HOOGHEEMRAADSCHAP HELPT SEMARANG MET WATERHUISHOUDING LEDEN RAB0BANKEN STEMMEN IN MET FUSIE INTRODUCTIE ENERGIELABEL GEEFT VERKEERDE PRIKKEL NAAR EEN COMPENSATIEBELEID VOOR BEDRIJVEN EN BEDRIJVENTERREINEN www. m a st e rstea a n d coffeen I MASTERS WEBSITE ONLINE: ZUIDPLAS Per l januari 2008 nieuwe Rabobank Gouwestreek TEA COFFEE Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 12 december 2007 pagina 3 goed watermanagement zal de leefbaarheid in het gebied toen emen. En dat is hard nodig, want niet alleen zijn er problemen met overstromingen, ook de waterk waliteit van de rivier is zeer slecht. Verschil tussen oppervlakte- en rioolwater is er niet. ,,Het is hier eigenlijk een groot open riool. Net zoals ruim honderd jaar geleden in Rotterdam", zegt Hilde Westera, beleidsadviseur bij het hoogheem raadschap. Een polder met polderbestuur Allereerst wordt het gebied, zo'n 500 hectare groot en met 80.000 inwoners, omgezet in een polder. Daarvoor zijn investeringen nodig. Zo moet er langs de zee een dijk gebouwd worden en moet de be langrijkste watergang, die in open verbinding staat met de zee, kun nen worden afgesloten. Hier zorgt Indonesië zelf voor. Wanneer de polder af is, krijgt het een polder bestuur. HHSK gaat de gemeente Semarang ondersteunen bij het opzetten van dit bestuur. Daarbij is uitwisseling van kennis belan grijk. Zo komen medewerkers van de gemeente Semarang een paar keer naar Rotterdam om te leren wat een waterschap is en hoe het werkt.' Regelmatig water in huis. Het technische ontwerp en de uitvoering Het adviesbureau Witteveen en Bos ontwerpt, samen met het Indonesische ministerie van Ver keer en Waterstaat, de technische ingrepen die van het gebied een polder moeten maken. Het min isterie zal vervolgens het project uitvoeren. Verder is het Interna- Drempels verhogen. tional Institute for Hydraulic and Environmental Engineering (IHE) uit Delft bij het project betrokken. Het IHE verzorgt wateropleidin gen voor mensen uit ontwikkel ingslanden. Het instituut gaat een handboek schrijven zodat het project, wanneer het succesvol is, ook elders in Indonesië navolging kan vinden. Regio - Het hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard helpt de Indonesische stad Semarang met een proefproject om de over stromingen tegen te gaan, die regelmatig voorkomen en in het regen seizoen zelfs dagelijks. Er wordt een stedelijke polder aangelegd in een deel van de stad waar ongeveer 80.000 inwoners wonen. Het hoog heemraadschap helpt hier met het opzetten van een polderbestuur. De hulp is onderdeel van het VNG LOGO SOUTH Programma, wat zich richt zich op armoedebestrijding door het versterken van lokaal bestuur. Met hulp van het Zuid-Hollandse hoogheemraadschap wordt een polderbestuur in het leven gero epen, dat erop moet toezien dat het water en de (nog aan te leggen) dijken goed worden onderhouden, zodat de inwoners de voeten in de toekomst droog houden. Dankzij Onhoudbare situatie. Regio - De voorgenomen fusie tussen de Rabobanken Boskoop- Reeuwijk, Gouwezoom, Nieuwer- kerk-Moordrecht en Zevenhuizen- Moerkapelle is op 29 november door de ledenvergaderingen goedgekeurd. De aanwezige le den stemden vrijwel unaniem sn met het fusievoorstel van de beheerscolleges. De vier banken gaan met ingang van 1 januari 2008 samen verder als één bank onder de naam Rabobank Gou westreek. Toonaangevend, betrokken en dichtbij De bank wil graag worden ervaren als 'toonaangevend, betrokken en dichtbij'. Het samengaan van de vier banken maakt dat moge lijk. Rabobank Gouwestreek blijft dichtbij door bijvoorbeeld haar uitgebreide kantorennetwerk en door haar medewerkers die voor de klanten vertrouwde gezichten zijn. De bank blijft betrokken door onder meer de actieve rol die zij al jaren speelt in de lokale gemeen schappen. Voorbeelden daarvan zijn sponsoring, ondersteuning van lokale initiatieven en partici patie in netwerken. De bank blijft toonaangevend