SP VERWIJT PROVINCIE WEG KIJKEN BEVOLKINGSONDERZOEK BORSTKANKER ZOEKT PANELLEDEN STUDIEMIDDAG 'NESTELEN IN NESSELANDE' CONSUMENT MOET BEWUSTER OMGAAN MET VERSE PRODUCTEN NF<;<;fi ANDE/REGIO ZONDAG 2 DECEMBER Jonge moeders en zwangere meiden hebben hulp nódig Topkok Pierre Wind in de bres voor vers Leave it to the Dutch to make suburbia cool- C. Hawthorne, New York Times SINTERKLAASBINGO DE KNOOP Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 28 november 2007 pagina 13 Kerk in Nesselande (Brede School) Nesselande 10.00 uur ds. L.C. de Borst. HUISARTSENPRAKTIJK Nesse lande Noord, Robert van 't Hof- fstraat 10, tel. 010-8903320. SPOEDGEVALLEN en/of levens bedreigende situaties: op werk dagen 8-17 uur: 010-8903321. Spoedgevallen tijdens avond, nacht, weekeinde of feestdagen: Huisartsenpost IJsselland Zieken huis, tel. 010-2799262. Wijkorganisatie Nesselande: WONIO 010-2222811 of info@ nesseweb.nl Regio - De SP Statenfractie heeft aandacht gevraagd voor de om standigheden voor jonge moeders en zwangere meiden en vroeg Gedeputeerde Staten te onder zoeken hoe problemen kunnen worden opgelost. Eva de Bakker, SP-woordvoerder jeugdzorg: "Ge lukkig gaat het met veel zwangere meiden of heel jonge ouders met kinderen goed, maar er is ook een deel dat tussen wal en schip valt. Een goed overzicht krijgen en hou den van de bestaande problemen is essentieel." Volgens de SP kan de provincie de omstandigheden voor zwangere meiden en jonge moe ders verbeteren door gemeenten en rijk aan te jagen om met oplos singen te komen. De Bakker: "Als we de handen ineen slaan kunnen we veel bereiken. Hulp, opvang, informatie en geschikte huisves ting, daar gaat het om. Een ruime meerderheid in de provincie steunt echter enkel de intentie en stemde onlangs tijdens de begrotingsver gadering toch tegen de motie. Dat is wegkijken en daar heeft nie mand iets aan." Enige maanden geleden waar schuwde JSO, het expertisecen trum voor jeugd, samenleving en opvoeding, de provincie al dat er momenteel niemand is die het pro bleem" van deze zwangere meiden of jonge moeders op zich neemt. Grote steden hebben wel opvang mogelijkheden, maar dit zijn er te weinig aldus de SP. De Bakker: "In andere gemeenten is er niets, terwijl er volgens geluiden uit het werkveld wel behoefte aan is. Nie mand lijkt op dit moment verant woordelijk te willen zijn". Volgens de SP is het een bovenregionaal probleem en dus is er een rol voor de provincie. Alle collegepartijen; PvdA, VVD, Christenllnie/SGP en CDA waren het oneens met de SP. Alleen GroenLinks, D66 en de Partij voor de Dieren steunden de motie. Er is vervolgens ook geen registra tiesysteem dat bijhoudt hoeveel jonge (tiener)moeders met pro blemen er zijn. Schattingen in het rapport van JSO spreken over 1300 jonge vrouwen in Zuid-Holland die voor hun 20 ste jaar hun eerste kind hebben gekregen. Samen met GroenLinks, D66 en Partij voor de Dieren heeft de SP ook geprobeerd het gehele bud get voor jeugdzorg structureel te verhogen. Structureel omdat de incidentele middelen geen oplos sing blijken te zijn. Ook dit voor stel kreeg geen medewerking van de coalitie partijen. Leiden - Borstkanker is nog steeds de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen: elk jaar wordt bij ongeveer 11.000 vrouwen in Nederland borstkanker gecon stateerd. Hoe vroeger de ziekte wordt ontdekt, hoe groter de kans is op succesvolle behandeling en genezing. Door het bevolkingson derzoek kan de ziekte bij vrouwen al vroeg worden opgespoord en zal de kans dat het aantal vrouwen dat geneest toenemen. Het is dus van groot belang dat zoveel mo gelijk vrouwen van 50 tot en met 75 jaar aan het onderzoek deelne men! Aan het onderzoek zijn geen kosten verbonden. Het