VOORLICHTINGSLESSEN OP SCHOLEN OVER OMGAAN MET GELD ZIJN ZINVOL OPVOLGERS PRINS PLAKKER EN HOFDAME FANNY STAAN KLAAR B0SK00PSE KINDEREN MASSAAL AAN HET NATIONAAL SCHOOLONTBIJT BOSKOOP COLLECTE NSGK VERKOOPDAG VOOR IDEËLE DOELEN pagina 28 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 november 2007 Boskoop - In 2006 heeft het Rijk een tijdelijke subsidieregeling voor hulp bij schulden (schuldhulpverlening) in het leven geroepen. Deze subsi die moest aangewend worden voor extra activiteiten op het terrein van schuldhulpverlening. De gemeente Boskoop heeft deze subsidiemoge lijkheid gebruikt om voorlichtingslessen op school te geven over het om gaan met geld. De lessen zijn in het schooljaar 2006-2007 gegeven en zijn inmiddels geëvalueerd. Op enkele verbeterpunten na zijn de voor lichtingslessen, door zowel leraren als leerlingen, als nuttig en zinvol beoordeeld. Jongeren hebben steeds vaker schulden Landelijk is bekend dat steeds meer jongeren (grote) schulden hebben. Daarom heeft de gemeente de sub sidie ingezet voor voorlichtingsles sen op alle scholen in de gemeente Boskoop. De lessen zijn in de laat ste maanden van het schooljaar 2006/2007 gegeven door mede werkers van de bedrijven die ook de schuldhulpverlening in de ge meente verzorgen. De bedoeling van deze lessen is om jongeren het besef van geld bij te brengen. Voor de basisscholen (groepen 7 en 8) is gebruik gemaakt van de Nibud geldkoffer met lesmateriaal. Op de middelbare scholen is gewerkt met een speciaal ontworpen lesboek. Door middel van opdrachten zijn ook de ouders bij het project be trokken. Evaluatie project Het project is inmiddels geëvalu eerd. Het lesmateriaal, de inhoud van de lessen en het niveau van de trainers is voornamelijk als nuttig en zinvol gewaardeerd. De kinde ren op de basisschool waren over het algemeen enthousiast en ge- interesseerd. De interesse van de kinderen in het voorgezet onder wijs was wisselend. De leerkrach ten in het voorgezet onderwijs zijn echter unaniem van mening dat het zinvol is aandacht aan deze problematiek te besteden. Uit de evaluatie is ook een aantal verbe terpunten naar voren gekomen. Zo is het voor bepaalde groepen leerlingen gewenst om meer prak tijkopdrachten onderdeel uit te la ten maken van de lessen. Nagenoeg alle scholen zouden graag volgend jaar de voorlich tingslessen, in één of andere vorm, weer aan hun leerlingen willen aanbieden. De gemeente wil de lessen daarom volgend jaar weer faciliteren. Schuldhulpverlening Het project 'Omgaan met geld' is een extra activiteit van de ge meente op het gebied van schuld hulpverlening en wordt preventief ingezet om te voorkomen dat jon geren schulden opbouwen. De ge meente helpt ook gezinnen die al schulden hebben. Deze gezinnen kunnen dus bij de gemeente aan kloppen voor hulp. Schuldhulpver lening wordt in de gemeente Bos koop uitgevoerd door twee hierin gespecialiseerde bedrijven. Als iemand met schulden bij de ge meente Boskoop komt, brengt de hulpverlener als eerste de finan ciële situatie in kaart. Bovendien bekijkt de hulpverlener of er recht bestaat op aanvullende inkomens voorzieningen zoals bijzondere bijstand, toeslagen van de belas tingdienst en tegemoetkoming studiekosten. Daarna probeer: de hulpverlener betalingsregelingen te treffen met schuldeisers. Naast schuldhulpverlening worden voor volwassenen ook budgetcursussen gegeven. Doel is dat men op ter mijn weer zelf de financiële zaken kan regelen. Boskoop - Duizenden vrijwilligers gaan binnenkort op pad om geld in te zamelen voor kinderen met een handicap. Zij doen dat in het kader van de nationale col lecteweek van de Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK), van 12 tot en met 17 november. Met de opbrengst helpt de NSGK kinderen en jon geren met een handicap om zo volwaardig mogelijk te kunnen leven. Het is de zesde keer dat de NSGK collecteert. Ook in Bos koop zullen collectanten langs de deuren gaan. De stichting is onafhankelijk en kan haar werk doen dankzij do nateurs en vrijwilligers. De NSGK is in het bezit van het CBF-keur- merk. Dit garandeert dat ze op een verantwoorde manier om gaat met de giften die zij ont vangt. Voor meer informatie: www.nsgk.nl. Boskoop - Al ruim tien jaar opent op een zaterdag in november, dit jaar op zaterdag 17 november van 9.00 tot 16.00 uur, de Vrijzin nig Protestantse Gemeente aan de Burgemeester Colijnstraat 24 haar deuren voor een markt waar di verse organisaties met een ideëel doel de gelegenheid wordt gebo den om allerlei (cadeau)artikelen voor Sint en Kerst aan de man te brengen. Unicef, de Wereldwinkel, Amnesty International, het Rode Kruis, de SOEB (Stichting Oost Eu ropa Boskoop), Israël Producten Centrum en de K.W.F. Kankerbe strijding zijn organisaties die zich op de markt presenteren. De opbrengst van de koffiehoek wordt door de Vrijzinnig Protes tantse Gemeente geschonken aan de Stichting Tamsarya in Nepal, één van de