WADDINXVEENSE SCHAATSEN... WIE KENT ZE NOG? EERSTE PAAL VOOR DOELEMAN LOGISTIEK SINTERKLAAS KOMT NAAR WADDINXVEEN PMLITI E BERICHTEN waddinxveen ft SWINGEND OP WEG NAAR KERST ROUTE EN AANKOMSTTIJDEN: pagina 20 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 november 2007 De Nieuwerkerker Bert van Voorbergen verzamelt sinds 1975 schaatsen. Intussen beschikt hij over honderden paren uit binnen- en buitenland. In de loop van de tijd is hij er achter gekomen dat er aan het eind van de negentiende eeuw naast de Friese schaatsen ook Hollandse schaatsen bestonden. Hij is er zelfs van overtuigd dat het concept 'doorlopers' van Hollandse oorsprong is en rond 1900 door de Friezen werd overgeno men. Toen in 2000 voor Bert de VUT naderde, was het voor hem een uitgemaakte zaak dat hij zijn kennis over schaatsen voor iedereen toe gankelijk zou gaan maken. Een museum-aan-huis zat er niet in maar het internet bood de mogelijkheid een virtueel schaatsenmuseum te ope nen. Het bestaat intussen vijf jaar en is zeven dagen per week 24 uur per dag te bezoeken: www.schaatsenmuseum.nl. Van Voorbergen: "Tegenwoordig rijdt iedereen op noren, hockey- of kunstschaatsen. Allemaal van me taal en met de schoen eraan vast gemaakt. Dat was nog niet eens zo heel lang geleden anders. Tot in het Bert van Voorbergen wil meer we ten over schaatsenmaker De Rooij. midden van de vorige eeuw waren ook voor tochtenrijders 'houten' schaatsen doodgewoon. Houten schaatsen horen bij de cultuurhis torie van ons land en verdienen het om in een adem te worden ge noemd met onze polders, dijken, molens, kaas en tulpen." Het maken van schaatsen was sinds de middeleeuwen een ambacht dat werd uitgeoefend door smeden, in samenwerking met timmerlieden en tuigmakers. Meestal nam de smid het voortouw, maar vaak was het ook de houtbewerker, die de leiding had. Dat was een kwestie van wie de meest zakelijke inslag had. Hoe dan ook, het schaatsen- maken was een lokale bezigheid. Maar omdat er, zoals in elk vak, smeden waren die in het schaat- senmaken meer bedreven waren dan anderen, hadden sommige smeden regionale bekendheid. Een enkele smederij bracht het tot nationaal niveau, zoals die van de gebroeders De Rooij in Waddinx veen. Van Voorbergen: "De smederij van De Rooij bevond zich oorspronke lijk aan de Kerkweg, daar waar nu een parkeerterrein is, maar werd rond 1917 verplaatst naar een pand dat circa 50 meter naar het oosten lag, recht tegenover de kerk. Sa men met zijn broers Arie en Kors dreef Maarten de Rooij hier een om zijn schaatsen befaamde smederij. Deze smederij hadden de broers in 1875 overgenomen van hun vader Klaas, die het vak ook weer van zijn vader had geleerd. De gebroe ders De Rooij kwamen dus voort uit een oud geslacht van smeden. Bij gebrek aan opvolging ging de smederij rond 1930 over naar Wou ter Roskam, die uit Ouderkerk aan de Amstel kwam. Tegenwoordig is er in het pand een winkel voor het hervullen van printerpatronen ge vestigd." Schaatsen voor Wilhelmina Bekend is dat vader Klaas de Rooij al zo nu en dan schaatsen maak te, maar zijn zonen en met name Maarten bouwden een zodanige reputatie op dat hun schaatsen aan het eind van de 19e eeuw in enkele boeken over wintersport werden aangeprezen voor het maken van tochten en het rijden van wedstrij den. Het verhaal gaat dat Koningin Emma zich vanuit Den