Oude tijden derieuen PROTESTBORD ONTHULD TEGEN KOMST BEDRIJVENTERREIN G0UWEKN00P DlPLOMAZWEMMEN BIJ ORKA WSÊ i^_MOORDRCKT ..^J^nterrei KERKDIENSTEN 18 NOVEMBER ROMMELMARKT JEUGDDIENST SINTERKLAASFEEST Mevrouw Rina Boom-Holleman uit Moordrechtgeboren in 1923, vertelt: Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 november 2007 pagina 33 -- J - Door Elly van Gelderen Door Elias van der Plicht Moordrecht Herv. gem. Bethel 10.00 uur ds. G.C. de Jong; 18.30 uur ds. J. Boer. Ontmoetingskerk 10.00 uur ds. R.E. Stiemer; 17.00 uur jeugd dienst. Herv. gem. 10.00 en 17.00 uur ds. H. Schipper. Maatschappelijke Dienstverlening Inloop- en telefonisch spreekuur: 'De Kraal', Pr. Beatrixstraat 15a, Moordrecht, dinsdag en don derdag van 9.00 - 10.00 uur, tel: 0900-1202150 0182-594710. www.stichtingkwadraad.nl info@stichtingkwadraad.nl Moordrecht - Bij de Zespunt wordt voor zaterdag 17 novem ber van 9.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt/braderie georga niseerd. Belangstellenden kun nen terecht bij circa 50 kramen, er is een terras en er wordt een loterij gehouden. Voorts kan men nog enkele Zwarte Pieten tegenkomen en worden er kleine Sint- en kerstcadeautjes verkocht voor slechts 1,- euro. De toegang is vrij. Voor meer informatie: 06- 38357811. Moordrecht - In de Ontmoetings kerk aan de Molenlaan wordt voor zondag 18 november om 17.00 uur een jeugddienst geor ganiseerd, dat wil zeggen een dienst die voorbereid wordt door jongeren en gericht is op jonge ren, maar waar ook ouderen wel kom zijn. Thema van de dienst is 'Eerst geloven, dan zien'. Moordrecht - Sinterklaas zal op zondag 25 november vanaf 15.00 uur in East End aanwezig zijn voor een ontmoeting met alle kinderen tot en met 10 jaar. Het is de bedoeling dat de ouders zorgen voor één caedau voor hun kind(eren) van maximaal 20,- dat door de Sint gegeven kan wor den. Voor de komst van de Sint, rond 16.00 uur, zal er flink gezon gen worden. De toegang is vrij. Voor meer informatie en aanmel den (verplicht): aan de bar van East End of op 0655-340191. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Wij woonden in Rotterdam toen de stad werd gebombardeerd. Van de Rubenstraat in Kralingen bleef niets over. Ons huis vloog in brand en we vluchtten naar buiten met ons gezin: vader, moeder en vier kinderen. We hadden niets meer, alleen de kleren die we aan hadden. We hebben die nacht bij een boer in Capelle geslapen, daar bleven we enkele dagen. Mijn vader werkte als chauffeur bij de K.V.T. Kon.Ver. Tapijtenfabriek) in Moordrecht. Hij had een klein oud huisje kunnen bemachtigen in 'de Barakken', een arbeidersbuurtje onder aan de dijk wat eigenlijk 'Werklust' heette. Deze zijn ooit gebouwd voor de ar beiders uit de steenplaats, die op de plaats van het K.V.T.-terrein was, bij de watertoren. Je keek uit het raam tegen de dijkrol aan. Toen we daar berooid aankwa men hadden de mensen uit de buurt en collega's van mijn vader gezorgd dat het huisje netjes in gericht was. Dan gaat er wel even iets door je heen dat er veel men sen met een hart zijn. Er stonden meubeltjes, er waren gordijnen, voor ons een matras in de bed stee en dekens en voor de kinde ren genaaide strozakken om op te slapen. Ondanks dat de men sen zelf bijna niets hadden. We kregen zelfs kleren. We hadden ons al zorgen gemaakt over het feit waar we op moesten zitten en slapen en dachten alles maar tweedehands te gaan kopen. Maar geld hadden we ook niet, alles was verbrand. Later kwa men er nog veel meer vluchtelin gen naar Moordrecht en waren alle leegstaande huisjes gauw weer bewoond. We hebben er jaren heel fijn ge woond. 's Avonds zat iedereen buiten met mooi weer, er was wel eens ruzie in het buurtje van mannen die te diep in het glaasje hadden gekeken maar dat kwam in die tijd veel voor. Het huisje bestond uit een klein gezellig kamertje met een bedstee, een klein keukentje en zoldertje. 