Wonen in het groen - wie wil dat niet? m 'Wonen bij de tijd' Effecten door kleurgebruik Sh TOK Hart van Holland Dè krant voor de Zuidpias 10 oktober 2007 pagina 25 Wonen in de natuur betekent slechte wegen, geen winkels, geen scholen, geen crèche, geen openbaar vervoer, vaak geen brieven bus en ga zo maar door. Precies de reden waarom het Franse platteland is ontvolkt. Gelukkig zijn sommige van die idyllische Franse dorpjes van het verval gered doordat stedelingen daar een 2e woning kochten. Die stadsbewoners wonen slechts weinig dagen per jaar in hun pittoresk dorpje. Maar zij zijn economisch van cruciaal belang. Toscaanse landschap Deze bewoners van recreatiewoningen hebben bewust voor wonen midden in de natuur geko zen. Zij koesteren de natuur in hun omgeving. Nergens zul je zoveel nestkastjes, drinkwa terbakjes, hopen bladeren als overwintering plaats voor padden en egels vinden als in de tuinen van recreatiewoningen. Toch willen veel gemeentes dat deze bewoners verdwijnen. Wie geniet van het Toscaanse landschap ziet golvende heuvels, statige cipressen, en hier en daar lieflijke kerkjes en huizen. Zonder dit laat ste zou het landschap saai en doods aandoen. Natuurmonumenten heeft al lang uitgeknob- beld dat wij een landschap met afwisselend grasvelden en stukjes bos, dus een soort park achtig landschap, het mooiste vinden. Moeten wij nu zoveel mogelijk van deze lege "natuur" creëren als maar mogelijk is? De vraag is wat dat nog met de echte natuur te maken heeft. En moet dat allemaal ten koste gaan van iedereen die daar nu woont? Als we een beperkt aantal huizen in de natuur toelaten dan hoeft het wild daar helemaal geen last van te hebben. Kijk maar naar de eco-viaducten, waar het wild op enkele meters afstand van het voortrazend verkeer oversteekt. Natuurlijk maken recreatiewoningen een natuurgebied ongeschikt voor beren, wolven en wisenten. Maar moet dat zo nodig? De huidige 'bewoners in het groen' zijn zelden de eerste eigenaren. Hun voorgangers heb ben de winst opgestreken bij de verkoop van hun huisjes toen gebleken was dat niemand moeilijk deed over wonen in de natuur en de prijzen al snel op hetzelfde niveau kwamen als in de dorpen en steden. De gemeentes hebben inmiddels de WOZ, en alles wat daar aan gekoppeld is zoals rioolrecht, lekker tot het peil in de rest van de gemeente verhoogd. De gemeentes spinnen er garen bij als er niets wordt veranderd. Maar als de huidige bewo ners beperkt worden in het gebruik van hun woning dan keldert de waarde van die ook de gemeente de dupe. Ontwerp van woningen op basis van onderzoek naar verschillende belevings werelden en leefstijlen. Ongebondenen 20-ers, alleen Dynamische woonomgeving waar gewoond, gewinkeld en gewerkt kan worden- Niet speciaal gericht op interactie met de directe omgeving;- Buurt met mensen uit alle lagen van de bevolking en verschillende culturen;- Levendige buurt met veel voorzieninge privacy, anonimiteit;- functioneel wone- woning anders dan ande ren;- etage, flat of appartement;- veel buiten de deur; De rode wereld Mensen in de 'rode wereld' leiden een druk en actief leven en zijn avontuurlijk ingesteld. Qua karakter zijn ze zelfbewust, een beetje eigenwijs, maar ruimdenkend. Ongebondenen: ego/extravert Terugtreders 60+, alleenstaand - buitenwijk stad of een- Een speciaal effect wat met kleur bereikt kan worden, is een ruimte gro ter of kleiner laten lijken. Lichte tinten vergroten optisch en donkere tinten laten een ruimte kleiner lijken. Kleur en sfeer zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het kan een handig hulpmiddel zijn om het juiste kleurge bruik bij een sfeer te combineren door goed over die sfeer na te denken en het als ware te kunnen voelen. Denk bijvoorbeeld aan landen/streken: Scandinavië: natuur, berken bomen, water, veel ruimte. Kleuren: beige, lichtblauw, naturel Provence: zonnebloemen, lavendel, wijn, oude boerderijen. Kleuren: geel, paars, donkerrood, bruin, terracotta India: specerijen, sari's, woestijn. Kleuren: okergeel, aubergine, goud, fel turkoois en roze, zandtinten Tip: Houd bij het kleurgebruik rekening met de lichtinval. Een woning op het zuiden zal een warmere lichtinval heb ben dan een woning op het noorden. Juist een noorderlichtinval zal geholpen moeten worden door warm kleurge bruik. trum kleinere plaats;- wonen, winkelen, wer ken ;- privacy, trekt zich graag terug in huis, anonimiteit;- afhankelijk van anderen;- veel verschillende voorzieningen in de buurt; - Privacy,anonimiteit;- weinig bemoeienis met elkaar;- terugtrekken uit veranderen de/moderne samenleving;- overzichtelijke, veilige woonomgeving; De groene wereld Mensen in de 'groene wereld' zijn overwe gend rustig, kalm en serieus van karakter. Ze hechten belang aan hun privacy en leiden een rustig leven zonder al te veel franje.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 25