EEN REIS ROND DE ZUIDPLASPOLDER HERINDELINGSONTWERP EN C0NCEPT- VISIEDOCUMENT NAAR DE GEMEENTERADEN NIEUWE BELONINGSREGELING MANTELZORG HEEFT HAKEN EN OGEN GRENSCORRECTIES NIET MEER ONBESPREEKBAAR deHaij £7 van derWende advocaten Thuis in de regio. llllll REGIO Lopen op dik water' Mantelzorgraad Midden-Holland en Zorgbelang ZHZM bezorgd over Mantelzorgcompliment Reactie op fusie-advies commissie Van den Berg Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 10 oktober 2007 pagina 3 Moordrecht - In Boekhandel Moordrecht is donderdag 4 oktober een nieuw boek onthuld. 'Lopen op dik water' is een verslag in woord en beeld van een vierdaagse wandeltocht in het voorjaar van 2006 langs de Ringvaart van publicist Herman Vuijsje en fotografe Marian van de Veen - van Rijk. Een boekje dat veel kanten van de polder en zijn inwoners op een lichtvoetige manier onder de mensen brengt. De uitgave is een on derdeel van het kunstproject 'Op een uur gaans de Zuidplaspolder' van het Bureau Cultuur van de provincie Zuid-Holland. Na een korte introductie door de uitgever, de heer van Schuppen, spreken achtereenvolgens de heren ter Heide, de Hoog en Cusveller de genodigden toe. Zoals Prof. Dr. Henk ter Heide, streekbewoner en voormalig hoofd onderzoek van de Rijksplanolo gische Dienst het zegt: "Er is voor bestuurders en planologen geen verontschuldiging om dit boekje niet gelezen te hebben. Het is een mooi lezenswaardig boekje gewor den waarin gekeken is naar de pol der en gepraat met mensen in de polder." Hij besluit met de hoop uit te spreken dat het boekje in vele handen terecht mag komen. Regio - De gemeente Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Ze- venhuizen-Moerkapelle houden de vaart in het fusieproces. On langs werden de resultaten be kend van de inwonerspeiling en is het rapport 'De knoop ontward' gepresenteerd. Binnenkort gaan, na besluitvorming in de raden, de eerste officiële fusiedocumenten naar de provincie: het herinde- lingsontwerp en het concept-vi siedocument. Op 17 oktober buigt de Bestuurlijke Klankbordgroep Fusie zich over het herindelings- ontwerp en het concept-visiedo cument. De vergadering vindt dit keer plaats in de raadszaal van het gemeentehuis van Nieuwerkerk aan den IJssel. Tijdens de raads vergadering van 30 oktober 2007 worden beide stukken in de drie afzonderlijke raden voorgelegd ter vaststelling en het concept vi siedocument ter voorlopige vast stelling. De definitieve vaststelling van het visiedocument zal plaats vinden begin 2008 na verwerking van de reacties van de in novem ber te houden dialoogbijeenkom- sten. De Bestuurlijke Klankbordgroep Fusie bestaat uit 16 fractieverte genwoordigers van de gemeente raden Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen- Moerkapelle. De Klankbordgroep adviseert de Stuurgroep Fusie over de uitvoering van het plan van aanpak en heeft ook de rol om als klankbord en als adviesor gaan te dienen bij het voorberei den van beslissingen. Doel daarbij is een breed politiek en bestuur lijk draagvlak te verwerven. Regio - De overheid heeft een regeling in het leven geroepen om waar dering uit te spreken voor het werk dat mantelzorgers verrichten: het mantelzorgcompliment. Mensen kunnen 250 euro krijgen om dit aan hun mantelzorger te geven. Dit positieve gebaar kan negatief uitvallen voor zowel de mantelzorger als de zorgvrager. De Mantelzorgraad en Zorgbelang, belangenbehartigers voor mantelzorgers en zorgvragers, plaatsen kritische kanttekeningen bij de beloningsregeling. De nieuwe regeling is in augustus 2007 bekend gemaakt. Een kleine groep mensen die mantelzorg krijgt, heeft hierover bericht ge had van de Sociale Verzekerings bank (SVB). Zij kunnen met een gerust hart de vergoeding aanvra gen met het formulier dat ze ont- vangen hebben. Mensen die thuis- 2org krijgen én mantelzorg én geen aanvraagformulier hebben gehad, kunnen zelf de vergoeding aanvragen. Maar zij moeten zich goed beraden omdat grote kans bestaat dat ze niet in aanmerking komen of dat ze het risico kunnen '°Pen minder zorg te krijgen. Risico op minder zorg Om voor zorg in aanmerking te komen heeft iedereen in Neder- land een zogenaamde indicatie nodig. Mensen die geen brief heb ben gehad van de SVB en wel in aanmerking willen komen voor de vergoeding, moeten nu eerst aan kloppen bij het indicatieorgaan. Ze worden dan eerst opnieuw geïndiceerd. Mariëtte Teunissen, adjunct-directeur van Zorgbelang: "Tegenwoordig wordt anders ge- indiceerd dan vroeger. Op som mige punten is het strenger, op andere punten soepeler. De kans bestaat dat mensen minder zorgu- ren krijgen op basis van de nieuwe indicatie. De 250 euro weegt hier dan niet tegen op. Zorgvragers moeten dat beseffen voordat ze het mantelzorgcompliment aan vragen." Meeste