buitenlandprojecten van de kerk. Aanhoudingen na autoinbraak Boskoop - De politie heeft za terdagavond 3 november twee Boskopers van 19 en 20 en een 17 jarige jongen uit Hazerswoude- Dorp aangehouden op verden king van inbraak in een auto. Een getuige zag vier personen inbreken in de auto op het Vale riaan en belde direct de politie. De vier liepen na de inbraak de wijk in. De politie heeft in de omgeving uitgekeken naar de daders en trof vier personen op de Windakker die voldeden aan de signalementen. De vier zetten het echter op een rennen toen ze de agenten zagen. Na een korte zoekslag werden drie van hen snel aangehouden. Uit de auto is een mobiele telefoon wegge nomen. Een ruit van een portier was ingeslagen om binnen te ko men. Het onderzoek duurt nog voort. Door Erwin Versleijen Boskoop - Vaak staan kinderen een beetje te dralen 's morgens vroeg op het schoolplein, zo niet don derdag 1 november. De klassen za ten bijna vol voordat de bel gegaan was. In plaats van Nederlands, Ge schiedenis of welk vak dan ook, waren de schoolbanken gedekt en stond een ontbijt klaar voor alle leerlingen. Aanleiding was het Na tionaal Schoolontbijt met als thema 'Samen ontbijten GOUD'. Doel van deze vijfde achtereenvolgende ontbijtsessie, is het belang van een goed ontbijt als start van de dag bij te brengen. Dubbele boterham kaas Directeur Henk van der Bas van de Ichtusschool gaat met een blad met witte en bruine bolletjes door de klas bij groep 8. Gretig vinden de een bakker aangeboden broodjes aftrek. Opvallend is dat het wit brood het snelst op gaat. Even ver derop bij groep 1 loopt een dubbele boterham met kaas, komkommer en tomaat door de klas. De jongste leerlingen weten precies wat het is, al jong wordt het belang van een goed ontbijt bijgebracht. Een goed ontbijt helpt het lichaam 's morgens goed op gang te komen en voorkomt concentratieproble men. Daarnaast is het goed voor de gezondheid en zorgt het voor een gezond gewicht, mits natu urlijk niet altijd hagelslag en ander zoetigheid op het brood wordt gedaan. Veel leerlingen willen top- voetballer, piloot, dokter, directeur of chauffeur worden; beroepen die vragen om een goede gezondheid en concentratievermogen. Een boterham loopt door de klas. Gezondheidsmonitor In de naastgelegen Jenaplanschool De Zevensprong zitten leerlingen van groep 6, 7 en 8 met elkaar aan tafel. Het gaat er hier iets ru moeriger aan toe en dat maakt de sfeer wel gezellig op een grijze herfstdag. Juf Dijksma vraagt aan de leerlingen wie er altijd iedere morgen ontbijt, dat blijkt ieder een te doen. Laatst kregen ze de uitslag van de Gezondheidsmoni tor van de GGD, en daar zaten ze op het landelijk gemiddelde. Is dat dan niet iets te zwaar? Een van de leerlingen wil graag een beroemd modeontwerpster worden, wat is het beeld dat kinderen hebben van een 'normaal' persoon? Leerlingen krijgen op alle scholen voorlichting. Zo is er speciaal ontwikkeld lesma teriaal dat het ontbijtgedrag van henzelf en hun familie laat zien. Vaak zie je bij tweeverdieners, dat een rustig en goed ontbijt - samen met de kinderen - er nog wel eens bij in schiet. Een rustig ontbijt schiet er wel eens bij in. Voor ieder kind dat meedoet aan het Nationaal Schoolontbijt, ont vangt de Johan Cruyff Foundation een 'kwartje' voor de aanleg van speel- en sportveldjes, de zoge naamde Cruyff Courts. Prins Plakker en Hofdame Fanny mogen er geen jaartje aan vastplakten Boskoop - Na alle festiviteiten rond het 33-jarig bestaan gaat carnavals vereniging De Krooshappers zaterdag 10 november met het Prinsenbal weer over tot de orde van de dag. Vanwege het turbulente jaar is ge kozen voor het thema 'Keep it simple'. Geen verkleedpartijen nodig, al wordt een simpele toespeling op het thema wel op prijs gesteld. Op het Prinsenbal nemen Prins Plakker (Rolf Korver) en Hofdame Fanny (Rijnbeek) officieel afscheid en worden zij op een ludieke ma nier afgevoerd. Al zouden zij het misschien wel willen; het prinselijk paar krijgt geen gelegenheid er nog een jaartje aan vast te plak ken. Even later op de avond zullen de nieuwe prins en hofdame hun opwachting maken. Een gokje wagen op het raden van het duo dat een jaar lang de scep ter zal zwaaien over Kwakveen, is mogelijk. Optredens van de dans mariekes met daarbij muziek van De Baggerbeugels en de live-band 'Skylark maken er weer een echte feestavond van. Aanvang van het Prinsenbal is 21.11 uur; toegang 12,50 euro. Het thema voor de optocht van za terdag 2 februari 2008 luidt: 'Een werelds carnaval', ledereen die dus al begonnen is met de carnavals- kar of daar binnenkort mee start, heeft zo een leidraad om ervoorte zorgen dat de optocht een interna tionaal succes wordt. Inmiddels hebben zich 500 leder ingeschreven. Wie nog lid wil wor den, minimum leeftijd 16 jaar oud, dient contact op te nemen via: le denadministratie @krooshappers- nl.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 28