HOE VEILIG IS WONEN IN DE ZUIDPLASPOLDER? UITGELICHT: "AMBITIES OMZETTEN IN DADEN EN DUIDELIJKE EISEN" KASSEN ALS ENERGIEBRON: EEN BELANGRIJKE ECONOMISCHE FACTOR ZUIDPLAS Eerste resultaten van het klimaatonderzoek Zuidpias Hotspot Meedenken over de Zuidplaspolder Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 november 2007 pagina 3 Waddinxveen/Regio - Tijdens de Tweedaagse van de Zuidpias was er donderdagmiddag 8 november voor de waterconferentie, waarbij het centrale thema klimaatbestendig ontwerpen in de Zuidplaspolder cen traal stond. Florrie de Pater, Netwerkmanager Nationaal Programma Kli maat voor Ruimte, gaf een toelichting op het 'Hotspot' onderzoek in de Zuidplaspolder. Daarna heeft de heer Hans Oosters, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en tevens lid van de Stuurgroep driehoek RZG Zuidpias, een toelichting gegeven op de eerste resultaten van het onderzoek. Maquette met eerste beelden van concrete nieuwe invulling. Door Karin Heeren Klimaat voor Ruimte is een natio naal onderzoeksprogramma dat aan de hand van de vier door het KNMI opgestelde klimaatscena rio's een groot aantal projecten doorlicht op de effecten van deze scenario's. Het Hotspot Zuidpias is een van de grote gebieden waar de effecten van klimaatverande ring een rol spelen en waar tevens grote ontwikkelingen op het ge bied van ruimtelijke ordening te verwachten zijn. Het onderzoeks programma levert kennis op en voedt daarnaast de maatschap pelijke discussie. Florrie de Pater licht toe dat de aanwezigheid van broeikasgassen de afgelopen hon derd jaar enorm zijn gestegen, dat de mondiale temperatuur is geste gen waardoor de zeespiegel stijgt en sneeuw smelt. De vier klimaats cenario's van het KNMI hebben als basis gediend voor het onderzoek naar vier verschillende effecten die klimaatverandering heeft: de ef fecten van overstroming, van wa teroverlast, van watertekorten en van warmte. Dijkgraaf Hans Oosters geeft tij dens de waterconferentie een toe lichting op de tussenresultaten. De eerste onderzoeksvraag gaat over de effecten van klimaatverande ring voor de Zuidplaspolder, De vervolgvraag is of daar voldoende op geanticipeerd is en ten derde of de oplossingsrichtingen haalbaar en betaalbaar zijn. Oosters: "Er is altijd sprake van een zekere mate van onzekerheid, we werken met scenario's. Bovendien is de Zuid plaspolder al behoorlijk in gebruik, dat maakt sommige oplossingen wellicht ook niet mogelijk." Het onderzoek is nog niet geheel afgerond, met name op de derde onderzoeksvraag kan nog geen antwoord gegeven worden. Het is nog niet duidelijk of de oplossings richtingen haalbaar en betaalbaar zijn. Aan de hand van de vier kli maatscenario's van het KNMI kun nen voorzichtige conclusies ge trokken worden. Veiligheid Klimaatverandering vormt geen di recte bedreiging voor de veiligheid van de polder tegen overstromin gen. De stormvloedkeringen, in de Hollandsche IJssel bij Krimpen aan den IJssel en de Maeslantkering bij Hoek van Holland zorgen ervoor dat het waterpeil in de Hollandsche IJssel kan worden gereguleerd. De keringen moeten vaker dicht waar door er hogere eisen aan moeten worden gesteld. Dankzij de kering hebben zeespiegelstijging en ho gere rivierafvoeren geen direct effect op waterstanden in de Hol landsche IJssel. Oosters: "Mocht in het geval van ernstige calamiteit de primaire kering het begeven dan is er sprake van maximaal 1.30 meter water op sommige plekken in de polder. Een absolute ramp natuurlijk, maar niet zo groot als wel eens wordt geschetst." On danks het feit