mantelzorgers uitgesloten De regeling sluit ook grote groe pen mantelzorgers uit omdat een te beperkte definitie van mantel zorg wordt gehanteerd. Volgens de Mantelzorgraad Midden-Hol land is dat een gemiste kans: "Het is doodzonde dat de regeling veel mensen uitsluit. Mensen die al leen huishoudelijke hulp krijgen en mensen die in een instelling wonen, vallen buiten de boot en kunnen geen beroep doen op de regeling. Terwijl alle mantelzor gers, wie en waar ze ook helpen, vaak langdurig, intensief en onbe taald iets doen voor een ander." De Mantelzorglijn voor meer informatie De Mantelzorglijn is bereikbaar via het telefoonnummer 0900-20 20 496 0, 10 per minuut op werk dagen tussen 09.00 en 16.00) voor meer informatie, of via de website www.mantelzorg.nl Onder het kopje financiën staat heldere in formatie over de regeling. Meer informatie over de Mantelzor graad Midden-Holland: Annette Geelink, tel. 0182-512777 of Anja Jansen, tel. 0182-547920. Wonen en werken in de Ringvaart in Zevenhuizen; ook wel 'Het Kanaal' genoemd. Maurits de Hoog, stedenbouwkun dige en als adviseur uitgeleend door Amsterdam, beschrijft kort de ontstaansgeschiedenis van de Zuidplaspolder. Hoe het turf werd afgegraven en de dorpen hoog achter bleven. Dat werden de woonkernen met het lager gele gen gebied ertussen. "We willen de Ringvaart nu graag een sleutel rol geven. We spreken van Het Ringvaartpark. Een doorgaande vaart met mooi uitzicht waa rin je kunt varen en waarlangs je kunt lopen en fietsen. Helemaal rond. Een Hollands landschap met grote kwaliteit kan het zijn. Het wordt de kunst om de verkeers- machine onder controle te krijgen. Voorkomen dat de versnippering ernstiger wordt. De Ringvaart kan daar een sleutelrol in spelen." Sjoerd Cusveller is begeleider ge weest van het boekje. Hij spreekt de wens uit dat de kwaliteiten van de polder zoals in het boek genoemd, ankerplaatsen van ge dachten, een rol gaan spelen in de besluitvorming rond de Zuidpla spolder. Vragen als: Wat maakt de Zuidpla spolder tot de Zuidplaspolder? Wat betekenen de ingrijpende veran deringen voor het 'poldergevoel' van de mensen die er wonen en werken? hielden Herman Vuijsje 32 kilometer lang bezig. Met moo ie foto's van Marian van de Veen- van Rijk is in 128 pagina's een rijk beeld ontstaan van een polder die eigenlijk geen polder is. Met een Ringvaart die als stille kracht de dorpen behoedt en verbindt. Door Paulien de Graaf Waddinxveen- Commissie Van den Berg adviseerde in brief aan de Zuidplasgemeenten dat Waddinx veen volgens hen het beste zou kunnen fuseren met Boskoop en Rijnwoude. Verder werd een grens correctie ten gunste van Gouda voorgesteld, waarbij Waddinxveen 't Weegje en Doelwijk zou verlie zen. In juni is reeds een brief ver stuurd waarin Waddinxveen hun visie gaf op het advies en protes teerde tegen de grenscorrectie. Nu wordt er nogmaals een reactie ver stuurd naar Gedeputeerde Staten. Er is een conceptbrief opgesteld door het college van B en W. De raadsleden werd gevraagd hun me ning hierover te geven. Er kwamen veel reacties los. "Waarom moet er nog een tweede reactie gestuurd worden?" en "Wat als de provin cie toch anders beslist. Is onze op tie nog wel reëel?" D66 blijft nog steeds tegen een fusie. "In deze brief staat iets meer dan in die van juni", legde burgemees ter Roijers uit. "We hebben hierin ook een tijdpad aangegeven." Over het feit dat er twijfels rijzen binnen de raad over de beoogde fusie met Boskoop, een deel van Rijnwoude en Moerkapelle zei hij: "Het is lastig om consistent te blij ven in de besluitvorming. We heb ben afgesproken dat de ontwikke ling van de Oude Rijnzone te veel is in combinatie met de Zuidpias en de Greenport. Daar moeten we nu geen afstand van nemen." Ook wordt in de nieuwe brief iets meer nuance gebracht over het stand punt rondom de grenscorrecties. "We blijven tegen de grenscorrec ties, maar als Gouda in detoekomst toch de Gouweknoop ontwikkeld, zou het heel onlogisch zijn als wij Doelwijk willen houden. Als we nu niet de deur op een kier houden, heb je kans dat GS gewoon knopen gaat hakken." Van Berkensteijn (CDA) vertelde dat er binnenkort overleg komt met het CDA uit Rijnwoude: "Het is dus niet zo dat men niet wil pra ten. Hier ligt ook een uitdaging voor de andere partijen." De raad vroeg zich ook af of er al een visie is als de wens van Waddinxveen niet doorgaat. Roijers: "We heb ben nu een standpunt naar voren gebracht en het zou raar zijn als we nu al met andere ideeën naar buiten komen. Maar er wordt wel over nagedacht." Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/A IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Voor als het fout gaat in de polder: een paar laarzen.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3