door haar speci alisten, haar producten en haar diensten, waarmee de Rabobank op tal van terreinen marktleider is. Bundeling van kennis In de nieuwe Rabobank Gou westreek worden kennis en speci alismen zoveel mogelijk bij elkaar gebracht. De huidige kantoren blijven open en men blijft ook na 1 januari veelal dezelfde vertrouw de gezichten in de bank zien. Nieuwe directie De heer P. Groen wordt voorzit ter van het directieteam van Ra bobank Gouwestreek. Hij gaat de nieuwe bank samen met drie andere directeuren leiden. De heer H. Possemis wordt directeur Bedrijfsmanagement. De heer C.J. van der Wel wordt directeur Ac countmanagement en de heer A.J. de Wit directeur Marktgebieden. De heer Groen is verheugd over de instemming van de leden. "Door deze schaalvergroting kunnen wij onze financiële dienstverlening nog verder uitbreiden en sneller inspringen op nieuwe ontwikke lingen. Wij gaan met vertrouwen samen de toekomst tegemoet." Invloed van leden De invloed van de leden blijft in de nieuwe bank onverminderd groot. Door de instelling van een ledenraad wordt die zelfs nog gro ter dan nu het geval is. Alle bijna 14.000 leden kunnen straks hun stem laten horen in de vergaderin gen van de vijf ledenafdelingen. De ledenafdelingen vaardigen elk vertegenwoordigers af naar de le denraad, die een aantal maal per jaar met de directie en de raad van commissarissen om de tafel zitten om de actuele bankontwikkelin- gen te bespreken. Het directie team legt verantwoording af aan een door de leden benoemde raad van commissarissen. In die raad van commissarissen hebben vanaf 1 januari zitting: De heer S.C. Hui- bers (voorzitter), de heer J. van den Hoek, de heer A. Klaver, me vrouw J.C.M.F. Kuysters, de heer F. Spaak en de heer H. Verwaal. Regio - Het energielabel dat vanaf 1 januari 2008 verplicht is bij verkoop en verhuur van woningen schiet zijn doel voorbij en geeft een verkeerde prikkel. Dat stelt Jeroen Stoop, directeur van www.makelaarsland.nl. Nu al blijkt dat het energielabel geen enkele rol speelt bij de keuze van men sen voor een bepaald huis, zo wijst het contact dat Makelaarsland heeft met huizenkopers uit. Tegelijkertijd stelt de makelaarsorganisatie vast dat mensen wel degelijk willen investeren in een energiezuinig huis als daar een positieve financiële prikkel tegenover staat. Denk hierbij aan renteloze overheidsleningen of korting op de overdrachtsbelasting. Makelaarsland zegt het idee van de energielabels op zichzelf 'niet verkeerd' te vinden. "Maar", zegt Stoop, "het is een veel te beperkte maatregel om de milieu-ambities van Minister Cramer te bewerkstel ligen. Het beoogde doel, namelijk een aanzienlijke reductie van de C02 uitstoot, zal hiermee niet wor den bereikt." Volgens Stoop is het energielabel bovendien gericht op een te kleine doelgroep. "Ver kopers en verhuurders gaan geen duizenden euro's spenderen aan energiezuinige maatregelen om zo hun huis wat beter op de markt te kunnen zetten. De geïnvesteerde kosten worden immers nooit 1- op-1 terugverdiend. Bovendien bereik je slechts een klein deel van de huishoudens. Het duurt jaren voordat alle huizen in Nederland een keer verkocht of verhuurd zijn en dus van een energielabel zijn voorzien", aldus Stoop. Stimulerende maatregelen voor alle woningeigenaren Volgens de makelaarsorganisatie zou Cramer het kabinet moeten voorstellen maatregelen te nemen die alle huiseigenaren stimuleren in plaats van hoop te vestigen op een zelfregulerend systeem van ver plichte energielabels bij verkoop en verhuur van woningen. "Ik ben ervan overtuigd dat een oplossing, waarbij bijvoorbeeld een renteloze lening vanuit de overheid wordt verstrekt ten behoeve van het ne men van energiebesparende maat regelen, veel meer effect heeft. Hierdoor gaat de energierekening omlaag en dat maakt het mogelijk om een deel van de lening gedu rende de terugverdienperiode af te lossen." Specifiek voor kopers ziet Stoop meer soulaas