruimeltje, reikt een prijs uit aan de winnaars van de prijsvraag van de campagne "Afvalscheiden, Goed bezig!". In verband met de landelijke Afval- Recyclingdag dag van de NVRD, (ver eniging voor afval- en reinigingsma- nagement) organiseert Cyclus op 22 september een open dag. Van 11.00 tot 16.00 uur is het overlaadstation op De Schans 27 in Alpen aan den Rijn geopend voor inwoners van de regio en andere belangstellenden. De toegang is gratis. Programma Voor jong en oud is er van alles te beleven tijdens de open dag. Zo presenteren de Cyclus-teams de ac tiviteiten en producten, kan men deelnemen aan een rondleiding op het overlaadstation en zijn er de monstraties met inzamel- en reini gingsvoertuigen (vuilnis- en veeg- wagens). Ook is er een spectaculair afvaloptreden. Voor kinderen is er een rommelmarkt, een springkus sen, een kleurhoek, een schminker, een speurtocht en nog veel meer. Kortom, een compleet programma voor jong en oud. Bovendien is Bas de Bij (bekend van de campagne 'Afvalscheiden, Goed bezig!') aan wezig om aandacht te vragen voor gescheiden afvalinzameling. Het overlaadstation Een overlaadstation is een verza melpunt waar afvai-inzamelvoer- tuigen hun lading kunnen storten. Op die manier hoeven de inzamel- voertuigen geen grote afstanden af te leggen en kunnen wij meer tijd besteden aan het daadwerke lijk inzamelen van afval. Cyclus Cyclus is een gespecialiseerd be drijf op het gebied van het beheer van de openbare ruimte en afval beheer. Cyclus zamelt het huishou delijk afval in, in 17 gemeenten in en heeft 6 afvalbrengstations waar inwoners van de betreffen de gemeenten onder andere hun grofvuil, klein chemisch afval en papier in kunnen leveren. In o.a. de gemeente Gouda verzorgt Cy clus ook het beheer van de open bare ruimte. Dit betekent dat het onderhoud van groenvoorzienin gen, zorgplicht voor speelvoorzie- ningen en bomen (VTA controle), sportvelden, straten en trottoirs, straatmeubilair, verlichting, ver- keersinstallaties en riolering door Cyclus worden verzorgd. Cyclus is een overheids-NV. De vol gende gemeenten zijn aandeel houders: Alphen aan den Rijn, Bergambacht, Bodegraven, Bos koop, Gouda, Jacobswoude, Moor drecht, Nederlek, Nieuwerkerk aan den IJssel, Nieuwkoop, Ouderkerk, Reeuwijk, Rijnwoude, Schoonho ven, Vlist, Waddinxveen en Zeven huizen-Moerkapelle.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3