é.n aCbwsin da veqie... SCHONER OP PAD MEER KINDEREN OP DE FIETS OF LOPEND NAAR SCHOOL WETHOUDER OPENT GEZONDHEID INFORMATIE PUNT Holland: dé krant voor de Zuidpias 26 september 2007 Hart van een weergave van de diverse voorpagina's in het verspreidingsgebied Door Natasha Qualm Nieuwerkerk aan den IJssel - De landelijke Week van de Vooruit gang stond in het teken van lopen, fietsen, openbaar vervoer en kri tisch autogebruik. Er waren diver se activiteiten om zo een schonere, veiligere en rustigere leefomge ving te creëren. Ook de gemeente Nieuwerkerk deed mee met een tweetal activiteiten. Donderdag werd de actiedag 'Op Voeten en Fietsen naar school' gehouden en op vrijdag konden geïnteresseer den op het Raadhuisplein een rit maken in de rijsimulator om zo kennis te maken met het 'Nieuwe Rijden'. Door Karin Jongkind (TekstUeel) om hun rijvaardigheden volgens het nieuwe rijden uit te testen. Om negen uur gaf burgemeester Bonthuis het groene licht voor de actie met een rit in de simulator. Dat een 'rit' in de simulator niet mee viel bleek ook uit een opmer king die burgemeester Bonthuis maakte terwijl hij het stuur in handen had: "Wat een onhandige auto". Al met al bracht hij het er niet slecht van af. Na afloop van een rit in de simulator kreeg ie dereen gelijk de uitslag en tips van de instructeur om zuiniger met brandstof om te gaan. Een goede bandenspanning bijvoorbeeld is Het was de bedoeling dat kinde ren donderdag lopend of fietsend naar school gingen en daarmee de positieve kanten van het lopen en fietsen zouden ervaren. In de praktijk pakte het echter anders uit. Wellicht was de vele regen er debet aan dat veel kinderen toch door de ouders met de auto naar school werden gebracht. Andere ouders maakten die keuze omdat zij na het afzetten van hun kinde ren gelijk door moesten naar hun werk. De rijsimulator die vrijdag nabij de weekmarkt was geplaatst was een groter succes. Bezoekers van de markt en andere passanten maak ten van de gelegenheid gebruik veilig en bespaart brandstof. Ook het zo vroeg mogelijk doorscha kelen naar een hogere versnelling en het uit laten rollen van de auto in de versnelling levert een bespa ring van brandstof op. Meer tips over het 'Nieuwe Rijden' zijn te vinden op www.hetnieuwerijden. nl. De gemeente had het initiatief voor de actie genomen omdat het verkeer in hoge mate bijdraagt aan de opwarming van de aarde en aan schadelijke luchtvervuiling. "Werk maken van schonere mobi liteit is daarom een van de uitda gingen voor de toekomst", aldus de gemeente. Wethouder de Jong was er om het GIP te openen. Zevenhuizen - Bibliotheek de Groene Venen, vestiging Zevenhuizen, had zaterdag een primeur: de opening van het Gezondheid Informatie Punt (GIP). Wethouder Siem de Jong verrichtte de opening. Hettie Kolijn, manager van de ves tiging Zevenhuizen: "Er was vraag naar een dergelijk informatiepunt en van de gemeente hebben we subsidie ontvangen. Er is een spe ciale hoek met veel boeken en tijdschriften met gezondheidsin formatie. Ook staat er een com puter opgesteld. Via de website van de bibliotheek kun je op het digitale gezondheidsplein komen. Hierin staan allerlei 'dorps'-ge- zondheidsinstanties en patiënten verenigingen op vermeld. Het is de bedoeling dat ook de regionale en landelijke gezondheidspunten hierop vermeld gaan worden." Via de website van de gezamen lijke Groene Venen bibliotheken, kan iedereen doorklikken naar het digitale Gezondheid Informatie Punt. De vestiging Zevenhuizen heeft echter als enige een aparte GIP-hoek in de bibliotheek, waar de pc en alle boeken over gezond heid bij elkaar te vinden zijn. Separate computer In de bibliotheek staat reeds een aantal computers opgesteld. In de GIP-hoek staat er echter nog één. Kolijn: "Dit is wel zo prettig, zo heb je meer privacy als je op zoek bent naar iets wat met je gezond heid te maken heeft. Bij de ander computers kan er toch makkelijker iemand met je meekijken." Opening Wethouder Siem de Jong verricht te de opening. Hij vertelde dat het GIP laagdrempelig is. Het is een aanbieder van advies op maat. Hij is ook trots: "De bibliotheek was al prominent aanwezig in Zeven huizen, maar breidt haar pakket steeds meer uit. Zoals vorig jaar met het makkelijk lezen-punt." Gezondheidsmarkt Na de opening was er een gezond heidsmarkt. Aanwezig waren ver scheidene informatiestands die iets te maken hebben met gezondheid. Zo is de hartstichting aanwezig, de ADHD-stichting, de hersenstich- ting, er is een stand over voetre flextherapie en ook informatie over iriscopie ontbreekt niet. Je kon je lekker laten masseren op een massagestoel. Voor meer informatie: www.bibli- otheekdegroenevenen.nl. Waddinxveen - leder jaar orga niseert Veilig Verkeer Nederland de actie 'Op voeten en fietsen naar school'. Scholen roepen, in samenwerking met de gemeente, ouders en leerlingen op om die dag lopend of met de fiets naar school te komen. Veel kinderen worden namelijk door hun ouders met de auto naar school gebracht, omdat die de route naar school niet veilig vinden. Al dat extra autoverkeer is op haar beurt ook weer niet bevorderlijk voor de veiligheid. Tijdens de actiedag vragen VVN, verkeersbrigadiers, politie, de gemeente en verkeers- ouders de aandacht van weg gebruikers voor de veiligheid op schoolroutes. Dat doen ze onder meer door verkeersbrigadiers bij de oversteekplaats flyers te laten uitdelen aan automobilisten. Die flyers zijn gemaakt in opdracht van Veilig Verkeer Nederland en bevatten een bon waarmee mensen lid kunnen worden van de organisatie. Daarnaast staan er enkele wetenswaardigheden in over oversteekplaatsen in het algemeen en bij scholen in het bijzonder. De actiedag heeft tot doel automobilisten bewuster te maken van de risico's die kinderen lopen in het verkeer en ouders de positieve kanten te laten zien van het fietsend en lopend naar school gaan. De actiedag is een onderdeel van de Week van de Vooruitgang, waarin duurzame mobiliteit centraal staat. Er was vraag naar het informatiepunt. Ondanks het slechte weer kwamen meer kinderen met de tiets en lopend naar school. benuipzame weuiuuu^ Behulpzame wethouder Vorige week donderdag vond de jaarlijkse actiedag plaats. In Waddinxveen deden de Eben- Haëzerschool en de Prins Willem- Alexanderschool mee aan de actie. Wethouder Wiebrand Dijksterhuis stak de kinderen een hart onder de riem, door bij de oversteekplaats op de Kanaalstraat te helpen met het uitdelen van de flyers. Volgens de verkeersouders van de Eben-Haëzerschool had de actie zeker nut: "ondanks het slechte weer, kwamen er op die dag meer kinderen met de fiets en lopend naar school." Ook de automobilisten toonden zich sportief, op een enkeling na die direct begon te toeteren, als hij ot zij niet snel genoeg kon doorrijden. In Nederland zijn jaarlijks op zo'n 1500 scholen brigadiers actief Dit zijn doorgaans ouders en leerlingen van groep 8.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 32