Bevolkingsonderzoek Borst kanker West Nederland (BoBWest) verzorgt de borstkankerscreening voor vrouwen van 50 tot en met 75 jaar in dit gedeelte van Zuid Hol land. Iedere twee jaar worden de vrouwen per postcode opgeroe pen. Hiervoor rijden er zes mam mobielen die tientallen plaatsen Regio - Tegenwoordig zijn het hele jaar verse producten in overvloed verkrijgbaar. Een heel verschil met vroeger, toen in de winter werd ge teerd op de voorraad ingemaakte groente en fruit, worst en spek. Jam mer is wel dat veel van die verse producten voortijdig in de vuilnisbak verdwijnen. Bijvoorbeeld omdat ze niet goed zijn bewaard of te lang zijn blijven liggen. Topkok Pierre Wind voert samen met het Voedingscen trum en de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) campagne om mensen beter om te laten gaan met 'vers'. aandoen. Om gedachten te wis selen over verschillende onder werpen als de aanstaande digita lisering, de uitnodigingsbrief en screening op zaterdag, is men op zoek naar vrouwen uit de doel groep van 50 tot 75 jaar die voor deze discussie in een cliëntenpanel zitting willen nemen. Voor meer informatie en aanmel den: directiesecretariaat@bob- west.nl of via 0900-2629378 (lo kaal tarief). Bij 'vers' denken de meeste mensen aan producten die 'pas geoogst' of 'pas bereid' zijn. In de praktijk betekenen aanprijzingen voor 'vers' steeds wat anders. Denk aan termen als 'koelvers', 'vriesvers', 'dagvers' en 'vers van het mes'. Een 'koelvers' product kan wekenlang houdbaar zijn, 'verse' appels kun nen een half jaar in de koeling hebben gelegen en vers vlees kan ingevroren zijn geweest. De mo raal: ga niet af op de reclame maar kijk, ruik, voel of proef om zelf de kwaliteit te kunnen beoordelen. Verse produkten zijn kwetsbaar. Ze kunnen snel bederven en voed- selinfecties veroorzaken als er niet hygiënisch mee omgegaan wordt. Om deze redenen moeten verse producten bewust worden inge kocht, op de juiste manier bewaard en bereid en op tijd opgegeten.Uit onderzoek van het Voedingscen trum blijkt, dat één op de drie Ne derlanders minimaal eens per week verse producten weggooit. Vooral bij de groep 25-35 jaar gebeurt dit regelamtig. Op www.voèdingscen- trum.nl is veel informatie te vinden en wie meer wil weten, kan Pierre Wind per e-mail een 'versvraag' voorleggen. Gedurende de cam pagne treedt hij op als 'verscoach'. Als topkok is hij een groot fan van 'verse' producten en weet hij als geen ander hoe er het meest uit 'vers' valt te halen. Versquiz en kliekjeswedstrijd "Hebt u een heerlijk recept met oud brood, restjes pasta, rijst of vlees?"; tot het eind van het jaar kunnen recepten opgestuurd wor den naar www.voedingscentrum. nl. Inzenders maken kans op een masterclass 'kliekjes koken' door Pierre Wind. Op de site 'verskennis' kan men de eigen kennis testen en meedoen aan de Versquiz. Voor de leukste 'verstip' is er een verspakket ter waarde van 150 euro. Wat is 'vers' eigenlijk? Bij 'vers' denken de meeste mensen aan producten die 'pas geoogst' of 'pas bereid' zijn. In de praktijk betekenen aanprijzingen voor 'vers' steeds wat anders. Denk aan termen als 'koelvers', 'vriesvers', 'dagvers' en 'vers van het mes'. Een 'koelvers' product kan wekenlang houdbaar zijn, 'verse' appels kun nen een half jaar in de koeling hebben gelegen en vers vlees kan ingevroren zijn geweest. De mo raal: ga niet af op de reclame maar kijk, ruik, voel of proef om zelf de kwaliteit te kunnen beoordelen. Nesselande - Stichting Buurtwerk Alexander organiseert voor maan dag 3 december vanaf 19.30 uur een Sinterklaasbingo in De Knoop van de Brede School Nesselande aan de Robert van 't Hoffstraat 10. In de pauze is er koffie, thee of chocolademelk. Zaal open om 19.00 uur. De toegang