Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle ACTIVITEITEN IN 2008 1 BESTUUR 2 VEILIGHEID 3 VOLKSGEZONDHEID EN JEUGD 4 ECONOMIE 5 MILIEU 6 RUIMTELIJKE ORDENING 7 ONDERWIJS 8 VOLKSHUISVESTING 9 SPORT EN RECREATIE 10 SOCIALE VOORZIENINGEN EN MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING 11 VERVOER EN INFRASTRUCTUUR 12 KUNST EN CULTUUR WILT U MEER WETEN? pagina 6 Hart van Holland 7 november 2007 Vorige week heeft de gemeenteraad de programma begroting voor 2008 vastgesteld. Op deze speciale begrotingspagina krijgt u in vogelvlucht de belang rijkste beleidsvoornemens van het college in 2008, tevens uitgedrukt in cijfers. Daarbij is aangegeven waar het geld vandaan komt om deze plannen te kun nen realiseren. In tegenstelling tot voorgaande jaren ziet het er voor de komende jaren in financieel opzicht gunstiger uit. Eén van de belangrijkste inkomstenbronnen van de gemeente, de Algemene Uitkering uit het Gemeentefonds, geeft voor de komende jaren een rooskleuriger beeld. De laatste jaren heeft de gemeente op onderdelen van de begroting flink moeten bezuinigen. Alhoewel bij die bezuini gingen de kwaliteit van dienstverlening niet uit het oog werd verloren, waren er toch signalen van een andere "kwaliteits beleving". In deze begroting is daarom geld vrijgemaakt om wonen, werken en recreëren weer een impuls te geven. Efficiënte en klantgerichte dienstverlening aan burgers en bedrijven vraagt continu aandacht. 2008 staat voor een belangrijk deel in het teken van de fusie met de gemeenten Moordrecht en Nieuwerkerk aan den IJssel, de verdere vormgeving van de Zuidplasontwikke- ling, investeringen in riolering en de realisering van woning bouw in de kernen. Ondanks alle plannen in het vooruitzicht is de stijging van de OZB beperkt kunnen blijven tot 2%. De rioolrechten stijgen met 6,5% en de overige belastingen en heffingen stijgen in principe met het inflatiepercentage. De begroting voor 2008 is al met al sluitend, dat wil zeggen dat de uitgaven en inkomsten met elkaar in evenwicht zijn. Van links naar rechts de wethouders Bosman, De Jong, Te Meij-de Laat, burgemeester Fijen en gemeentesecretaris Mes. Onderdeel van de programmabegroting zijn de gemeentelijk activiteiten in het begrotingsjaar. Deze staan beschreven in twaalf beleidsprogramma's die door de gemeenteraad zijn bepaald. In een dergelijk programma wordt een bepaald on derwerp nader uitgewerkt. Uit de beschrijving van zo'n pro gramma moet inzicht worden gekregen in de volgende vragen: - Wat willen we bereiken (doel)? - Wat gaan we daarvoor doen (activiteiten)? - Wat mag dat gaan kosten (middelen)? Hieronder volgen enkele speerpunten die in 2008 bijzondere aandacht zullen krijgen. Het belangrijkste onderwerp is de bestuurlijke toekomst van de gemeente. Er wordt toegewerkt naar een fusie met Moordrecht en Nieuwerkerk aan den IJssel. Het wettelijk bepaalde traject voor een fusie neemt meerdere jaren in beslag. Op 30 oktober is een herindelingsontwerp door de drie gemeenteraden vastge steld met daarbij als onderlegger een concept visiedocument. In dit document worden de ambities en doelstelling voor de nieuwe gemeente uitgewerkt. Dit document is tot stand gekomen na radenconferenties, een peiling onder de inwoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties. De komende periode worden het herindelingsontwerp en de conceptvisie ter inzage gelegd en besproken in bijeenkomsten met de inwoners. Dit leidt tot een definitieve visie en bijbeho rend herindelingsadvies dat in februari 2008 ter besluitvorming aan de raden wordt voorgelegd. Met Gedeputeerde Staten is nog geen overeenstemming over de grenzen van de nieuwe gemeente. De bouw van de brandweer kazerne aan de Opril is in volle gang. De oplevering zal in 2008 plaatsvinden. Met de realisatie van het nieuwe onderkomen voor de post Zevenhuizen-Moerkapelle voldoet de brandweerzorg aan alle eisen van de tijd. Verder zal in 2008 de veiligheidsbeleving onder inwoners worden gepeild. De begraafplaatsen in de ge meente krijgen in 2008 een beter en verzorgd aanzicht. Dit is mogelijk door een ex tra krediet waarmee diverse voorzieningen worden ge troffen die het onderhoud vergemakkelijken. Verder wordt rekening gehouden met een uitbreiding van het jeugdwerk (inzet jongerenwerker, deelname aan Jeugd Preven tie Team) en een voortzetting van het project Hart en Sport. In samenwerking met de scholen en sportverenigingen worden lessen gegeven en sportieve activiteiten uitgevoerd om gezon der leven door beweging te stimuleren. Met alle ontwikkelingen op het gebied van ruimtelijke orde ning verandert de gemeente van een beheergemeente in een groeigemeente. Het gemeentebestuur hecht veel waarde aan de ontwikkeling van een samenhangende visie op het gebied van bedrijvigheid, werkgelegenheid, bedrijfsloket en midden stand. Er is geld vrijgemaakt voor een betere communicatie met de plaatselijke