COLLEGE TROTS OP FINANCIËLE PLAATJE NIEUWERKERK ONTWERPBESTEMMINGSPLAN WIJK ZUIDPLASPOLDER BINNENKORT TER VISIE COLLEGE WIL EENMALIGE LASTENVERLICHTING DE ZUIDPLAS: W00NVISIE, VOORZIENINGEN STUDIE EN BEDRIJVENTERREINEN 1 w Mösrewee Nieuwerkerk pagina 30 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 24 oktober 2007 Door Elias van der Plicht Nieuwerkerk aan den IJssel - Vorige week heeft het college de programmabegroting 2008-2011 gepresenteerd. Burgemeester en wethouders schetsten een positief beeld van de financiële positie waarin de gemeente verkeerd. Op 30 oktober zal de gemeenteraad de batteren over de programmabegroting van het college. Vrijdag gaven burge meester en wethouders een toelichting op de programmabegroting. Wethouder Verbeek zei verheugd te zijn dat de pro grammabegroting positieve saldi kent. In de periode 2008 tot 2011 heeft elk jaar een positief begrotingsbedrag dat tussen een kleine 200.000 euro en ruim 500.000 euro zal komen te liggen. De wethouder meende dat dit bijzonder is, aangezien er in Nieuwerkerk op allerlei terreinen veel gebeurt: "Er wordt geheid en gebouwd en met betrekking tot de fusie zijn er gro te ontwikkelingen gaande." Verbeek gaf aan dat de overschotten nodig zijn voor de dekking van de gevolgen van de bin nenkort af te sluiten CAO voor personeel van de gemeente. Gezien de loonontwik kelingen zijn de positieve saldi daarom noodzakelijk. Verbeek was er trots op om met Nieuwer kerk op de tweede plaats te eindigen van de lijst van Zuid-Hollandse gemeenten met de laagste lasten voor de burger: "In 2008 is de lastenstijging voor de inwoners wederom beperkt. De belastingen gaan conform aan het inflatiecijfer met ander halve procent omhoog. Ook de stijging van de verschillende heffingen is margi naal." Twee factoren waren volgens de wethouder verantwoordelijk voor de lage verhogingen. Ten eerste het gedegen en voorzichtige financiële beleid van de ge meente, zowel in het heden als in de afge lopen jaren. En ten tweede het gunstige economische tij. Ondanks dat de financiële positie van de gemeente goed te noemen is, houdt Ver beek de hand op de knip. De burger hoeft de komende jaren geen lastenverlichting te verwachten. Burgemeester Bonthuis motiveerde dit beleid door erop te wij zen dat zowel de raad als het college er in de afgelopen jaren op hebben aange stuurd om de burger te ontzien. Hierdoor is de lastendruk op de inwoners al relatief laag. Een factor die eventueel roet in het eten zou kunnen gooien, is de stijging van bouwkosten. In de voorliggende periode zal veel worden gebouwd in Nieuwerkerk. Bouwen wordt echter steeds duurder. In dien de verhoging van de bouwkosten zich doorzet, zal de gemeente hier meer geld voor moeten vrijmaken. Een andere po tentiële spelbreker is een tekort aan par keerplaatsen. Als de parkeerdruk hoger is dan negentig procent moet de gemeente voor nieuwe parkeerplekken zorgen. Hier is een budget voor, maar wanneer het aan tal auto's zal blijven stijgen, is dit wellicht niet toereikend. Ook de aanbesteding van de WMO kan nog vervelende consequen ties hebben, aangezien die op dit moment nog niet rond is. De programmabegroting loopt van 2008 tot en met 2011. In deze periode zal de fu sie met Moordrecht en Zevenhuizen-Moer- kapelle gestalte krijgen. Verbeek gaf aan dat wanneer drie gemeenten samengaan, het financiële beleid op elkaar afgestemd moet worden. In de komende tijd wordt hier aandacht aan besteed. Bonthuis haak te hierop in: "Nieuwerkerk heeft met deze begroting een goede bijdrage geleverd aan de fusie. Als de andere