tot deze oer- Hollandse avond bedraagt 5,- euro, dit is inclusief een boekje voor vijf rondes en een consumptie. Voor meer informatie: 010-7508499. Arjen Knoesten ligt hemelsbreed dichterbij Gouda en Zoetermeer. Paul Gerretsen van Atelier Zuidvleugel vertelt dat mensen het gebied steeds meer gebruiken als één geheel: werken in Delft, naar de bioscoop in Den Haag. Hoe hoger de welvaart, hoe mobieler de mensen zijn. Men zegt steeds vaker: "Ik woon in Nes selande" dan: "Ik woon in Rotter dam". Het is de vraag of Nesselande in de toekomst in de regio net zo'n eigen identiteit krijgt als de wijk nu al heeft voor zijn bewoners. Maar met het karakter van Nesse lande, aan de Zevenhuizerplas, is daar een grote kans op. Gastheer Wijnand Galema van AIR kondigt aan dat er de komende tijd vanuit zijn organisatie nog meer aandacht besteed gaat wor den aan de wijk Nesselande. Het was tot nu toe redelijk stil in de media rondom Nesselande. Porte feuillehouder Erwin van Duin weet waarom: "Goed nieuws verkoopt moeilijker dan slecht nieuws." Het boekje 'Nestelen in Nesse lande' bevat essays, interviews en portretten van architecten, stede bouwkundigen en bewoners. Het bevat veel illustraties en foto's. Het boekje (ISBN-13: 978-90-792-8401- 6) kost 14,95 en is te bestellen via www.airfoundation.nl. Nesselande - De dienst Stedenbouw en Volkshuisvesting van de ge meente Rotterdam (dS+V) en het Architectuur Instituut Rotterdam (AIR) hielden donderdag 22 november een studiemiddag in de Brede School met als thema 'Nestelen in Nesselande' voor vakgenoten en geïnteres seerden. Uitgangspunt van de studiemiddag was Nesselande vanuit twee invalshoeken te bekijken: Nesselande ais wijk op zich en Nesse lande als onderdeel van de zuidvleugel van de Randstad. Daarbij werden de eerste exemplaren van het boek Nestelen in Nesselande, Portret van een Rotterdamse Vinexwijk' uitgereikt aan Erwin van Duin, portefeuil lehouder van de deelgemeente Prins Alexander en aan mevrouw J. Onel- Beems, bewoonster van het eerste uur. Door Maartje Letzel Nesselande is de enige Vinex-wijk van Rotterdam. Het is voorlopig ook de laatste uitbreidingswijk van Rotterdam want het gemeentebe stuur heeft besloten de stad tot 2030 niet meer uit te breiden maar alleen te 'verdichten'. Hierdoor blijft de buitenruimte rondom de stad behouden. Wat waren de ambities en uitgang spunten bij het ontwerp van de wijk en wat zijn specifieke kwaliteiten? Arjen Knoester (voormalig se nior stedebouwkundige bij dS+V) heeft Nesselande min of meer als zelfstandige ruimtelijke eenheid ontworpen: 'een badplaats in de polder'. Hij kreeg als opdracht een mooie wijk te ontwerpen waar mensen écht graag willen wonen, net als in Kralingen. De wijk moest ook duurzaam zijn: over 50 jaar moet de wijk nog steeds gewild zijn. Er moeten 5000 huizen komen en de Zevenhuizerplas moest wor den uitgebreid. Omdat de ontwik keling van Nesselande wat later op gang is gekomen dan de overige Vinexlocaties in het land, heeft men kunnen leren van de ontstane minpunten in deze andere wijken. Rotterdam wilde dus niet: 100 woningen per hectare of autovrij wonen. De wijk is juist zeer ruim opgezet, er zijn brede straten. Nesselande ontleent zijn identiteit aan de Zevenhuizerplas. Deze plas trekt ook andere Rotterdammers naar de wijk. Het Stroompark, Tu instad, Waterwijk en het strand: deze wisselende milieus binnen één wijk zijn uniek. Ook de metro, de brede school en de vrije keuze mogelijkheden in de bouw voor de bewoners maken Nesselande bijzonder. Wat is de positie en betekenis van Nesselande in de zuidvleugel van de Randstad? De wijk hoort bij Rotterdam, maar Eerste exemplaar voor Jopie O nel.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 13