POUTIEK 1 NIETS MOOIER DAN SLUITENDE BEGROTING VOORTGANG ONTWIKKELING NIEUW CENTRUM BURGEMEESTER INFORMEERT COMMISSIE OVER OPENBARE ORDE WINKELTIJDEN BEHANDELD TIJDENS COMMISSIEVERGADERING i Moordrecht Waddinxveen pagina 26 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 3 oktober 2007 Door Natasha Qualm Moordrecht - Afgelopen week melde het college van Burgemeester en Wethouders tevreden aan de pers dat de begroting voor de komende jaren sluitend is. Eind oktober zal het college de begroting presenteren aan de gemeenteraad. Burgemeester van der Meer noemde de begroting een pres tatie van de gemeente, gezien de ontwik kelingen die in en om de gemeente spelen. "Met deze cijfers kan Moordrecht zich goed positioneren in de Zuidpias als onderdeel van de nieuwe fusiegemeente." Speerpunten In de Voorjaarsnota was een structu reel batig saldo geraamd van 153.000 in 2008, aflopend naar 91.000 in 2011. Hierin waren van aantal speerpunten van het beleid de financiële consequenties nog niet bekend. Een van deze speerpunten is de Ambonwijk waarover tijdens verschil lende commissie- en raadsvergaderingen regelmatig de vraag werd gesteld om het budget hiervoor concreet te maken. In de begroting is de financiële ruimte voor de Ambonwijk nu bepaald. Wethouder Gast: "Wij denken dat we hiermee naar de raad een goed antwoord te hebben gegeven op hun verzoek." Over het speerpunt: leven in een mooi en groen dorp, is ook positief nieuws te melden. "Na wat moeilijke jaren omtrent het centrumplan zijn we nu voort varend aan de slag," vertelt wethouder Oomen. "De planning is dat rond de kerst de supermarkten nog opengaan en de won ingen zullen begin 2008 gereed zijn. Op dit moment zijn we bezig met de voorbereidin gen om het voorplein te gaan bestraten. Dit moet het dorp heel wat aantrekkelijker gaan maken." Andere speerpunten uit de begroting zijn ondermeer het verhogen van veiligheid en leefbaarheid, goed onderwijs in goede schoolgebouwen en een brede aanpak van zorg, welzijn en sport en de WMO. Belastingen en heffingen In de Raad is uitgebreid overleg geweest over de verhoging van de OZB. Afgespro ken is dat de stijging van de OZB niet de sluitpost mag zijn van de begroting. Hierop is het inflatiepercentage van 1,75 toege past. Het tarief Rioolrecht 2008 is in afwi jking van het Gemeentelijk Rioleringsplan omlaag bijgesteld, waarmee het college met een aanzienlijk gunstiger plaatje komt dan dat de raad vorig jaar hoorde. "Dat scheelt echt tientallen euro's op jaarbasis," aldus wethouder Gast. Daartegenover staat dat de afvalstoffenheffing zal stijgen. Hier van waren de uitgaven structureel te laag geraamd waardoor er nu een inhaalslag ge maakt moet worden. Wethouder Gast: "Als we die slag hebben gemaakt, zal de afval stofheffing vanaf 2009 nog maar weinig gaan stijgen. De piek is er dan echt uit." Samenvattend komt het er op neer dat de lastenstijging (exclusief hondenbelasting) voor een eenpersoonshuishouding in een huurwoning 2 euro per maand zal zijn en in een koopwoning 2,5 euro. Voor een gezin shuishouding komt dit op respectievelijk 4 tot 4,5 euro per maand. Fusie Het college stelt een scherpe prioritering voor bij de zaken die in 2008 en 2009 nog worden opgepakt ."Door een beperkt aan tal zaken te benoemen en deze voor de fus iedatum goed af te ronden wordt een sol ide basis gelegd voor de nieuwe gemeente. Dat is beter dan een uitgebreid programma nastreven en niets af te maken", aldus weth ouder Gast. "Bedacht moet worden dat de komende fusie veel werkzaamheden met zich mee brengt en een grote druk op amb telijke organisatie uitoefent. Wij moeten grenzen stellen aan wat het personeel nog kan realiseren. Met deze begroting is een goed evenwicht gevonden." Waddinxveen - Volgens het college van B8<W zullen de velden van het Centraal Voet balpark (CVP) als het weer meewerkt per 1 januari 2008 gereed zijn. "Raad van State heeft een voor ons positieve uitspraak gedaan, dus er staat niets meer in de weg om het CVP aan te leggen." Van het clubgebouw is nu al bekend dat dit niet voor die datum gereed zal zijn en dat Be Fair dus waarschijnlijk tot half februari, als het clubgebouw wordt opgeleverd, op hun huidige velden zal blijven spelen. Ook het clubgebouw van de Gouwe Smash zal niet op tijd worden opgeleverd. Door Paulien de Graaf De afspraak met de projectontwikkelaar is dat de velden van Be Fair en de Gouwe Smash per 1 januari 2008 functievrij moeten worden opgeleverd anders leidt dat tot financiële gevolgen voor de gemeente. Volgens de wethouders is dat 'niet in beton gegoten', maar als de ontwikkelaar er op staat, kan er niet meer worden gespeeld. "Er zijn natuurlijk oplossingen te zoeken in het zoveel mogelijk bij andere verenigingen spelen van wedstrijden of het plaatsen van