HP ZEVENHUIZEN nodig? (uraag het ons! FRED REIJM - MICHEL BECKERS - NABINE NAGTEGAAL - VRIJWILLIGER BRANDWEER BOSKOOP PIETER COLIJN - EHBO' pagina 6 Ijffjeze tijd van individualisering en de 'voor wat hoort wat'-cultuur zijn er toch nog mensen die zich beUyi* qétoos inzetten voor een ander. Nadine Nagtegaal, Fred Reijm, Michel Beckers en Pieter Colijn steken met ireeT plezier tijd in het vrijwilligerswerk. Hun beloning, het prettige gevoel iets voor iemand te betekenen, is n\eX in geld uit te drukken.Voor wie de goede voornemens voor het nieuwe jaar nog niet geformuleerd heeft, is vrijwilligerswerk bij de brandweer, politie, EHBO, HiP of een andere organisatie misschien een idee. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 19 december 2007 Waddinxveen - Er zijn vrijwilligers die minder zichtbaar zijn maar toch enorm goed werk verrichten binnen de samenleving. Een voorbeeld daarvan is het diaconaal netwerk Hulp in Praktijk (HiP) dat sinds vo rige maand ook in Waddinxveen actief is. Een sterk groeiende lande lijke organisatie die vraag en aanbod bij elkaar brengt als het gaat om maatschappelijke hulp. cht op eten, drinken, kleding, on derdak, acceptatie en integratie. Ook helpt de organisatie bij las tige vraagstukken als euthanasie en abortus, vanuit een kerkelijk oogpunt. Door de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) moet de gemeente meer aandacht geven aan dit soort onderwerpen van de overheid. Binnen Waddinx veen is er dan ook een WMO- raad waar diverse instanties aan deelnemen. Doel is om niet alleen alle aanwezige hulp en hiaten in kaart te brengen, maar ook om beter te leren samenwerken met elkaar. HiP werkt vanuit een da tabase met daarin diverse vrijwil ligers en instanties. In de grote steden waar ze actief is, zijn er bijvoorbeeld veel studenten die mensen helpen via HiP. Dat kan iets eenvoudigs zijn als het doen van boodschappen, een kopje thee drinken met iemand tot en met het ophangen van gordi jnen. In andere situaties wordt er professionele hulp ingeroepen. Fred Reijm, een van de drijvende krachten achter HiP in Waddinx veen, vertelt: "Er zijn veel mensen alleen in deze maatschappij. Wij kunnen ménsen helpen door een stukje van die eenzaamheid weg te nemen, door simpelweg regelmatig een kopje thee bij ze te drinken. We bouwen een ver trouwensband op met mensen en respecteren hen. Vaak komen er dan nog andere zaken naar boven waar ze echt mee zitten en waar we mee kunnen helpen." Reijm hoopt dat er vanuit de scholen ook extra aandacht komt voor dit soort projecten, maatschap pelijke stages zouden hier goed ingepast kunnen worden en het is goed voor je ontwikkeling. Ik, Erwin Versleijen, verslaggever van het regionale weekblad Hart van Holland, verklaar het volgende: op donderdag 12 december 2007, omstreeks 16.15 uur, hoorde ik in het politiebureau Raadhuisplein te Nieuwerkerk aan den IJssel, een man, die opgaf te zijn: Michel Beckers, politievrijwilliger bij het Korps Hollands Midden in het team van Nieu werkerk aan den IJssel. Nadat hem was medegedeeld, dat hij niet tot antwoorden verplicht was, verklaarde hij het volgende: In sommige culturen is het heel normaal om elkaar te helpen, kinderen zorgen voor hun oud ers en in leefgemeenschappen is er een grotere sociale controle waardoor hulpbehoevenden sneller gesignaleerd worden en soms met beperkte middelen ge holpen kunnen worden. In west erse landen, en in Nederland, is dat een stuk minder. Mensen durven soms niet om hulp te vra gen. Gelukkig kunnen ze dan een beroep doen op de medewerkers van HiP, via het centrale nummer 0900-4474474. Erg druk heeft de organisatie in Waddinxveen het nog niet daar ze net begonnen zijn. De aanvragen die hu bin nen zijn gekomen waren vrij een voudig in te vullen, het vervoer naar en van het ziekenhuis. De barmhartigheid van de organi satie gaat natuurlijk veel verder dan dat en valt grotendeels te herleiden naar de eerste levens behoeften. Mensen hebben re- "Ik ben al mijn hele leven werkzaam in de autobranche, momenteel als autoschade-ex pert bij een