ondernemers. Andere speerpunten in dit programma: - Ontwikkeling van de Dorpsstraat in Zevenhuizen en in Moerkapelle; - Uitvoeren van een haalbaarheidsonderzoek naar een nieuwe locatie voor bedrijven (Zuidplaspolder) in plaats van de uitbreiding bestaand bedrijventerrein in Zevenhuizen. Voor 2008 staan er omvangrijke investeringen in het rioolstelsel op het programma. Er is voor dit doel ruim 800.000 uitgetrok ken. Om aan de wettelijke eisen te voldoen, is het streven om alle panden in de gemeente vóór 1 januari 2009 op de riolering aan te sluiten. Het afvalbrengstation aan de Zuidplasweg krijgt een nieuwe oprit. De nieuwe aangepaste oprit moet een vlotte afwikkeling van het aangeboden afval bevorderen. De komende 2 jaar zal de planvorming in de Zuidpias in een stroomversnelling komen. Gewerkt wordt aan o.a. bestem mingsplannen, milieu effectrapportages, uitwerking van lokale woningbehoefte, stedenbouwkundige uitwerkingen, publiek- private samenwerkingen, interimbeleid en grondbeleid. Voor al deze werkzaamheden is in onze gemeente een projectorganisatie ingericht welke binnen strakke planningen verantwoordelijk is voor de inhoud en voortgang. Zowel ambtelijk als bestuurlijk zal de komende periode de nodige aandacht en prioriteit verlangd worden om de planvorming tot een goed einde te brengen. Andere speerpunten in dit programma zijn: ontwikkeling van de Dorpsstraat in Zevenhuizen en in Moerkapelle; ontwikkeling diverse bouwgrondprojecten ontwikkeling van de Eendragtspolder; actualiseren bestemmingsplannen. Er zijn middelen in de begroting opgenomen voor het ontwik kelen van de "Brede school". Naast onderwijs herbergt deze Brede School ook kinderopvang, consultatiebureau, schoolarts, bibliotheek en sport. In 2008 zal een plan van aanpak worden opgesteld. Met het oog op de ontwikkelingen in de Zuidpias en de gevol gen daarvan voor het aantal leerlingen in de toekomst worden voorbereidingen getroffen voor het maken van plannen voor de onderwijshuisvesting. In Zevenhuizen wordt de komende periode gewerkt aan de nieuwbouwprojecten Groot-Swanla, scholenlocatie Zevenhuizen, Zevenster en Dorpsstraat Zevenhuizen. Deze projecten moeten voorzien in de lokale woningbehoefte tot 2010. Tot 2010 zijn in Moerkapelle de volgende woningbouwlocaties in beeld: Oranjestraat, Dorpskern Moerkapelle, terrein Beth-San en de locatie NAM-Eersteling. Daarnaast worden voorbereidingen getroffen om zo mogelijk nog in 2009 een aanvang te maken met de bouw van 2.000 woningen in het (Zuidplas)gebied van onze gemeente. De voorbereidende werk zaamheden voor de uitbrei ding van de sportzaal van het Dorpshuis Op Moer zijn in volle gang. Naar verwach ting zal in 2008 met de bouw kunnen worden gestart. Er zijn gesprekken gevoerd met de sportverenigingen over de situatie van de buitensportac commodaties in de gemeente. Hierbij werd van gedachten ge wisseld over de (te) zware belasting van de velden. Verplaatsing van velden of de realisering van kunstgrasvelden behoren tot de mogelijkheden. In 2008 worden hierover concrete plannen verwacht. Het onderhoudsbudget voor openbaar groen is verhoogd in verband met de uitbreiding van het groenoppervlakte alsmede de vervanging van oude en hoge beplanting. De gemeente ontvangt een rijksbijdrage voor het beperken van de instroom in en het bevorderen van de uitstroom uit de Wet Werk en Bijstand door werk aan te bieden in plaats van een uitkering. De re-integratieovereenkomsten voor 2007 worden in 2008 voortgezet. In samenwerking met de gemeenten Moordrecht en Nieuwer kerk aan den IJssel wordt een beleidsplan WMO (Wet Maat schappelijke Ondersteuning) opgesteld. De algehele aanpak van de wijk "Bloemenbuurt" zal in 2008 worden afgerond. De verkeerslichten aan de Burg. Klinkhamerweg hebben een functie voor zowel de provin ciale weg als de gemeente lijke kruising. In 2008 2009 worden beide installaties vervangen. Er zijn plannen voor de realisering van een fietspad langs de Ringvaart over een lengte van 2,5 kilometer. Hiervoor is in de be groting rekening gehouden met een investering van 1 miljoen. In nauwe samenwerking met het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en in samenspraak met de inwoners wordt gewerkt aan de herinrichting van het Ringvaartparkje. In het najaar van 2007 zal met het rooiwerk en grondwerk worden begonnen. In het voorjaar van 2008 vindt de beplanting plaats en wordt het nieuwe voetpad gerealiseerd. De doelstelling van het gemeentebestuur is het behoud van het eigen culturele karakter van de plaatselijke gemeenschappen. Deelname aan lokale kunst- en cultuuruitingen wordt gestimu leerd, onder meer door het subsidiëren van plaatselijke vereni gingen en instellingen en het in stand houden van de rijks- en gemeentelijke monumenten. U vindt de volledige programmabegroting 2008 op de website van de gemeente: www.zevenhuizen-moerkapelle.nl

Hart van Holland | 2007 | | pagina 6