dat de kans op over stromingen niet toeneemt, nemen de risico's door grote investeringen uiteindelijk wel toe. In het project wordt daarom bekeken met welke maatregelen het risico kan worden beperkt, zoals dry-proof bouwen, nog b eter compartimenteren, su- perdijken en terpen. Wateroverlast Extreme buien kunnen tot proble men leiden met de afwatering. In een van de scenario's neemt het aantal piekbuien sterk toe. Waar schijnlijk zijn extra maatregelen niet nodig, bovenop de maatrege len waar in het ISP al is voorzien. Watertekort, -kwaliteit en hitte Problemen met droogte, opruk kende verzilting, waterkwaliteit en temperatuursstijging dienen volgens de onderzoekers in sa menhang te worden beschouwd en ingelost. Een betere balans tus sen waterinlaat en bemaling, an ticiperend op regenval voormalen en anticiperend op aanhoudende droogte een maalstop. Hierdoor is minder inlaat van gebiedsvreemd water nodig. Het circulatiemodel is een uitwerking van het principe 'schoon en vasthouden', het opper vlaktewater wordt rondgepompt in het gebied en passeert hierbij een zuiverend riet- of biezenveld dat kan worden geïntegreerd in de wijk, ook om daar meer verkoeling te brengen. Hans Oosters: "We zul len ook een zekere mate van verzil ting moeten accepteren en daarop anticiperen door verziltingbesten- dige natuur te creëren." In het vervolg op het onderzoek zullen de oplossingen verder uit gewerkt worden en wordt er een kosten-batenanalyse gemaakt. Het eindrapport wordt in april 2008 verwacht. Ellen Verkoelen, directeur van gezamenlijke milieuverenigingen ConSept, toonde zich ingenomen met maken van een integraal plan, dit om verrommeling van de polder tegen te gaan. De milieuverenig ingen erkennen dat het nodig is om te bouwen en willen construc tief meedenken met flexibiliteit als sturend principe. Luchtstromings patronen Tw: +2,3°c Tz: +2.8°c Kw +2.9°c Algemeen: de vier KNMI '06 scenario 's, met in de ovalen de te verwachten verandering van de gemiddelde temperatuur in de winter (Tw), in de zomer (Tz) en koudste winterdag per jaar (Kw) voor 2100 (en 2050 in grijs) CQ o - Het Platform Duurzaam Waddinxveen is eigenaar van een aantal ideeën in het -enboek Zuidpias. Henk Kemper licht in de bus tijdens de eerste dag van de Tweedaagse dee toe: "Verspreide glastuinbouwbedrijven eerst verplaatsen en daarna pas uitbrei- 11 3 met nieuwe bedrijven toelaten." Los van dit statement licht hij toe dat er aandacht moet voor een kwalitatief goede invulling van het glastuinbouw gebied. Kemper: "Ik ben bek- iet het gebied in Monster en ik vind het ronduit monsterlijk." Bovendien maakte hij de h°e 'oorders erop attent dat nadat de bedrijven verplaatst zijn naar het aangewezen gebied r, oude glas direct geruimd en gerecycled moet worden zodat daarmee voorkomen wordt oude kassen nieuwe bestemmingen krijgen zoals bijvoorbeeld een caravanstalling. Regio - Gedeputeerde Govert Veldhuizen zet namens de provincie handtekening op het convenant 'Duurzame Exploitatie Energiepotentieel Zuidplaspolder', in het kort ook Energieweb genoemd. Met het convenant wordt beoogd dat de glastu inbouwsector in de Zuidplaspolder zich zal ontwikkelen tot een belangrijke ener gieleverancier. Het is mogelijk dat de kassenbouw zich ontwikkeld tot een grote groene energieleverancier met veel werkgelegenheid. Naast de provincie tekenen ook de betrokken gemeenten mee en belangrijke marktpartijen. Bovendien wor den er ook veel handtekeningen gezet als adhesiebetuiging voor deze ontwikkel ing.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3