in een korting op de overdrachtsbelasting. "Door kopers de mogelijkheid te bieden om een deel van de overdrachtsbelasting te kunnen terugverdienen door het nemen van energiebesparende maatregelen wordt de stimulans wel heel erg groot. Als we in het achterhoofd houden dat de over drachtsbelasting jaren geleden 'tij delijk' met 1% verhoogd is tot 6%, dan zou het voor de hand liggen dat procentpunt nu terug te geven om zo de benodigde aanpassingen te kunnen bekostigen." Stoop heeft zijn stelling deze week kenbaar gemaakt in brief aan zo wel minister Cramer van VROM als minister Vogelaar van Wonen, Wij ken en Integratie. Regio - In opdracht van de Kamer van Koophandel van Rotterdam heeft Bureau Stedelijke Planning BV uit Gouda onderzoek gedaan naar instrumenten voor compen satie van bedrijven die hinder on dervinden van oprukkende wo ningbouw. Uit eerder onderzoek is volgens de Kamer van Koophandel namelijk gebleken dat in het ka mergebied 112 hectare bedrijven terrein is opgeslokt door onder andere woningbouw. Daarnaast komt een kwart van de bedrijven terreinen in de verdrukking door woningbouw in de directe omge ving. Omdat gemeenten de bedrij ven niet altijd adequaat compense ren, kunnen deze ontwikkelingen een negatieve werking hebben op de regionale economie. Een goede compensatieregeling is daarom een vereiste. De Kamer van Koophandel Rot terdam heeft in 2006 onderzoek laten uitvoeren naar het aantal bedrijventerreinen dat in het Rot terdamse kamergebied te maken heeft gekregen met transforma tie naar woningbouwlocaties en/ of een beperking van bedrijfsac tiviteiten door woningbouw in de omgeving. Uit dat onderzoek bleek onder meer dat in de af gelopen tien jaar 112 hectare be drijventerrein is getransformeerd. Voor de komende jaren staat een transformatieopgave van nog eens 160 hectare op stapel. De transfor matie van bedrijventerreinen of de komst van nieuwe functies in de nabijheid van bedrijventerreinen geeft ondernemers onzekerheid waardoor hun investeringsbereid heid afneemt. Naar aanleiding van deze situatie heeft de Kamer van Koophandel aan Bureau Stedelijke Planning uit Gouda opdracht gege ven om onderzoek te doen naar de rechtspositie van ondernemers en naar de compensatiemogelijkhe den die er zijn. Uit onderzoek is ge bleken dat ondernemers niet goed op de hoogte zijn van de mogelijk heden die hen geboden worden om schade vergoed te krijgen. Als ondersteuning zijn factsheets op gesteld om ze te informeren over de manier waarop hen compen satie geboden kan worden op het moment dat zij te maken krijgen met de komst van woningbouw of ander functies in de nabijheid van of op hun bedrijventerrein. Bij de analyse van de huidige situa tie is geconstateerd dat het beleid voor bedrijventerreinen versnip perd is over verschillende over heden en afdelingen, waardoor beleidsdoelen en belangen vaak uiteen lopen. Binnen de overheid wordt sectoraal gewerkt en elke sector claimt ruimte waardoor con flictsituaties ontstaan. Een even wicht tussen economische, maat schappelijke en milieubelangen is nog niet gevonden. Gemeenten beconcurreren elkaar bij het aan trekken van bedrijven. Zij kiezen welk type bedrijven zij graag bin nen hun gemeentegrenzen zien en leggen 'probleemgevallen' bij de regio neer. Daarom heeft Bureau Stedelijke Planning onderzocht welke activiteiten en instrumenten ingezet kunnen worden om een compensatiebeleid te ontwikkelen dat verankerd is in de planologi sche procedure en meer houvast biedt aan ondernemers. De aanbevelingen om te komen tot een (betere) compensatie wor den besproken met beleidsmakers economische zaken en ruimtelijke ordening van gemeenten in het kamergebied. Omdat de provincie een belangrijke rol kan spelen in een beter compensatiebeleid voor bedrijven wordt het onderwerp ook meegenomen in overleggen tussen de KvK's Zuid Holland en de provincie Zuid Holland.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3