LOFZANGEN IN DE JOODSE TRADITIE STERK OPTREDEN DE GRAAFF EN RIBBENS TIJDENS ZENUWSLOPENDE FINALE 7FVENHUIZEN AUTOSPORT Moerkapelle ACTIVITEITEN - AG EN DA Zevenhuizen Oud Verlaat Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 november 2007 pagina 15 Zang uit de synagoge Dit koor trad al op met de beroem de opperchazan Hans Bloemendal. In de synagogedienst is een chaz- zan, zeg maar voorzanger, onmis baar. Het koor heeft ook de inten tie om liederen te brengen zoals in de dienst in de synagoge gebruike lijk is. Als het koor dan ook begint te zingen word je overrompeld door een heel andere klankkleur dan bij andere mannenkoren. Dit gevoegd bij de totaal andere klank van de taal maakt het ge heel apart. Soms begeleidden een harpiste en een hoboïste de zangers. Vaak zingen ze a capella en dan klinkt dat harmonieus. De krachtige stemmen verraadden geoefende zangers gedreven ge dirigeerd door Gerard Lange. Als solisten traden tevens op Gerard Lange, Wim Schwartz en Henk Schell. De gekozen liederen ko men uit het Amsterdams Chazza- noet, Synagogale muziek van de Ashkenazische Gemeente'. Heel wat gezongen liederen zijn bijbel teksten of psalmen. Bijvoorbeeld: LO OMUS: psalm 118. Het gebed op Grote Verzoendag: "Heere, be keer ons tot U, Geweld Bij de uitgang werd er gecol lecteerd voor 'Vrienden van het Cheider'. Deze stichting be schermt in Amsterdam Joodse kinderen tegen geweld. Joodse kinderen hebben regelmatig met bedreigingen te maken. Beveili ging wordt niet betaald door de regering, vandaar deze actie. Het Cheider (kamer) is een relatief kleine school voor Joodse kinde ren van 2 tot 18 jaar". Voor meer informatie: www.cheidervrien- den.nl en www.mannenkoor- nieuwerkerk.nl Moerkapelle - In de Hervormde Kerk vond vrijdagavond een beslist on gebruikelijk optreden plaats van het door dirigent Gerard Lange geleide Mannenkoor Nieuwerkerk. De organisatie was in handen van de plaatse lijke commissie Kerk en Israël en de Stichting Vrienden van het Cheider. Hans Kragten is de gedreven man achter deze avond als vriend van het Cheider. Door M. Lindhout Projectkoor Dirigent Gerard Lange is al 30 jaar dirigent en 14 jaar de dirigent van het Mannenkoor Nieuwerkerk. Een projectkoor is een koor met min of meer wisselende samenstelling dat gedurende bijvoorbeeld zes weken intensief oefent en optreedt. Dit koor komt in het voorjaar en najaar in actie. De dirigent krijgt veel posi tieve reacties op de bijzondere zang van zijn koor. Het gaat erom de spe cifieke muziek en de Hebreeuwse tekst Joods te laten klinken en over komen. CHAI Hebreeuwse letters zijn een sym bool voor het koor. Aart Prinsen als pr-man achter het koor legt uit dat de koorleden tijdens een optreden een kettinkje om de hals dragen. De chai (uit de uitroep lechajem =ten le ven) bevat de getallen 8 en 10. Deze getallen staan in de Joodse mystiek voor bijzondere betekenissen. DE VIERKAP Klaverjassen: Woensdagmiddag voor de jeugd:iedere 14 dagen; Schilderen: wo.avond, do.morgen en -avond (info: 010-4554051) - 24 decembeer Kerstzangavond. Oude Herv.kerk.M.m.v. De Gouwestem en een ensem ble van Martin Mans. Arjan en Edith Post, trompet; Wim de Penning orgel/piano. Aan vang 20.00 uur, toegang vrij. -24 nov. en 29 dec. van 9.30 - 12.30 u in oude DA winkel gebruikte spullen brengen/ kopen. Tevens boekenmarkt brengen/kopen. T.b.v. de zending - 8 maart Orgelconcert door Klaas Jan Mulder in de Oude Herv. Kerk. 20.00 uur. - Rode Kruis gebouw, iedere laatste dinsdag van de maand: Ouderen contact middag van 13.30 tot 15.30. plichte pitstop hadden uitgevoerd. In een spannend gevecht weet Ro bert de Rudolf Viper af te troeven en de eerste plek is dan voor de Etec Viper die ronde na ronde een aanzienlijke voorsprong weet op te bouwen. De blauwe TT ligt op dat moment op achtste positie. In deze situatie waren deGraaff en Rib- bens dus op kampioenschapkoers. De strategie van de (te) vroege pit stop pakte zowaar goed uit. Met nog vijf minuten te gaan ligt Elmar Grimm vierde en zijn teamgenoten Arjan en Ardi vijfde. Bij deze stand zouden Robert en Philippe kampi oen zijn. Wat te verwachten was gebeurde echter: Grimm offert zijn vierde plek op en laat de blauwe TT voorbij. Door deze actie kregen Van der Hoek en Van der Zwaan de titel in de schoot geworpen. Voor De Graaff en Ribbens waren de druiven zuur. Echter, het goede gevoel van de top prestatie die zij leverde gedurende het seizoen en tijdens dit evenement overheerste. Met opgeheven hoofd stonden ze dan ook als trotse winnaars op het podium. Kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten in Zevenhuizen-Moerkapel- le. Activiteiten kunnen gemeld worden bij mevrouw G. Beunder: 0180-631733 of greebeunder@yahoo.com - Koffieochtenden Hervormd Centrum: 9.30-11.00 uur Koffieochtenden, Herv. Centr. 