gemeenten het ook zo doen, zijn we tevreden en kunnen we verder." Verbeek concludeerde: "In fi nancieel opzicht staan wij er goed voor. Wij zien de toekomst met vertrouwen te gemoet." Of de gemeenteraad hier ook zo over denkt, moet eind oktober blijken. Nieuwerkerk aan den IJssel - Met een pre sentatie van mevrouw De Jonge en twee insprekers die gebruik maakten van het democratisch recht werd door de com missie Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting het concept ontwerpplan voor de wijk Zuidpias besproken. Actualisering en digitalisering is de directe aanleiding ge weest om het bestemmingsplan opnieuw in procedure te brengen. In maart dit jaar is er een startnotitie gekomen en er heeft kort daarna een inventarisatie in de wijk plaatsgevonden naar verschillende soorten gebruik van de ruimte. Een aantal nieuwe ontwikkelingen zijn ge lijk meegenomen in het nieuwe ontwerp- bestemmingsplan: de woningbouw aan het Wulpendaal, de Park Ride (P&R) bij het station, de bouw van het appartemen tengebouw Ringvaart en de herinrichting van het Raadhuisplein. De insprekers had den eerder zienswijzen ingediend over het mogelijk maken van het verhogen van de nokhoogte van zes naar acht meter en het mogelijk maken van erfafscheidingen van twee meter hoog waardoor met name car ports beter afgeschermd kunnen worden. Naar aanleiding van de insprekers hebben de commissieleden gevraagd aan de wet houder om goed te bezien wat de moge lijkheden zijn. De commissie had over het concept-ont- werpbestemmingsplan weinig nadere op merkingen. De VVD vroeg naar aanleiding van het plan aandacht voor het feit dat het mogelijk moet worden voor jonge starters om zich te vestigen in Wulpendaal. De GBN vroeg de wethouder hoe het staat met de plannen van de NS om de spoorlijn te verdubbelen. Wethouder Slagt kwam te gemoet aan mevrouw Valk (VVD) met de belofte om te kijken naar een gezond even wicht tussen jongeren en andere starters. De fractie van GBN stelde hij gerust door te stellen dat het college er alles aan doet om de grond nabij het spoor opnieuw in bezit te krijgen. Inspreker de heer Lansbergen reageerde teleurgesteld op het feit dat de wethouder zijn wens voor hogere erfaf scheidingen niet honoreert in het bestem mingsplan. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de commis sie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting werd dinsdag 16 oktober het resultaat besproken van verschillende werkgroepen die zich bezig hebben gehouden met ver schillende facetten van de invulling van de Zuidplaspolder. De Woonvisie Zuidpias, de Voorzieningenstudie Zuidpias en de Programmering nieuwe bedrijventerrein Zuidplaspolder 2010-2020 lagen voor bij de commissie. Naar aanleiding van de woonvisie kwam er scherpe kritiek van de kant van GBN, de heer Lamberts vond het te toevallig dat de woonbehoefte precies uitkomt op 7000 woningen, exact het startgetal voor bouw in de Zuidplaspolder. Hij vroeg zich ook af hoe de woonvisie zich verhoudt tot het adagium 'eerst bewegen dan bouwen' en tot slot vond hij 16% sociale woningbouw alleen maarte rechtvaardigen als er ook be taalbare koopwoningen in het programma worden opgenomen. Ook de heer Slooters (PvdA) vond de studie teleurstellend en heeft volgens hem niets met een woonvisie te maken. Zonder 30% sociale woningbouw kan de PvdA niet instemmen met het plan, hij vond dat de wethouder bagatelliseert dat een grote groep mensen geen toegang heeft de woningmarkt. Der voorzieningenstudie in de Zuidplaspol der leverde op het gebied van onderwijs, sportmogelijkheden, en