portocabins bij de nieuwe velden." Ook meldde de wethouder dat beide clubgebouwen duurder worden dan geraamd. Verlegde Dreef Ook bij de aanleg van de Verlegde Dreef, de nieuwe weg achter Coenecoop langs die als aanvoerroute voor de aanleg van het nieuwe centrum moet functioneren, heeft vertraging opgelopen. "Nog niet alle gronden zijn beschikbaar, maar we zijn inmiddels een onteigeningsprocedure opgestart. Ook is nog niet duidelijk bij de doorgang onder het spoor door of het moet gaan om een enkel of dubbelspoor." Zo als het er nu naar uitziet, is de weg niet gereed als de bouwwerkzaamheden voor het centrum starten. Door Elias van der Plicht Waddinxveen - Burgemeester Roijers deed afgelopen week tijdens de commissie vergadering Bestuur en Middelen enkele mededelingen die betrekking hadden op het terrein van de openbare orde. Roijers begon te vertellen dat in de afgelopen peri ode weinig geld is uitgegeven op het gebied van de openbare orde, waardoor een ach terstand is ontstaan op het vlak van hand having van diverse zaken. De burgemeester zegde de commissie toe dat bij de politie in middels een kwaliteitsslag wordt gemaakt, maar dat de problemen niet per direct zijn verdwenen, aangezien de politie te maken heeft met veel openstaande vacatures. Hier door worden er vanuit de bevolking klachten geuit over de bereikbaarheid van de politie. Roijers: "We zullen echter moeten roeien met de riemen die we hebben." Net als in de omliggende gemeenten heeft Waddinxveen de laatste tijd te maken met een verhoging van woninginbraken en autodiefstal. Roijers verzekerde de commissieleden dat de politie hier bovenop zit. Ten aanzien van de brand weer gaf Roijers aan dat de regionalisering van de brandweer dichterbij komt. Vanwege deze reden wordt voorlopig geen nieuwe huisvesting voor de brandweer gezocht. De Waddinxveense brandweer voldoet volgens Roijers nog niet helemaal aan het gevraagde kwaliteitsniveau. Daarom wil hij dat meer geld voor de brandweer wordt gereserveerd. Vervolgens ging de burgemeester in op de problemen die hangjongeren veroorzaken. Verklaard werd dat er op constructieve wijze overleg gaande is tussen onder meer politie, jeugdwerkers en de Nederlandse Spoorwe gen over preventieve en repressieve maat regelen. Zo zijn bijvoorbeeld de bankjes op station Waddinxveen Noord weggehaald om het voor jongeren minder aantrekkelijk te maken om op deze plaats overlast te veroor zaken. Roijers merkte op dat het probleem niet van de ene op de andere dag kan wor den opgelost. Hij stelde vast dat inwoners de laatste tijd meer melding over hangjongeren hebben gemaakt. Dit zou niet alleen door de jongeren komen, maar ook door de samen leving, die sneller klaagt over de jongeren: "Ik bagatelliseer het probleem niet, maar de tolerantiegrens van de inwoners is lager dan voorheen," aldus Roijers. Waddinxveen - De huidige verordening op de winkelsluiting dateert uit 1996. In dat jaar werd de Winkeltijdenwet ingevoerd. Deze wet bepaalde dat openstelling op zon- en feestdagen een keuze is van de lokale overheid. Om de verordening naar de eisen van deze tijd aan te passen, behandelde de commissie Bestuur en Middelen vorige week woensdag de verordening op de winkelsluiting. Door Elias van der Plicht Het duo-raadslid de heer Bos (WeWa) greep deze gelegenheid aan, hij bear gumenteerde dat het een persoonlijke afweging van de winkelier moet zijn om op zon- en feestdagen zijn winkel voor de consument te openen: "Winkeliers mogen niet in hun werk worden beperkt. Dit zou betuttelend zijn." De fracties van CDA en PCW konden niet met dit standpunt leven. Namens de PCW liet de heer Bax weten: "Je kunt wel zeggen dat iedere winke lier het zelf moet uitzoeken, maar als de ene winkel opengaat, wordt de druk op een concurrent vergroot om ook open te gaan." Bos meende dat je deze argumen tatie ook zou kunnen omdraaien: "Als de ene winkel gesloten is, houdt een andere winkel ook zijn deuren dicht, want anders komt er niemand in de winkelstraat." Zijn partijgenoot de heer Peters vulde hem aan: "Regeren is vooruitzien. Met het nieuwe winkelcentrum zal een grotere druk ontstaan om op zondag de winkel te openen." De VVD had een rondje langs de velden gemaakt. Hieruit kwam naar voren dat winkeliers in Waddinxveen de zon dagsrust willen handhaven: "Bij ons is lei dend geweest welk standpunt de OVW in neemt. Op dit moment respecteren wij de keuze van de ondernemers, maar voor de toekomst zal de druk om op zondag open te gaan toenemen, aangezien winkels in bijvoorbeeld Rotterdam en Gouda inmid dels wel op zondag open zijn," aldus het VVD-raadslid de heer Visscher. Tijdens de raadsvergadering van 10 oktober wordt dit onderwerp opnieuw ter discussie ge steld. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 26