expertisebureau. Zo'n vijf jaar geleden werd ik door een kennis, werkzaam bij de politie, geattendeerd op de mogelijkheden om politievrijwil liger te worden. Na een nachtje mee geweest te zijn tijdens een surveillance, heb ik besloten de stap te zetten en mij op te geven als politievrijwilliger bij het Ko rps Hollands Midden. Dit was een weloverwogen besluit. Na een uitgebreide voorselectie - besta ande uit. een selectiegesprek, taaltest, sporttest en een zwem- test - met positief resultaat ben ik aangemeld voor de selectieda- gen. Deze bestaat uit twee fases. In dë 'feerste fase heb ik een intel ligentietest, persoonlijkheidstest en een taalonderzoek moeten af leggen. Daarna een zware sport test met een hindernisbaan. In de tweede fase heeft er een gesprek met een psycholoog plaatsgevon den. Ook heb ik meegedaan aan rollenspellen om te kijken hoe je reageert en handelt in een gesimuleerde praktijksitu atie. Dit alles met goed gevolg. Daarna ben ik begonnen aan de opleiding tot politievrijwilliger en beëdigd. Thans duurt deze oplei ding drie jaar. Nu heb ik de rang van surveillant en ben algemeen opsporingsambtenaar. Voorzien van handboeien, peperspray en wapenstok werk ik aan veiligheid samen met mijn collega's bij het Korps. Als politievrijwilliger werk je meestal in de weekenden, maar ook bij evenementen die doorde weeks plaatsvinden en bij groot schalige verkeer- en alcoholcon troles. Dit gaat goed samen met mijn werkzaamheden als autos chade expert. Privé valt er mee te leven, mijn vriendin heeft ook een drukke baan en werkt onre gelmatig. Het werk bij de politie is afwisselend en leuk. Je begint aan een dienst en je weet van te voren niet hoe de dag er verder uit zal zien. Ik ga altijd samen met een beroepsagent op surveillance. Binnen het korps hebben we re delijk wat vrijheid. Bij goed weer pakken we de mountainbike, een andere dag gaan we met de laser- gun snelheidscontroles uitvoeren. Evenementen zijn altijd leuk om te doen. Ook heeft het werk mind er leuke kanten, als je te maken krijgt met huiselijk geweld, zware verkeersongevallen of vechtpar tijen. Met name een geëscaleerde vechtpartij - heeft veel indruk op me gemaakt. Middels instruc tieavonden worden we continu bijgeschoold op allerlei onderw erpen, die kunnen we zelf inbren gen. Nu gaan we ons bijvoorbeeld bezighouden met vuurwerkcon troles. Het werken in een Ko rps als dit, is totaal anders dan werken in een grote stad. Je doet en ziet veel meer. Als je net als ik, een goede bemiddelaar bent, een positieve uitstraling hebt met een natuurlijk overwicht en sterk in je schoenen staat met een gezond verstand, dan hoop ik je binnen kort te zien als nieuwe politie vrijwilliger bij ons Korps." Boskoop - Het had zomaar een melding kunnen zijn die binnenkomt op de 'pieper' van Nadine Nagtegaal, vrijwilliger bij het Boskoopse brand weerkorps. Deze dinsdagavond rukte de tankautospuit echter alleen maar uit om te oefenen op autowrakken in de oude kazerne aan de Zuidkade om zich zo goed mogelijk voor te kunnen bereiden op situaties waar een brandweerman in terecht kan komen. Nadine oefent iedere dinsdagavond met haar 22 collega's en is sinds juli dit jaar actief als vrijwilliger bij het Zevenhuizen - Wie is er niet eens van de trapgevallen, kneusde zijn enkel of liep een snee op tijdens zijn val? Wie een cursus Eerste Hulp heeft gevolgd, zoals Zevenhuizenaar Pieter Colijn, weet hoe je de juiste hulp verleent als er iets gebeurt in je omgeving. De 20-jarige Pieter kwam met de cursus in aanraking tijdens zijn brugjaar beveiliger inclusief politie op het ROC twee jaar geleden. Momenteel volgt hij de herhalingscursus om zijn Diploma Eerste Hulp te kunnen blijven behouden. De meeste mensen hebben thuis of in de auto wel een verband- trommel, maar hebben geen idee hoe ze de materialen die in deze trommel zitten doelmatig en doeltreffend kunnen gebruiken in geval van een ongeluk. Tijdens de cursus leer je niet alleen hoe je deze materialen moet gebruiken,, maar ook veel andere zaken. Het begint bij je eigen veiligheid, deze gaat boven