parkeervoorzie ningen de nodige commentaar op. De mo gelijkheid van een zwembad kwam aan de orde. Wethouder Verbeek was met de com missie van mening dat er meer ruimte moet komen voor sportfaciliteiten en deelde de commissie mee dat er bij het opstellen van de onderwijsvoorzieningen overleg is ge weest met de verschillende schoolbesturen in de regio. Met betrekking tot de programmering van het bedrijventerrein sprak de fractie CU/ SGP uit ernstig teleurgesteld te zijn in het programma waar het woord ecologie niet in voorkomt. Bovendien missen zij de glas tuinbouw in het plan. De PvdA sloot zich hierbij aan door te stellen dat ook zij duur zaamheid missen. De heer Labrie vroeg na mens het CDA de wethouder aan te drin gen op een snel mogelijk ontwikkelen van het bedrijventerrein ten noorden van de A20. Wethouder Slagt reageerde dat de invulling van de glastuinbouw voorspoedig verloopt en de aspecten met betrekking tot ecologie en duurzaamheid opgenomen worden bij de invulling. Door Elias van der Plicht Zevenhuizen - Het college wil alle huishou dens in de gemeente een eenmalige lasten verlichting van 25 euro uitbetalen. Reden hiervoor is een voordelig saldo van ruim 4,5 miljoen euro op de jaarrekening. "Natuurlijk is het leuk om de burger iets te rug te geven, maar wat is nu 25 euro? Wij zijn geschrokken van dit lage bedrag." De heer Rooker (Christenunie) vond het voor stel van het college te mager. Hij pleitte er voor om de minst draagkrachtige gezinnen meer te geven dan de huishoudens die er in financieel opzicht beter voor staan. "Als dit niet mogelijk is zouden wij graag vijftig euro aan alle gezinnen willen geven. Noem het de Siem-gift," zo suggereerde Rooker met een knipoog naar wethouder Siem de Jong. De VVD wilde bij monde van de heer Aalder- ink niets weten van een inkomenspolitiek zoals door de Christenunie voorgesteld. Bo vendien wilde de VVD niet alle gezinnen te gemoetkomen. Aalderink beargumenteerde dat het voordelig saldo in belangrijke mate te danken is aan dividenduitkeringen van de deelneming van de gemeente in energiele verancier Nuon. Hij redeneerde dat niet alle huishoudens uit Zevenhuizen-Moerkapelle een energiecontract met Nuon hebben af gesloten. Andere energiemaatschappijen leveren ook energie. De gezinnen die geen contract met Nuon hebben, zouden daarom op oneigenlijke gronden profiteren van de voorgenomen lastenverlichting. Voor de heer Oosterhoff (Gemeentebelan gen) kon de lastenverlichting niet hoog ge noeg zijn: "Ik vind dat het college de burger voor de gek houdt. In plaats van 25 euro zou er 250 euro uitgekeerd moeten worden." Ook de heer De Gooijer (SGP) wilde de hand niet op de knip houden: "Ik zou willen voor stellen om niet te moeilijk te doen. Het is nota bene geld van de burger zelf." De heer Boersma (CDA) deed een pleidooi voor een verrekening van de lastenver lichting met andere lasten voor de burger. Wethouder De Jong zag niets in dit plan, omdat het teveel consequenties met zich meedraagt voor de fusieplannen van de ge meente met Moordrecht en Nieuwerkerk. Het voorstel van de Christenunie om de las tenverlichting naar draagkracht te verdelen vond ook geen bijval bij de wethouder. Tot slot stelde De Jong de heer Hagens (PvdA) gerust door te verzekeren dat bewoners van verzorgingstehuizen te zijner tijd zullen worden voorgelicht over de mogelijkheid om de lastenverlichting aan te vragen. Op 30 oktober zal tijdens de raadsvergadering opnieuw worden gedebatteerd over de een malige lastenverlichting. II Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 30