VOORBEREIDINGEN CIRKEL GAIA IN VOILE GANG HET FEEST KAN BEGINNEN. BARRE TIJDEN HERLEVEN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP DE FIETS VOOR WIJKSCH0UW Hein en Jonna van de Steenplaats OPEN-DEUR-DIENST OPEN HOFKERK pagina 44 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 3 oktober 2007 Het eerste exemplaar is voor burgemeester Van der Meer. Ommoord - In de Open Hofkerk bij winkelcentrum Hesseplaats wordt zondag 7 oktober een Open Deur Dienst gehouden. In deze dienst (thema: Waarom zien en horen we zo weinig van God in deze wereld?) gaat ds. P. Vermaat uit Veenendaal voor. Het christelijke gemengd koor Hosanna uit Gouda verleent muzikale medwerking. Organist is Vincent van Dam en de vleugel wordt bespeeld door Arjan Breukhoven. Aanvang 19.00 uur; 18.45 uur samenzang. Voor meer informatie: www.welkomopen- deurdiensten-ommoord.nl Moordrecht - De voorbereiding van een spektakel met meer dan 400 Moordrechtse deelnemers is in volle gang. De Cirkel van Gaia ver telt het verhaal van een moderne vrouw van geboorte tot aan het einde van haar leven. In het stuk komt alles terug: humor, verdriet en angst. Het verhaal wordt niet al leen verteld door middel van dans, maar ook door toneel. Inmiddels hebben vele Moordrechtenaren en een aantal Nieuwerkerkers zich aangemeld voor het toneel en zijn bezig met de vele rollen. De regie van het toneel is in handen van Ton van de Bildt, zelf ook acteur bij toneelgroep Podium. De teksten zijn geschreven door Jaap Bron die vooral in Moordrecht bekend is als de regisseur van de musical Ester. De choreografie is in handen van Soraya Sip, Davinia Hitipeuw, Ines Getrouw en Raymonde van der Bas. Ook hebben zich inmiddels vele vrijwillegers aangemeld voor grime, decor en de vele activiteiten die het stuk in goede banen moet leiden. Belangstellenden kunnen zich nog steeds aanmelden: www. fitenfunsports.nl. Voor de kijker zal het een middag of avond van herkenning worden. Niet alleen omdat er bijna alleen mensen uit Moordrecht meedoen maar ook het verhaal zal velen aanspreken. Om dit spektakel te organiseren is veel geld nodig. De organisatie is daarom nog op zoek naar sponsors. Voor meer informa tie: 0182-376177. Zaterdag 19 april 2008 in de grote zaal van de Goudse Schouwburg. Er is een middag en een avond voorstelling. De kaartverkoop start in maart 2008. Zevenhuizen - Harmonie De Kleine Trompetter maakte maandaga vond 1 oktober een rondje door het dorp. Zevenhuizen werd ver rast door dit avondlijke muzikale intermezzo, dan diende als voor proefje op de festiviteiten ter ere van het 110-jarig bestaan. Oktober is door de harmonie uitgeroepen tot feestmaand. Zo wordt op za terdag 13 oktober in dorpshuis Swanla een concert gegeven met als thema 'musicals' en op zater dag 6 oktober wordt een play-in gehouden in dorpshuis Op Moer in Moerkapelle. Voor meer informatie: www.de- kleinetrompetter.nl. Moordrecht - Eeuwenlang stonden langs de Hollandsche IJssel tal van steenfabrieken. Met de klei die uit de uiterwaarden van de IJssel werd opgebaggerd werden in de loop der eeuwen miljarden IJsselsteentjes geproduceerd. Het werk was zwaar en de werkomstandigheden slecht. Over die periode is een kinderboek verschenen, geschreven door Elly van Gelderen. Zij overhandigde maandag 1 oktober het eerste exem plaar aan burgemeester van der Meer tijdens een bijeenkomst van de Historische Vereniging Moordrecht. "Het is een boek wat zeer de moeite waard is", aldus Van der Meer. Door Natasha Qualm Als kind werd Elly van Gelderen al gegrepen door de verhalen die haar oma vertelde over de periode dat zij op de steenplaats 'de Kouwenhoek' woonde. Als voorbereiding op twee andere boeken die Van Gelderen schreef over het leven en werken rond de Hollandsche IJssel interviewde ze vele mensen. Onder hen ook oud- steenplaatsarbeiders-. En net als vroeger werd