BILJART 1 Knieën van slot, rug recht, 1 I schouders naar achteren I I I I I I I fé vl KUNSTBENDE ACTIEF OP ZOEK NAAR JONG TALENT OP C06HBC00P COLLEGE Hardcore en Jumstyle Party PEPTALK I Zelfverdedigingscursus voor jonge meiden Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 november 2007 pagina 25 <veel." Gelukkig vindt ze biljarten erg "Ik zou heel graag verder gaan met bi- aien misschien later prof worden." Aan dtoernooien mogen zowel jongens «isjes meedoen, maar tot nu toe he- |.isanne alleen nog maar tegen jongens eeld. Gelukkig vindt ze dit niet zo erg foisschien inspireert deze overwinning Jre meisjes van haar leeftijd om ook te i biljarten. De komende weken zal Li- ie hard moeten gaan trainen voor het rlands kampioenschap en hopelijk is Btaat daar net zo goed. wordt vanaf 0.00 uur het nieuwe Potter boek verkocht; de paperback euro en de gebonden editie 24,50 De gerserveerde exemplaren kunnen worden afgehaald. De winkel aan is geopend van 0.00 tot 01.00 uur op van het Harry Potterboek. de avond, vanaf 21.00 uur zal d tganisatie van Potterparty.nl, een sa- van potterdome.com, en wizardzone.nl het wach- publiek vermaken met typetjes, look- vwkiezingen, spelletjes en gadgets. de 17- oor te dus!, ie re- t. 'P°' deze ad h roken n Door Niels Raad Waddinxveen - In het kader van de scholentour deed Kunstbende afgelopen woensdag het Coenecoop College aan. Kunstbende organiseert ieder jaar een wedstrijd waarbij alle jongeren tussen de 13 en 18 jaar kunnen meedoen in verschillende categorieën. Het doel van de scholentour is jongeren bekend te maken met Kunstbende en enthousiast te maken voor kunst. Onderdeel van de presentatie was een optreden door een winnaar uit de regio Zuid-Holland. In de pauze gaf de winnaar 2007 van Zuid-Holland uit de categorie 'alles mag' een energiek optreden in de kantine. Met op de achtergrond muziek van 'The Prodigy' werd een kort stuk uitgevoerd dat onder andere bestond uit een jongleeract en een ritmische uitvoering waarbij met de handen en borst een soort 'beat' gemaakt werd. Na het optreden konden de leerlingen terecht bij medewerkers van Kunstbende om vragen te stellen. Kunstbende is een organisatie die grotendeels bestaat uit vrijwilligers. Het directe doel van Kunstbende is om kunst te promoten. Om dit doel te bereiken organiseert de organisatie jaariijks een wedstrijd met 15 regionale voorrondes, waarvan de winnaars doorgaan naar de landelijke finale. Er zijn zeven verschillende categorieën kunst waarvoor jongeren zich kunnen inschrijven. Het is niet nodig om auditie te doen, in principe kan iedereen tussen de 13 en 18 jaar gratis meedoen. De voorronden voor de regio Zuid-Holland vinden plaats in het 'Paard van Troje' in Den Haag. Voor de winnaars zijn er prijzen te winnen waarmee jongeren verder hun talent kunnen ontwikkelen. Behalve bij het Coenecoop College zal Kunstbende bij 20 andere scholen in Zuid-Holland een presentatie geven. Voor meer informatie en inschrijving: www. kunstbende.nl. i Reeuwijk - De jongerenmedewerkers (YLE) van Loose End organiseren voor 16 november van 20.00 tot 23.30 uur een Hardcore en Jumpstyle Party voor jongeren in de leeftijd van 10 tot 16 jaar. De muziek wordt verzorgd door diverse dj's uit de Y.L.E. crew. C>e gehele avond zal er een strijd zijn tussen de hardcore en de steeds populairder wordende jumstyle! Deur sluit om 21.00 uur, daarna blijven de tieners binnen tot 23.30 uur mits ouders eerder hun kinderen op komen halen. Roken is deze avond verboden, ook voor de medewerkers. Er worden geen alcoholhoudende dranken geschonken. De toegang bedraagt 1,- euro. Consumpties kos ten 1,- euro, snoep 0,50 euro. Informatie: 06- 27508788, www.loose-end.nl bij rubriek Y.L.E. of via loose-end@pl3net.nl. Naam: Lisanne Aanen Door Marlonneke Willemsen Leeftijd: 14 jaar Woonplaats: Moordrecht School: Comenius college, Nieuwerkerk, 3 VMBO 2 Mijn toekomst: Ik wil graag juf worden De afgelopen tijd is er een aantal steekpartijen op middelbare scholen geweest, waarbij leerlingen ernstig en zelfs dodelijk verwond zijn. Daarnaast is uit onderzoek gebleken dat het aantal wapens op scholen het afgelopen jaar met 20% is toegenomen. Denk je dat het wapenbezit onder middelbare scholieren zo erg is als de media doen