's Maandags was je allemaal aan de was op het straatje en gooide je het sop in de goot en maakte een praatje als iedereen de was aan de lijn hing. Bij de huisjes was een groot stuk moestuin waar ie der zijn groenten en aardappels kweekte, ook woonden er wel duivenliefhebbers. Zelf ging ik als diensbode bij de Moordrecht se dominee werken. Vader en moeder hebben tot hun dood in dat buurtje gewoond. Ik leerde mijn latere man Johan Boom kennen, hij was landarbei der. We trouwden en woonden enkele jaren in Kudelstaart, maar we verlangden allebei weer naar Moordrecht. Mijn man kon toen bij een boer gaan werken aan de Middelweg in Moordrecht en wij betrokken daar het daggelders huisje. We kregen zeven kinderen waar onder twee tweelingen, dat niet eens in de familie voorkwam. Ik wist het zelf ook niet al had ik wel een vermoeden. Mijn man ging aan de Jehova's getuige, ik was het daar niet mee eens, maar ik merkte dat hij ten gunste ver anderde voor mij en de kinderen. Toen dacht ik, zou daar dan toch wat goeds in zitten, en ik ben mij daar in gaan verdiepen, daarna kwam ik ook tot dat geloof en liep langs de deur op zaterdag middag en zondagssmorgen met het blaadje de Wachttoren en Ontwaakt. Wij probeerden een gesprek aan te knopen met de mensen langs de deur, de kinde ren gingen dan mee. We hadden een fijn gezinnetje. Later zijn we naar het Westeinde verhuisd in Moordrecht. Toen ik weduwe ben geworden ben ik naar het zorgcentrum in Moor drecht verhuisd waar ik nu nog woon. Inmiddels heb ik 18 klein kinderen die me regelmatig be zoeken." Moordrecht - "Overal in Nederland is het hetzelfde liedje. Er is veel aanbod aan leegstaande bedrijfs panden en toch worden er nieuwe bedrijventerreinen gebouwd." Klaas Breunissen van Milieude fensie sprak zaterdagochtend een twintigtal vrijwilligers toe die bij een waren gekomen om te pro testeren tegen het voornemen om bedrijfspanden te bouwen in de Gouweknoop. Milieudefensie voert met de cam pagne 'Recycle de ruimte' protest tegen de komst van nieuwe bed rijventerreinen. De organisatie heeft dertig plekken in Nederland aangewezen waar geen nieuwe bedrijfspanden mogen worden ge bouwd. Om de bouw van nieuwe bedrijventerreinen te voorkomen, worden op een aantal van deze plaatsen protestborden geplaatst en in de omliggende gemeenten Geen landschap opofferen voor nieuwe bedrijfspanden. actiekranten verspreid. Zaterdag werd langs de N207 naast 't Weegje een bord onthuld tegen de komst van een bedrijventerrein in de Gou weknoop. 's Middags bezorgden vrijwilligers van Milieudefensie en de Moordrechtse Milieuvereniging De Zuidplaspolder de actiefolders in Moordrecht en Gouda. Breunissen beschreef het doel van de actie: "In Nederland staan vele bedrijfspanden leeg. Daarnaast is alleen al in de provincie Zuid-Hol land 4.500 hectare bedrijventerrein verouderd. Er is veel te veel aan bod. Wij willen de economie niet om zeep helpen en doen dat niet met deze actie. Als bedrijven ver huizen naar de lege panden en de verouderde terreinen worden op geknapt, wordt voorkomen dat het landschap moet worden opgeoff erd voor nieuwe bedrijfspanden." Willem-Jan Tettelaar van de Moor drechtse Milieuvereniging De Zuid plaspolder wijst op de gevaren van een bedrijventerrein in de Gouwek noop: "Weidevogels als de grutto en de tureluur zullen moeten wi jken en de meervleermuis kan niet tegen bebouwing in zijn omgeving. Als er niets gebeurt is Zuid-Hol land straks één grote stedenband vergelijkbaar met Manhattan." Milieudefensie wil het kabinet en het parlement beïnvloeden om politiek Den Haag druk uit te lat en oefenen op de lokale overheid waardoor de bouwplannen wor den stopgezet. Breunissen heeft uit Den Haag signalen opgevangen die erop wijzen dat deze strategie suc cesvol is: "Minister Verburg en min ister Cramer hebben aangegeven dat Nederland zuinig moet zijn met het landschap. Hopelijk blijft het niet bij woorden. Ons protestbord blijft hier in ieder geval staan tot dat besloten is dat er op deze plek geen bedrijventerrein komt." Geslaagd voor zwemdiploma B. Jongsma, Jacco Vis, Luc Kortenhoe- ven, Corinne Vos, Kjeld Knipscheer, Jelle Reichard, Storm Revet, Lisa Fokker, Vincent Hoogendijk, Sven van Erkel, Jennifer Heemskerk. Voor diploma C: Carl Schiebroek,Claire Schiebroek, Sietse Zijlstra, Mare Verplak, Esther Poolman. Voor Zwemvaardigheid 1: Arnetia Breedijk, Anouk van Oort, Sascha mc Pherson, Janisca Rama ker. Voor Survival 1:Willem Zorg; voor Survival 2:Sanne van den Brink, Marije Oskam, Vera Dijkma; voor Survival 3: Maikel Terlouw. Moordrecht - Bij het elementair zwemmen van Orka'97 werd zater dag 10 november voor een diplo ma gezwommen. 47 Kanidaten zijn 9esiaagd: voor diploma A: Thijs pak, Sarah Verhoef, Koen Verhoef, Mitchell Scheurwater, Rowena Benningshof, Meivin Brem, Lotte de Reuver, Jurgen Zoet, Willem de Haan, Daan Fletterman, Juano Pat- dasina, Sydney van der Hoek, Han- nah Planteyd, Serra Anker, Esther Verkaik, Inge Eisberg, Joey Ruig, Stefan Heijkoop. Voer diploma B: foes van Klaveren, Rens van Hee- dngen, Julia van Leeuwen Bonne

Hart van Holland | 2007 | | pagina 33