ze door de verhalen gegrepen. "Ik heb veel verhalen over het werk op de steenplaats gehoord. Allemaal interessante verhalen die gelijkertijd ook heel triest waren", zegt Van Gelderen. "Ik zou het erg vinden als die ver halen verloren gaan en dat is voor mij de beweegreden geweest om dit boek te schrijven." Het boek 'Hein en Jonna van de steenplaats' gaat over de verdwenen steenbak kerijen. Vanuit het oogpunt van de 11-jarige tweeling Hein en Jonna, die woonden en werkten op een steenplaats, wordt het verhaal verteld over de zware omstandig heden op de steenplaatsen, waar bij kinderarbeid niet vreemd was. Het educatieve boek wordt op geluisterd door 147 oude foto's, waarvan de meeste afkomstig zijn van de oud-steenplaatsarbeiders die hun verhalen vertelden. Twee van hen, het echtpaar Pols - Oos- terom, waren bij de boekpresen tatie aanwezig. Nog voor de boekpresentatie was de eerste bestelling een feit. Wet houder Gast bestelde de boekjes voor de leerlingen van groep 7 en 8 van alle Moordrechtse scholen. Ook vanuit onder meer Capelle aan den IJssel en Nieuwerkerk aan den IJssel is er belangstelling voor het boek getoond. In het kader van 'De week van de geschiede nis' die deze maand zal worden gehouden vindt er een excursie plaats voor de scholen uit de IJs- seldorpen. De kinderen zullen een bezoek afleggen aan de veldovens in Hitland waar zij uitleg krijgen van een oud-medewerker van de steenplaats. Ook het standbeeld van schoolhoofd Lalleman die te gen kinderarbeid streed zal wor den aangedaan. In combinati! met het boek zullen oude tijden herleven voor de kinderen. Geïn teresseerden kunnen het boek in de winkel verkrijgen voor €12,50. Voor scholen geldt een reductie. Nieuwerkerk aan den IJssel - Burgemeester en wethouders komen met enkele ambtenaren op dinsdag 9 oktober van 13.30 tot 15.30 uur op de fiets naar de wijk Dorrestein, Parkzoom en aangrenzend Buitengebied. B&W kijkt onder meer naar zaken die inwoners tijdens de wijk- en buurtbijeenkomst van 1 oktober hebben aangekaart. In woners die iets te melden hebben over hun wijk, bijvoorbeeld ten aanzien van wegen, speelplaatsen of andere gemeentelijke voorzie ningen, kunnen dit doorgeven aan de afdeling Beheer, tel. (0180) 440200. Steenplaatsen langs de Hollandsche LJssel Voor dc kinderen van nu is het interessant om tc weten hoe hun voorgeslacht leefde langs de oevers van de Hollandsche IJssel. Daarom verscheen dit kinderboek j? Ier gelegenheid van "De week A A van clc geschiedenis" in oktober m 2007. "Hein en Jonna van de «gg steenplaats" gaat over de verdwe- BHMHHHMBHI JaH nen steenbakkerijen waarvan er in voorgaande eeuwen wel meer dan dertig langs deze rivier waren. In dit boek wordt verteld over de arbeid die kinderen vanaf vijf jaar moesten verrichten, en van de zware vrouwenar beid. Dc rijke stccnplaatscigenaren gebruikten hun arbeiders - die vaak analfabeet waren - vrijwel als slaven en lijfeigenen. Een educatief boekje, geïllustreerd met 147 oude foto's, waarvan dc meeste afkomstig zijn van oud-steenplaatsarbeiders die hun verhalen vertelden. Al deze verbalen zijn samengevoegd en met enige fantusie gebundeld tot Ha verhaal. Ook is er infonnutic afkomstig van historische verenigingen. Het verhaal gaat over de belevenissen van Hein en Jonna. een elfjarige tweeling die wer ken en wonen op een steenplaaLv Naast deze non-fictie, bedoeld voor basisschoolleerlingen, schreef de schrijfster eerder enkele andere boeken die gaan over het leven rondom de Hollandsche IJssel en l.ek. Deze verhalen vonden plaats in Moonlrecht, Gouda. Gouderak. Ouderkerk-. Krimpen-, Capelle-en Nieuwerkerk aan den IJssel. Kinderarbeid langs De Hollandsche Ussel Elly van Gelderen- Kasbergen e 2007 AVW Vakpers BV e 12,50 AV«7CT*kP*7^V Capelle aan'den IJssd ISBN nr 978-90-76217-14-7 info@avwvakpcrs.nl

Hart van Holland | 2007 | | pagina 44