15 nov. E.Zelenberg 'Getuigen van de Koning'; 13 dec. G. van den Broeke-van der Dussen 'Juichen van de Koning'. -Ondernemersvereniging: iedere 1e donderdag van de maand: ondernemerscafé in dorpshuis Swanla van 17.30 tot 19.00 uur. - Speel-o-theek Beestenboel. Geopend di en do in dorpshuis Swanla. Kijk voor data en tijd op www beestenboel-zevenhuizen.nl - Oranjecomité Za. 2 febr.2008 18.45 u lampionoptocht. Thema: Zevenhuizen traditioneel sterk, wo.30 april Koninginnedag met zelfde thema. De Zevenster Lunchrestaurant de Hertenkuil geopend elke werkdag van 12.00-13.30 uur; info 637111; koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00 uur. Avondrestaurant de Hertenkuil voor 55-plussers: geopend elke 1e woensdag van de maand (vooraf reserveren 0180-637111): 7 nov. ANBO Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag (lx per 14 dgn. op woens dag): 14.00 uur in DeZevenster; Fietsen: (1x per 14 dgn): verzamelen bij dorpshuis Swan la vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw geref. kerk dinsdag 9.30 en 10.30 uur; Zwemmen: zwembad De Koornmolen: donderdag 9.00, 10.00, 13.30 en 14.30 uur. Musea Zevenhuizen Openstelling Historisch Museum "Ons Verleden", het Molenmuseum en het museum van de Jan C. Lunenburgstichting, alle gevestigd in het gebouw Tweemanspolder 15 te Zevenhuizen, elke laatste zaterdag van de maand van 13.30-16.00 uur, elke tweede dins dagavond van elk kwartaal van 19.00 tot 21.00 uur en verderop afspraak. Vogelvereniging Zang en Kleur Jaarlijkse tentoonstelling 7 en 8 dec. Kaarten. 2007: 16 nov.; 21 dec. 2008:18 jan.; 15 febr.; 21 maart; 18 april De Zeven Muzen 17 nov. Amateur muziekavond Ger. kerk 20.00 u Kleine Trompetter Elke vrijdagavond zomeravondconcert op het dorpsplein 19.30 uuur Gedreven gedirigeerd. Zevenhuizen - Na bijna het hele jaar het kampioenschap te hebben aan gevoerd hebben Robert de Graaff en Philippe Ribbens in de voorlaatste race van dit jaar op Spa Franchorchamps de leiding in het kampioenschap na veel pech af moeten staan aan de blauwe DTM Audi TTR van Ardi van der Hoek en Arjan van der Zwaan. En zo kwamen zij naar de finale race in Assen met de schier onmogelijk taak de race van zowel zaterdag als zondag te winnen. strijd. Robert en Philippe konden alleen nog kampioen worden door zondag te winnen en dan mocht de blauwe TT niet verder dan een vijfde plaats komen. De race op zondag werd spannend. Na circa 15 minuten blies Richard van den Berg zijn motor op waarbij veel olie op de baan belandde. Hier door besloot de wedstrijdleiding de safetycar in te zetten. De inmid dels opgebouwde voorsprong van de 2 TT's smolt als sneeuw voor de zon en zo lag Philippe slechts drie plaatsen achter ze. Na twee ron den achter de safetycar besloot Pieter Dubois om Philippe binnen te halen voor de wissel. Hij kwam achter de rode Rudolf Viper weer de baan op en lag op dat moment tweede nadat alle teams de ver- Al tijdens de kwalificatie werd dui delijk dat het moeilijk zou worden: de TT pakte pole met een verbluf fende 1.38.752, waardoor Robert en Philippe nu drie punten achter stonden. Na de pitstop in de eerste race zag het ernaar uit dat de de Graaff en Ribbens de wedstrijd naar zich toe zouden gaan trekken. Maar he laas, de blauwe DTM TT van Van der Hoek en Van der Zwaan had ineens een ongekende snelle race- pace te pakken. Twee ronden voor het einde klopte de blauwe TT aan de deur bij de gele Etec Viper. Na de eerste inhaalpoging aan het einde van het rechte stuk wist Phi lippe mooi te counteren, maar drie bochten verder was er geen hou den meer aan. De TT ging er als een haas vandoor en won de wed-

Hart van Holland | 2007 | | pagina 15