Haag per koets naar Waddinxveen heeft la ten brengen om voor haar dochter Wilhelmina een paar schaatsen te laten aanmeten. Als er in 1892 in Scheveningen een Internationale Sporttentoonstelling wordt ge- Twee modellen die ooit door de gebroeders De Rooij zijn gemaakt. houden wint het Waddinxveense bedrijf met zijn schaatsen een gou den medaille en een erediploma. Daarna komen er ook bestellingen van buiten Nederland. Van Voorbergen: "In de genoem de publicaties worden de schaat sen van De Rooij 'Waddinxveense schaatsen' genoemd. Dat doet de vraag rijzen of ze zo werden ge noemd om de eenvoudige reden dat ze uit Waddinxveen kwamen dan wel of er sprake was van een kenmerkend Waddinxveens model dat door de gebroeders De Rooij was ontwikkeld. Daar doen allerlei verhalen over de ronde, maar zoals het zo vaak gaat met legendevor ming: niemand kan er met enig gezag iets over zeggen." Bert van Voorbergen zou het raad sel graag oplossen en zoekt daar om contact met iedereen die meer kan vertellen over het voormalige Waddinxveense bedrijf en de daar gemaakte schaatsen. Informatie over andere Hollandse schaatsen- makers is ook welkom, omdat hij hoopt te zijner tijd de verzamelde gegevens in een publicatie vastte leggen voor het nageslacht. Wie aan zijn onderzoek wil bijdragen, wordt verzocht contact op te ne men met de redactie van Hart van Holland of rechtstreeks tele fonisch contact op te nemen met de de heer Van Voorbergen: 0180- 314818. Waddinxveen - Muziekvereniging Concordia organiseert voor vrijdag 7 december om 20.00 uur in de Ontmoetingskerk aan de Groens- voorde 3 een concert met de ti tel 'Swingend op weg naar kerst' met medewerking van Popkoor Mikado uit Rijnwoude en kinder koor Spring uit Alphen aan den Rijn. Zaal open om 19.30 uur. De toegang bedraagt 5,- euro. Voor meer informatie en reserveren: 0182-616297. Poging beroving Waddinxveen - Dinsdag 30 okto ber rond 19.30 uur vond op het Zuiveringspad een poging tot be roving plaats. Een 18-jarige Wad dinxveense fietste over het fiets pad langs het spoor in de richting van de Willem de Zwijgerlaan. Bij het bankje bij de vijver zag ze twee jongens van tussen de 12 en 15 jaar met een Noord Afrikaans uiterlijk staan. Toen ze ongeveer vijf meter van hen verwijderd was stak één van de jongens het pad over. De Waddinxveense wilde de jongens passeren, maar voelde dat de over gestoken jongen aan haar tas be gon te trekken. Doordat ze haar tas met beide handen vasthield raakte ze uit balans en kwam ten val. De jongen rende zonder buit weg in de richting van de Rijkelaan. De Waddinxveense begon te schel den. Hierop fietste ook de andere jongen weg in dezelfde richting. De politie verzoekt getuigen zich te melden via 0900-8844, bureau Waddinxveen. Met name wil zij in contact komen met de twee ou dere dames die door de Waddinx veense werden aangesproken. Politie onderzoekt vechtpartij Waddinxveen - De politie stelt een onderzoek in naar een vechtpartij tussen twee broers op de Pater Jor- naweg. Zaterdag 3 november even na 23.30 uur werd gemeld dat de Waddinxveners met elkaar in ge vecht waren geraakt na vermoe delijk geluidsoverlast. De mannen van 38 en 43 jaar deden beiden aangiften. De oudere broer zou overlast hebben veroorzaakt. Na een woordenwisseling tussen hen pakte hij een luchtbuks en richtte hij deze naar zijn jongere