voorkomen en heb je er zelf, op school of in je omgeving, iets van gemerkt? "Ik denk dat het wapenbezit op middelbare scholen heel erg afhangt van het soort school. Ik kan me niet voorstellen dat er op het Comenius college leerlingen zijn die een wapen bij zich hebben. Ik heb zo iets nog nooit meegemaakt. Op onze school zijn er dan ook geen merkbare maatregelen, zoals detectiepoortjes, te vinden en er wordt ook geen extra aandacht aan dit onderwerp besteed. Ook in mijn omgeving jft heb ik hier nog nooit iets over gehoord. In Gouda is er wel eens een bommelding geweest, maar die bleek vals te zijn. Ik denk dat leerlingen met wapens vooral te vinden zijn op bepaalde scholen in de grote steden. Daar zijn ook de steekpartijen geweest. Meestal zie je daar detectiepoortjes. Ik ben daarom blij dat ik niet op zo'n grote school zit, want ik denk dat mijn school een stuk veiliger is dan een grote school in bijvoorbeeld Rotterdam." Nieuwerkerk aan den IJssel - Zelfverzekerder worden, voor jezelf opkomen en niet bang zijn Ivoor grote groepen jongeren op straat: alle meiden die vrijdag 2 november naar de eerste les van de zelfverdedigingscursus waren gekomen, hadden een eigen motivatie om aan de lessen deel te nemen. De belangstelling voor de cursus, georganiseerd door Stichting Jeugd werk Nieuwerkerk, was groot. Door Lynn Stroo Als je aan zelfverdediging denkt, denk je al snel aan ingewikkelde vechttechnieken. Maar dat is lang niet alles. Volgens Monique Jan- kowski, professioneel zelfverdedigingsdo cente, zijn de lichamelijke oefeningen slechts één onderdeel van het verdedigen. Ook je houding, je gevoel en je uitstraling spelen een grote rol. 'ik wil in mijn lessen de meiden niet alleen leren vechten, maar ze ook mentaal het een en ander bijbrengen. Wanneer je zelfver zekerd en krachtig overkomt op anderen, ben je minder snel een 'prooi'." Vrijdag 2 november vond de eerste les van de cursus plaats in de gymzaal naast het clubge bouw van Taverna aan de 's Gravenweg. De cursus is speciaal bedoeld voor jonge meiden van 11 tot 17 jaar. leder meisje dat zich wel eens onveilig voelt, gepest of lastig gevallen wordt of erg verlegen is, is welkom. Rond half 6 druppelden de deelnemers ge huld in sportkleding de gymzaal binnen. In de uitgebreidde voorstelronde kreeg ze allemaal de kans om te vertellen wat ze in de lessen willen leren. Na een half uurtje was het tijd voor de eer ste oefening. "Kijk, hier begint het al met een mee." En ze wijst de meiden op hun houding. "Je houding en je uitstraling zijn heel belangrijk voor je sociale weerbaar heid. Mensen zijn in dat opzicht hetzelfde als dieren, die zoeken de zwakkeren op om aan te vallen." De eerst wat giechelende meiden veranderen in serieuze cursisten. Terwijl Monique verschillende houdingen laat zien, vertelt zij dat ze vroeger zelf gepest werd. Door een cursus zelfverde diging dacht ze op een gegeven moment 'kom maar op, ik kan jullie allemaal aan'. Vanaf dat moment werd ze niet meer las tiggevallen. In de oefening moesten de meisjes op el kaar afstappen, naast elkaar gaan staan, elkaar aankijken en vooral kracht uitstralen. Monique: "Zodra je de deur uitstapt moet je letten op je houding. Je moet dan je zelfver- dedigingsjas aantrekken. Dat is een emotio-1 nele jas waarin je je sterk voelt. Knieën van slot, rug recht, schouders naar achteren recht vooruit kijken. Met zo'n houding ben je min der kwetsbaar." Na de oefeningen was het tijd voor het laatste stukje theorie. Want hoe zelfverzekerder je je voelt, hoe meer je het ook uitstraalt. In de laatste oefening moesten de meiden vertel- j len wat ze goed vinden aan zichzelf, ledereen blijkt z'n eigen talent te hebben. "Denk aan wat je goed kunt en koester het, daar voel je je zelfverzekerder door." Na een uur zat de eerste les erop. Er werd door de meiden nog een tijdje nagepraat over de besproken onderwerpen. Monique: "Dat vind ik nou zo leuk aan deze cursus, de meiden zijn zo gemotiveerd. Ik geef zelfverdedigingsles- sen aan groepen van alle soorten en maten, maar lang niet elke groep is even makkelijk of leuk. Ik woon sinds kort in Vlissingen, een aardig stuk rijden. Maar ik vind dit zo'n leuke cursus, dat heb ik er graag voor over!"

Hart van Holland | 2007 | | pagina 25