alles. Onderwerpen die tijdens de cursus onder andere behandeld worden zijn stoornissen, letsels, bloedin gen, kneuzingen, brandwonden, vergiftigingen en het vervoer van slachtoffers over korte afstanden. "Je moet regelmatig avonden vol gen om bij te blijven. Er verandert nogal eens iets qua behandeling", zegt Pieter. "Bijvoorbeeld op het gebied van reanimatie of het ge bruik van de defibrillator." Dit laat ste is een apparaat wat gebruikt wordt na een hartstilstand, met een stroomstoot wordt getracht het hart weer op gang te bren gen. Na het behalen van je diploma kun je ook nog vervolgcursussen vol gen zoals Eerste Hulp bij Wandel letsel of Sportongevallen. Als vrij williger kun je dan bijvoorbeeld, naast algemene evenementen als Koninginnedag en het Oogstfeest, ingezet worden bij sportwedstrij den, motorcross en de vierdaagse. Tijdens de cursus die Pieter volgt, wordt gebruik gemaakt van zo genaamde lotusslachtoffers. Deze 'spelen' bijvoorbeeld dat ze een ongeluk hebben gehad om het zo echt mogelijk te laten lijken. Een van de cursisten moet dan naar beste kunnen het 'slachtoffer' behandelen. "Wij bootsen prak tijksituaties na in een kas", vertelt Pieter. "En we leren van de ervarin gen van anderen. Nieuwe methodes onder de knie krijgen. Dat zijn de leukste dingen om te doen." De overkoepelende organisatie in Nederland, Het Oranje Kruis, stelt de lesstof samen en neemt de exa mens af. De cursussen zelf worden gegeven door vrijwilligersverenigin- gen zoals die in Zevenhuizen of door opleidingsinstituten. Een cursus als deze volgen is altijd goed en je weet nooit wanneer en hoe het van pas zal komen in een thuis- of werksitu atie of onderweg. Je kan er levens mee redden in de kostbare tijd dat bijvoorbeeld een ambulance onder weg is naar de plek des onheil. Voor meer informatie: www.ehbo.nl. korps. De eerste paar maanden liep ze mee, dat is altijd gebruikelijk voordat je aan de opleiding begint. Het kan zijn dat het werk je niet ligt of dat je niet in het team past. In september is ze aan de opleiding begonnen en ze hoopt mei volgend jaar te slagen voor haar examen. Dan is ze een volwaardig 'manschap en kan ze eventueel het jaar daarna verder voor 'brandweer eerste klas'. De opleiding vindt plaats op een avond in de week, naast de regulie re oefenavond. Er is een tekort aan vrijwilligers bij het Boskoopse korps. In de avond en nacht is het meestal geen probleem om genoeg man schappen op de been te krijgen, wel overdag. De tankautospuit rukt dan meestal uit met zes manschappen, echt het minimale aantal wat op de zware vrachtwagen moet zitten om een brand of andere calamiteit goed te kunnen bestrijden. Mini maal twee extra vrijwilligers die in Boskoop wonen en werken zouden dan ook erg welkom zijn. Uit welk hout moet je dan gesne den zijn? "Een gezonde dosis lef, je moet natuurlijk niet bang zijn uitgevallen, hoogtevrees hebben of de held willen uithangen", zegt Na dine, moeder van drie kinderen. In het dagelijks leven werkt ze op het gemeentekantoor, tegenover de kazerne. Ze is meestal als een van de eersten aanwezig op de kazerne als er een melding binnenkomt. Tij dens de opleiding merkt ze dat de leerlingen van het Boskoopse korps meer mogen en hebben gedaan dan bijvoorbeeld omringende korp sen. Tijdens oefeningen, zoals deze dinsdagavond, draaien ze gewoon mee en leren ze zaken die bij ande re korpsen pas veel later aangeleerd worden. Nu zijn ze druk in de weer met de zware spreider en schaar. Materiaal dat gebruikt wordt om slachtoffers te bevrijden uit bij voorbeeld auto's. Eerst worden de portieren geopend met de spreider, indien nodig wordt het glas verwij derd rondom. Vervolgens wordt de schaar ter hand genomen en worden de stijlen doorgeknipt om tenslotte het dak als een deksel van een sardineblikje te verwijderen. Een andere keer wordt er met pers lucht geoefend in een vol met rook staande ruimte en weer een andere dinsdagavond wordt de spuit ter hand genomen om te blussen. "Vrij williger zijn bij de brandweer is leuk en veelzijdig werk."

Hart van Holland | 2007 | | pagina 6