broer. Volgens zijn verklaring deed hij dit nadat zijn jongere broer met voor werpen naar hem had gegooid. De politie heeft zowel de buks als een mes inbeslaggenomen. Waddinxveen - Doeleman Lo gistiek is zaterdag 3 november gestart met de bouw van een warehouse in Waddinxveen. De 4- jarige Lucas Doeleman, de vierde generatie, sloeg de eerste paal. De logistiek dienstverlener is ge noodzaakt een nieuw pand te be trekken vanwege ruimtegebrek in het huidige pand. Doeleman Logistiek werkt al lan gere tijd met meerdere maga zijnen en hoopt, door één groot warehouse te bouwen, van deze decentralisatie af te zijn. Het nieuwe warehouse is gevestigd op Distripark Doelwijk Familiebedrijf Lucas Doeleman is de kleinzoon van Co Doeleman, die eindver antwoordelijk is voor het bedrijf. Edwin Doeleman, vader van Lucas, is sinds een aantal jaren in het be drijf werkzaam. Het bedrijf heeft totaal dertig 30 medewerkers. Drie generaties Doeleman. Waddinxveen - Klokslag 10.00 uur arriveert Sinterklaas zaterdag 17 november met ruim 30 Pieten in Waddinxveen. Met hulp van het Zeekadettenkorps laat Sinterklaas zijn boot aan de kade van de Nesse aanmeren. Niet veel later ontvangt Waddinxveens burge meester Henk Roijers de goed heiligman op het grote podium ter hoogte van de res taurants De Drie Meiden en Episode II. Het kinderfeest op de Gouweboulevard begint al om 9.00 uur. Voordat Sinterklaas in Waddinxveen aankomt, is er dus vanaf 9.00 uur van alles op de Nesse te beleven. Rond die tijd vermaken Clown Dingo en DJ Perry de aanwezige kin dertjes en hun ouders; eerst gezellig met elkaar op straat, later op het podium. Als het aan de Sint ligt, staan kinderen tot en met groep 5 van de basisscholen vooraan bij het podium. Speciaal daarvoor laat hij op de Nesse een vak afzet ten zodat zij alles goed kunnen zien. De (groot)ouders staan rondom dit vak; direct in de buurt van hun (klein)kinderen. Extra toe zicht is geregeld. Sinterklaas: "Maar kom wel op tijd, want vol is vol." Rond 11.00 uur vertrekt Sinterklaas met zijn gevolg in twee versierde wagens vanaf de Nesse om de winkelcentra in Waddinxveen te bezoeken. Daar ontmoeten kinderen hem opnieuw en kunnen zij samen met de Pieten muziek maken, zingen, dansen, hoelahoepen of bijvoorbeeld een wedstrijdje touwtjespringen. In de komende week wordt er huis aan huis in Waddinx veen een kleurplaat verspreid. Wie geen plaat heeft ontvangen of er meer nodig heeft, download (1,3 Mb) die vanaf 7 november via www.ovw.nu. Omstreeks 10 november zijn de kleurplaten ook in de speelgoedwin kels op de Luifelbaan en in de Passage af te halen. Alle prijswinnaars krijgen persoonlijk bericht. Zij winnen hun liefste wenscadeau ter waarde van 50,-. Sinterklaas verwacht veel drukte op de Nesse: "Daarom adviseer ik om lopend of op de fiets naar mijn intocht te komen. Wie met de auto komt, parkeert die het beste bij de Hema, bij winkelcentrum Passage of op de loswal aan de Noordkade." Om aan de kade van de Nesse aan te kunnen meren, moet de boot van Sin terklaas onder de Hefbrug door. Het is daarom niet toegestaan om de aankomst van Sinterklaas vanaf de Hefbrug te volgen. 10.00 uur 11.30 uur - Zuidpias 12.00 uur - leplaan 13.30 uur - Dorpstraat 14.00 uur - Groensvoorde 14.30 uur - Kon. Wilhelminaplein 15.00 uur - Luifelbaan 15.30 uur - Passage

Hart van Holland | 2007 | | pagina 20